استراتژی بازاریابی و فروش، در دوران رکود اقتصادی چه تغییراتی لازم دارد؟

استراتژی بازاریابی و فروش

استراتژی بازاریابی و فروش

رکود اقتصادی وضعیتی است که میزان تقاضا برای کالا و خدمات کاهش می‌یابد و به تبع آن، میزان رشد اقتصادی نیز کم می‌شود. در این دوران شرکت‌ها باید در حوزه‌های مختلف استراتژی‌های مناسب با شرایط را اتخاذ کنند. یکی از این حوزه‌ها، حوزه بازاریابی و فروش است که تاثیر زیادی برای میزان فروش شرکت و خروج از وضعیت رکود دارد. 

استراتژی بازاریابی فرآیندی است که در آن هدف‌ها، ماموریت‌ها و برنامه‌های شرکت برای رسیدن به این اهداف مشخص می‌شود و در واقع به سازمان کمک می‌کند تا منابع خود را به فرصت‌های بهینه اختصاص دهد. از آن‌جایی که استراتژی‌های یک سازمان با یکدیگر هماهنگ هستند، پس با تغییر استراتژی بازاریابی، استراتژی فروش نیز تغییر می‌کند. 

برای تغییر استراتژی بازاریابی و فروش، بهتر است که ابتدا با عناصر اصلی استراتژی بازاریابی آشنا شویم. این عناصر عبارت‌اند از: 

  • محصول: کالا یا خدمتی که شرکت به بازار هدف خود ارائه می‌کند.  
  • قیمت:‌ پولی که مشتریان باید برای به دست آوردن محصول بپردازند. 
  • محل توزیع: به محل‌ها و کانال‌های مناسب برای توزیع محصولات گفته می‌شود. 
  • فعالیت‌های ترفیع: به فعالیت‌های شرکت برای معرفی ویژگی محصولات به مشتریان و ترغیب آن‌ها برای خرید گفته می‌شود. 

رکود تاثیرات زیادی بر رفتار مصرف‌کنندگان دارد. آن‌ها در این دوران بیشتر از قبل نگران مسائل مالی هستند و فکر می‌کنند که برای رسیدن به سطح رفاهی که در گذشته داشتند، باید بیشتر کار کنند؛ در نتیجه از خرید کردن لذت نمی‌برند، به فکر آینده هستند و تقاضای آن‌ها کاهش می‌یابد. 

از دید فلیپ کاتلر، رفتار مصرف‌کنندگان در این دوران به سه دسته تقسیم می‌شود. گروه اول به خرید محصولات و برندهای ارزان‌تر تمایل پیدا می‌کنند؛ گروه دوم خریدهای غیر‌ضروری خود را به تعویق می‌اندازند و گروه سوم از عرضه‌کنندگان نزدیک محل سکونت خود خرید می کنند تا هزینه رفت‌وآمد خود را کاهش دهند. به همین دلیل کسب‌وکارهای مختلف نیز باید استراتژی بازاریابی و فروش خود را تغییر دهند. 

در دوران رکود اقتصادی، باید یکپارچه‌سازی بهتری بین فعالیت‌های بازاریابی و فروش ایجاد شود.

در این دوران باید یکپارچه‌سازی بهتری بین فعالیت‌های بازاریابی و فروش ایجاد شود. همچنین بهتر است که فعالیت‌های بازاریابی و فروش از مدل سنتی به سمت مدل الکترونیکی حرکت کنند تا هم هزینه‌های شرکت کاهش یابد، هم نتیجه بهتری دریافت شود. 

برخی از راهکارهای مناسب برای تغییر استراتژی بازاریابی و فروش در دوران رکود اقتصادی، به صورت جداگانه برای هر آمیخته‌ بازاریابی عبارت‌اند از: 

۱- محصول: بهتر است تعداد محصولات جدید را کم کنید و بر محصولات ساده و ارزان تمرکز داشته باشید؛ زیرا شما باید به نیازهای تغییر یافته مشتریان توجه کنید. در کل باید به دنبال خلق ارزش برای مشتری باشید.

۲- قیمت: به جای کاهش قیمت و کیفیت محصولات، می‌توانید ارزش‌های بیشتر و اضافه‌تری به آن‌ها ارائه دهید؛ برای مثال محصولات خود را به صورت رایگان برای آن‌ها ارسال کنید. قیمت‌گذاری ارزان، کاهش مخارج، تعدیل نیرو و… نیز از دیگر راهکارهای تغییر استراتژی بازاریابی و فروش هستند. 

۳- مکان توزیع: بهترین راه، خروج از بازارهای ضعیف و پیدا کردن بازارهای جدید است. فرصت‌ها و تهدیدها را شناسایی کنید و به سرعت به آن‌ها واکنش نشان دهید. 

بزرگ‌ترین اشتباه در دوران رکود اقتصادی، کاهش بودجه تبلیغات است.

۴- فعالیت‌های ترفیع: برای تغییر استراتژی بازاریابی و فروش در بخش ترفیع، باید تبلیغات مناسبی انجام دهید تا برند و جایگاه بازار خود را تقویت کنید. بزرگ‌ترین اشتباه در این زمان، کاهش بودجه تبلیغات است؛ زیرا در این زمان باید ارتباطات خود را با مشتری بیشتر کنید. برنامه‌های وفاداری ایجاد کنید تا بتوانید مشتریان فعلی خود را حفظ کنید.

همچنین بخوانید :  جایگاه گیمیفیکیشن در بازاریابی: ۱۱ نمونه استفاده عملی از بازیگونگی در بازاریابی
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *