26 استراتژی‌ بازاریابی که باید آن‌ها را بدانید

استراتژی‌ بازاریابی

همه ما می‌دانیم که برای معرفی محصولات و خدمات یک شرکت به استراتژی‌ بازاریابی نیاز داریم. بازاریابی به فعالیت‌های یک شرکت برای ارتباط با مشتری و تلاش برای جلب توجه او به محصولات و خدمات شرکت گفته می‌شود. با این تعریف متوجه می‌شویم که بازاریابی اهمیت زیادی دارد و بر موفقیت یک شرکت تاثیرگذار است. 

اکثر افراد به اشتباه فکر می‌کنند که بازاریابی به معنای فروش یک محصول یا خدمت است؛ اما بازاریابی مجموعه‌ای از فعالیت‌های متنوع است که قبل از تولید یک محصول آغاز می‌شوند و تا مدت‌های زیادی بعد از فروش آن ادامه دارند. 

استراتژی‌های متفاوتی برای بازاریابی وجود دارد و همه شرکت‌ها باید با آن‌ها آشنا باشند تا بتوانند در هر زمان از استراتژی متناسب با شرایط کسب‌ و کار و ویژگی‌های محصول یا خدمات خود استفاده کنند تا نتیجه خوبی از این کار دریافت کنند. ما در این مقاله قصد داریم که انواع استراتژی بازاریابی را تعریف کنیم؛ با ما همراه باشید. 

۱- بازاریابی سببی (Cause Marketing)

در بازاریابی سببی یا علت‌محور شرکت به دنبال یک موضوع می‌گردد تا بتواند از طریق آن به مشتریان انگیزه خرید محصولات را بدهد؛ به همین علت است که به این نوع بازاریابی، بازاریابی انگیزه‌ای هم می‌گویند. مثال معروف برای این نوع بازاریابی، شرکت کفش تامز است که در ازای خرید یک کفش توسط هر مشتری، یک کفش به افراد نیازمند اهدا می‌کند. این نوع بازاریابی بسیار به مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها شبیه است، اما تفاوت‌هایی هم دارد. حتما نمونه این نوع بازاریابی را در شبکه‌های اجتماعی دیده‌اید. 

۲- بازاریابی مجاورتی یا برد نزدیک (Close Range Marketing)

در این نوع بازاریابی یک آگهی یا پیشنهاد شگفت‌انگیز به مشتریانی که در یک محدوده مشخص و خاصی در نزدیکی شرکت یا فروشگاه موردنظر ما قرار دارند ارسال می‌شود. برای مثال در یک فروشگاه بزرگ، برای تمام افرادی که به اینترنت فروشگاه متصل هستند، یک تخفیف یا آگهی معرفی یک محصول جدید ارسال می‌شود. علاوه بر ارسال آگهی روی تلفن همراه، می‌توان از تابلوها یا نمادهای دیجیتالی، بازی، لینک‌های اینترنتی و… برای هدایت مشتریان به سمت محصول مورد‌نظر استفاده کرد. 

هدف بسیاری از شرکت‌ها در برنامه بازاریابی، ایجاد رابطه بلندمدت با مشتریان و ایجاد مشتریان وفادار برای شرکت است.

۳- بازاریابی رابطه‌ای یا ارتباطی (Relationship Marketing) 

هدف بسیاری از شرکت‌ها در برنامه بازاریابی، ایجاد رابطه بلندمدت با مشتریان و ایجاد مشتریان وفادار برای شرکت است. این نوع بازاریابی دقیقا برعکس تصور اشتباه اکثر افراد از بازاریابی است. در این نوع بازاریابی اعتقاد بر این است که مشتری ابتدا باید عاشق برند شود تا بتواند هر قیمتی برای محصولات را بپردازد. 

۴- بازاریابی تراکنشی یا سنتی (Transactional Marketing)

در گذشته این نوع بازاریابی یکی از اصلی ترین بخش‌های هر شرکت و سازمان بوده است. در برنامه این نوع بازاریابی، هدف فروش بیشتر است و برعکس بازاریابی رابطه‌ای، هیچ توجهی به مشتری و رضایت او ندارد. این نوع بازاریابی در دنیای امروز کاربرد زیادی ندارد و اکثر کسب‌ و کارها روی مشتری و رضایت او تمرکز دارند. 

۵- بازاریابی کمیابی (Scarcity Marketing) 

در این نوع بازاریابی برای تشویق مشتری به خرید محصول، به تعداد کم محصول و محدود بودن زمان فروش اشاره می‌شود. این نوع بازاریابی این احساس را در افراد به وجود می‌آورد که اگر سریع خرید نکنند، ممکن است هیچگاه نتوانند آن محصول را داشته باشند. این روش هم مانند دیگر استراتژی بازاریابی، مزیت‌ها و معایب خود را دارد و باید برای محصولات خاص در زمان مناسب استفاده شود. 

۶- بازاریابی دهان به دهان (Word of Mouth Marketing)

در این روش هر مشتری خود مانند یک رسانه عمل می‌کند و اگر از محصولات و خدمات شما راضی باشد، بدون گرفتن هزینه شما را به دیگران معرفی می‌کند. این روش تاثیر زیادی بر افراد دارد؛ زیرا به فردی که تبلیغ شما را می‌کند اعتماد دارند و می‌دانند که او پولی برای تبلیغ دریافت نکرده است. برای اینکه بتوانید از این روش بهره ببرید باید کیفیت محصولات خود را در سطح بالایی حفظ کنید و رضایت مشتریان را جلب کنید. 

۷- بازاریابی ویروسی (Viral Marketing)

در این نوع بازاریابی شرکت مخاطبان را تشویق می‌کند تا پیام بازاریابی این شرکت را با دیگران به اشتراک بگذارند و به آن‌ها منتقل کنند. سرعت پخش شدن محتوا در میان مردم در این روش زیاد است و به همین دلیل است که نام بازاریابی ویروسی برای آن در نظر گرفته شده است. در این روش محتوا هر چیزی می‌تواند باشد، اما باید به گونه‌ای باشد که افراد را وادار به پخش کردن آن کند. 

۸- بازاریابی تنوع‌گرا (Diversity Marketing) 

در دنیای امروز شرکت‌ها با حجم زیادی از مخاطبان با علایق، نیازها، فرهنگ‌های مختلف روبه‌رو هستند. در این نوع بازاریابی باید برای هر دسته از مشتریان با ویژگی‌های مشابه، برنامه و تبلیغ شخصی‌سازی شده در نظر گرفته شود. امروزه برای معرفی اکثر محصولات و خدمات از این روش استفاده می‌شود؛ زیرا مخاطبان که در دنیای امروز با حجم عظیمی از اطلاعات مواجه هستند، به پیام‌هایی توجه می‌کنند که متناسب با نیاز و سلیقه آن‌ها باشد.

۹- بازاریابی انبوه (Mass Marketing)

امروزه برای معرفی بسیاری از محصولات، از روش‌هایی برای بازاریابی استفاده می‌شود که با ویژگی مخاطبان آن‌ها متناسب باشد و به عبارتی برای آن‌ها شخصی‌سازی شده باشد. برخی از محصولات هستند که برای اکثر افراد جامعه کاربرد دارند و نیازی به تبلیغات شخصی ندارند؛ روش بازاریابی انبوه برای این محصولات کارآمد است. در واقع در این روش، یک مدل تبلیغ برای همه مخاطبان کافی است. برای مثال دستمال کاغذی یکی از محصولاتی است که می‌توان از بازاریابی انبوه برای تبلیغ آن استفاده کرد. 

بازاریابی انبوه

۱۰- بازاریابی روابط عمومی (PR Marketing)

افراد زیادی برای معرفی ویژگی محصولات و خدمات خود از رسانه‌ها استفاده می‌کنند و از این طریق مخاطبان را آگاه می‌کنند. در واقع روابط عمومی یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های بازاریابی است و برای هر کسب‌ و کار بسیار ضروری و مفید است. با روابط عمومی می‌توان به صورت غیرمستقیم بر عقاید و اقدام‌های مخاطبان تاثیر گذاشت. اطلاعاتی که از این روش منتشر می ‌شوند، اطلاعاتی هستند که هر فرد قبل از خرید هر محصولی به آن‌ها نیاز دارد. 

در بازاریابی آنلاین، محصولات و خدمات یک شرکت در بستر اینترنت به مخاطبان معرفی می‌شوند.

۱۱- بازاریابی آنلاین (Online Marketing)

با نفوذ اینترنت در زندگی همه افراد، بازاریابی آنلاین هم رونق زیادی پیدا کرده است. در این روش، محصولات و خدمات یک شرکت در بستر اینترنت به مخاطبان معرفی می‌شوند. روش‌های زیادی برای بازاریابی آنلاین وجود دارد. شما حتما بنرهای موجود در سایت‌های مختلف که تبلیغ محصولات و خدمات یک شرکت را بر عهده دارند دیده‌اید؛ می‌توان گفت که این بنر ساده‌ترین روش بازاریابی آنلاین است. 

۱۲- بازاریابی آفلاین (Offline Marketing) 

به هر نوع آگهی و تبلیغی که خارج از فضای اینترنت باشد، بازاریابی آفلاین می‌گویند. این نوع بازاریابی بسیار شبیه به بازاریابی سنتی است. این روش برعکس بازاریابی آنلاین، منجر به خرید فوری نمی‌شود اما برای جلب رضایت مشتری مفید است. در گذشته که اینترنت رایج نبوده است، اکثر روش‌های معرفی محصولات در دسته بازاریابی آفلاین قرار داشتند. 

۱۳- بازاریابی رویدادی (Event Marketing)

در این روش که یکی از روش‌های بازاریابی آفلاین است، شرکت‌ها برای برقراری ارتباط با مشتریان و معرفی خود، گردهمایی مانند نمایشگاه، کنسرت و… برگزار می‌کنند. با این روش می‌توان ارتباط نزدیکی با مخاطبان هدف برقرار کرد و تاثیر خوبی بر نگرش و افکار آن‌ها داشت. 

همچنین بخوانید: «بازاریابی محتوا چیست و چرا به آن نیاز داریم؟»

۱۴- بازاریابی محتوا (Content Marketing)

در این روش بازاریابی، شرکت‌ها برای معرفی محصولات و خدمات خود به مخاطبان، از محتوا استفاده می‌کنند. با منتشر کردن محتوا در فضاهای مختلف، مخاطبان زیادی با محصولات و خدمات آشنا می‌شوند. این روش به افزایش مخاطبان هم کمک زیادی می‌کند. محتوا در هر کاری بسیار مهم است؛ زیرا تنها از طریق محتوا می‌توانید پیام خود را به مخاطبان منتقل کنید. 

بازاریابی محتوا (Content Marketing)

۱۵- بازاریابی نیچ (Niche Marketing)

نیچ به بخشی از بازار گفته می‌شود که برای محصول مورد‌نظر ما مناسب است و رقبای کمی این بخش از بازار را شناسایی کرده‌اند. در بازاریابی نیچ یا بازاریابی گوشه‌ای، از ابزار و رسانه‌هایی برای معرفی محصولات استفاده می‌شود که بر مشتریان هدف تمرکز دارد. 

۱۶- بازاریابی قطره‌ای (Drip Marketing)

در بازاریابی قطره‌ای، اطلاعات و پیام‌های بازاریابی به مرور زمان و کم کم به مخاطبان هدف منتقل می‌شود. در این نوع بازاریابی اکثر پیام‌ها در قالب ایمیل برای مخاطب ارسال می‌شود. 

۱۷- بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing)

در دنیای امروز شبکه‌های اجتماعی به جزء جدا‌ناپذیر از زندگی افراد تبدیل شده‌اند؛ به‌طوری که اکثر افراد با تمام مشغله‌هایی که دارند، اما ساعتی از روز را به این شبکه‌ها اختصاص می‌دهند. شرکت‌ها هم می‌توانند با روش‌های مختلف از این فضا برای تبلیغ کار خود استفاده کنند. این استراتژی تازه متولد شده است، اما با سرعت خوبی در حال رشد است.

۱۸- بازاریابی چند رسانه‌ای (Cross-Media Marketing) 

در این روش اطلاعات و پیام‌ها درباره محصولات و خدمات، از طریق کانال‌های متعدد مانند وب‌سایت، ایمیل، تبلیغات آنلاین و… به مخاطبان منتقل می‌شود. 

۱۹- بازاریابی کسب‌وکار به کسب‌وکار (B2B Marketing)

در این نوع بازاریابی، مخاطبان ما افراد مختلف و مصرف‌کنندگان نهایی نیستند؛ بلکه کسب‌وکارهای مختلف هستند. تصمیم‌گیری خرید برای یک شرکت، سخت‌تر از یک فرد است؛ زیرا باید عوامل مختلفی مانند میزان بازگشت سرمایه را در نظر بگیرند. شرکت‌هایی که مشتری شما هستند می‌توانند از محصولات و خدمات شما برای تولید کالاها و خدمات خود، حمایت از عملیات‌های داخلی و… استفاده کنند. 

۲۰- بازاریابی ابری (Cloud Marketing) 

بازاریابی ابری به مجموعه فعالیت‌های بازاریابی یک شرکت گفته می‌شود که به صورت آنلاین و از طریق کانال‌های متفاوت انجام می‌شوند. شرکت آمازون یک مثال خوب برای استفاده این نوع بازاریابی است. تمام فعالیت‌های این شرکت در فضای آنلاین انجام می‌شود. 

۲۱- بازاریابی موبایلی (Mobile Marketing)

به فعالیت‌های بازاریابی که از طریق آن انجام می‌شود، بازاریابی موبایلی می‌گوییم. این روش یکی از روش‌های بازاریابی دیجیتال است و مخاطبان هدف این روش، افرادی هستند که با تلفن‌های همراه هوشمند، تبلت‌ها و… کار می‌کنند. 

در بازاریابی معکوس به جای اینکه بازاریابان به دنبال مشتری باشند، مشتری به دنبال کسب‌وکار و برند مورد‌نظر است.

۲۲- بازاریابی معکوس (Reverse Marketing)

در این نوع بازاریابی به جای اینکه بازاریابان به دنبال مشتری باشند، مشتری به دنبال کسب‌وکار و برند مورد‌نظر است. این روش جدید است و محبوبیت آن در بین بازاریابان در حال افزایش است. بازاریابی معکوس اگر به درستی انجام شود، می‌تواند نتایج بسیار خوبی برای کسب‌وکار به همراه داشته باشد. 

۲۳- بازاریابی تلفنی (Telemarketing)

بازاریابی تلفنی یکی از روش‌های قدیمی بازاریابی است که در گذشته فواید زیادی برای کسب‌وکارها داشته است؛ اما اکنون دیگر کارایی گذشته را ندارد. امروزه دیگر مشتریان به صحبت‌های یک بازاریاب تلفنی گوش نمی‌دهند. در این روش بازاریاب از طریق تلفن، ویژگی‌های محصول یا خدمت خود را به مشتری معرفی و او را به خرید ترغیب می‌کند. 

بازاریابی تلفنی (Telemarketing)

۲۴- بازاریابی پایگاه داده (Database Marketing)

این نوع بازاریابی به معنای جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها و اطلاعات درباره مشتریان گذشته، فعلی و مشتریان احتمالی آینده از منابع مختلف داخل سازمانی و خارج سازمانی است تا بتوانیم فعالیت‌های بازاریابی را بر اساس این اطلاعات طراحی کنیم و پیام شخصی‌سازی شده به مشتریان ارائه دهیم. 

۲۵- بازاریابی چریکی (Guerilla Marketing)

در بازاریابی چریکی یا پارتیزانی هدف این است که با کم‌ترین هزینه، بیشترین بازده دریافت شود. این روش یک استراتژی نامتعارف است که در آن خلاقیت زیادی وجود دارد و حرکات غیرقابل پیش‌بینی و غافلگیرکننده‌ای انجام می‌شود. 

۲۶- بازاریابی شخصی‌سازی‌شده (Personalized Marketing)

این استراتژی بازاریابی که به بازاریابی فرد به فرد هم معروف است، بر ارسال پیام‌های شخصی‌سازی‌شده به مشتریان فعلی و آینده تمرکز دارد. در این روش از ابزارهای دیجیتالی و تحلیل داده برای طراحی پیام‌ها و ارسال آن‌ها به مخاطبان استفاده می‌شود. در دنیای امروز اطلاعات زیادی درباره افراد می‌توان پیدا کرد و اگر بتوان از آن‌ها به درستی استفاده کرد، می‌توان به نتایج خوبی در افزایش فروش دست یافت. 

نتیجه‌گیری

قطعا استراتژی‌های بازاریابی بیشتری از مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم وجود دارند؛ ما در این مقاله سعی کردیم برخی از آن‌ها را بررسی کنیم. ممکن است این استراتژی‌ها با یکدیگر هم‌پوشانی داشته باشند یا برخی از آن‌ها زیرمجموعه بخشی دیگر باشند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که در هر مرحله از کسب‌وکار و برای معرفی هر محصول یا خدمت متفاوت، به‌دنبال استراتژی مناسب باشید تا بیشترین بازده را دریافت کنید. قبل از انتخاب هر استراتژی، درباره آن به خوبی تحقیق کنید و منابع متفاوتی را مطالعه کنید. 

همچنین بخوانید: «آموزش بازاریابی رایگان! ۱۸ قدم ثابت بازاریابی سنتی + دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ)»

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *