بستن
عضویت در کانال تلگرامی
 • جهت ورود به سایت کلیک کنید
 • منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

  ایروبیک ذهن

  مقالات مطالعه شریف

  ایروبیک ذهن

  به ارتباط افزایش تجربیات روزانه و ضعیف‌تر شدن حافظه آگاه باشید

  از وقتی‌که شما به دنیا می‌آیید اطلاعات زیادی در ذهن شما ذخیره می‌شود و همان‌طور که سن و تجربیات شما بالا می‌رود، ذهنتان از اطلاعات لبریز می‌شود. انسان‌ها در جامعه‌ی پرسرعت امروزی؛ اغلب دچار بار اضافی مغز یا “too much information” می‌شوند. ما مدام توسط صداها، طعم‌ها، عطرها؛ و لمس کردنی‌ها بمباران می‌شویم؛ این بخشی از فرایند طبیعی پیر شدن است. فرآیندی که در آن فراموش می‌کنید ماشینتان را کجا پارک کرده‌اید یا کلیدها را کجا گذاشته‌اید (مگر اینکه به مغزتان فشار بیاورید که یادتان بیاید)؛ اما اگر نتوانید اسم خودتان را به خاطر آورید یا اینکه ندانید چه روزی است، غیرعادی است.

  در مورد تحلیل روزانه‌ی ذهن خود بیش‌ازحد نگران نشوید؛ این مسئله فقط استرس شما را زیاد می‌کند و استرس، مواد شیمیاییِ منفیِ بدنِ شما را افزایش می‌دهد که برای ذهنتان مضر است. خود را به جریان زندگی بسپارید و راه‌های «بسط حافظه» را یاد بگیرید که هم بار ذهنتان سبک شود و هم ماشینتان پیدا شود.

  در مورد پیر شدن مطالبی بیاموزیم

  در دنیا به افراد مسن به صورت‌های مختلف نگریسته می‌شود: در آسیا، به خاطر حکمت و خردی که در تجارب آنان نهفته است به آن‌ها احترام می‌گذارند. در آمریکا وقتی افراد پیر می‌شوند معمولاً دیده نمی‌شوند، به کناری انداخته می‌شوند یا با آن‌ها بدرفتاری می‌شود و یا ترکشان می‌کنند. به نظر من این نگرش؛ زمانی و تا آنجا تغییر خواهد کرد که واژگان ما درزمینه‌ی سن و سال تغییر می‌کنند.

  به اطرافتان نگاه کنید؛ تعداد زیادی از آگهی‌های مجلات، روزنامه‌ها و حتی تلویزیون، مخاطبانشان را افراد «پیر» اجتماع قرار داده‌اند. محصولاتی را در نظر بگیرید که به فروش می‌رسند تا شما را جوان‌تر کنند: سفیدکننده‌ی دندان، کاهش‌دهنده‌ی وزن، ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که موجب شادابی و سرزندگی و تقویت نیروی جنسی می‌شود، رنگ مو، بوتاکس (ماده‌ی تزریقی برای زیبایی پوست)، جراحی پلاستیک. منبع جوانی به شکل قرص یا در یک بسته در اختیار شما قرار می‌گیرند. این شرکت‌ها خریداران خود را می‌شناسند.

  فرهنگ اصطلاحات جدید 50 تا 64 سالگی را جوانی / پیری، 65 تا 84 سالگی را میان‌سالی / پیری و 85 به بالا را پیری / پیری تعریف کرده است.

  سن شما در ذهن شما است (نمی‌گویم در درد و رنج شما). بعضی افراد را می‌شناسم که در 35 سالگی «پیر» هستند و بعضی دیگر در 70 سالگی «جوان». بخش اعظم این امر به ذهن شما مربوط است و این همان چیزی است که ما آن را نگرش می‌نامیم.

  به وب‌سایت www.livingto100.com سری بزنید و ببینید بر اساس آمار، طول عمر انسان تا چه اندازه تحت تأثیر سبک زندگی است. البته برای من جالب بود چون بر اساس آن من تا 7/94 سالگی زندگی خواهم کرد. اگر شما نیز آن را انجام دادید و نتایج برایتان خوشایند نبود، باید به دنبال تغییرات رفتاری‌ای باشید که بدان نیاز دارید.

  نسبت سن واقعی‌تان را با سن تقویمی مقایسه کنید و از همین‌جا شروع کنید.

  زنگ تفریح ذهن

  یکی از راه‌های بهبود یافتن سازوکار ذهن، تفکر تمثیلی است. تمثیل یا قیاس تمهیدی ادبی است که دو پدیده بدون شباهت را باهم مقایسه می‌کند تا فهم عمیق‌تری به وجود آورد. تمثیل که شبیه به استعاره است، به شما کمک می‌کند مسائل را از زاویه‌ای جدید و خلاقانه ببینید و دامنه فکرتان را بگسترانید.

  داستان‌هایی که حضرت عیسی (ع) برای ما گفته است همگی تمثیل‌اند. در انجیل متا عیسی (ع) به ما می‌گوید که ملکوت خداوند چون گنجینه‌ای است که در زمین نهفته است. (13:44) یا چون تاجری که به دنبال مروارید‌های گران‌بها می‌گردد (13) یا تور ماهیگیری (13:47) هدف از این ارجاعات کمک به مخاطبان عیسی (ع) در فهمشان از ملکوت بوده است.

  معمولاً در درس‌های مربوط به آموزشِ خلاقیت یا به‌عنوان زنگ تفریحِ ذهن، از افراد می‌خواهم دیدگاه‌هایشان (نظرانشان) را راجع به ایمان خود به من بگویند. شما نیز در مورد این جفت کلمات فکر کنید و ببینید ایمانتان کجا قرار می‌گیرد. از هر جفت یکی را انتخاب کنید و علت انتخابتان را توضیح دهید.

  ایمانتان بیشتر شبیه است به:

  ______________________________________________________

  راجع به‌پیر شدن ذهن تحقیق کنید

  ذهن شما از لحظه‌ای که به دنیا می‌آیید شروع به رشد می‌کند. امروزه دانشمندان پیش از پیش می‌دانند چگونه ذهن انسان به‌مرور دچار افت می‌شود. این امر به دو دلیل میسر شده است:

  1 مردم امروزه عمر طولانی‌تری دارند (میانگین امید به زندگی در سال 1900، 47 سال و در سال 2001، 76 سال بوده است) و همین باعث شده فرصت بیشتری برای مطالعه‌ی ذهن فراهم شود.

  2 تکنولوژی امروزی در قالب تصویربرداری‌های MRI و FMRI و PET اسکن‌های CAT و EEG فرصت‌ها و لوازمی را فراهم می‌کنند که دقیقاً ببینید در مغز شما در هر سنی که هستید چه می‌گذرد.

  امر مسلم این است که جامعه‌ای چون امریکا در حال پیر شدن است. بخشی از این امر معلول عادات سلامتی و پیشرفت تکنولوژی و دارویی است و بخشی به دلیل 77 میلیون جمعیتی است که در مدت کوتاهی اوج گرفت. تقریباً در هرروز 000/10 نفر متولد می‌شدند. سال 2006 اولین دوره‌ای بود که این تعداد به 60 سالگی رسیدند. از تحقیقات گرفته تا تبلیغات همه‌چیز معطوف به این شمار عظیم جمعیت شده است. این‌گونه نیست که این افراد بدون هیچ بحثی به گوشه‌ای بروند و یا در صندلی ننویی خود استراحت کنند. تحقیق و پژوهش در مورد ذهن و روان سالم و دورنگه داشتن ذهن از بیماری هرروز در حال افزایش است. بیشتر مردم به خاطر کهولت سن نمی‌میرند؛ آن‌ها به خاطر بیماری‌هایی مثل سرطان، حمله قلبی، سکته مغزی و دیگر مشکلات سلامتی می‌میرند.

  در مورد بیماری آلزایمر بخوانید.

  نام این بیماری از یک متخصص مغز و اعصاب به نام آلوئیس آلزایمر (Alois Alzheimer) گرفته‌شده است. او بخشی از رشته‌های عصبی را در سال 1906 کشف کرد؛ بیماری‌ای که برای پزشکان و متخصصان مغز و اعصاب چون یک معما باقی‌مانده است. کشفیاتی که به‌طور روزانه انجام می‌شود ما را به پاسخ پرسش‌هایی در مورد حادتر شدن این بیماری نزدیک‌تر می‌کند، اما در این نوشته‌ها نه راه‌های پیشگیری در دسترس است و نه راه‌های درمان.

  مطالبی چند در خصوص آلزایمر:

  این بیماری موقعیت حادی است که ویژگی‌های آن عبارت است از: گیجی و سردرگمی، از بین رفتن حافظه، ضعف در تعادل و تکلم و کاهش قدرت تفکر.

  این بیماری به این دلیل ایجاد می‌شود که بخش‌های پایانی عصب‌ها روبه‌زوال می‌روند و در مسیر عبور مواد الکتروشیمیایی به مغز توقف ایجاد می‌کنند؛

  این بیماری ریشه‌ی ژنتیکی دارد، اما حتی اگر این ویژگی (ارثی بودن) هم وجود داشته باشد لزوماً بیماری به وجود نمی‌آید. هنوز قطعی نشده که چند در صد از این بیماری ارثی و چند در صد اکتسابی است؛ اما اکنون می‌دانیم که طی مراحلی می‌توان ذهن را در حالت تعادل و سلامت نگه داشت.

  این بیماری حدود چهار میلیون آمریکایی را که معمولاً بالای 60 سال بوده‌اند درگیر خودساخته است؛ و جان حدود یک‌صد و بیست هزار آمریکایی را به‌عنوان چهارمین علت اصلی مرگ‌ومیر در بین جمعیت کهن‌سال گرفته است. همچنان که سن افراد در حال افزایش است، این عدد نیز به‌طور قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت؛ البته:

  به نظر می‌رسد در سطوح بالای آموزشی میزان ابتلا به این بیماری کمتر است.

  این بیماری با سخت و سفت شدن سرخرگ‌ها، ایجاد نمی‌شود.

  این بیماری مسری نیست.

  درحالی‌که لطیفه‌های زیادی در مورد آلزایمر (AD) وجود دارد این بیماری اصلاً خنده‌دار نیست. وقتی پا به سن می‌گذاریم بیشتر در مورد سلامت ذهنی‌مان حساس و نگران می‌شویم در این نوشتار از 16 صفحه از مطالب مفید در وب‌سایت‌های متنوع در مورد بیماری (AD) استفاده‌شده است. یکی از سایت‌های روشنگر در این زمینه www.alzheimers.org است. اگر در مورد این بیماری‌ها نگران هستید برای به‌روز کردن اطلاعات خود مدام به این سایت مراجعه کنید. این سایت شامل کشفیات جدید، نتایج آزمایش‌ها و ارتباط با دیگر منابع اطلاعاتی در مورد این بیماری است.

  اگر احتمال مبتلا شدن به آلزایمر شما را نگران کرده است، می‌توانید کتاب پیر شدن باشکوه را نیز بخوانید. این کتاب را دکتر دیوید استودن گردآوری کرده است.

  کتابی جذاب و خواندنی است که رویدادها و تجربه‌های اثرگذار در خصوص مطالعات مربوط به بیماری (AD) در کل دنیا را در خود جمع کرده است.

  زنان راهبه‌ی مدرسه‌ی خواهران در نوتردام، در گوشه و کنار کشورشان جلساتی به‌صورت داوطلبانه تشکیل داده‌اند که وضعیت روحی و جسمی خود را مورد آزمایش قرار دهند و در پایان مغزشان را برای کالبدشکافی اهدا کردند که مشخص شود آلزایمر چه بلای سر آن‌ها می‌آورد و یا چه تأثیراتی نمی‌تواند بگذارد. این مطالعات به چند دلیل مهم و اثرگذار بود:

  1 در خصوص زندگینامه، شرح و حال جسمی و روحی این زنان، اسنادی که به 80 سال قبل برمی‌گردد موجودند.

  2 همه آن‌ها زندگی مشابهی در یک محیط مذهبی داشته‌اند (البته نه کاملاً یکسان)؛

  3 حدود 700 راهبه در گردآوری اطلاعات از این منابع شرکت داشته‌اند؛

  4 دانشمندانی از رشته‌های مختلف شامل معرفت شناسایی، طب، روانشناسی، علم و تغذیه و مؤسسات مرتبط با افراد کهن‌سال در کل کشور و برخی تشکل‌های جهانی همه و همه در این پژوهش سهیم بودند.

  زنگ تفریح مغز

  ده مورد که روزتان را تبدیل به یک روز ایده آل می‌کند، یادداشت کنید. بعد ببینید کدام‌یک از آن‌ها را می‌توانید انجام دهید.

  در مورد داروهای ضدالتهاب (NSAID) تحقیق کنید.

  بر اساس مطالعات بی‌شماری که روی آلزایمر و دیگر بیماری‌های مرتبط با اختلال مشاعر انجام‌شده است، آن بخش‌هایی از مغز که تحت تأثیر بیماری‌ها قرار می‌گیرد، ملتهب می‌شود. این نتایج، دانشمندان را به این باور سوق می‌دهد که پیوند عمیقی بین التهاب و سیستم ایمنی بدن وجود دارد. با این تئوری داروهای ضدالتهابی ممکن است بهبود ایجاد کنند. انجمن ملی کهن‌سالان با توجه به تحقیقی که روی بیش از 7000 نفر 60 سال به بالا انجام داد به این نتیجه رسید، افرادی که مرتباً داروهای ضدالتهابی را مصرف می‌کنند دارای قدرت ذهنی بالاتری هستند و احتمال ابتلایشان به آلزایمر نصف دیگران است. این مطالعات و بسیاری پژوهش‌های دیگر در سراسر دنیا باعث شد دانشمندان مطمئن شوند که التهاب و سیستم ایمنی بدن، در نابودی بافت مغزی نقش اصلی را بازی می‌کنند. از طرفی ممکن است مصرف بیش‌ازاندازه این داروها اثرات مخربی بر جای گذارد. فراموش نکنید قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

  آنتی‌اکسیدان‌ها را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید

  وقتی شما یک سیب را دو نیم می‌کنید و روی پیشخوان می‌گذارید چه اتفاقی می‌افتد؟ در ظرف چند دقیقه رنگ آن قهوه‌ای می‌شود؛ درواقع این همان فرایند اکسید شدن است که رخ می‌دهد. شما می‌توانید به‌راحتی با فروبردن تکه سیب در آب‌لیمو که حاوی مقدار زیادی ویتامین C است جلوی این اتفاق را بگیرید. چیزی شبیه به همین فرایند در بدن شما رخ می‌دهد؛ وقتی‌که سیستم بدن شما از ویتامین‌هایی که آنتی‌اکسیدان نامیده می‌شوند برای از بین بردن بیماری‌هایی که منشأ آن‌ها اکسید شدن است استفاده می‌کند، مغز شما انرژی را از طریق اکسیژن و گلوکز تولید می‌کند. همچنین باید از مولکول‌های اکسیژنِ اضافی که به رادیکال‌های آزاد معروف‌اند، خلاص شود. بسیاری از دانشمندان فکر می‌کنند این رادیکال‌های آزاد، تااندازه‌ای در ابتلا به سه بیماری آلزایمر، سرطان و حمله‌ی قلبی مؤثرند.

  اما چه چیزهایی شما را در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند؟ با داشتن یک رژیم غنی غذایی و ویتامین‌هایی که شامل آنتی‌اکسیدان‌ها هستند شما می‌توانید بر این بیماری‌ها غلبه کنید و در برخی موارد سلول‌های آسیب‌دیده‌ی مغز و سایر اعضای بدنتان را ترمیم کنید.

  دانشمندانی که در سراسر دنیا عهده‌دار این مطالعات هستند، یافته‌های مشابهی را مطرح می‌کنند؛ در افراد مبتلا به اختلال مشاعر و آلزایمر، آنزیم آن‌ها از حد معمول بالاتر است که این مسئله باعث بالا رفتن سطح اکسید شدن و پایین آمدن آنتی اکسید شدن می‌شود. مدارک زیادی در حمایت از این مسئله در دست است که آنتی‌اکسیدان‌ها به‌ویژه ویتامین‌های A و C و E (برای اینکه یادتان نرود کلمه ace را که به معنای آس است و برگ برنده‌ی شما در مقابله با آنتی‌اکسیدان‌هاست به خاطر بسپارید.) علائم اختلال مشاعر را از بین می‌برند. چه موهبتی! قبل از مصرف هر چیز حتی مولتی‌ویتامین‌های اساسی با پزشک خود مشورت کنید، چون مصرف بیش‌ازاندازه‌ی ویتامین‌ها هم ممکن است مضر باشد.

  در این زمینه نسخه‌ای تهیه‌کرده‌ام که در اختیار شما می‌گذارم. مقادیر کمی از این مواد هم می‌توانند فیبر و آنتی‌اکسیدان لازم را به بدن شما برسانند و در افزایش سلامت مغز شما نیز بسیار مؤثر باشند.

  تقویت‌کننده‌های ذهن به توصیه‌ی باربارا (نویسنده):

  1-یک‌دوم پیمانه مغزهای آسیاب شده (بادام یا گردو)

  2-یک قاشق غذاخوری دانه‌ی گیاه کتان (اگر این مورد به‌سادگی برایتان فراهم نمی‌شود می‌توانید از آن صرف‌نظر کنید)

  3-ده عدد آلوی خشک (با طعم پوست پرتقال بهتر است)

  4-ده عدد زردآلوی خشک

  5-یک قاشق غذاخوری پوست پرتقال رنده شده

  6-یک قاشق غذاخوری آب‌پرتقال

  7-یک قاشق غذاخوری عسل

  مغزها را ریزریز کرده، دو قاشق غذاخوری هسته‌ی کتان را آسیاب کنید (من از آسیاب کن قهوه استفاده می‌کنم) و با مغزهای ریز شده مخلوط‌کنید. زردآلو و آلوی خشک را تکه‌تکه کنید و در ظرف کوچکی ریخته و پوست پرتقال را شسته و رنده کنید و به آن اضافه کنید. سپس عسل و آب‌پرتقال را نیز اضافه کنید. دو قاشق غذاخوری از مخلوط مغزها را به این مواد اضافه کرده و خیلی خوب هم بزنید. یک کاغذ روغن‌زده را در ظرفی پهن کنید. مواد را به شکل دانه‌های انگور درآورید و در باقیمانده مخلوط مغزها غلت دهید و بر روی کاغذ روغن‌زده قرار دهید. آن‌ها را در یخچال یا در ظرف بدون منفذ نگهداری کنید. این مواد هم ذهنتان را تقویت می‌کند هم دهانتان را شیرین می‌کند.

  زنگ تفریح مغز

  موارد زیر را در 7 کلمه یا کمتر توصیف کنید:

  کلاف نخ

  سازدهنی

  لحظه‌ی تحویل سال

  گیره‌ی کاغذ

  ماده آتش زا

  پیژامه‌ی نخی

  نی (ساز بادی)

  غروب آفتاب

  درباره نویسنده

  مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

  مطالب مرتبط

  19 نظر

  1. سمانه

   سلام به دوستان خوب مطالعه شریف
   این مقاله عاااالی بود
   من تمام مقالات روی سایت رو مطالعه میکنم و این یکی دیگه فوق العاده بود
   ازتون واقعا ممنونم که این همه مطلب به من آموزش دادید

   پاسخ
  2. مریم باجلان- کارشناس آموزش مطالعه شریف

   دوست خوب مطالعه شریف سمانه عزیز
   ما از شما ممنون هستیم که وقت می‌گذارید و مقالات را مطالعه میکنید
   و این روحیه آموزش پذیر شما قابل تحسین است
   امیدواریم همواره بهترین ها پیش روی شما باشد

   پاسخ
  3. هستی

   جواب سایته در مورد من: تا86 سالگی. البته خودمون می تونیم در باقی عمرمون کارهایی کنیم که باعث بالا رفتن یا پایین رفتن این عدده بشه. وای ولی خیلی تحمل کردم تا بتونم همه سولارو جواب بدم.

   پاسخ
  4. مریم باجلان-کارشناس آموزش مطالعه شریف

   دوست خوب مطالعه شریف هستی عزیز
   به خودمان میبالیم که مخاطبی همچون شما داریم
   همواره پیروزی باشید

   پاسخ
  5. شیوا

   سلام
   مقالات سایت کاملا علمی و پرکاربرد هستند و من از خوندن چنین مقالاتی واقعا احساس لذت میکنم مخصوصا این مقاله که خیلی جذاب و علمی بود.
   ازتون بخاطر سایت خوبی که دارید تشکر میکنم و خسته نباشید میگم امیدوارم همیشه موفق و موید باشید.

   پاسخ
  6. عليرضا

   درود
   سايت خوبي داريد. خيلي اتفاقي بهش برخوردم. همينكه از ديدگاه علمي، مسائل رو بيان ميكنيد، جزو نقاط قوت شماست.
   هميشه به اين فكر ميكردم كه با اينهمه حجم اطلاعات ورودي به مغزم چه كنم يا اينكه چطور ميتونم به مطالب قديمي تر دست پيدا كنم.
   اميدوارم جواب سوالم رو بتونم اينجا پيدا كنم.
   باز هم از زحماتتون كمال تشكر و امتنان رو دارم و آرزوي موفقيت هاي روزافزون رو براتون ميكنم.

   پاسخ
  7. مریم باجلان-کارشناس آموزش مطالعه شریف

   دوستان خوب مطالعه شریف شیوا ، ملیکا و علیرضای عزیز
   از شما بسیار سپاسگزاریم که با نظرات خودتان،انگیزه ما را در رسیدن به هدفمان چند برابر میکنید.
   امیدواریم همواره پیروز باشید.

   پاسخ
  8. سمانه

   با سلام
   مقاله جالبی بود که از خواندن آن بسیار لذت بردم .من امشب به سایت و تفکر آن آشنا شدم،خوشحالم از این اتفاق جذاب.

   پاسخ
  9. مریم باجلان-کارشناس آموزش مطالعه شریف

   دوست خوب مطالعه شریف سمانه عزیز
   ما هم خوشحالیم که شما به خانواده بزرگ مطالعه شریف پیوستید.
   امیدوارم همواره لبخند به لب داشته باشید.

   پاسخ
  10. زانیار

   ایا کسی که عمری با استرس و تنهایی سر کرده تجربیات ناخوشایند و روش زندگی نا مناسب داشته در سن 38 سالگی میتونه حافظه خودش رو بدست بیاره؟

   پاسخ
  11. مریم باجلان-کارشناس آموزش مطالعه شریف

   دوست خوب مطالعه شریف زانیار عزیز
   ممنون از اینکه نظرتون را گفتید .
   در مورد سوال شما باید عرض کنم که اراده و تلاش هیچ محدودیتی ندارد شما در هر سنی و با هر شرایطی که باشید می‌توانید خود را توانمند کنید.
   برای تقویت حافظه خود و افزایش تمرکز تمریناتی ساده وجود دارد که با انجام آنها می‌توانید نتایج خوبی به دست آورید
   امیدواریم همواره شاد باشید.

   پاسخ
  12. شکوه

   سلام
   مقالات بسیار پر مختوا ,روان و جذاب هستند , این سومین مقاله ای است که پشت سر هم دارم میخونم و اشتیاق برای موارد بعدی دارم.از شما به خاطر سایت خوب ,مطالب ارزشمند و حمایت و پشتیبانیتون بسیار سپاسگزارم.

   پاسخ
  13. پارسا_کارشناس آموزش مطالعه شریف

   دوست خوب مطالعه شریف شکوه عزیز
   ما از شما تشکر میکنیم که به خانواده بزرگ مطالعه شریف پیوستید.
   در واقع مطالعه شریف دارای بزرگترین خانواده کتابخوان در ایران است و تمام اعضای این خانواده افرادی خاص، دوست داشتنی، اهل مطالعه و موفق هستند.
   تمام دارایی ما دوستان خوبی مثل شما هستند.

   دوستدار شما
   تیم مطالعه شریف

   پاسخ
  14. فاطمه

   سلام و خدا قوت
   این مقاله واقعا اطلاعات بسیارمفید و آموزنده ای داره. از شما ممنونم.
   امیدوارم همیشه شاد و پرتلاش باشید .

   پاسخ

  نظر بدهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  تلگرام-مطالعه شریف
  ثبت نام آسان و رایگان در سایت
  برای عضویت در سایت آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

  ۳۰۰۰ تومان اعتبار دریافت کنید
  ايميل شما نزد مطالعه شريف محفوظ است.
  پیشنهاد آخر!
  کاربر عزیز سلام
  از اینکه از سایت ما بازدید کردید خیلی متشکریم.
  شما در دوره رایگان تندخوانی و تقویت حافظه ثبت نام نکرده اید. این دوره شامل ۲۴ فایل ویدئو با کیفیت عالی می باشد.
  اگر دوست دارید میتوانید همین الان در این دوره ثبت نام کنید!

  ايميل شما نزد مطالعه شريف محفوظ است.
  برای دانلود فایل های آموزشی ابتدا باید در سایت ثبت نام کرده باشید.
  برای اینکار کافیه که فقط آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد و روی دکمه ثبت نام کلیک کنید.
  بعد از اینکه روی دکمه ثبت نام کلیک کردید ما برای شما یک ایمیل ارسال میکنیم که باید آن را تایید کنید.

  ايميل شما نزد مطالعه شريف محفوظ است.
  پیشنهاد آخر!
  کاربر عزیز سلام
  از اینکه از سایت ما بازدید کردید خیلی متشکریم.
  شما در دوره رایگان تندخوانی و تقویت حافظه ثبت نام نکرده اید. این دوره شامل ۲۴ فایل ویدئو با کیفیت عالی می باشد.
  اگر دوست دارید میتوانید همین الان در این دوره ثبت نام کنید!
  ايميل شما نزد مطالعه شريف محفوظ است.

  ايميل تان را وارد كنيد و از يادگيري سريع لذت ببريد!
  ١-٣٠٠٠ تومام اعتبار بگيريد.
  ٢-ويديوهاي آموزشي رايگان را دانلود كنيد.
  ٣-اولين نفر از پيشنهاد شگفت انگيز ويژه اعضا مطلع شويد.
  ایمیل شما نزد مطالعه شریف محفوظ است.

  دانلود فايل هاي آموزشي رايگان در مطالعه شريف بسيار آسان است.
  در كمتر از يك دقيقه ايميل خود را وارد كنيد و از آموزش سریع لذت ببريد.

  خواهش ميكنم اين پيشنهاد را از دست ندهيد:
  چون

  صدها مطلب آموزشي با متد فانتوم وجود دارد
  امكان لغو عضويت براي شما وجود دارد
  شايد منجر به يك تغيير و پيشرفت براي ما و شما باشد

  ايميل شما نزد مطالعه شريف محفوظ است.
  ١٠٠٪‏
  رايگان و بدون ريسك است.
  ايميل تان را وارد كنيد و از يادگيري سريع لذت ببريد!
  ١- ٣٠٠٠ تومان اعتبار بگيريد.
  ٢- ويديوهاي آموزشي رايگان را دانلود كنيد.
  ٣- اولين نفر از پيشنهاد شگفت انگيز ويژه اعضا مطلع شويد.

  ايميل شما نزد مطالعه شريف محفوظ است.
  برای ورود به حساب کاربری آدرس ایمیل به همراه کلمه عبور خود را وارد و سپس روی دکمه ورود کلیک کنید.
  برای ثبت نام در سایت کافیست که آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید و روی دکمه ثبت نام کلیک کنید.

  بعد از ثبت نام ما برای شما یک ایمیل ارسال میکنیم که باید آن را تایید کنید.
  بعد از آن ما برای شما یک ایمیل ارسال میکنیم که به وسیله آن می توانید رمز عبور جدیدی برای خود تعیین کنید
  برای دریافت رمز عبور جدید ابتدا آدرس ایمیل خود را وارد کنید و روی بازیابی پسورد کلیک کنید.

  ارسال گزارش مشکل سایت
  CAPTCHA
  لطفا صبر کنید
  برای ثبت نام در این دوره شما باید در عضو سایت باشید . اگرقبلا عضو شده اید همین الان وارد حساب کاربری خود شوید.
  دانلود رایگان کتاب
  برای دانلود کتاب مورد نظر روی آن کلیک کنید
  برای دانلود ۵۹ صفحه از کتاب انسان ۲۰۲۰ آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
  ايميل شما نزد مطالعه شريف محفوظ است.
  برای دانلود ۴۰ صفحه از کتاب دانسته هایت را بکار بگیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
  ايميل شما نزد مطالعه شريف محفوظ است.
  می خواهم در مورد
  اطلاعات بیشتری کسب کنم
  درخواست تماس با من
  لطفا صبر کنید
  گزارش مشکلات سایت جدید
  CAPTCHA
  لطفا صبر کنید
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzY5MTI3MTA1MF9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS92aWRlby8xMi1jb3Vyc2UvYXZjX25ld3MlMjBkaWFncmFtLm1wNCIgdHlwZT0idmlkZW8vbXA0Ij4NCgkJDQoJCQ0KCTwvdmlkZW8+
  درس بیست و یکم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzcxOTUwMjg5Nl9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS92aWRlby8xMi1jb3Vyc2UvYXZjX2RhcmUlMjBtYXJnLm1wNCIgdHlwZT0idmlkZW8vbXA0Ij4NCgkJDQoJCQ0KCTwvdmlkZW8+
  درس بیستم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzk4NDA4NDQ4MF9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS92aWRlby8xMi1jb3Vyc2UvYXZjX3N0b3JlLm1wNCIgdHlwZT0idmlkZW8vbXA0Ij4NCgkJDQoJCQ0KCTwvdmlkZW8+
  درس نوزدهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzE5MzI5NzcxNDdfaHRtbDVfYXBpIiBjbGFzcz0idmpzLXRlY2giIHBvc3Rlcj0iaHR0cDovL21vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMTYvMDYvbW90YWxlc2hhcmlmX3ZpZGVvLmpwZyIgcHJlbG9hZD0iYXV0byIgZGF0YS1zZXR1cD0iW10iPg0KCQk8c291cmNlIHNyYz0iaHR0cDovL2RsLm1vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vdmlkZW8vMTItY291cnNlL2F2Y190YW1yaW4lMjBraGF0JTIwYiUyMGtoYXQubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KCQkNCgkJDQoJPC92aWRlbz4=
  درس هجدهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzM5NjQyMDc1MF9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS92aWRlby8xMi1jb3Vyc2UvYXZjX2Rhc3RhbiUyMHRhbGFzaCUyMG1hbi5tcDQiIHR5cGU9InZpZGVvL21wNCI+DQoJCQ0KCQkNCgk8L3ZpZGVvPg==
  درس هفدهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzY0MzY5NzgwMF9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS92aWRlby8xMi1jb3Vyc2UvYXZjX2pveiUyMGIlMjBqb3oubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KCQkNCgkJDQoJPC92aWRlbz4=
  درس شانزدهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzE1ODM1MDYxMjVfaHRtbDVfYXBpIiBjbGFzcz0idmpzLXRlY2giIHBvc3Rlcj0iaHR0cDovL21vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMTYvMDYvbW90YWxlc2hhcmlmX3ZpZGVvLmpwZyIgcHJlbG9hZD0iYXV0byIgZGF0YS1zZXR1cD0iW10iPg0KCQk8c291cmNlIHNyYz0iaHR0cDovL2RsLm1vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vZmMtYmVzdC9EVkQzXzgubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KCQkNCgkJDQoJPC92aWRlbz4=
  درس پانزدهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzc2NzIwNjQ2MF9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS9mYy1iZXN0L0RWRDNfNy5uZXcubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KCQkNCgkJDQoJPC92aWRlbz4=
  درس چهاردهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzEwNDUwNjMwNjBfaHRtbDVfYXBpIiBjbGFzcz0idmpzLXRlY2giIHBvc3Rlcj0iaHR0cDovL21vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMTYvMDYvbW90YWxlc2hhcmlmX3ZpZGVvLmpwZyIgcHJlbG9hZD0iYXV0byIgZGF0YS1zZXR1cD0iW10iPg0KCQk8c291cmNlIHNyYz0iaHR0cDovL2RsLm1vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vZmMtYmVzdC9EVkQzXzYubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KCQkNCgkJDQoJPC92aWRlbz4=
  درس سیزدهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzE0MzEzODQ4Ml9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS9mYy1iZXN0L0RWRDNfNS5tcDQiIHR5cGU9InZpZGVvL21wNCI+DQoJCQ0KCQkNCgk8L3ZpZGVvPg==
  درس دوازدهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzkzMTAxNzY2X2h0bWw1X2FwaSIgY2xhc3M9InZqcy10ZWNoIiBwb3N0ZXI9Imh0dHA6Ly9tb3RhbGVzaGFyaWYuY29tL3dwLWNvbnRlbnQvdXBsb2Fkcy8yMDE2LzA2L21vdGFsZXNoYXJpZl92aWRlby5qcGciIHByZWxvYWQ9ImF1dG8iIGRhdGEtc2V0dXA9IltdIj4NCgkJPHNvdXJjZSBzcmM9Imh0dHA6Ly9kbC5tb3RhbGVzaGFyaWYuY29tL2ZjLWJlc3QvRFZEM180Lm1wNCIgdHlwZT0idmlkZW8vbXA0Ij4NCgkJDQoJCQ0KCTwvdmlkZW8+
  درس یازدهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzE0ODQ3OTIwNzNfaHRtbDVfYXBpIiBjbGFzcz0idmpzLXRlY2giIHBvc3Rlcj0iaHR0cDovL21vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMTYvMDYvbW90YWxlc2hhcmlmX3ZpZGVvLmpwZyIgcHJlbG9hZD0iYXV0byIgZGF0YS1zZXR1cD0iW10iPg0KCQk8c291cmNlIHNyYz0iaHR0cDovL2RsLm1vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vdmlkZW8vMTItY291cnNlL2F2Y190YWdoaXIlMjBuZWdhcmVzaC5tcDQiIHR5cGU9InZpZGVvL21wNCI+DQoJCQ0KCQkNCgk8L3ZpZGVvPg==
  درس دهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzE5NzE1Nzg5MjBfaHRtbDVfYXBpIiBjbGFzcz0idmpzLXRlY2giIHBvc3Rlcj0iaHR0cDovL21vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMTYvMDYvbW90YWxlc2hhcmlmX3ZpZGVvLmpwZyIgcHJlbG9hZD0iYXV0byIgZGF0YS1zZXR1cD0iW10iPg0KCQk8c291cmNlIHNyYz0iaHR0cDovL2RsLm1vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vdmlkZW8vMTItY291cnNlL2F2Y19zZWN0aW9uJTIwc2lsdmVyLm1wNCIgdHlwZT0idmlkZW8vbXA0Ij4NCgkJDQoJCQ0KCTwvdmlkZW8+
  درس نهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzE5MTk5NjUwMV9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS9mcmVlLW9rZXkvRFZEM18zLm1wNCIgdHlwZT0idmlkZW8vbXA0Ij4NCgkJDQoJCQ0KCTwvdmlkZW8+
  درس هشتم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzMyODI3NjA4MV9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS9mYy1iZXN0L0RWRDNfMS5tcDQiIHR5cGU9InZpZGVvL21wNCI+DQoJCQ0KCQkNCgk8L3ZpZGVvPg==
  درس هفتم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzUyMzQ5NTQ4OF9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS9mYy1iZXN0L0RWRDJfNC5tcDQiIHR5cGU9InZpZGVvL21wNCI+DQoJCQ0KCQkNCgk8L3ZpZGVvPg==
  درس ششم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzcyMzAwNTUxNl9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS9mYy1iZXN0L0RWRDJfMy5uZXcubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KCQkNCgkJDQoJPC92aWRlbz4=
  درس پنجم
  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
  درس چهارم
  درس سوم:مکانیزم مغز انسان
  PHZpZGVvIGNsYXNzPSJ3cC12aWRlby1zaG9ydGNvZGUiIGlkPSJ2aWRlby0xMDU1MjEtMSIgd2lkdGg9IjY0MCIgaGVpZ2h0PSIzNjAiIHByZWxvYWQ9Im1ldGFkYXRhIiBjb250cm9scz0iY29udHJvbHMiPjxzb3VyY2UgdHlwZT0idmlkZW8vbXA0IiBzcmM9Imh0dHA6Ly9kbC5tb3RhbGVzaGFyaWYuY29tL2ZyZWUtc3BlZWRyZWFkaW5nL2F2Y18yLXNvcmF0JTIwc2FuamVzaC5tcDQ/Xz0xIj48L3ZpZGVvPg==
  درس دوم:سنجش سرعت مطالعه
  PHZpZGVvIGNsYXNzPSJ3cC12aWRlby1zaG9ydGNvZGUiIGlkPSJ2aWRlby0xMDU1MjEtMSIgd2lkdGg9IjY0MCIgaGVpZ2h0PSIzNjAiIHByZWxvYWQ9Im1ldGFkYXRhIiBjb250cm9scz0iY29udHJvbHMiPjxzb3VyY2UgdHlwZT0idmlkZW8vbXA0IiBzcmM9Imh0dHA6Ly9kbC5tb3RhbGVzaGFyaWYuY29tL2ZjLWJlc3QvRFZEM18yXzEubXA0P189MSI+PGEgaHJlZj0iaHR0cDovL2RsLm1vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vZmMtYmVzdC9EVkQzXzJfMS5tcDQiPmh0dHA6Ly9kbC5tb3RhbGVzaGFyaWYuY29tL2ZjLWJlc3QvRFZEM18yXzEubXA0PC9hPjwvdmlkZW8+
  درس اول:پل هوایی,شبیه ساز هسته مغز
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzcxNzI5MDExM19odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS92aWRlby8xMi1jb3Vyc2UvYXZjX3RhZ2hpciUyMG5lZ2FyZXNoLm1wNCIgdHlwZT0idmlkZW8vbXA0Ij4NCgkJDQoJCQ0KCTwvdmlkZW8+
  درس بیست و سوم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzU1NDE3NDc4X2h0bWw1X2FwaSIgY2xhc3M9InZqcy10ZWNoIiBwb3N0ZXI9Imh0dHA6Ly9tb3RhbGVzaGFyaWYuY29tL3dwLWNvbnRlbnQvdXBsb2Fkcy8yMDE2LzA2L21vdGFsZXNoYXJpZl92aWRlby5qcGciIHByZWxvYWQ9ImF1dG8iIGRhdGEtc2V0dXA9IltdIj4NCgkJPHNvdXJjZSBzcmM9Imh0dHA6Ly9kbC5tb3RhbGVzaGFyaWYuY29tL3ZpZGVvLzEyLWNvdXJzZS9hdmNfdGFnaGlyJTIwbmVnYXJlc2gubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KCQkNCgkJDQoJPC92aWRlbz4=
  درس بیست و دوم
  دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان
  برای دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان با موضوع آموزش تندخوانی و تقویت حافظه، اطلاعات زیر را وارد کنید:
  ایمیل شما نزد مطالعه شریف محفوظ میماند.
  دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان
  برای دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان با موضوع آموزش تندخوانی و تقویت حافظه، اطلاعات زیر را وارد کنید:
  ایمیل شما نزد مطالعه شریف محفوظ میماند.
  رویاها با شک از بین می‌روند، نه با شکست !
  شاید یک ایده زندگی تان را دچار تحول کند. با تکمیل فرم زیر ایده‌هایی متحول‌کننده دریافت کنید:
  ایمیل شما نزد مطالعه شریف محفوظ میماند.
  کد تخفیف 70 هزار تومانی
  برای دریافت کد تخفیف 70 هزار تومانی
  کافی است ایمیل خود را وارد کنید
  تا کد تخفیف برایتان ایمیل شود.
  خیلی وقت‌ها یک ایده کوچک زندگی ما را متحول میکند.
  گاهی اوقات چیزی که فکرش را نمیکنیم، تاثیر بسیار بزرگی در
  زندگی ما میگذارد. ولی ما از کنارش همینطور عبور میکنیم.
  آیا این بار هم به راحتی عبور میکنید؟
  دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان
  برای دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان با موضوع آموزش تندخوانی و تقویت حافظه، اطلاعات زیر را وارد کنید:
  ایمیل شما نزد مطالعه شریف محفوظ میماند.
  دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان
  برای دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان با موضوع آموزش تندخوانی و تقویت حافظه، اطلاعات زیر را وارد کنید:
  ایمیل شما نزد مطالعه شریف محفوظ میماند.
  دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان
  برای دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان با موضوع آموزش تندخوانی و تقویت حافظه، اطلاعات زیر را وارد کنید:
  ایمیل شما نزد مطالعه شریف محفوظ میماند.