آشنایی با حوزه دید و تمرینات آن!
روش مطالعه, تندخوانی

آشنایی با حوزه دید و تمرینات آن!

[تعداد: 3    میانگین: 3.3/5]

آیا تابه حال در مورد حوزه ی دید مطلبی خوانده اید؟ آیا می دانید افزایش حوزه ی دید چه مزیت هایی دارد؟ در هر حالتی که هستید سعی کنید بدون تکان دادن سر نهایت سمت راست و چپ خود را با تنها با حرکت مردمک چشم بنگرید. چه چیزهایی می بینید؟ آیا واضح هستند؟ بهتر است این تمرین را در طبیعت انجام دهید. تا چه شعاعی می توانید اطراف خود را ببینید؟

در عصری هستیم که کمبود افراد متخصص به شدت احساس می شود و این کمبود وقتی جبران می گردد که افراد یک جامعه حداقل هفته ای یک کتاب در مورد حوزه ی کاری و تخصصی خود بخوانند و این امر میسر نمی شود مگر اینکه به مهارت تندخوانی تسلط پیدا کنیم.

تعریف حوزه ی دید

ما در حالت عادی باید بتوانیم به اندازه ی یک نیمکره اطرافمان را ببینیم و درک کنیم. اگر حوزه ی دیدمان را تقویت کنیم می توان شعاع بیشتری را نظاره کرد. در مطالعه کردن حوزه ی دید عبارتست از تعداد کلماتی که در یک مکث دیده می شود. حوزه ی دید یک تندخوان و کندخوان متفاوت است و این تفاوت  اختلاف فاحشی در میزان مطالعه ی افراد می شود. پس اگر می خواهید کتاب های بسیاری بخوانید باید ابتدا حوزه ی دیدتان را تقویت کنید.

محل حوزه دید

در واقع این اصطلاح قدیمی که می گویند طرف پشت سرش هم چشم دارد کمی با واقعیت جور درمی آید مرکز  بینایی در پس سر قرار دارد. چشم انسان ساز و کار پیچیده ای دارد به طوری که تصاویری که چشم انسان می بیند و توسط شبکیه رمزگشایی می شود به طور فوق العاده ای به عصب بینایی فرستاده      می شوند و به ناحیه ی “لب پس سری” منتقل می شود . محل آن برخلاف تصور نه در پشت چشم بلکه در پشت سر قرار دارد. این لب پس سری مغز است که عمل خواندن را انجام می دهد و چشم هایتان را هدایت می کند. و ما با تقویت حوزه ی دید می توانیم بیشتر از یک نیم دایره را در اطرافمان تشخیص دهیم.

تقویت حوزه دید

تقویت حوزه ی دید مزیت های بسیاری دارد از جمله کمک در شناخت بیشتر اطرافمان، واکنش بهتر نسبت به محیط، افزایش تمرکز و توانایی خواندن کتاب های  بیشتر. حتما برایتان سؤال شده که چگونه با افزایش حوزه ی دید می توانیم بیشتر مطالعه کنیم؟ در واقع با یادگیری مهارت تندخوانی که بخشی از تمرینات آن در مورد افزایش حوزه ی دید است می توانیم بیشتر کتاب بخوانیم.

قبل از انجام تمرینات بهتر است به برنامه ی غذایی مان نگاهی بیاندازیم. گاهی لازم است تغییراتی در سبک زندگیمان بدهیم تا بتوانیم انسانی متمایز و موفقی باشیم. خوراکی های طبیعی و مواد غذایی تقویت تمرکز و عضلات چشم را در برنامه ی غذایی تان بگنجانید. مواد حاوی ویتامین Eو موادمعدنی، اسیدهای چرب ضروری و نیز ویتامین A. منبع این مواد آجیل ها، ماهی، میوه و سبزیجات تازه به خصوص هویج    می باشد. چکاپ نزد چشم پزشک را در برنامه ی هر ساله ی تان بگنجانید.

تمرینات تقویت حوزه دید

۱- ستاره ی دریایی

افزایش حوزه دید

افزایش حوزه دید

 این ستاره را روی کاغذ A3 بکشید و روی هر شاخه ی آن شماره گذاری نمایید. و هر روز با حرکت چشم از یک شماره به شماره ی بعدی بروید.

۲- تمرین در طبیعت و یا هر مکان دیگر

در هر مکانی هستید سعی کنید هر روزدر حالی که ثابت ایستاده و نشسته اید اطراف خود را تا شعاعی که می توانید بنگرید بدون اینکه سر خود را تکان دهید.سعی کنید همه چیز را با جزییات ببینید و توصیف کنید. ترجیحا خانه ی خودتان نباشد و مکان ناشناس باشد.

۳- تمرین روی کتاب

سعی کنید ساعاتی در روز را حتما مطالعه کنید و به جای دیدن کلمات ،جملات و عبارت ها را ببینید و درک نمایید. با این تمرین به تدریج به فرد تندخوانی تبدیل می شوید.

۴- تمرین تمرکز

تقویت حوزه ی دید نیاز به تمرکز دارد.برای این کار سعی کنید از عوامل حواس پرتی در ساعاتی از روز دور باشید و به مطالعه و انجام کارهای مورد علاقه ی خود بپردازید. ساعاتی را بدون موبایل و اینترنت و تلویزیون بگذرانید و سعی کنید موازی کاری نکنید. ورزش کردن و انجام تمرینات تمرکزی و یوگا نیز مفید می باشد. در جایی آرام و دنج بنشینید. چشمانتان را ببیندید و چند نفس عمیق شکمی بکشید. سعی کنید به محیط اطرافتان فکر کنید چه چیزهایی وجود دارد؟ چه صداهایی می شنوید؟

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *