بستن
عضویت در کانال تلگرامی
 • جهت ورود به سایت کلیک کنید
 • منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

  تلویزیون‌​ها خاموش، کتاب​ها روشن

  تلویزیون‌​ها خاموش، کتاب​ها روشن!

  از خیلی وقت پیش می​ دانستم که علاقۀ خاصی به کتاب​ ها دارم، اما تازگی‌​ها فهمیدم که در زمرۀ افرادی موسوم به Bookaholic می​گنجم. این واژۀ انگلیسی از دو بخش تشکیل شده: Book به معنای کتاب، و aholic- که پسوندی به معنای معتاد است، یعنی کسی که از فرط علاقه به کتاب، یک​جورهایی معتاد و عاشق آنهاست؛ و شاید این تنها اعتیادی در جهان باشد که پسندیده است. نمی‌دانم رابطۀ شما با کتاب چگونه است، اما در این مطلب در حد توان خودم و حجم این مقاله می‌کوشم شواهد و دلایلی را به شما ارائه کنم تا دریابید چرا بهتر است کتاب خواندن را جزو برنامۀ اصلی روزانه​‌تان قرار بدهید. پیش از ورود به بخش​های مختلفی که برای این مقاله در نظر گرفته‌​ام، اجازه بدهید این عبارت تاریخی از «فرانسیس بیکن» را نقل کنم که در سال ۱۶۲۵ میلادی نوشته است: «بعضی از کتاب​ها را باید چشید، برخی را باید بلعید، و تعداد اندکی را باید جوید و هضم کرد. به این معنا که برخی از کتاب​ها فقط بخش​هایی​شان را باید خواند، تعداد دیگری را باید خواند اما نه خیلی کنجکاوانه، و بخش کوچکی را باید کامل و عمیق و بادقت خواند.»

   چطور کتاب بخوانیم؟ 

  واقعیت این است که نه در مدرسه و نه در دانشگاه، «خواندن» را یادِ ما نداده‌​اند. خواندن نه به معنای اینکه مثلا این عبارت را بتوانیم بخوانیم، به این مفهوم که چگونه با یک نوشته تعامل کنیم و مفاهیم آن را بیاموزیم و آنها را درونی و از آنِ خود کنیم. (بگذریم که بسیاری از آثار بزرگ نیز چنان ناخوشایند در کتاب​های درسی عرضه شده بودند که مثلا من اکنون در این سن، تازه باید شیرینی کلام «سعدی» را بچشم.) در قرن بیستم، این طرز فکر تقریبا در همه جای جهان از سوی معلمان و کتابداران القا می​ شد که «نوشتن در کتاب یا مارکی و علامتی در آن گذاشتن، آن را کم​‌ارزش و آسیب‌دیده می​کند.» در حالی که یکی از بهترین راه​های کتابخوانی، خواندنِ همراه با تأمل و حاشیه​نویسی است. در مورد یکی از نویسندگان آمریکایی گفته شده اگر دوستانش کتاب​های او را می​خواندند بدون اینکه علامتی در آنها بگذارند یا حاشیه​‌ای بنویسند، به آنها تذکر می​داد. او می​گفت که خواندن کتاب نباید عملی منفعلانه باشد، بلکه باید مثل مکالمه‌​ای پرحرارت پیش برود. البته پرواضح است که این شکل از خواندن، بیشتر برای کتاب​هایی کاربرد دارد که اندیشه را درگیر می​کنند، وگرنه کتاب​های داستان یا رمان را می​توان تا حد زیادی بدون حاشیه‌​نویسی پیش برد. در مجموع، خواندن باید عملی «گفت​وگومحور» (با نویسندۀ کتاب) و دارای شکلی «انتقادی» باشد. مطالب را فقط نباید در مغز «دانلود» کرد، نباید تنها رونوشتی از آنها را به ذهن سپرد، حتی اگر گفته​‌های کسانی چون مولانا و حافظ یا فلان متفکر و فیلسوف باشد. از سوی دیگر، برای اثبات باورها و دانسته​های خود کتاب نخوانید، بخوانید که شکل​های دیگرِ نگریستن به جهان و مسائل آن را بیاموزید؛ و با تفکر و یادداشت​‌برداری و علامت زدن و…، مطالب را از آنِ خود کنید. به یاد داشته باشید که «کیفی» خواندن بسی مهم​‌تر از «کمّی» خواندن (تعداد کتاب​هایی که می​خوانید) است. البته، مهارت​های «تندخوانی» در جای خودش نیز بسیار مفید است و خودم در فهرست مهارت‌​هایی که می‌​خواهم بیاموزم، «تندخوانی» را هم نوشته​‌ام.

  کتاب «بخرید» 

  از خرج کردن برای خرید کتاب​‌های خوب نهراسید. بدانید که این کار، یک نوع «سرمایه‌​گذاری» روی خودتان است. اگر با «تقسیم درآمدها» آشنا باشید (محمود معظمی استاد موفقیت و ثروت این مهارت را آموزش می​دهد)، می​دانید که حداکثر ۶۰ درصد از درآمد شما برای امور ضروری می​‌تواند خرج شود. کتاب خریدن هم یکی از این امور ضروری است که لازم است در سبد خریدتان بگنجانید. چرا؟ آیا می​توانید روزی را بدون خوردن خوراک سر کنید؟ جسم شما برای سالم ماندن و بالیده شدن، خوراک می​‌خواهد. روح شما نیز همین‌طور است. کتابِ خوب، به ذهن شما خوراک می​‌رساند. نمی‌توانید ذهن و جان خود را از خوراک​ی‌هایی که لازم دارد محروم کنید و انتظار زندگی​‌ خوش داشته باشید. بعضی​‌ها تند و تند گوشی موبایل خود را عوض می​‌کنند، اما به کتاب که می‌​رسند دست‌شان به خرج کردن نمی‌​رود. گوشی امسال با گوشی پارسال شاید خیلی فرقی نداشته باشد و بیشترْ ترفندهای بازاریابی در میان است تا شما را به خرید گوشی جدید ترغیب کند. خیلی وقت​‌ها نیز این گوشی جدید ویژگی​‌هایی دارد که اصلا شاید تا مدت​ها به کارتان نیاید. اگر بودجۀ محدود دارید، به کتاب بیشتر برسید تا به این قر و فرها.

  کتاب چاپی یا الکترونیک؟ 

  بیشتر به سلیقۀ شما بستگی دارد. الان سایت​‌هایی هستند که تعدادی از کتاب​‌های فارسی (حتی کتاب​های تازه‌​انتشاریافته) را به شکل قانونی در قالب الکترونیک عرضه می​‌کنند. من به​‌شخصه بعد از سه سال تجربه کردنِ کتاب​های الکترونیک (چه انگلیسی و چه فارسی، و عموما روی آیپد و آیفون)، به این نتیجه رسیده‌​ام که بیشتر دلم می​ خواهد کتاب چاپیِ کاغذی بخرم و بخوانم. البته در این حالت، یک مشکل پیش می​‌آید: جا دادن کتاب​‌ها. فضای امروزی خانه‌​ها عموما کوچک است و کتاب​‌های چاپی به​‌سرعت می​‌توانند همه جا را پر کنند. یک راه این است که بسیار گزیده و بادقت کتاب​‌ها را انتخاب کنید و بخرید، و تا چند کتابی را که تازه خریده‌​اید تمام نکرده‌​اید، سراغ خرید کتاب​‌های جدید نروید. یک راه دیگر هم «وجین کتاب​ها» است؛ کاری که در کتابخانه​‌ها نیز مرسوم است. حتی کتابخانه​‌ها نیز فضای محدودی دارند و در جایی که گنجایش ۲۰ هزار جلد کتاب دارد، نمی​توان ۵۰ هزار جلد کتاب جا داد. پیشنهاد می​کنم سالی یک بار (که بهتر است دم عید نباشد تا با برنامه​‌های خانه​‌تکانی تداخل پیدا نکند) کتاب​های خود را «وجین» کنید: آنهایی را که در سال گذشته سراغ‌شان نرفته‌​اید و جزو کتاب​های مرجع نیستند یا به نوعی برای‌تان ارزش و خاطرۀ خاصی ندارند، به دیگران ببخشید، به خریداران کتاب​های دست‌​دوم بفروشید، یا به کتابخانه اهدا کنید. در خصوص کتاب​‌های چاپی بگذارید یک نکتۀ مهم را هم بگویم: اشخاص مهمِ دنیای تکنولوژی، ساعات کارِ فرزندان خود با ابزارهای دیجیتال را محدود می​کنند. خیلی از این بچه‌​ها تا سنی خاص، اجازه ندارند مثلا دست به آیپد بزنند. در عوض، به کتابخانه​ای پر از کتاب​های چاپی دسترسی دارند. نویسندۀ زندگینامۀ «استیو جابز» تعجب کرده بود وقتی به خانۀ او رفته و بچه​‌هایش را موبایل و تبلت به دست ندیده بود. آنها خودشان مُبدعِ این تکنولوژی هستند و از مضرات و خطرهای آن خیلی بهتر از ما آگاه هستند. نگذارید و نگذاریم ترفندهای بازاریابیِ آنها، ما را چنان بفریبد که تصور کنیم اگر دست فرزند دوساله‌​مان آیپد بدهیم و او بتواند با آن  دستگاه تعامل کند، نابغه​‌ای را فردا تحویل جامعه خواهیم داد. اگر جامعه​ای بهتر می​خواهیم، باید  کتاب خواندن را جامعه ترویج دهیم. از این طریق می‌توان جامعه‌ای آگاه و موفق داشت

   با هم کتاب بخوانید 

  امروزه اکثر خانواده‌​ها وقتی دور هم جمع می‌​شوند، اگر سرشان گرم وایبربازی و امثال آن نباشد، احتمالا خیرۀ دیدنِ تلویزیون​‌اند. تا به حال شده دور هم بنشینید و مثلا پدر خانواده به صدای بلند و شمرده کتاب بخواند و همه بالذت گوش کنند و بعد درباره​اش با هم صحبت کنند؟ از یک نسلِ منقرض​شده حرف نمی​زنم، باز هم همان جناب «استیو جابز» چنین برنامه​ای در خانه​اش داشت. دور میز بزرگ غذاخوری در آشپزخانه می​نشستند و از کتاب​های مختلف در زمینه‌​های مختلف می​‌خواندند و درباره​اش همۀ اعضای خانواده تبادل نظر می​کردند. می​توانید قفسه​ای را در کتابخانۀ خود، به کتاب​هایی اختصاص بدهید که مناسبِ بلندخوانی در جمع خانواده هستند. نیز می​توانید در شرکت و محل کار خود، یک ساعت در هفته دور هم جمع شوید و هر کس از کتابی که در آن هفته خوانده، ۵ دقیقه صحبت کند. می​دانید چقدر مطلب نو در همین یک ساعت خواهید آموخت؟

   آهسته و پیوسته بهتر است

  یکی از «بهانه​‌ها» برای کتاب نخواندن، نداشتنِ وقت است. عجیب است که وقت برای دیدن سریال​های تلویزیونی و وبگردی​‌های بی​‌هدف و چرخیدن در وایبر هست، اما برای کتاب وقت نیست! خودتان را با این حرف​ها هم گول نزنید که مثلا آخر هفته ۸ ساعت کتاب می​‌خوانم یا فلان سفر که رفتم، این کتاب را تمام می​کنم. مثل اکثر امور دیگر، در اینجا هم «تعادل» بهتر است. آهسته و پیوسته بروید، و به خاطر داشته باشید کارهای کوچکی که هر روز انجام می​‌دهید، در ساختن زندگی شما تاثیر بیشتری دارند تا کارهای بزرگی که گاهی اوقات انجام می‌​دهید. قطعا روزی نیم ساعت می​توانید کتاب بخوانید. همین نیم ساعت را هم شده، ترجیحا در یک زمان مشخص از روز، به کتاب خواندن اختصاص بدهید.

   به کتابفروشی​‌ها سر بزنید 

  این روزها اینترنت خیلی از کارها را راحت کرده و فروشگاه​های اینترنتی زیادی هستند که از آنها می ​توان کتاب خرید. اما در کنار آنها، سر زدن به کتابفروشی​‌های واقعی را فراموش نکنید، حتی شده فصلی یک مرتبه. ناگاه کتابی را کشف می​‌کنید که در هیچ وبگردی آن را نیافته بودید و در جایی هم معرفی نشده بود (و چه لذتی دارد این کشف!). اصلا حضور در فضای کتابفروشی و بین کتاب​ها، خودش آرامش‌​بخش است. ضمنا، می​‌توانید خیلی از کتاب​ هایی را ببینید و لمس کنید و بخش​هایی​شان را بخوانید که خریدِ آنها و بردن​شان به خانه، ضروت ندارد؛ از آنهایی که به قول «بیکن»: «[فقط] باید چشید.»

   کتاب «عیدی یا هدیه» بدهید 

  عیدی و هدیه، کتاب بدهید. سلایق افراد را بشناسید و متناسب با آن، کتاب هدیه بدهید. به کارمندان و همکاران خود، به خانواده و عزیزان و دوستان خود، به بچه​‌هایی که به آنها عیدی می​‌دهید، به جای چیزهایی که همه می​دهند، کتابی بدهید که می​تواند شما را یک عمر در خاطرِ آنها ماندگار کند و اصلا شاید زندگی​شان را به شکل مثبت تغییر بدهد.

   نکتۀ آخر 

  اگر کلا تلویزیون نبینید، اطمینان می ​دهم چیزی از دست نخواهید داد. اما اگر کتاب نخوانید، خیلی چیزها هست که از به دست آوردن​شان محروم خواهید ماند. اگر نمی​توانید کامل از تلویزیون دل بکنید، تماشای آن را «بسیار محدود» کنید یا برنامه​ های خوب را ضبط کنید و در فرصت مناسب ببینید. برنامه​ ها و فیلم​ های ارزشمند را روی دی​ وی ​دی بخرید و تماشا کنید. وقتِ خودتان را با اینترنت (که منبع دانایی نیست و فقط توهّمِ دانایی می​ آفریند) و چیزهایی مثل پیام ​های صد من یک غاز وایبری، تلف نکنید. عمر شما که بزرگ​ترین سرمایۀ شماست، می​تواند صرف اموری ارزشمندتر شود. کتاب خواندن، کتابِ خوب خواندن، و کتاب​ ها را خوب خواندن، زندگی شما را از پایه تغییر می​دهد؛ پایه​ ای که روی آن می توانید بهترین زندگی را بنا کنید. شما «عضو ارزشمند مطالعه شریف» هستید. شما می​توانید تحول ایجاد کنید و شروع آن هم از خودتان است. لطفا شروع کنید!

  برای دانلود این مقاله به صورت pdf روی همین متن کلیک کنید. 

  علی ​اکبر قزوینی

  bestsellers.ir

  درباره نویسنده

  مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

  مطالب مرتبط

  26 نظر

  1. حالا هر چی

   “اینترنت (که منبع دانایی نیست و فقط توهّمِ دانایی می​آفریند) ”
   قرار نیست هر چی از دهن یکی بیاد بیرون اینجا نوشته شه
   یه بار دیگه جملتونو بخونید ببینید چی گفتین.

   اینقد واستون متاسفم که واسم سخته حتی اینکه بتونم کمکتون کنم.پدر بزرگم هم با وجود اینکه نمیدونه اصلا اینترنت چیه ولی همچین دیدگاه قرون وسطایی رو نداره.

   با اجازه کپی کردم به عنوان جک و سوتی سال.

   فکر هم نکن ادم بی سوادی هستم و هیچ وقت کتاب نخوندم . من عضو تیم ملی المپیاد فیزیک و ریاضی ایران بودم در سال 1381ولی بعد از پایان دانشگاه دیکه فقط epub و pdf و office documents رو تبلتم میخونم.

   پاسخ
   1. المپیاد زیستی!

    دوست عزیز،
    این دیدگاه هیچ ربطی به المپیاد و این داستان ها نداره. کسی هم سواد شما رو زیر سوال نبرده که اینطور تهاجمی سطح اطلاعات خودتو ن رو ارائه می کنید.
    بحث، در مورد افرادیه که بدون مطالعه و با وب گردی های بیهوده از منابع و وبلاگ های غیر معتبر که معمولا اطلاعات درستی در اختیار کاربران قرار نمی دهند خودشون رو انسان های کاملا مطلع و دانایی فرض می کنند و در برابرهرگونه انتقاد یا تشویق به مطالعه ی بیشتر مقاومت شدیدی به دلیل این “توهم کاذب دانایی” از خودشون نشون میدن.
    هر کسی هم با روشی از خوندن راحت تره. پدر من فقط کتاب چاپی میخونه و من فایل های دیجیتالی. ولی معمولا فایل های دانلود شده صرفا حجم اشغال کرده و روی هم تلنبار میشن بدون این که سال به سال به اونها نگاهی بندازیم. به همین خاطر خیلی ها کتاب های چاپی رو ترجیح میدن.
    بهتره قبل از مسخره کردن افراد و توپیدن به حرف ها و عقاید اونها به این شکل، کمی فکر کنید.

    موفق باشید@

    پاسخ
   2. شیوا

    اگه مقاله رو خوب مطالعه میکردین متوجه میشید که منظور از این جمله این هست که مطالبی که در اینترنت وجود داره اکثرا حاشیه ای هست و اصلا منظورشون این نبود که کسایی که کتاب های الکترونیک مطالعه میکنند در جهل هستند.
    تازه سواد داشتن به عضو بودن در یک تیم ملی فیزیک و ریاضی بستگی نداره به فهم و شعور انسان وابسته که از هر چیزی جوک و سوتی نسازه.
    لطفا وقتی چیزی رو کامل مطالعه نکردید و متوجه منظور نویسنده نشدید نظر ندین تشکر

    پاسخ
  2. roya

   بسیار عالی.
   و دوست عزیزی که عضو تیم ملی المپیاد فیزیک و ریاضی ایران بودی،
   برداشت منم از اینترنت(که منبع دانایی نیست و فقط توهم دانایی می آفریند)
   اینکه مطالب اینترنت نمی توانند جای کتاب را برای ما پر کند.
   ومن با این جمله بسیار موافق ام.

   پاسخ
  3. ستاره

   اینترنت واقعا منبع دانایی نیست و در آدم ها توهم به وجود میاره
   این خیلی بدیهی هست
   چرا با این جمله این دوستمون مخالفت کردن من متوجه نشدم

   پاسخ
  4. وحید

   سلام جناب محمدی
   من به شخصه به کتاب الکترونیک خیلی علاقه دارم و شاید 90 درصد کتاب هایی که می خونم به این طریقه
   به نظرتون این یه مشکله که خیلی کم کتاب چاپی می خونم و بیشتر کتاب الکترونیک می خونم؟

   پاسخ
  5. سعید محمدی

   سلام دوست خوبم
   این فقط به سلایق آدم ها مربوط میشه
   همین که شما مطالعه میکنید جز افراد خاص جامعه هستید
   من به شخصه با کتاب چاپی ارتباط خوبی دارم ولی یکسری افراد کتاب الکترونیکی رو ترجیح میدن
   کتاب بخوانیم، کتاب خوب بخوانیم، خوب کتاب بخوانیم.

   پاسخ
  6. مریم0058

   با سلام من همین امروز با سایت شما بصورت کاملا اتفاقی اشنا شدم و فعلا نمی تونم در مورد ان نظری بدم .مشکلی که دارم اینه که به کتابخوانی بی نهایت علاقه دارم اما نمی دونم چه کتابی بخونم من علاقه شدییدی به کتابهای موفقیت دارم که اکثر کتابهای انتونی رابینز و برایان تریسی که در ایران چاپ شده خوندم و جدیدا به مطالب تقویت مغز و حافظه علاقمند شده ام اما از هر کس که می پرسم میگه من اصلا با کتاب راهی ندارم .در جایی خوندم که داوینچی و میکل انژ روشهای خلاقانه ای برای تقویت حافظه داشته اند ولی به هر کتابفروشی سر زدم چیزی پیدا نکردم .می خواستم ببینم شما می تونید کمکم کنید و چند کتاب در این زمینه به من معرفی کنید.
   با تشکر

   پاسخ
  7. رضا

   هشت : پرسه زنی در شبکه های مجازی شاید سطح “اطلاعات” را بالاببرد اما برای ارتقای “سواد” چندان کارساز نیست. می دانم کار سختی است اما لطفاً کتاب بخوانید!
   علی بحرینی – روزنامه نگار

   پاسخ
  8. زهره

   با سلام و احترام
   ضمن تشکر از مدیریت سایت و مطالب خوبشون
   حقیقتا من هم کتاب چاپی خیلی می پسندم ولی مشکلش تخریب هزاران جنگل هست و البته در دراز مدت تخریب محیط زیست و کم شدن منابع ارزشمند گیاهی.

   باز هم تشکر می کنم خصوصا فرمایشتون در مورد اختصاص زمان مشخص و همینطور تداوم در امر کتابخوانی
   من نیاز به کتابهای خوب در خصوص هیپنوتیزم و هدایت ذهن ناخوداگاه دارم لطفا کمک کنید

   سپاس

   پاسخ
   1. مریم باجلان

    دوست خوب مطالعه شریف زهره عزیز
    باعث افتخار است که دوستان روشن فکر و فهیمی همچون شما در خانواده بزرگ مطالعه شریف عضو هستند.
    به زودی مقلاتی در زمینه هدایت ذهن روی سایت قرار خواهد گرفت.

    همواره پیروز باشید
    کارشناس آموزش مطالعه شریف
    مریم باجلان

    پاسخ
  9. محمد همایون حدید

   سلام نام من محمد همایون حدید است دانشجوی سال چهارم دانشکده حقوق هستم و همچنان مسوول کتابخانه یک مکتب
   فرهنگ کتابخوانی درکشور ما ( افغانستان )‌ بنابر عوامل مختلف کم رنگ است من میخواهم که فرهنگ کتابخوانی در مکتبی که وظیفه دارم می خواهم رشد دهم شما برایم چی مشوره میدهید .

   پاسخ
  10. shila_shahabadi@yahoo.com

   از خواندن این مقاله لذت بردم، ممنون از شما
   می دونم که چند وقته سایتتون بروز رسانی شده ولی خیلی کم مقاله یا مطلب جدید می گذاشتید، خیلی خوشحالم که می بینم مقاله های جدیدتر و مطالب جدیدتر می گذارید، خواندن مطالب شما انرژی فوق العاده خوبی برای ادامه کارهام بهم میده.

   پاسخ
  11. کاظم غلامی

   بسیار عالی
   کتاب خوانی را ما باید از کودکی ودوره پیش دبستان واز همه مهمتر از خانوادها شروع کنیم وبه یک فرهنگ تبدیل شود واین مهم میسر نیست مگر با همت تک تک ایرانیان عزیز وبه خصوص کسانی که صابح منصب ونفوذ وکاریزما هستند ومورد احترام وقبول اکثریت جامعه هستند تا همه باهم این فرهنگ را نهادینه کنیم .
   سپاس از همه دلسوزان

   پاسخ

  نظر بدهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  تلگرام-مطالعه شریف
  ثبت نام آسان و رایگان در سایت
  برای عضویت در سایت آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

  ۳۰۰۰ تومان اعتبار دریافت کنید
  ايميل شما نزد مطالعه شريف محفوظ است.
  پیشنهاد آخر!
  کاربر عزیز سلام
  از اینکه از سایت ما بازدید کردید خیلی متشکریم.
  شما در دوره رایگان تندخوانی و تقویت حافظه ثبت نام نکرده اید. این دوره شامل ۲۴ فایل ویدئو با کیفیت عالی می باشد.
  اگر دوست دارید میتوانید همین الان در این دوره ثبت نام کنید!

  ايميل شما نزد مطالعه شريف محفوظ است.
  برای دانلود فایل های آموزشی ابتدا باید در سایت ثبت نام کرده باشید.
  برای اینکار کافیه که فقط آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد و روی دکمه ثبت نام کلیک کنید.
  بعد از اینکه روی دکمه ثبت نام کلیک کردید ما برای شما یک ایمیل ارسال میکنیم که باید آن را تایید کنید.

  ايميل شما نزد مطالعه شريف محفوظ است.
  پیشنهاد آخر!
  کاربر عزیز سلام
  از اینکه از سایت ما بازدید کردید خیلی متشکریم.
  شما در دوره رایگان تندخوانی و تقویت حافظه ثبت نام نکرده اید. این دوره شامل ۲۴ فایل ویدئو با کیفیت عالی می باشد.
  اگر دوست دارید میتوانید همین الان در این دوره ثبت نام کنید!
  ايميل شما نزد مطالعه شريف محفوظ است.

  ايميل تان را وارد كنيد و از يادگيري سريع لذت ببريد!
  ١-٣٠٠٠ تومام اعتبار بگيريد.
  ٢-ويديوهاي آموزشي رايگان را دانلود كنيد.
  ٣-اولين نفر از پيشنهاد شگفت انگيز ويژه اعضا مطلع شويد.
  ایمیل شما نزد مطالعه شریف محفوظ است.

  دانلود فايل هاي آموزشي رايگان در مطالعه شريف بسيار آسان است.
  در كمتر از يك دقيقه ايميل خود را وارد كنيد و از آموزش سریع لذت ببريد.

  خواهش ميكنم اين پيشنهاد را از دست ندهيد:
  چون

  صدها مطلب آموزشي با متد فانتوم وجود دارد
  امكان لغو عضويت براي شما وجود دارد
  شايد منجر به يك تغيير و پيشرفت براي ما و شما باشد

  ايميل شما نزد مطالعه شريف محفوظ است.
  ١٠٠٪‏
  رايگان و بدون ريسك است.
  ايميل تان را وارد كنيد و از يادگيري سريع لذت ببريد!
  ١- ٣٠٠٠ تومان اعتبار بگيريد.
  ٢- ويديوهاي آموزشي رايگان را دانلود كنيد.
  ٣- اولين نفر از پيشنهاد شگفت انگيز ويژه اعضا مطلع شويد.

  ايميل شما نزد مطالعه شريف محفوظ است.
  برای ورود به حساب کاربری آدرس ایمیل به همراه کلمه عبور خود را وارد و سپس روی دکمه ورود کلیک کنید.
  برای ثبت نام در سایت کافیست که آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید و روی دکمه ثبت نام کلیک کنید.

  بعد از ثبت نام ما برای شما یک ایمیل ارسال میکنیم که باید آن را تایید کنید.
  بعد از آن ما برای شما یک ایمیل ارسال میکنیم که به وسیله آن می توانید رمز عبور جدیدی برای خود تعیین کنید
  برای دریافت رمز عبور جدید ابتدا آدرس ایمیل خود را وارد کنید و روی بازیابی پسورد کلیک کنید.

  ارسال گزارش مشکل سایت
  CAPTCHA
  لطفا صبر کنید
  برای ثبت نام در این دوره شما باید در عضو سایت باشید . اگرقبلا عضو شده اید همین الان وارد حساب کاربری خود شوید.
  دانلود رایگان کتاب
  برای دانلود کتاب مورد نظر روی آن کلیک کنید
  برای دانلود ۵۹ صفحه از کتاب انسان ۲۰۲۰ آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
  ايميل شما نزد مطالعه شريف محفوظ است.
  برای دانلود ۴۰ صفحه از کتاب دانسته هایت را بکار بگیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
  ايميل شما نزد مطالعه شريف محفوظ است.
  می خواهم در مورد
  اطلاعات بیشتری کسب کنم
  درخواست تماس با من
  لطفا صبر کنید
  گزارش مشکلات سایت جدید
  CAPTCHA
  لطفا صبر کنید
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzY5MTI3MTA1MF9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS92aWRlby8xMi1jb3Vyc2UvYXZjX25ld3MlMjBkaWFncmFtLm1wNCIgdHlwZT0idmlkZW8vbXA0Ij4NCgkJDQoJCQ0KCTwvdmlkZW8+
  درس بیست و یکم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzcxOTUwMjg5Nl9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS92aWRlby8xMi1jb3Vyc2UvYXZjX2RhcmUlMjBtYXJnLm1wNCIgdHlwZT0idmlkZW8vbXA0Ij4NCgkJDQoJCQ0KCTwvdmlkZW8+
  درس بیستم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzk4NDA4NDQ4MF9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS92aWRlby8xMi1jb3Vyc2UvYXZjX3N0b3JlLm1wNCIgdHlwZT0idmlkZW8vbXA0Ij4NCgkJDQoJCQ0KCTwvdmlkZW8+
  درس نوزدهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzE5MzI5NzcxNDdfaHRtbDVfYXBpIiBjbGFzcz0idmpzLXRlY2giIHBvc3Rlcj0iaHR0cDovL21vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMTYvMDYvbW90YWxlc2hhcmlmX3ZpZGVvLmpwZyIgcHJlbG9hZD0iYXV0byIgZGF0YS1zZXR1cD0iW10iPg0KCQk8c291cmNlIHNyYz0iaHR0cDovL2RsLm1vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vdmlkZW8vMTItY291cnNlL2F2Y190YW1yaW4lMjBraGF0JTIwYiUyMGtoYXQubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KCQkNCgkJDQoJPC92aWRlbz4=
  درس هجدهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzM5NjQyMDc1MF9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS92aWRlby8xMi1jb3Vyc2UvYXZjX2Rhc3RhbiUyMHRhbGFzaCUyMG1hbi5tcDQiIHR5cGU9InZpZGVvL21wNCI+DQoJCQ0KCQkNCgk8L3ZpZGVvPg==
  درس هفدهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzY0MzY5NzgwMF9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS92aWRlby8xMi1jb3Vyc2UvYXZjX2pveiUyMGIlMjBqb3oubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KCQkNCgkJDQoJPC92aWRlbz4=
  درس شانزدهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzE1ODM1MDYxMjVfaHRtbDVfYXBpIiBjbGFzcz0idmpzLXRlY2giIHBvc3Rlcj0iaHR0cDovL21vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMTYvMDYvbW90YWxlc2hhcmlmX3ZpZGVvLmpwZyIgcHJlbG9hZD0iYXV0byIgZGF0YS1zZXR1cD0iW10iPg0KCQk8c291cmNlIHNyYz0iaHR0cDovL2RsLm1vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vZmMtYmVzdC9EVkQzXzgubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KCQkNCgkJDQoJPC92aWRlbz4=
  درس پانزدهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzc2NzIwNjQ2MF9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS9mYy1iZXN0L0RWRDNfNy5uZXcubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KCQkNCgkJDQoJPC92aWRlbz4=
  درس چهاردهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzEwNDUwNjMwNjBfaHRtbDVfYXBpIiBjbGFzcz0idmpzLXRlY2giIHBvc3Rlcj0iaHR0cDovL21vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMTYvMDYvbW90YWxlc2hhcmlmX3ZpZGVvLmpwZyIgcHJlbG9hZD0iYXV0byIgZGF0YS1zZXR1cD0iW10iPg0KCQk8c291cmNlIHNyYz0iaHR0cDovL2RsLm1vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vZmMtYmVzdC9EVkQzXzYubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KCQkNCgkJDQoJPC92aWRlbz4=
  درس سیزدهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzE0MzEzODQ4Ml9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS9mYy1iZXN0L0RWRDNfNS5tcDQiIHR5cGU9InZpZGVvL21wNCI+DQoJCQ0KCQkNCgk8L3ZpZGVvPg==
  درس دوازدهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzkzMTAxNzY2X2h0bWw1X2FwaSIgY2xhc3M9InZqcy10ZWNoIiBwb3N0ZXI9Imh0dHA6Ly9tb3RhbGVzaGFyaWYuY29tL3dwLWNvbnRlbnQvdXBsb2Fkcy8yMDE2LzA2L21vdGFsZXNoYXJpZl92aWRlby5qcGciIHByZWxvYWQ9ImF1dG8iIGRhdGEtc2V0dXA9IltdIj4NCgkJPHNvdXJjZSBzcmM9Imh0dHA6Ly9kbC5tb3RhbGVzaGFyaWYuY29tL2ZjLWJlc3QvRFZEM180Lm1wNCIgdHlwZT0idmlkZW8vbXA0Ij4NCgkJDQoJCQ0KCTwvdmlkZW8+
  درس یازدهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzE0ODQ3OTIwNzNfaHRtbDVfYXBpIiBjbGFzcz0idmpzLXRlY2giIHBvc3Rlcj0iaHR0cDovL21vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMTYvMDYvbW90YWxlc2hhcmlmX3ZpZGVvLmpwZyIgcHJlbG9hZD0iYXV0byIgZGF0YS1zZXR1cD0iW10iPg0KCQk8c291cmNlIHNyYz0iaHR0cDovL2RsLm1vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vdmlkZW8vMTItY291cnNlL2F2Y190YWdoaXIlMjBuZWdhcmVzaC5tcDQiIHR5cGU9InZpZGVvL21wNCI+DQoJCQ0KCQkNCgk8L3ZpZGVvPg==
  درس دهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzE5NzE1Nzg5MjBfaHRtbDVfYXBpIiBjbGFzcz0idmpzLXRlY2giIHBvc3Rlcj0iaHR0cDovL21vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMTYvMDYvbW90YWxlc2hhcmlmX3ZpZGVvLmpwZyIgcHJlbG9hZD0iYXV0byIgZGF0YS1zZXR1cD0iW10iPg0KCQk8c291cmNlIHNyYz0iaHR0cDovL2RsLm1vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vdmlkZW8vMTItY291cnNlL2F2Y19zZWN0aW9uJTIwc2lsdmVyLm1wNCIgdHlwZT0idmlkZW8vbXA0Ij4NCgkJDQoJCQ0KCTwvdmlkZW8+
  درس نهم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzE5MTk5NjUwMV9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS9mcmVlLW9rZXkvRFZEM18zLm1wNCIgdHlwZT0idmlkZW8vbXA0Ij4NCgkJDQoJCQ0KCTwvdmlkZW8+
  درس هشتم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzMyODI3NjA4MV9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS9mYy1iZXN0L0RWRDNfMS5tcDQiIHR5cGU9InZpZGVvL21wNCI+DQoJCQ0KCQkNCgk8L3ZpZGVvPg==
  درس هفتم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzUyMzQ5NTQ4OF9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS9mYy1iZXN0L0RWRDJfNC5tcDQiIHR5cGU9InZpZGVvL21wNCI+DQoJCQ0KCQkNCgk8L3ZpZGVvPg==
  درس ششم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzcyMzAwNTUxNl9odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS9mYy1iZXN0L0RWRDJfMy5uZXcubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KCQkNCgkJDQoJPC92aWRlbz4=
  درس پنجم
  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
  درس چهارم
  درس سوم:مکانیزم مغز انسان
  PHZpZGVvIGNsYXNzPSJ3cC12aWRlby1zaG9ydGNvZGUiIGlkPSJ2aWRlby0xMDU1MjEtMSIgd2lkdGg9IjY0MCIgaGVpZ2h0PSIzNjAiIHByZWxvYWQ9Im1ldGFkYXRhIiBjb250cm9scz0iY29udHJvbHMiPjxzb3VyY2UgdHlwZT0idmlkZW8vbXA0IiBzcmM9Imh0dHA6Ly9kbC5tb3RhbGVzaGFyaWYuY29tL2ZyZWUtc3BlZWRyZWFkaW5nL2F2Y18yLXNvcmF0JTIwc2FuamVzaC5tcDQ/Xz0xIj48L3ZpZGVvPg==
  درس دوم:سنجش سرعت مطالعه
  PHZpZGVvIGNsYXNzPSJ3cC12aWRlby1zaG9ydGNvZGUiIGlkPSJ2aWRlby0xMDU1MjEtMSIgd2lkdGg9IjY0MCIgaGVpZ2h0PSIzNjAiIHByZWxvYWQ9Im1ldGFkYXRhIiBjb250cm9scz0iY29udHJvbHMiPjxzb3VyY2UgdHlwZT0idmlkZW8vbXA0IiBzcmM9Imh0dHA6Ly9kbC5tb3RhbGVzaGFyaWYuY29tL2ZjLWJlc3QvRFZEM18yXzEubXA0P189MSI+PGEgaHJlZj0iaHR0cDovL2RsLm1vdGFsZXNoYXJpZi5jb20vZmMtYmVzdC9EVkQzXzJfMS5tcDQiPmh0dHA6Ly9kbC5tb3RhbGVzaGFyaWYuY29tL2ZjLWJlc3QvRFZEM18yXzEubXA0PC9hPjwvdmlkZW8+
  درس اول:پل هوایی,شبیه ساز هسته مغز
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzcxNzI5MDExM19odG1sNV9hcGkiIGNsYXNzPSJ2anMtdGVjaCIgcG9zdGVyPSJodHRwOi8vbW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS93cC1jb250ZW50L3VwbG9hZHMvMjAxNi8wNi9tb3RhbGVzaGFyaWZfdmlkZW8uanBnIiBwcmVsb2FkPSJhdXRvIiBkYXRhLXNldHVwPSJbXSI+DQoJCTxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwOi8vZGwubW90YWxlc2hhcmlmLmNvbS92aWRlby8xMi1jb3Vyc2UvYXZjX3RhZ2hpciUyMG5lZ2FyZXNoLm1wNCIgdHlwZT0idmlkZW8vbXA0Ij4NCgkJDQoJCQ0KCTwvdmlkZW8+
  درس بیست و سوم
  PHZpZGVvIGlkPSJleGFtcGxlX3ZpZGVvX2lkXzU1NDE3NDc4X2h0bWw1X2FwaSIgY2xhc3M9InZqcy10ZWNoIiBwb3N0ZXI9Imh0dHA6Ly9tb3RhbGVzaGFyaWYuY29tL3dwLWNvbnRlbnQvdXBsb2Fkcy8yMDE2LzA2L21vdGFsZXNoYXJpZl92aWRlby5qcGciIHByZWxvYWQ9ImF1dG8iIGRhdGEtc2V0dXA9IltdIj4NCgkJPHNvdXJjZSBzcmM9Imh0dHA6Ly9kbC5tb3RhbGVzaGFyaWYuY29tL3ZpZGVvLzEyLWNvdXJzZS9hdmNfdGFnaGlyJTIwbmVnYXJlc2gubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KCQkNCgkJDQoJPC92aWRlbz4=
  درس بیست و دوم
  دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان
  برای دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان با موضوع آموزش تندخوانی و تقویت حافظه، اطلاعات زیر را وارد کنید:
  ایمیل شما نزد مطالعه شریف محفوظ میماند.
  دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان
  برای دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان با موضوع آموزش تندخوانی و تقویت حافظه، اطلاعات زیر را وارد کنید:
  ایمیل شما نزد مطالعه شریف محفوظ میماند.
  رویاها با شک از بین می‌روند، نه با شکست !
  شاید یک ایده زندگی تان را دچار تحول کند. با تکمیل فرم زیر ایده‌هایی متحول‌کننده دریافت کنید:
  ایمیل شما نزد مطالعه شریف محفوظ میماند.
  کد تخفیف 70 هزار تومانی
  برای دریافت کد تخفیف 70 هزار تومانی
  کافی است ایمیل خود را وارد کنید
  تا کد تخفیف برایتان ایمیل شود.
  خیلی وقت‌ها یک ایده کوچک زندگی ما را متحول میکند.
  گاهی اوقات چیزی که فکرش را نمیکنیم، تاثیر بسیار بزرگی در
  زندگی ما میگذارد. ولی ما از کنارش همینطور عبور میکنیم.
  آیا این بار هم به راحتی عبور میکنید؟
  دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان
  برای دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان با موضوع آموزش تندخوانی و تقویت حافظه، اطلاعات زیر را وارد کنید:
  ایمیل شما نزد مطالعه شریف محفوظ میماند.
  دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان
  برای دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان با موضوع آموزش تندخوانی و تقویت حافظه، اطلاعات زیر را وارد کنید:
  ایمیل شما نزد مطالعه شریف محفوظ میماند.
  دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان
  برای دانلود 24 فیلم آموزشی رایگان با موضوع آموزش تندخوانی و تقویت حافظه، اطلاعات زیر را وارد کنید:
  ایمیل شما نزد مطالعه شریف محفوظ میماند.