با استرس محل کار چطور مقابله کنیم؟

افرادی که تاکنون در یک کار مشغول شده‌اند، قطعا در برخی موارد استرس محل کار را نیز تجربه کرده‌اند. هر شغلی می‌تواند شامل عوامل استرس‌زا باشد، حتی اگر عاشق کاری که انجام می‌دهید باشید. ممکن است برای رسیدن به یک مهلت قانونی یا تعهد به یک چالش کاری، استرس کاری در شما اتفاق بیفتد؛ اما زمانی که این استرس مزمن شود، شما را در خود غرق می‌کند و به سلامت جسمی و روانی شما آسیب می‌رساند. این استرس‌های بلندمدت بسیار شایع هستند.

متاسفانه استرس کاری دارای عواقب قابل‌توجهی برای سلامتی است که به‌ شکل سرماخوردگی تقریبا خوش‌خیم یا بیماری‌های جدی مثل بیماری‌های قلبی ظاهر می‌شود. ازآنجایی‌که استرس محل کار بسیار رایج است، پیدا کردن یک کار کم استرس برای بسیاری از افراد غیرممکن است. از طرفی همیشه نمی‌توان از تنش‌های کاری اجتناب کرد، بنابراین بهتر است راهبردهای موثری برای کاهش استرس محل کار اتخاذ کنید. ازآنجایی‌که شخصیت افراد با یکدیگر متفاوت است بنابراین الگوهای کنترل استرس نیز در آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. در این مقاله درباره برخی از تکنیک‌های مدیریت استرس در محل کار صحبت می‌کنیم. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • عوامل استرس‌زا در محیط کار
  • روش‌هایی برای مدیریت استرس کاری

عوامل استرس‌زا در محیط کار

استرس یک شمشیر دو لبه است. استرس کاری باید با بازگشت به خانه ناپدید شود. اگر استرس شما ادامه‌دار باشد مضر است و می‌تواند سلامت شما را تحت تاثیر قرار دهد. استرس کاری کوتاه‌مدت می‌تواند مشکلاتی مانند سردرد، شکم‌درد، اختلالات خواب، خستگی کوتاه‌مدت و عدم تمرکز را به وجود آورد.

استرس‌های مزمن می‌تواند به اضطراب، بی‌خوابی، فشارخون بالا و ضعیف شدن سیستم ایمنی منجر شود که درنتیجه آن مشکلاتی مثل افسردگی، چاقی و بیماری‌های قلبی به وجود می‌آید. استرس بیش‌ازحدی که برخی از افراد آن را تجربه می‌کنند اغلب با شیوه‌های ناسالم زندگی مثل پرخوری، خوردن غذای ناسالم، سیگار کشیدن یا مصرف مواد مخدر و الکل مرتبط است.

برخی از عوامل استرس‌زا در محل کار عبارت‌اند از: کم بودن حقوق و دستمزد، اضافه‌کاری، فرصت‌های جدید برای رشد و پیشرفت، عدم‌حمایت اجتماعی، جذاب نبودن کار، عدم کنترل کافی در مورد تصمیمات مرتبط با شغل، خواسته‌های متضاد یا انتظارات عملکرد نامشخص.

 

 استرس کاری کوتاه‌مدت می‌تواند مشکلاتی مانند سردرد، شکم‌درد، اختلالات خواب، خستگی کوتاه‌مدت و عدم تمرکز را به وجود آورد.

 

روش‌هایی برای مدیریت استرس کاری

برای مقابله با استرس محل کار باید وضعیت‌هایی که بیشترین استرس را در محیط کار ایجاد می‌کنند، شناسایی کنید و با یادداشت‌برداری سعی کنید الگوهایی را برای مقابله با این عوامل پیدا کنید. برخی از روش‌های کاربردی مقابله با استرس محل کار عبارت اند از:

  • راهکارهای سلامتی

زمانی که احساس تنش و استرس می‌کنید به جای سرکوب کردن آن به‌وسیله خوردن مواد غذایی مثل فست‌فود یا الکل، سعی کنید راهی برای مقابله با آن بیابید. ورزش استرس را از بین می‌برد. هرگونه فعالیت بدنی بسیار مفید است اما یوگا یک انتخاب بسیار عالی برای کاهش استرس از جمله استرس کاری است. می‌توانید زمانی را برای فعالیت‌ها و سرگرمی‌های موردعلاقه خود اختصاص دهید. خواندن کتاب، رفتن به کنسرت یا بازی کردن در کنار خانواده حس آرامش را در شما تقویت و استرس را سرکوب می‌کند. عادت‌های خوب مثل زود خوابیدن، محدود کردن مصرف کافئین در اواخر روز، به حداقل رساندن فعالیت‌های تحریک‌کننده مثل استفاده از کامپیوتر یا تلفن همراه در شب را، در خود تقویت کنید.

  • ایجاد مرز

در دنیای دیجیتال امروزی بهتر است برای زندگی کاری خود مرز تعیین کنید؛ برای مثال یک قانون ایجاد کنید که به تلفن کاری در طول شام پاسخ ندهید. افراد در نحوه هماهنگی کار و زندگی شخصی با یکدیگر متفاوت‌اند و اولویت‌های متفاوتی دارند. ایجاد مرزهای روشن ‌بین این قلمروها می‌تواند ناسازگاری‌ها در زندگی کاری و استرس‌هایی که با آن روبه‌رو هستید را کاهش دهد.

  • در نظر گرفتن زمانی برای استراحت

برای جلوگیری از اثرات منفی استرس مزمن و فرسودگی شغلی، باید زمانی را برای استراحت جهت بازگشت به سطح عملکرد قبل از استرس در نظر بگیرید. در این فرایند بازیابی نباید درگیر فعالیت‌های مربوط به کار شوید. اجازه ندهید تعطیلات شما به بطالت بگذرد. هر زمانی که برایتان امکان‌پذیر است استراحت کنید و به تفریح بروید تا روز بعد بتوانید کار خود را به بهترین نحو ادامه دهید. زمانی که قادر به کنترل زمان نیستید موبایل خود را خاموش‌کنید تا بتوانید توجه خود را برای فعالیت‌های غیر کاری افزایش دهید.

 

گوش کردن به موسیقی، ورزش کردن و کتاب خواندن از جمله راهکارهای کاهش استرس کاری می‌باشد.

 

  • تکنیک‌های آرام شدن را بیاموزید

تکنیک‌هایی مانند مدیتیشن، نفس عمیق و تصویرسازی (مشاهده افکار و تجربیات بدون قضاوت در مورد آن‌ها) می‌تواند استرس کاری را کاهش دهد. باید چند دقیقه تمرین کنید تا بتوانید روی یک فعالیت ساده مثل نفس کشیدن تمرکز کنید. تمرین تنفس در وضعیت تنش‌زا مغز شما را از حالت مبارزه تغییر می‌دهد و موجب کاهش اضطراب مرتبط با استرس می‌شود. ممکن است این روش برای همه کارساز نباشد؛ اما با تمرین در آن می‌توانید تردیدهای ناشی از استرس را کاهش دهید و به شما کمک می‌کند تا فشار بیشتری را کنترل کنید. پیاده‌روی کوتاه در وقت ناهار می‌تواند استرس محل کار را در شما مدیریت کند و موجب بهبود روحیه شما شود. مهارت توانایی تمرکز بر یک فعالیت هدفمند بدون حواس‌پرتی، با تمرین کردن قوی‌تر می‌شود و شما می‌توانید در بسیاری از جنبه‌های زندگی از آن استفاده کنید.

  • گوش دادن به موسیقی

گوش دادن به موسیقی مزایای زیادی را به ارمغان می‌آورد و می‌تواند راهی موثر برای کاهش استرس کاری فراهم کند. با گوش دادن به موسیقی می‌توانید با استرس کاری مبارزه کنید؛ همچنین به شما کمک می‌کند تا در مدت زمان کوتاه برای یک روز کاری آماده شوید و به‌راحتی بتوانید با افراد در زندگی خود ارتباط برقرار کنید.یکی از مسائلی که برای شاغلین بسیار مشکل‌ساز می‌باشد استرس محل کار است. برخی از افراد به دلایل متعددی چون تغییر ناگهانی رویکرد کاری، افزایش ناگهانی حجم کاری و بسیاری از مسائل مشابه در محیط کار دچار استرس کاری می‌شوند. استرس محل کار با پایان ساعت کاری باید فروکش کند؛ اما اگر این استرس بعد از ساعت کاری با شما همراه باشد و زندگی شخصی شما را تحت‌الشعاع قرار دهد خطرناک است و به سلامتی شما آسیب می‌رساند. روش‌هایی مانند ورزش کردن، تغییر سبک رژیم غذایی، نفس کشیدن عمیق، گوش دادن به موسیقی و بسیاری از روش‌های دیگر به شما کمک می‌کنند تا استرس محل کار را در خود مدیریت کنید و همواره آرام بمانید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 3   میانگین:  4.7/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *