آیا فعالیت‌های روزانه‌تان را فریب می‌دهید؟

همه افراد فعالیت‌های روزانه‌ای دارند که انجام آن‌ها ضروری است اما همیشه دل‌چسب و مطابق میل‌شان نیست. از آنجا که نمی‌توانید این فعالیت‌ها را حذف کنید باید به دنبال ساده‌ترین و مناسب‌ترین روش برای انجام روزانه آن‌ها باشید.

فریب زندگی مفهومی عام است که به معنای

تلاش برای یافتن میانبرها و فنونی برای انجام بهتر برخی کارهاست.

به‌ عنوان‌ مثال،

مرتب کردن خانه را در نظر بگیرید. بی‌گمان شما از انجام این کار لذت نمی‌برید اما اگر برای برنامه‌ریزی در مورد شیوه انجام این کار وقت بگذارید، می‌توانید به شکل چشمگیری در وقت‌تان صرفه‌جویی کنید.

ابتدا باید بدانید به چه چیزهایی نیاز دارید، در این صورت مجبور نیستید چندین بار به فروشگاه بروید و هر باریک قلم جنس بخرید. باید از همه اجناس مورد نیازتان فهرستی تهیه کنید و این کار را به عادت‌های‌تان اضافه کنید. در این مقاله، درباره برخی از این استراتژی‌ها صحبت می‌کنیم.

چگونه فعالیت‌های روزانه را به عاداتی موثر تبدیل کنید

آیا فعالیت‌های روزانه‌تان را فریب می‌دهید؟

با تبدیل فعالیت‌های روزانه به عادت‌هایی موثر، می‌توانید به نحو قابل‌ توجهی در وقت‌تان صرفه‌جویی کنید. این کارها لازم نیست خیلی بزرگ باشند. در حقیقت، بسیاری از عادت‌های کوچک هنگامی‌ که در کنار عادت‌های دیگر قرار می‌گیرند کیفیت زندگی‌تان را بالا می‌برند. بهترین روش برای آن که به رفتاری خو بگیرید این است که آن را با عادتی که به‌ خوبی به آن خو گرفته‌اید، همراه کنید. پس، اگر می‌خواهید فعالیتی را به عادت تبدیل کنید، می‌توانید با خود چنین شرط کنید که:

«پس از انجام آن کار (عادتی تثبیت‌ شده)، حتما این کار را انجام خواهم داد (عادت جدید).»

عادت‌های کوچک این مزیت را دارند که خیلی به نیروی اراده شما وابسته نیستند، تنها کافی است کاری را انتخاب کنید که کمتر از یک دقیقه وقت می‌برد؛ سپس آن را با کاری که همیشه انجام می‌دهید همراه کنید.

به این مثال‌ها توجه کنید:

«پس از شستن ظرف‌ها، گوشتی را که می‌خواهم فردا با آن غذا درست کنم از فریزر بیرون می‌آورم و داخل یخچال می‌گذارم.»

«بعد از آن که بچه‌ها تکلیف‌شان را تمام کردند به آن‌ها کمک می‌کنم لباس‌های فردای‌شان را آماده کنند.»

حتما دوست دارید فهرست خودتان را تنظیم کنید. این فهرست به برنامه روزانه‌تان بستگی دارد. روش‌های بسیاری برای خو گرفتن به عادت‌ها و تبدیل آن‌ها به رفتارهای خودکار وجود دارد.

۵ شیوه برای ساده و موثر کردن فعالیت‌های روزانه

برای ساده و موثر کردن وظایف روزانه‌تان این ۵ شیوه را به کار بگیرید؛

از بزرگ‌ترین چالش‌تان شروع کنید

آیا فعالیت‌های روزانه‌تان را فریب می‌دهید؟

کاری را که در مقایسه با بقیه به زمان بیشتری نیاز دارد، تعیین کنید، ابتدا زمانی را برای انجام این کار در نظر بگیرید.

این فرآیند را ساده و موثر کنید

همه فعالیت‌ها از مجموع چند کار کوچک تشکیل‌ شده‌اند.هدف شما تقسیم این برنامه به بخش‌های کوچک‌تر و ایجاد تغییراتی کوچک برای ساده‌تر کردن آن است.

آیا فعالیت‌های روزانه‌تان را فریب می‌دهید؟

پیشنهاد ما این است که از روشی که در قسمت قبل توضیح داده شد استفاده کنید. به‌ عنوان‌ مثال، ممکن است ۱۵ دقیقه از وقت‌تان را به آب کشیدن ظرف‌ها پیش از قرار دادن آن‌ها در ماشین ظرف‌شویی اختصاص دهید. می‌توانید این فرآیند را با تنظیم قانونی برای خود و خانواده‌تان ساده و موثر کنید: «بعد از تمام شدن غذا، ظرف‌ها را داخل ظرف‌شویی قرار می‌دهم، آن‌ها را آبکشی می‌کنم و داخل ماشین ظرف‌شویی قرار می‌دهم.»

برای ساده کردن بزرگ‌ترین چالش‌های‌تان در زندگی از این قانون ساده استفاده کنید. آنگاه متوجه می‌شوید که بسیاری از کارهای روزانه، آن‌قدرها هم که فکر می‌کردید وقت‌گیر نیستند.

پیشرفت‌تان را دنبال کنید

آیا فعالیت‌های روزانه‌تان را فریب می‌دهید؟

عادت‌ها بر اثر تداوم شکل می‌گیرند. از آنجا که این‌ها عادت‌هایی کوچک هستند و خیلی به نیروی اراده‌تان نیازی نیست. می‌توانید در یک‌ زمان دو یا سه عادت را انتخاب کنید. پیشنهاد ما این است که به‌طور منظم، هر روز این عادت‌ها را تکرار کنید. نرم‌افزارهای بسیاری هستند که می‌توانند به شما در داشتن پایداری بیشتر در مقابل این عادت‌ها کمک کنند. می‌توانید از یک تقویم کوچک نیز برای این کار استفاده کنید. مهم، تقویت این رفتارتان است.

برنامه روزانه و شبانه تنظیم کنید

آیا فعالیت‌های روزانه‌تان را فریب می‌دهید؟

می‌توانید با تنظیم برنامه‌های روزانه و شبانه، به ساده‌تر شدن فعالیت‌های روزانه‌تان کمک کنید. در صورت نیاز، برنامه‌ای تنظیم کنید که در آن فقط چند نمونه از فعالیت‌ها قرار دارند. پس‌ از آن که توانستید در انجام آن‌ها موفق شوید و آن‌ها را به عادت تبدیل کنید، می‌توانید چند فعالیت دیگر را به آن اضافه کنید.

آن را به برنامه روزانه‌تان اضافه کنید

آیا فعالیت‌های روزانه‌تان را فریب می‌دهید؟

از ایده‌هایی که می‌خواهید به برنامه روزانه یا هفتگی‌تان اضافه کنید، فهرستی تهیه کنید. هر ماه دست‌ کم یک‌ بار باید این فهرست را مرور کنید تا در صورت امکان، مواردی را به عادت‌های اخیرتان اضافه کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *