افزایش طول عمر
مقالات

چگونه 5 برابر ديگران عمر كنيم

پنج راه استفاده از قدرت مغز براي رسيدن به راندمان 5 برابر در كار، زندگي و تحصيل

نويسنده: سميرا ذاكراني-مدرس مطالعه شریف

مغز انسان سيستمي پيچيده و پيشرفته است كه قدرت و توانايي خارق‌العاده‌ای دارد، قدرتي كه حتي در تصور ما هم نمی‌گنجد، اما متأسفانه بيشتر ما به دليل ناآشنایی با توانایی‌های مغزمان كارهايمان را با سرعت و راندماني بسيار پایین‌تر از توان مغز خود انجام می‌دهیم. اگر به زندگي افراد موفق دقت كنيد متوجه می‌شوید همه آن‌ها پيشرفتي بسيار سریع‌تر از بقيه افراد داشته‌اند. البته اين استفاده مفيد از مغز راهكارهاي ساده اما بسيار مؤثري دارد و اگر ما بتوانيم تنها 10 درصد از ظرفيت مغز خود بيشتر استفاده كنيم به يك نابغه واقعي تبديل می‌شویم و قادر به انجام هر کاری در زندگي خودخواهیم بود. طبق تحقيقات بزرگ‌ترین نوابغ دنيا همچون انيشتين و لئوناردو داوينچي و… تنها از حدود 13 درصد از توان مغز خود استفاده می‌کردند! آيا دوست داريد با ايجاد پنج نكته ساده در زندگي خود راندمانتان را پنج برابر كنيد و به موقعیت‌های خارق‌العاده‌ای دست بيابيد؟

گام اول: تهیه life log

 يك كرنومتر تهيه كنيد (معمولاً همه موبایل‌ها اين امكان رادارند) و سعي كنيد از 10 روز از زندگي خود و كارهايي كه در آن 10 روز انجام می‌دهید ليستي تهيه كنيد و مدت‌زمان صرف شده براي هريك از كارهاي خود را يادداشت كنيد. حال ميانگيني از همه كارهايي كه در اين 10 روز انجام داده‌اید تهيه كنيد، مثلاً ببينيد كه در اين 10 روز به‌طور ميانگين چند ساعت را به مطالعه پرداخته‌اید و يا چند ساعت را به بطالت گذار ندهید؟ چند ساعت را به تماشاي تلويزيون پرداخته‌اید و … سعي كنيد تا حد ممكن برنامه زندگي و يا Life log خود را هرچه واقع‌بین‌تر و دقیق‌تر استخراج‌کنید، حالا با مشورت اطرافيان كارهايي را كه مهم و يا ضروري نبوده‌اند را يادداشت كنيد و ببينيد تايم هدررفته شما براي انجام اين كارها چقدر بوده است و در انتها براي حذف كارهاي غيرضروري و غیر مهم و اوقاتي كه به بطالت گذار ندهید اقدام كنيد.

اين راه‌حل بسيار مناسبي براي افزايش راندمان زندگي شما است زيرا مغز انسان به‌طور خودكار تمايل به راضي نگه‌داشتن ما دارد و تا زماني كه اين برنامه به‌صورت مكتوب درنيايد براي مغز انسان باوركردني نيست كه برنامه واقعي و عملي زندگي ما چگونه است. به‌عنوان‌مثال اگر شما فكر می‌کنید به‌طور متوسط يك ساعت در روزبه تماشاي تلويزيون مشغول هستيد با نوشتن برنامه زندگي خود ممكن است به اين نتيجه برسيد كه شما به‌طور متوسط روزي 3 ساعت را به تماشاي تلويزيون می‌پردازید و اين يعني یک‌هشتم كل زندگي شما كه بخش بسيار بزرگي است!

 حتماً از انجام اين تمرين شگفت‌زده خواهيد شد و اصلاً باور نخواهيد كرد كه چه زمان طولانی‌ای صرف كارهايي نظير صحبت كردن با تلفن، حواس‌پرتی، رفت‌وآمد و … می‌گذارید. از همين امروز آغاز كنيد و يك كاغذ و قلم هميشه همراه خود داشته باشيد. اوقات اتلاف وقت زندگي افراد معمولي گاهي به 5 ساعت در روز نيز می‌رسد. شما می‌توانید این بخش مهم ازدست‌رفته‌ی زندگی خود را دوباره بازیابی کنید و از این طریق راندمان خود را تا 5 برابر افزایش دهید.

گام دوم: تدوین برنامه هفتگی

 براي روز و هفته خود يك برنامه از پيش تعیین‌شده داشته باشيد. يك سررسيد كوچك تهيه كنيد و در پايان روز جمعه يك برنامه یک‌هفته‌ای براي هفته آینده خود ترتيب دهيد؛ و در هر صفحه سررسید كارهاي آن روز را با ذكر طول مدت آن كار يادداشت كنيد. سعي كنيد ليست كارهايتان خيلي طولاني نباشد براي هرروز 5 تا 7 آيتم كافي است و سعي كنيد ساعت مشخصي براي انجام هر كار درنظرداشته باشيد.

 نکته اول: اگر از برنامه خود به هر دليلي خارج شديد دوباره ادامه دهيد و به علت از دست دادن يكي از كارها كل برنامه را به هم نريزيد.

نکته دوم: سعي كنيد در برنامه خود اولویت‌بندی داشته باشيد يعني پس از نوشتن ليست كارها سعي كنيد مهم‌ترین و ضروری‌ترین آن‌ها را انتخاب كرده و با شماره يك علامت‌گذاری كنيد و بعد شماره دو و سه و …

نکته سوم: روز خود را با مهم‌ترین و سخت‌ترین كار ليست خود آغاز كنيد.

همين تمرين ساده می‌تواند به‌راحتی راندمان زندگي شمارا دو برابر كند و پس از مدتي مغز شما برنامه‌ریزی می‌شود و به‌طور ناخودآگاه مغز، آمادگي و ظرفيت بيشتري از خود نشان خواهد داد.

گام سوم: تندخوانی بياموزيد؛

 در عصر فناوري اطلاعات يكي از مهم‌ترین ثروت‌های ما اطلاعات و ارتباطات ما است و هر فردي در هر شغل و سني انبوهي از نامه‌های خوانده‌نشده و کتاب‌های ضروري براي شغل، تحصيل وزندگی‌اش دارد؛ و اگر ما از غافله علم و دانش و فنّاوری عقب بمانيم و اگر نتوانيم در هر شغلي كه هستيم اطلاعات خود را به‌روز نگه‌داریم، حتماً افراد ديگر گوي سبقت را از ما خواهند ربود؛ و سرانجام ما نمی‌توانیم از راندمان و جايگاهي كه بایدوشاید بهره‌مند گرديم، به قول حضرت علي (ع) كه می‌فرمایند: دانش ما گران‌بهاترین ثروت ماست. در بسياري از كشورها براي همه رشته‌های تحصيلی دوره‌های اجباري براي به‌روزرسانی اطلاعات افراد گذاشته‌شده، كه بدون مطالعه و گذراندن اين دوره‌ها فرد نمی‌تواند مدرك تحصيلي خود را حفظ نمايد.

 اين مسئله جهاني يعني كمبود وقت و حجم عظيم اطلاعات راه‌حل بسيار ساده‌ای دارد و آن‌هم آموختن فن تندخواني است. آقاي برايان ترسی در كتاب مديريت زمان خود از تندخواني به‌عنوان يكي از راه‌ دستيابي به مديريت زمان مناسب نام‌برده و آموختن اين فن را براي هرکسی ضروري و مهم قلمداد كرده است. مثلاً پنج برابر تندتر خواندن با درك مطلب مناسب (اين مهارتي است كه براي همه افراد قابل آموختن است) می‌تواند زندگي يك فرد در حال تحصيل و يا يك مدير را متحول كند و راندمان او را در كار و تحصيل تا پنج برابر افزايش دهد.. به‌عنوان‌مثال فردي كه می‌خواهد در كنكور كارشناسي ارشد شركت كند و در رشته MBA دانشگاه شريف قبول شود، خب اين هدف امکان‌پذیری است. حال، فرض كنيد ايشان با سرعت 150 كلمه در دقيقه مطالعه می‌کند و تندخواني نياموخته و از حافظه بسيار ضعيفي برخوردار است؛ و حال حجم مطالبي كه بايد خوانده شود را بر سرعت مطالعه ايشان تقسيم كنيد، می‌بینید كه ايشان براي خواندن 5000 صفحه كتاب به 5 سال زمان نياز دارد پس با تندخوانی می‌توانید موانع را از سر راه برداريد مثلاً همين فرد با يادگيري تندخواني و رسيدن به‌سرعت مطالعه 1000 كلمه در دقيقه می‌تواند. سرعت رسيدن خود به اين هدف را 6 برابر كند.

گام چهارم: حافظه خود را تقويت كنيد.

بسياري از اتلاف وقت‌ها و كاهش راندمان ما مربوط به فراموش‌کاری‌های ماست. یک ‌ضرب‌المثل قديمي می‌گوید: خياط اگر سوزنش را گم نمی‌کرد روزي 10 دست لباس می‌دوخت.

 به زندگي خود بنگريد: از خواب بيدار می‌شوید ناگهان متوجه می‌شوید امروز روز آخر ثبت‌نام دانشگاه است و شما فراموش كرده بوديد، حال به سراغ اينترنت می‌روید و متوجه می‌شوید از ديشب قطع‌شده، مجبور می‌شوید به کافی‌نت برويد و تمام‌روز خود و برنامه‌هایتان را از دست می‌دهید؛ و در انتهاي روز پس از اتلاف يك روز كامل به ياد می‌آورید كه كليد خود را فراموش کرده‌اید حال بايد به دنبال كليدساز رفته و وقت، انرژي و پول خود را دوباره صرف كنيد فقط به خاطر فراموشی‌هایتان.

 به‌طور متوسط يك فرد با حافظه متوسط و قوي از راندماني 2 تا 3 برابر يك فرد با حافظه ضعيف برخوردار است. بسياري از افراد می‌اندیشند كه حافظه امري ذاتي و ارثی است. درحالی‌که اصلاً این‌طور نيست هر فردي با هر سن، شغل و شرايط زندگي می‌تواند حافظه خود به طرز باورنكردني افزايش دهد و از اين توانايي بالقوه مغز خود استفاده كند. به اين بينديشيد كه اگر بتوانيد نام و فاميل مشتری‌های خود را به ياد داشته باشيد، كليدتان را فراموش نكنيد، موبایلتان را گم نكنيد و همه كارهايتان را به ترتيب در ذهنتان داشته باشيد چه اتفاقي براي راندمان زندگي شما می‌افتد. تصور كنيد اگر به‌راحتی براي امتحان‌های دانشگاه آماده شويد و همه آموخته‌هایتان را به ياد نگه‌دارید، به چه نقطه مطلوبي از دانش دست می‌یابید و چند برابر پيشرفت خواهيد كرد؟ و در شغل و تحصيل و زندگی‌تان چه تغييراتي حاصل خواهد شد؟ (در شماره‌های بعدي نكاتي براي افزايش حافظه خواهيم گفت). قدرت حافظه يكي از موهبت‌های خداوند است كه استفاده از آن فنون ساده‌ای دارد كه منجر به تغييرات بزرگ می‌گردد. با تمرین‌های ساده‌ای می‌توانید به اين قدرت مغز خود دست‌یابید و به‌راحتی با به‌کارگیری آن راندمان خود را افزايش دهيد.

گام پنجم: معجزه تمركز

يكي از رازهاي راندمان بسيار بالاي نوابغ بزرگ دنيا، توانايي آن‌ها در متمركز بودن بر روي اهداف، خواسته‌ها و تمركز در هنگام انجام كارها است. بامطالعه بر روي زندگینامه بزرگان داستان‌های جالبي از متمركز بودن آن‌ها می‌بینیم. مثلاً انيشتين در حال فكر كردن به حل يك مسئله حتي مسير خانه خود را هم گم می‌کرده و آن‌قدر غرق در کارش بوده كه به هیچ‌چیز ديگري توجه نمی‌کرده و یک‌بار كه همسر خود را در خيابان می‌بیند، اصلاً او را نمی‌شناسد؛ و در مثال ديگري از حضرت اميرالمؤمنين علي (ع) نقل‌شده كه ايشان در هنگام نماز از چنان تمركزي برخوردار بودند كه هنگامی‌که تير را از پاي ايشان بيرون می‌آوردند و ايشان متوجه درد آن نمی‌شدند و اين همان راز نوابغ دنيا است.

یک‌قلم و كاغذ كنار دست خود داشته باشيد و زمان‌هایی كه حواستان از انجام كاري كه انجام می‌دهید پرت می‌شود را يادداشت كنيد؛ و ببينيد كه در هنگام مطالعه، كار و در زندگي شخصي خود و يا تحصيلتان، چند ساعت در روز را به خاطر حواس‌پرتی و فرورفتن در فكر و عدم تمركز بر كارتان، از دست می‌دهید.

در بررسي و تحقيقي كه در جهاد دانشگاه شريف انجام داديم، متوجه شديم بيش از 80 درصد از دانشجويان از مشكل حواس‌پرتی در هنگام مطالعه و تحصيل رنج می‌برند و اين آمار قابل‌توجهی است، پس از اگر فردي بتواند تمركز خود را تقويت كند می‌تواند راندمان خود را در كار، تحصيل و زندگی‌اش را تا 5 برابر بيشتر كند.

نكته 1: تمركز امري اكتسابي است و هر فردي می‌تواند تمركز خود را 20 تا 80 درصد ارتقاء دهد. در بعدي به نكات ساده‌ای كه می‌توانند توانايي تمركز و حافظه‌ی افراد را چندين برابر كند می‌پردازیم.

نكته 2: تمرین‌های تمركز و حافظه بسيار ساده هستند و به زمان زيادي احتياج ندارد. كافي است كه بخواهيد و هرروز وقت كمي براي انجام تمرین‌ها بگذاريد تا بتوانيد راندمان خود را دو برابر كنيد.

همه نوابغ دنيا همواره از راندمان بسيار بالايي در زندگي، كار و تحصيل خود بهره‌مند بوده‌اند و اين امر باعث شده كه بتوانند تغييرات شگفت‌انگیزی در دنياي پيرامون خود ايجاد كنند؛ و زندگی كنوني ما مديون اكتشافات و اختراعات اين بزرگان است.

بااینکه مغز ما همچون سيستمي بی‌نقص و قدرتمند براي رسيدن به همه اهداف و موفقيت در همه ابعاد زندگي طراحی‌شده است؛ و بااینکه در ادامه می‌آموزیم اين سفينه قدرتمند را چگونه هدايت كنيم و به بهره‌وری حداكثر از آن برسيم، اما در طول اين مسير هرگز از توكل و ياد خداوند غافل نباشيد زيرا كه توكل و اعتماد به خداوند تضمين دستيابي به بهترين اهداف و مسيرها و رسيدن به بالاترين راندمان مغز است.

و به قول حافظ شيرازي:

تکیه‌بر تقوا و دانش در طريقت كافري است                راهرو گر صد هنر دارد توكل بايدش

بعنوان مدیر سایت از طرف تیم مطالعه شریف بابت مطالعه این مقاله از شما تشکر می‌کنم.

About مطالعه شریف

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

Related Posts

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *