آنچه برای استخدام یک بازاریاب حرفه‌ای باید بدانید!

اگر دقت کرده باشید و یا سری به نیازمندی‌ها زده باشید شرکت‌ها و موسسات، بیش از هر نیروی کار دیگری، به دنبال فروشنده و بازاریاب هستند. دائما با آگهی‌های این‌گونه مواجه هستیم: “بازاریاب حرفه‌ای با درآمد عالی”و یا “کارشناس فروش با حقوق و پورسانت بالا”. شما اگر مدیر و صاحب کسب‌وکاری هستید که قصد استخدام نیروی بازاریاب را دارید یا اگر قصد فعالیت و استخدام در زمینه بازاریابی را دارید؛ پیش از هر چیز بهتر است ویژگی‌های یک بازاریاب حرفه‌ای را بدانید. این به شما کمک می‌کند که در جلسه مصاحبه بدانید به دنبال چه نیرویی هستید و اینکه برای بازاریاب حرفه‌ای بودن چه ویژگی‌هایی باید داشته باشید.
چشم‌ها و گوش‌های بازاریابان، فروشندگان و کارآفرینان حرفه‌ای برای شکار فرصت‌ها حساس است. از هر فرصتی برای بازاریابی و فروش کالاها و خدمات خود استفاده می‌کنند. درواقع، آن‌ها فرصت‌شناس‌های بسیار خوبی هستند و سعی می‌کنند در صورت پیدا شدن فرصت، سریعا از آن استفاده کنند. فروشندگان حرفه‌ای، انسان‌های موفقیت جو و کمال طلبی هستند. فروشندگان و بازاریابان حرفه‌ای بهتر است با صنعتی که در آن کار می‌کنند، آشنایی نزدیک داشته باشند. درواقع باید بتوانند تمام نکات و مسائل کسب‌وکار خود را کاملا بشناسند و سعی کنند بیشتر و بهتر از رقبا، به مشتریان خود ارزش دهند.

در ادامه ۴ ویژگی مهم بازاریابان را خواهید خواند و سپس سوالاتی که حتما باید در جلسه استخدام و مصاحبه بازاریاب پرسیده شود و جواب‌های واضح و روشنی دریافت شود را ارائه خواهیم کرد.

• علاقه و اشتیاق

• پیگیری ایده‌های جدید

• کنجکاوی در امور

• دارای ذهن باز و خلاق

۱- علاقه و اشتیاق

این را هرگز فراموش نکنید که اگر به اشتیاق افرادی که استخدام‌شان می‌کنید توجه نکنید، در نهایت با کارکنانی مواجه خواهید شد که هرگز با علاقه کار نخواهند کرد. واقعیت روشنی است که اگر افراد به کار خود اشتیاق و علاقه داشته باشند آن را بهتر و با خلاقیت انجام می‌دهند. صرف نظر از محرک‌هایی همچون، علاقه، لذت، رضایت یا احساس چالش شخصی، بازاریابان مشتاق احتمال بیشتری دارد که ریسک کنند و به‌دنبال چندین راه‌حل برای یک مساله باشند، و به جای راحت‌ترین راه‌حل به‌دنبال بهترین راه حل باشند. افراد مشتاق همچنین شور و شوق را در میان اعضای دیگر گروه خود بر می‌انگیزند.
معمولا فهمیدن اینکه افراد به کار خود اشتیاق دارند یا نه آسان است. از آن‌ها بپرسید که چرا کاری را که در حال انجامش هستند را انجام می‌دهند، چه ناامیدی‌هایی داشته‌اند و شغل رویایی آن‌ها چه چیزی می‌توانست باشد. به نحوه صحبت کردن آن‌ها در مورد کارشان، شور و شوق و هیجان آن‌ها در مورد پروژه گوش کنید. آن را در چشمان‌شان و حرکات بدن و صورت‌شان مشاهده کنید. علاوه بر این، درصورتی‌که دیگران از کلمه “اشتیاق” برای توصیف داوطلب استفاده کنند، شما با یک کاندیدی روبرو هستید که ارزش توجه کردن را دارد.

۲- پیگیری ایده‌های جدید

کارمندانی که تمایل به رویارویی با ایده‌های جدید دارند نیز می‌توانند متفاوت باشند. لیست بلند بالایی از داستان‌های در مورد موفقیت در کسب‌وکار وجود دارد که از چالش یک کارمند نسبت به هنجار و متفاوت فکر کردن ناشی شده است. سوالاتی وجود دارد که می‌توانیم حین مصاحبه استفاده کنیم تا بدانیم که آیا یک بازاریاب تمایل به متفاوت فکر کردن دارد یا نه. همچنین می‌توانید به نحوه برخورد آن‌ها با یک مسئله، چالش یا فرصت در کار قبلی توجه کنید. بنابراین همیشه از داوطلبان بازاریابی در مورد بزرگ‌ترین موفقیت و همچنین بزرگ‌ترین شکست‌شان می‌پرسم.

کنجکاوی در امور

۳- کنجکاوی در امور

چه چیزی یک فرد باهوش را از یک فرد نابغه متمایز می‌کند؟ کنجکاوی. داوطلب بازاریابی چه سوالاتی می‌پرسد؟ هنگامی‌که یک کار چالش‌برانگیز در مورد کارهای قبلی داده شد، رویکرد اولیه داوطلب در مورد آن کار چه بود؟ از این رویکرد به‌خوبی می‌توان در مورد کنجکاوی استفاده کرد: آیا آن‌ها سوال‌هایی پرسیدند، آیا تحقیق انجام می‌دهند، با افراد مربوطه صحبت می‌کنند و یا مستقیما طرح تاکتیکی اتخاذ کردند و به عملیات اجرایی می‌پردازند؟

۴- دارای ذهن باز و خلاق

معمولا موفق‌ترین بازاریابان آن‌هایی هستند که ذهن بازی دارند. آن‌ها روش‌هایی برای مقابله با حوادث غیرمنتظره پیدا می‌کنند. کار با یک‌ چیز که غیرمنتظره است و برای اولین‌بار با آن مواجه هستید متفاوت از کاری است که در مورد آن اطلاعات دارید. تفاوت بین کسی که فقط برنامه‌های از پیش تعیین‌شده را انجام می‌دهد و شخص انعطاف‌پذیر و سازگار در این است که در مورد شخص دوم واقعا می‌فهمید که او چگونه فکر می‌کند، چگونه استرس را کنترل می‌کند، چگونه تدبیر می‌کند و عقیده او در شرایط غیرملموس که ممکن است قبلا تجربه نکرده باشد را می‌دانید. یکی دیگر از مشخصه‌های بارز بازاریابان بافکر باز، چگونگی برخورد آن‌ها با ابهام و عدم اطمینان است. با پذیرش عدم قطعیت در مورد ابهام، آن‌ها از توانایی‌های خود استفاده کرده و فی‌البداهه اقدام می‌کنند تا با شرایط انطباق داشته باشند و به گزینه‌های دیگر هم فکر و در موردش تصمیم‌گیری کنند، که همه آن‌ها شامل ریسک‌پذیری و قضاوت درست است و تمام آن‌ها نشانه یک بازاریاب بزرگ است.

افراد موفق هرگز فرصت را از دست نمی دهند، آنها به سرعت موقعیت را درک می کنند، از منابع بهره می برند، تصمیم گیری کرده و اقدام می کنند. ممکن است که این راه حلی کامل نباشد، اما آن‌ها با مشکل روبرو می شوند. برای مواجهه با مسائل غیرمنتظره نیاز به چاره جویی، فکر کردن سریع و شجاعت است. این‌ها ویژگی‌های یک انسان موفق هستند.

بازاریاب حرفه‌ای را شناسایی کنید

بازاریاب حضوری باید با افراد بسیاری در طول روز ملاقات کند و به معرفی محصول سازمان خود بپردازد. او باید نیاز افراد را تشخیص دهد و طی یک مذاکره،‌ مشتری بالقوه را قانع کند که چرا این محصول پاسخگوی نیاز اوست و برتری این محصول نسبت به محصولات مشابه چیست. در این مسیر او با سوالات زیادی روبرو می‌شود، سوالاتی که شاید جواب آن‌ها را نمی‌داند. با افراد پرخاشگر روبرو می‌شود. گاهی باید نمونه‌های محصول یا کاتالوگ‌های محصول را با خود حمل کند؛ بنابراین لازم است که خیلی پیش‌تر از اینکه تصمیم به استخدام برای این شغل و جایگاه بگیرد خود را برای مواجهه با پیامدهای آن آماده کرده باشد. یک بازاریاب حرفه‌ای یک یا چند مورد از ویژگی‌های عملیاتی زیر را دارد:

۱- هدف‌گذاری: هدف‌گذاری اصلی‌ترین فعالیت باهوش‌ترین و حرفه‌ای‌ترین بازاریاب‌ها است؛ زیرا اگر کمپینی بدون هدف پایه‌گذاری شود، هیچ‌گاه موفق نخواهد شد. بنابراین در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کنید هدف‌گذاری را در اولویت کارهای خود قرار دهید تا شاهد موفقیت روز افزون خود شوید.

۲- مطالعه رقبا: اگر قصد دارید به عنوان یک بازاریاب حرفه‌ای فعالیت کنید، در تاریکی بازاریابی نکنید! یعنی کسانی را که در حال رقابت با شما هستند، پیدا کنید و فعالیت‌های آن‌ها را زیر نظر بگیرید. یک بازاریاب حرفه‌ای باید بداند که رقابت در بازار به چه سمتی پیش می‌رود و کسب‌وکار خودش تا چه مرحله‌ای پیش رفته است. مطالعه رقبا سبب تسهیل فرآیند ایده‌پردازی می‌شود.

۳- شناسایی مشتریان هدف: در نگاه اول ممکن است این گزینه بدیهی به نظر برسد. ولی جالب است بدانید که شرکت‌هایی وجود دارند که بازار هدف مناسبی برای کسب‌وکارشان را شناسایی نکرده‌اند. بنابراین به‌عنوان یک بازاریاب حرفه‌ای باید معین کنید که چه کسانی مخاطب اصلی شما هستند. این کار می‌تواند با اجرای یک بازاریابی شخصی‌سازی شده نیز انجام گیرد.

۴- تولید محتوا: تولید محتوای برای رسانه‌های اجتماعی، تهیه‌ کتاب الکترونیکی، نسخه‌های pdf، اینفوگرافی و … از جمله مهم‌ترین مسائلی هستند که یک بازارایاب حرفه‌ای در عصر بازاریابی دیجیتال باید به آن توجه کند. البته روش‌های زیادی برای تولید محتوا وجود دارد و یک بازاریاب حرفه‌ای حتما از بهترین آن‌ها برای پیشبرد استراتژی بازاریابی خود استفاده می‌کند.

آ) بهبود ارتباطات: برقراری ارتباط با مشتریان احتمالی اتفاقی است که یک بازاریاب حرفه‌ای هر روز با آن مواجه می‌شود. این ارتباط از لحظه‌ای آغاز می‌شود که مشتری با نام برند شما در اینترنت روبه‌رو شود.

ب) توجه به بازخوردها: توجه به آنچه در مورد برند و صنعت شما در شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود، بسیار مهم است. اگر به این بازخوردها توجه نکنید، فرصت‌های بسیاری را از دست خواهید داد. ممکن است شخصی از محصول شما ناراضی باشد و این نارضایتی را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارد. اگر این بازخوردها را دنبال کنید، می‌توانید از فرصت استفاده کرده و مشکل او را حل کنید.

پ) تقسیم‌بندی مشتریان: برقراری ارتباطات هدف‌مند در کمپین‌های بازاریابی بسیار موثرتر از روش‌های عمومی و فرستادن انبوهی از ایمیل‌های یکسان برای همه است. هر کس در لیست تماس مشتریان شما با دیگری متفاوت است. یک بازاریاب حرفه‌ای با پرسیدن سؤالات درست، به تفاوت بین مخاطبانش پی می‌برد.

ت) تست کردن: این مرحله، بهترین مرحله در بازاریابی است. به عبارت دیگر روش‌های مختلفی را امتحان کنید و روشی را که نتیجه‌ بهتری دارد، انتخاب کنید. به عنوان مثال، طراحی وب‌سایت خود را تغییر دهید، نتیجه این تغییرات را مقایسه کنید و بهترین طراحی را برای وب‌سایت خود برگزینید.

ث) اندازه‌گیری و آنالیز: همیشه به اعداد و ارقام توجه کنید و حساب همه‌ چیز را داشته باشید. یک بازاریاب حرفه‌ای آمار کمپین‌ها، تعداد اعضای شبکه‌های اجتماعی و تعداد دانلودهای مرتبط با کسب‌وکارش را پیگیری می‌کند.

ج) نوآوری: نوآوری و خلاقیت از ویژگی‌های مهم یک بازاریاب حرفه‌ای است. نوآوری شما را از رقبای‌تان متمایز می‌سازد. ازاین‌رو به‌عنوان یک بازاریاب موفق در کسب‌وکارتان خلاقیت به خرج دهید و ایده‌های جدید را امتحان کنید. مهم‌تر از همه این‌که از ریسک کردن نترسید.

گاهی ممکن است هر چقدر هم که مدیر حرفه‌ای و با تجربه‌ای باشید، تنها در یک جلسه مصاحبه موفق به کشف و یافتن ویژگی‌های بارز و عملیاتی داوطلب بازاریابی نشوید. برای انتخاب و استخدام بهتر می‌توانید جلسه مصاحبه را یک یا دوبار دیگر تکرار کنید یا حتی برای مدت موقت یا یک پروژه با بازاریاب داوطلب همکاری کنید. استخدام یک بازاریاب مجرب و حرفه‌ای آنقدر برای مجموعه شما سودآور خواهد بود که ارزش این را دارد برای استخدام کمی بیشتر تامل و تفکر کنید.

نکاتی که باید بتوانیم در مصاحبه برای استخدام بازاریاب از جواب‌ها استخراج‌ کنیم:

در جلسه مصاحبه استخدام بازاریاب صبور و شکیبا باشید، شرایط مناسبی را برای داوطلب شغل بازاریابی فراهم کنید. زیرکانه به نوع رفتار و عملکرد وی دقت کنید. باز هم تکرار می‌کنم بازاریاب حرفه‌ای هرگز خجالتی و کمرو، بداخلاق و عصبانی، نگران و مضطرب، عجول و کم‌تحمل نیست. بنابراین شما باید به‌راحتی بتوانید سوالاتی که در ادامه ارائه می‌شود را با پاسخی روشن و واضح از داوطلب بازاریابی بپرسید؛ بخشی از سوالات هم با بررسی رزومه قابل‌فهم خواهد بود.

نکات استخدام بازاریاب و فروشندهاز او بپرسید چرا قصد تغییر شغل دارد؟ چرا شغل قبلی خود را ترک کرده و در بین جواب‌ها می‌توانید بعضی از عوامل انگیزشی او را بیابید. از او بخواهید یک محصول را به شما عرضه کند؛ خودکاری که در دست دارید، کاغذی که روی میز است،‌ یک حبه قند و … در اینجا می‌توانید جواب باقی سوالات را بیابید. نقش یک مشتری بداخلاق را ایفا کنید و سوالات زیادی بپرسید. به‌خاطر داشته باشید هدف ما شکست خوردن کارجو و اثبات برتری مهارت‌های ما نیست‌،؛ ما فقط می‌خواهیم او را محک بزنیم و سطح مهارت‌هایش را تعیین کنیم. عواملی که در او ایجاد انگیزه می‌کند و یا او را ناامید می‌کند را بشناسیم. درک کنیم که رفتار او تحت‌فشار یا در حالت استرس چگونه است؟ آیا به‌سرعت عصبانی می‌شود؟ واکنش او در زمان عصبانیت چیست؟ آیا اصلا مهارت فروش دارد؟
به نشانه‌ها دقت کنید: آیا صدایش می‌لرزد؟ آیا دستانش می‌لرزد؟ چگونه نشسته است؟ چگونه خود را معرفی می‌کند.
با توجه به رزومه ارائه‌ شده جواب سؤال‌هایی نظیر اطلاعات اولیه فرد؟ محل زندگی فرد و ساعات کاری که در نظر دارد؟ حقوق درخواستی و تجربه کاری داوطلب بازاریابی را بررسی کنید.

به خودتان و داوطلب جایگاه بازاریابی فرصت بهترین بودن را دهید!

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین:  5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *