چگونه یک ارائه فوق‌العاده داشته باشیم؟

امروزه کار با مجموعه برنامه‌های آفیس برای همه افراد بسیار آسان و پر کاربرد شده است. اغلب افراد استفاده از این مجموعه نرم‌افزاری را به صورت مبتدی آموخته‌اند اما تعداد کمی از افراد استفاده از مجموعه آفیس را به صورت حرفه‌ای و پرکاربرد بلد هستند.

معروف و محبوب‌ترین برنامه از بین برنامه‌های این مجموعه، نرم‌افزار پاورپوینت است. برنامه پاورپوینت جهت کنفرانس در کلاس مدرسه، کنفرانس در کلاس دانشگاه و کنفرانس‌های بین‌المللی دیگر استفاده می‌شود. نرم‌افزار پاورپوینت یکی از برجسته‌ترین ابزارهای بصری و سمعی جهت ارائه و سخنرانی است که البته با خلاقیت در ارائه کنفرانس می‌توانید از ویژگی این ابزارها به آسانی استفاده کنید و تاثیر آن را در افراد حاضر در کنفرانس مشاهده کنید. تهیه اسلاید و استفاده از ایده‌های جالب برای کنفرانس جذاب در یک جلسه همواره به عنوان یک هنر شمارده می‌شود.

قطعا هر یک از ما در طول عمر خود یکبار ارائه دادن یا شرکت در جلسه ارائه یک نفر را تجربه کرده‌ایم. جلسه‌ای که برای ما ممکن است یک جلسه بسیار کسل کننده و خسته کننده بوده باشد که یک نفر ساعت‌ها در حال ارائه یک مطلب باشد و ما باید به او گوش فرا دهیم و وانمود کنیم که تمام تمرکز و حواس ما با فرد ارائه دهنده است اما در واقعیت دلمان می‌خواهد هر چه زودتر این جلسه کسل کننده به پایان برسد.

با توجه به حالتی که بالاتر بیان کردیم، متوجه می‌شویم گوش دادن و نگاه کردن خالی به یک فایل پاورپوینت می‌تواند بسیار حوصله ما را سر ببرد درحالی که به راحتی می‌توان با استفاده از برخی تکنیک و فن برای ارائه افراد حاضر در جلسه را درگیر مطالب خود کنیم.

پس همین حالا تصمیم بگیرید دست از ارائه یک فایل پاورپوینت خالی بردارید و تکنیک‌های جدید را با آن ادغام کنید تا یک ارائه به یاد ماندنی داشته باشید.

اصلا مهم نیست که ارائه شما در رابطه با موضوع درسی یا پروموت یک محصول جدید از شرکت‌تان باشد؛ مهم این است که عملکرد خود را ارتقا ببخشید و موثرترین راه‌هایی که مخاطب را درگیر خود می‌کند را پیش بگیرید تا هیچ‌وقت مخاطب احساس کسل بودن و خستگی را تجربه نکند و یک ارائه به یاد ماندنی از شما در ذهنش نقش ببندد. جدا از یک ارائه همه ما افراد در طول زندگی خود روزانه در حال سخنرانی هستیم و باید شیوه ارائه و سخنرانی را بسیار عالی یاد بگیریم که این مهارت می‌تواند گاهی تعیین کننده موقعیت شغلی ما نیز باشد.

حال ما در این مقاله می‌خواهیم تکنیک و مهارت‌هایی را به شما آموزش دهیم تا جواب سوال چگونه یک کنفرانس خوب داشته باشیم را پیدا کنید. با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

نرم‌افزار پاورپوینت یکی از برجسته ترین ابزارهای بصری و سمعی جهت ارائه و سخنرانی است. با خلاقیت در ارائه کنفرانس می‌توانید از ویژگی این ابزارها به آسانی استفاده کنید و تاثیر آن را در افراد حاضر در کنفرانس مشاهده کنید.

در این مقاله مطالب به صورت سر فصل‌های زیر به شما ارائه خواهد شد:

  • چه روش‌های می‌تواند سردی موجود در جلسه ارائه را از بین ببرد؟

کنفرانس در کلاس

چه روش‌های می‌تواند سردی موجود در جلسه ارائه را از بین ببرد؟

همان‌طور که پیش‌تر بیان کردیم جلسه ارائه نباید حالت خشک و کسل کننده به خود بگیرد و باید مخاطب را درگیر بحث کند. برخی از افراد همواره می‌گویند نمیتونم کنفرانس بدم و همین انرژی منفی باعث می‌شود از پیشرفت در نحوه ارائه پاورپوینت عقب بمانند اما این افکار را دور ریخته و تلاش کنید با درگیر کردن حاضرین در بحث هم ارائه خود را تقویت کنید هم یک جلسه بسیار پرانرژی داشته باشید. ادامه روش‌هایی را که می‌توان با استفاده از آن‌ها مخاطب را درگیر بحث ارائه کرد و روی او اثر گذاشت نام می‌بریم و شرح می‌دهیم.

اعتماد‌ به‌ نفس، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک سخنران است. همه افراد هنگام قرار گرفتن در موقعیت سخنرانی، احساس ترس و استرس را تجربه می‌کنند. برای غلبه بر این احساسات باید بتوانید اعتمادبه‌نفس خود را تقویت کنید. سعی کنید عوامل ایجاد‌کننده ترس را در خود شناسایی کنید و برای از بین بردن آن‌ها تلاش کنید.

هنگامی که تصمیم می‌گیرد با مخاطب رابطه برقرار کنید و به اصطلاح یخ‌شکنی کنید، اگر حتی کلمه‌ای را اشتباه گفتید و حضار خندیدند شما هم با آن‌ها بخندید و بگذارید جو دوستانه باقی بماند تا با شما همکاری کنند. شاید جالب باشد بدانید چگونه کنفرانس را شروع کنیم تا اثرگذار باشد؟ یک شروع خوب برای کنفرانس باید به صورتی باشد که فرد ارائه دهنده باید به مخاطبان خود بگوید که به چه علت آن‌ها باید به شما گوش فرا دهند؟ شما با ارائه مطالب در این جلسه چه منفعتی برای آن‌ها ایجاد خواهید کرد؟ پس فراموش نکنید همه چیز در یک ارائه به یک شروع خوب باز می‌گردد.

همچنین بخوانید :  ۱۰ مرحله برای افزایش اعتماد به نفس که کسی آن را به شما نمی‌گوید!
  • نکته اول: با استفاده از سوال پرسیدن حضار را در کنفرانس خود شریک کنید

در صورتی که شما پشت سر هم و بی وقفه به ارائه خود ادامه دهید و حضار را در موضوع خود شریک نکنید باعث می‌شود جو سنگینی به وجود بیاید و جلسه شما کسل کننده شود. پس حضار را با سوال پرسیدن از آن‌ها بیدار کرده و در بحث خود درگیر کنید. البته سوالات مسخره و بی‌معنی را کنار گذاشته و سوالاتی پر مفهوم بپرسید تا مخاطب را مجبور کنید فکر خود را درگیر بحث کند و تا زمانی که جواب واقعی و نزدیک به صحیح را نگرفته‌اید از بحث دور نشوید. در صورتی که پاسخی از افراد حاضر در جلسه دریافت نکردید، مجدد این سوال را بپرسید تا پاسخ بگیرید و مطمئن شوید درگیر بحث شما شده‌اند و به اصطلاح یخ‌شان باز شده است.

جدا از اینکه سوال می‌پرسید، سعی کنید یک تکنیک جدیدتر نیز به کار ببرید. به‌طور مثال یک سری صندلی‌های خاص را در گوشه‌ای از اتاق کنفرانس خود بچینید. مثلا ۳۰% از تمام صندلی‌های موجود در همان سالن را بچینید و افرادی که فکر و ذهن خود را درگیر بحث شما می‌کنند و در بحث با شما مشارکت می‌کنند را در آن صندلی‌ها بنشانید. پس از جا‌به‌ جایی این افراد از آن‌ها مجدد سوال کنید دلیل آن که آن‌ها را در صندلی‌های جداگانه نشاندید را می‌دانند یا خیر؟

پیش از آنکه جلسه کنفرانس خود را آغاز نمایید، تحقیق کنید با چه افرادی روبرو خواهید شد؟ اگر این امر را پیش از جلسه خود انجام دهید باعث می‌شود بدانید چه محتوایی و چه حکایت‌هایی را بهتر است برای افراد تولید کنید و ارائه دهید تا جذب کنفرانس شما شوند.

البته با استفاده از این راه می‌توانید جواب چگونه کنفرانس را شروع کنیم را بگیرید. یکی دیگر از راه‌ هایی که در این شاخه قرار می‌گیرد این است که ارائه خود را با یک سوال شروع کنید. در واقع یک سوال خوب در ابتدای ارائه شما می‌تواند نقش حضار را در نحوه ارائه پاورپوینت پر رنگ‌تر کند. سوالی که در این مرحله می‌پرسید باید بسیار واضح و روشن باشد. این نکته را فراموش نکنید که به هیچ عنوان شما فردی را انتخاب نکنید تا سوال را اختصاصی از او بپرسید؛ زیرا این امر باعث انتقال استرس به فرد می‌شود.

به این نکته توجه داشته باشید سوالی که از مخاطب می‌پرسید باید واضح و شفاف باشد تا افراد به خوبی متوجه آن شوند و بتوانند با شما همراهی کنند. سخنران‌های غیرحرفه‌ای که نمی‌توانند سوال خوبی در ابتدای سخنرانی خود از مخاطبان بپرسند، در ایجاد ارتباط با آن‌ها دچار مشکل می‌شوند. این افراد تا آخر سخنرانی خود به‌تنهایی حرف می‌زنند و مخاطبان، آن‌ها را همراهی نمی‌کنند.

اگر می‌خواهید یک سخنران حرفه‌ای باشید، هنگام سوال پرسیدن از مخاطبان، در پیدا کردن پاسخ به آن‌ها کمک کنید. فقط هیچ‌گاه در طول ارائه خود تنها به یک فرد اشاره نکنید؛ زیرا استرس می‌گیرد که در صورت جواب اشتباه آبرویش برود.

همچنین ممکن است برخی افراد برون‌گرا باشند و با پرحرفی خود سایر افراد را کلافه کنند. اگر نتوانید آن‌ها را کنترل کنید ممکن است سایر مخاطبان خود را نیز از دست بدهید.

نحوه ارائه پاورپوینت

  • نکته دوم: از شوخی کردن و خندیدن به همراه حاضرین در جلسه نترسید

برخی از افراد هستند که می‌خواهد هنگام صحبت کردن شوخی کنند و همراه شما بخندند ولی بسیار از آن می‌ترسند و همیشه از جملاتی مانند من اصلا آدم بامزه‌ای نیستم یا من بازیگر خوبی نیستم استفاده می‌کنند اما باید صادقانه بگوییم همه می‌توانند از این راه استفاده کنند حتی شما!

بهتر است به جای استفاده از شوخی‌های سبک راه‌های مناسبی امتحان کنید تا فشار جلسه از روی شما هم برداشته شود. البته ابتدا بدانید با چه کسانی روبرو هستید و سپس با آن‌ها شوخی کنید. برخی شوخی‌ها ممکن است در جمع عادی افراد رایج باشد که همان شوخی‌ها در جمع حضار بسیار توهین‌آمیز باشد. میزان و حد و مرز شوخی را در جلسات خود در نظر بگیرید و اجازه ندهید جلسه شما تبدیل به مجلس هجو و خنده تبدیل شود پس در زمان مناسب شوخی را پایان داده و به ارائه خود ادامه دهید.

شوخی می‌تواند مسیر خوبی برای شروع یک سخنرانی باشد. این کار باعث می‌شود فضایی گرم و صمیمی میان شما و مخاطبان ایجاد شود و شما نیز آرامش بگیرید. زمانی که به جمعیت نگاه می‌کنید و چهره خندان آن‌ها را می‌بینید، نوعی ارتباط بین شما و آن‌ها ایجاد می‌شود.

ممکن است این سؤال پیش بیاید که چگونه در مدرسه کنفرانس بدهیم دقت داشته باشید هنگام کنفرانس در کلاس که دانش‌آموزان در آن حضار حاضر در کلاس هستند، استفاده از شوخی توصیه نمی‌شود ولی استفاده از سوال پرسیدن و منتظر ماندن تا گرفتن پاسخ از حاضرین بسیار مفید و اثرگذار است.

هنگام کنفرانس در کلاس که دانش‌آموزان در آن حضار حاضر در کلاس هستند استفاده از شوخی توصیه نمی‌شود ولی استفاده از سوال پرسیدن و منتظر ماندن تا گرفتن پاسخ از حاضرین بسیار مفید و اثرگذار است.

  • نکته سوم: از نقل‌قول‌ها در ارائه خود استفاده کنید

به‌طور مثال تصور کنید می‌خواهید یک ارائه و کنفرانس در کلاس در رابطه با روش ساده و آسان داشته باشید و به حاضرین در جلسه بگویید یکی از معروف‌ترین نشانه‌های حرفه‌ای بودن تدریس این است که توانایی آن را داشته باشید محتوای تدریس را ساده کنید.

در این جور مواقع استفاده از نقل‌قول بسیار شما را یاری خواهد داد. به‌طور مثال صحبت خود را این گونه آغاز کنید که «به قول آلبرت انیشتن …» سپس ادامه صحبت خود را بازگو نمایید. به‌طور مثال هنگام کنفرانس در رابطه با مهارت ارائه کنفرانس بهتر است با جملات نقل‌قول از استیو جابز سخنرانی خود را آغاز کنید. یکی از جملات بسیار پرکاربرد استیو جابز این است که «نحوه ارائه هر چیزی اهمیت آن را مشخص می‌کند!»

برای نقل قول از کسانی استفاده کنید که هم شما و هم مخاطبان، آن‌ها را می‌شناسید. همچنین نقل قول باید از سوی کسانی باشد که در حوزه مورد نظر شما متخصص و صاحب نظر هستند. اگر فرد مورد نظر برای برخی از افراد ناشناخته بود می‌توانید او را به صورت مختصر معرفی کنید.

بیشتر سخنرانان برای اعتبار بخشیدن به سخنان خود از نقل قول استفاده می‌کنند؛ اما اشتباه آن‌ها این است که از نقل قول‌ها در انتهای سخنان خود استفاده می‌کنند. در صورتی که باید از نقل قول در هر زمانی که برای پشتیبانی از گفته‌های خود به سخن دیگران نیاز داشتید استفاده کنید.

ایده های جالب برای کنفرانس

  • نکته چهارم: در ارائه خود از موسیقی، فیلم و کلیپ مناسب با موضوع خود استفاده کنید

بسیاری از سخنرانان مطرح در کشور ایران برخی کلیپ‌های چند دقیقه‌ای و کوتاه را در بین کنفرانس خود برای حضار پخش می‌کنند. البته کوتاه یا بلند بودن مدت زمان کلیپ شما بستگی به زمان کلی کنفرانس شما دارد. در رابطه با دانش آموزان و دانشجویان کلیپ یا فیلمی که بیش از سه دقیقه باشد، بازخورد خوبی نخواهد داشت.

استفاده از کلیپ، فیلم و موسیقی‌هایی که مرتبط با موضوع قابل ارائه باشد، می‌تواند توجه و تمرکز حاضرین موجود در کنفرانس را جلب کند. همچنین استفاده از نقل‌قول بسیار تاثیر خوبی برای جلب توجه افراد حاضر در جلسه است.

  • نکته پنجم: از اسلایدهای پاورپوینت خود به صورت هوشمندانه استفاده کنید

در این مورد ابتدا باید آموزش استفاده از پاورپوینت برای یک ارائه عالی را ببینید و سپس اقدام به تهیه اسلایدهایی کاملا هوشمندانه کنید. معمولا از ویدئو پروژکتور جهت ارائه کنفرانس فایل پاورپوینت استفاده می‌شود. توصیه ما این است یا از اسلایدهای پاورپوینت استفاده نکنید یا اگر استفاده کردید بسیار هوشمندانه استفاده و مدیریت کنید.

اغلب افراد برای ارائه خود از اسلایدهای پاورپوینت استفاده می‌کنند. بله استفاده از این روش جهت ارائه اصلا مشکلی ندارد اما سعی کنید ایده‌های جالب برای کنفرانس خود به کار بگیرد و استفاده کنید. خلاقیت در ارائه کنفرانس نیز اثر بسیار زیادی در درک مطلب ارائه شما توسط  حاضرین دارد. پس اطلاعات را به صورت خام وارد اسلاید ارائه خود نکنید. قدرت صدای شما و استفاده از حرکات بدن در ارائه می‌تواند ارائه شما را از حالت خشک و بی‌روح خارج کند. البته بین ارائه توسط اسلاید باید کمی شوخی و انرژی‌دهی به حضار لازم است تا افراد حاضر در جمع از فضای سرد تکنولوژی کمی دور شوند.

خلاقیت در ارائه کنفرانس امکان ندارد در حین کنفرانس برای شما و بدون برنامه‌ریزی پیش بیاید. پس بهتر است پیش از شروع برنامه کنفرانس در منزل یا محل فکر خود خلاقیت‌هایی که می‌خواهید به کار ببرید را تنظیم کنید. پرورش دادن ایده و خلاقیتی ناب که بسیار عالی عمل کند تقریبا زمان خوبی هم از شما می‌گیرد. پس توقع نداشته باشید بتوانید این خلاقیت را هنگام ارائه به دست آورید.

خلاقیت در ارائه کنفرانس امکان ندارد در حین کنفرانس برای شما و بدون برنامه‌ریزی پیش بیاید. پس بهتر است پیش از شروع برنامه کنفرانس در منزل یا محل فکر خود خلاقیت‌هایی که می‌خواهید به کار ببرید را تنظیم کنید.

همان‌طور که بالاتر بیان کردیم، یک ارائه خوب را باید با یک شروع بسیار عالی آغاز کنیم. در هنگام ارائه خود اگر از اسلاید استفاده می‌کنیم، باید از تغییر لحن صدا و عکس‌العمل بدنی نیز استفاده کنیم تا روح و انرژی زیادی به حضار وارد شود. شروع خود را با پرسیدن یک سوال آغاز کنید تا افراد را درگیر مطالب خود کنید و از کسل شدن جلسه خودداری نمایید. از نقل‌قول افراد بزرگ و برجسته به همراه استفاده از کلیپ، فیلم و موسیقی در ارائه خود استفاده کنید و این دو را فراموش نکنید.

همچنین بخوانید :  ۵۷ تکنیک ساخت حرفه‌ای اسلاید (ساخت ارائه سمینار و همایش)
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  4/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *