آیا با قانون بیست هشتاد آشنا هستید؟

بیست هشتاد را در برنامه کاری‌تان بیابید

در این مقاله، درباره این صحبت می‌کنیم که چگونه بازدهی‌تان را به حداکثر برسانید؟ و کارهای بیشتری انجام دهید. به بیان ساده‌تر:

هر اندازه کارآمدتر شوید، زمان بیشتری برای تجربیات سرگرم‌ کننده خواهید داشت.

در این مقاله بر این موضوع تمرکز می‌کنیم که چگونه کارآمدی با بردن بیشترین بهره از برنامه روزانه ارتباط دارد؟ در این مقاله خواهیم گفت چگونه بیست هشتاد شغل‌تان را بشناسید؟ و با برنامه‌ریزی روزانه‌تان، زمان‌هایی که بیشترین انرژی را دارید به مهم‌ترین کارها اختصاص دهید. مهم‌ترین گام این است که ابتدا تعیین کنید انجام هر کار چقدر انرژی نیاز دارد و اینکه کی می‌توانید کارها را به بهترین شکل انجام دهید. سپس باید روزتان را چنان تنظیم کنید که این زمان‌ها را به مهم‌ترین کارها اختصاص دهید.

آیا با قانون بیست هشتاد آشنا هستید؟

این فرآیند دشواری نیست اما برای رسیدن به هدف باید چند مرحله را پشت سر بگذارید.

میزان انرژی‌تان را ارزیابی کنید

شناخت میزان انرژی بدن‌تان، راز موفقیت شما در انجام کارهاست. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم تمرین‌های ساده ارائه‌ شده در این مقاله را انجام دهید. یک هفته، هر ساعت، احساس تان در همان لحظه را یادداشت کنید.

آیا با قانون بیست هشتاد آشنا هستید؟

لازم نیست این کار را خیلی پیچیده یا وقت‌گیر کنید. فقط کافی است به هر ساعت از روز از ۱ تا ۱۰ یک امتیاز بدهید؛ به‌ طوری‌ که ۱۰ به معنای بهترین و ۱ به معنای بدترین باشد.

بهتر است بیشتر از یک هفته برای انجام این کار وقت بگذارید؛ زیرا عوامل بسیاری می‌توانند بر نوع احساس‌تان در هر روز تاثیر بگذارند.

به‌ عنوان‌ مثال؛

ممکن است در ساعتی که بیشترین انرژی را دارید به دلیل دریافت ایمیلی از طرف یکی از مشتریان، عصبانی شده باشید. یا شاید شب‌ زنده‌دار هستید اما یک روز به‌ طور اتفاقی زود از بیدار شوید و احساس انرژی کنید.

با بررسی میزان انرژی‌تان در این مدت، می‌توانید احساسات‌تان را بهترین بشناسید. حال چگونه به خودتان امتیاز می‌دهید؟

آیا با قانون بیست هشتاد آشنا هستید؟

می‌توانید این سوالات را از خودتان بپرسید:

در حال انجام چه‌ کاری هستم؟

آیا کاملا هشیار هستم یا احساس خواب‌آلودگی می‌کنم؟

خوشحال هستم یا ناراحت؟

آیا به‌سختی می‌توانم متمرکز شوم؟

آیا بر کارم متمرکز هستم؟

در اینجا هیچ پاسخی درست یا نادرست نیست.

در حقیقت باید به کمک این ۵ سوال، بتوانید از ۱ تا ۱۰، امتیاز مناسب را انتخاب کنید. پس‌ از آنکه در مدت دست‌کم یک هفته، سطح انرژی‌تان را بررسی کردید،

به دنبال یک الگو باشید. اگر متوجه شدید پس از دوره‌ای دو ساعته سطح انرژی‌تان بالا می‌رود، آن زمان، لحظه اوج شماست.

آیا با قانون بیست هشتاد آشنا هستید؟

زمانی را که امتیاز کمتری دارید می‌توانید به کارهایی اختصاص دهید که انجام آن‌ها به انرژی و خلاقیت کمتری نیاز دارد. شاید فراموش کنید هر ساعت به انرژی‌تان امتیاز دهید. در صورت لزوم می‌توانید از زنگ تلفن‌تان استفاده کنید. اگر می‌خواهید از خانه بیرون بروید، حتما دفتر یادداشت‌تان را با خود ببرید. مهم این است که هیچ ساعتی را نادیده نگیرید.

برای هر کار «سطحی از انرژی» را در نظر بگیرید

برخی کارها در مقایسه با برخی دیگر به انرژی بیشتری نیاز دارند. برخی کارها را حتی می‌توانید هنگام خستگی نیز انجام دهید. اما انجام برخی کارها هنگام خستگی ممکن نیست. به همین دلیل است که باید برای انجام هر یک از کارهای روزمره، یک سیستم ارزیابی در نظر بگیرید.

آیا با قانون بیست هشتاد آشنا هستید؟

مزیت این کار این است که به شما کمک می‌کند تا تشخیص دهید هنگامی‌ که پرانرژی هستید بر انجام کدام کارها تمرکز کنید و کدام‌ یک را به زمانی اختصاص دهید که بی‌انرژی هستید.

تمام‌ کارهای‌تان را یادداشت کنید؛ سپس هر یک را به‌ اختصار توصیف کنید. حال براساس میزان انرژی لازم برای انجام هر یک، به تک‌تک آن‌ها از ۱ (کمترین انرژی) تا ۱۰ (بیشترین انرژی) امتیاز دهید.

برخی کارها هستند که باید پیش از انجام کارهای مهم، تمام شوند. پس باید به کارها براساس میزان اهمیت‌شان نیز امتیاز دهید. ابتدای روز، کاری را که از بقیه مهم‌تر است و انجام آن به انرژی بیشتری نیاز دارد بیابید و انجام آن را به ساعات اوج انرژی‌تان اختصاص دهید.

نتیجه را فراموش کنید

درباره ذهن میمونی صحبت کردیم (در این لینک می‌توانید بیشتر درباره آن مطالعه کنید)

آیا با قانون بیست هشتاد آشنا هستید؟

تمایل به اینکه به حواس‌پرتی‌ها اجازه دهید مانع از تمرکز شما بر کارهای مهم شوند. گاهی لازم است این فکر را از سرتان بیرون کنید که باید تمام‌ کارها را به بهترین شکل انجام دهید یا اینکه باید از عهده انجام تمام‌کارهایی که فهرست کرده‌اید، برآیید. بخشی از مشکل این است که افراد دوست دارند کارهای بسیاری را انجام دهند و بسته به اینکه به حرف چه کسی گوش می‌دهید.

متقاعد می‌شوید که باید در یک روز کار الف، ب یا ج را انجام دهید. همه ما کارهایی را در دست داریم که دوست داریم تکمیل کرده و به پایان برسانیم اما نباید خود را متعهد کنید که باید همه کارها را انجام دهید.

بهتر است بدانید کدام کار برای شغل‌تان ضروری است؛ سپس زمان‌تان را برای انجام این کارها متمرکز کنید. در اینجا نکته مهم این است که نمی‌توانید در طول یک روز همه کارها را به انجام برسانید. در عوض باید از میان کارها، مهم‌ترین را انتخاب کرده و از آن شروع کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

8 پاسخ به “آیا با قانون بیست هشتاد آشنا هستید؟”

 1. حسین گفت:

  بله. قبلا این قانون را مطالعه کرده بودم ولی تا این حد به این موضوع اطلاع نداشتم این قانون با این شرایط برای هر انسانی میتواند کارآمد باشد. ولی یک سوال بعضی انسانها تابحال نتوانسته اند شغل مورد علاقه خود را پیداکنند امکان دارد برای آنها هم راهکاری ارایه دهید چون احساس میکنم سایت شما بهترین در نوع خد شود اگر چنین امری امکان پذیر شود مننون از زحمات شما همکاران.

  • پشتیبان شماره۱ تست گفت:

   آقای حسین عزیز توصیه می کنم فیلم سمینار “آکادمی مدرسان” را مشاهده بفرمایید چرا که راه های کسب و کار در حیطه تخصص خودتان را عنوان می کند و اینکه در حیطه تخصص خودتان چه کسب و کارهایی می توانید راه اندازی کنید.
   موفق و پیروز باشید

 2. سارا گفت:

  سلام. وقت بخیر
  مقاله خیلی خوبی بود
  اما سایت شما آدم رو عصبی میکنه
  تبلیغ رو غیر متحرک کنید. من که نتونستم مقاله رو کامل بخونم

 3. علیرضا سیف گفت:

  با سلام
  در این مقاله به سادگی مفهوم ایم موضوع را رساندید
  موفق باشید

 4. مجید فرقانی گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت آقای محمدی و همکارانش،من در کل مطالب شما رو که هر سری میخونم ،متفاوت تر فک میکنم،وایده های زیادی میاد تو ذهنم و چقدر دوست دارم توی کلاسهاتونم شرکت کنم…

  • ادمین سایت گفت:

   سلام
   دوست خوب مطالعه شریف از شما ممنونیم.
   ما هم خوشحال میشویم شما را از نزدیک ببینیم.

   شاد و موفق باشید

 5. موسوی گفت:

  سلام خسته نباشید عاالی بود
  از امروز انجام میدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *