چگونه از ۱۰۰ درصد مغزمان استفاده کنیم؟

این روزها با پیشرفت تکنولوژی، افراد میل بیشتری به بهبود مهارت‌های هوشی و ذهنی خود دارند و سوالات متفاوتی از خود می‌پرسند؛ سوالاتی مانند اینکه چگونه عقل خود را زیاد کنیم؟ چطور حافظه خود را تقویت کنیم؟ چگونه از مغز خود کار بکشیم یا چگونه از مغز خود به‌طور کامل استفاده کنیم؟ و یا چگونه مغز را تقویت کنیم؟

پاسخ‌های زیادی برای تمامی این پرسش‌ها وجود دارد و ما در این مقاله سعی داریم پاسخ این سوال که چگونه سلول های خاکستری مغز را افزایش دهیم و بهره‌‌وری بیشتر هوش شما را  آشنا کنیم.

در این مقاله سرتیترهای زیر به شما ارائه می‌شوند:

 • ۱۰ درصد یا ۱۰۰ درصد؟
 • مغز را بشناسیم
 • چگونه مغز را فعال کنیم؟
 • راهکارهای عملی جهت تقویت هوش

۱۰ درصد یا ۱۰۰ درصد؟ چگونه از مغز خود به طور کامل استفاده کنیم

چگونه از ۱۰۰ درصد مغزمان استفاده کنیم، و یا چگونه از 20 درصد مغزمان استفاده کنیم در حالی‌که همه بر این باورند که بشر تنها توانایی استفاده از ۱۰ درصد مغز خود را دارد؟

باور نادرست استفاده از ۱۰ درصد مغز، یک باور رایج بین مردم است که می‌گوید همه یا اکثر انسان‌ها تنها از ۱۰ درصد یا مقدار کمتری از مغزشان استفاده می‌کنند. همچنین گفته ‌شده است که افراد ممکن است از این قسمت دست ‌نخورده بهره‌برداری کنند و هوش خود را افزایش دهند. این باور در مورد افرادی چون آلبرت اینشتین نیز به‌کار رفته است و گفته ‌شده که آن‌ها توانسته‌اند کمی بیشتر از مغزشان استفاده کنند و بدین ترتیب موفق به درک پدیده‌های پیچیده شده‌اند.

بیشتر افراد تصور می‌کنند نمی‌توان از ۱۰۰ درصد مغز استفاده کرد و اگر فردی وجود داشته باشد که از ۱۰۰ درصد مغز خود استفاده کند قطعا انسانی با توانایی‌های خارق‌العاده و باورنکردنی خواهد بود. یک نویسنده و کارگردان فرانسوی به نام لوک بسون، این موضوع را در یک فیلم علمی و تخیلی به نام «لوسی» به تصویر کشیده است.

در این فیلم یک زن جوان به نام لوسی با استفاده از یک نوع ماده مخدر جدید، می‌تواند از ۱۰۰ درصد مغز خود استفاده کند و توانایی‌های حیرت‌انگیزی به دست آورد.  قبل از لوسی، فیلم‌های دیگری نیز درباره این موضوع ساخته شده‌اند. برای مثال فیلم «نامحدود» به این موضوع اشاره می‌کند که انسان فقط می‌تواند از ۲۰ درصد مغز خود استفاده کند؛ در این فیلم فردی به نام اِدی، با مصرف یک قرص می‌تواند از ۱۰۰ درصد مغز خود استفاده کند. فیلم‌های دیگری مانند «پرواز مسیریاب» و «دفاع از زندگی‌ات» نیز درباره این موضوع ساخته شده‌اند.

تعداد زیادی از دانشمندان و پژوهشگران علوم اعصاب با ساختن این نوع فیلم‌ها مخالف هستند؛ زیرا آن‌ها معتقدند این فیلم‌ها باعث ایجاد باورهای نادرست علمی میان افراد می‌شود. برخی دیگر نیز معتقدند افرادی که این فیلم‌ها را مشاهده می‌کنند، نباید آن‌ها را جدی بگیرند.

بسیاری از افراد می‌خواهند از ظرفیت مغز خود بیشتر استفاده کنند.‌ آن‌ها معتقدند فقط افراد باهوش و نابغه می‌توانند از همه ظرفیت مغز خود استفاده کنند؛ به همین علت همیشه در زندگی خود موفق هستند. در صورتی که تحقیقات نشان می‌دهند همه بخش‌های مغز فعال هستند و در هر زمانی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

بری گوردون، متخصص مغز می‌گوید: ما از تمامی قسمت‌های مغز استفاده می‌کنیم و بیشتر قسمت‌های مغز اکثر اوقات فعال هستند. او دلایلی برای اثبات این ادعای خود مطرح می‌کند که در نوع خود جالب و قابل‌تامل است.

همچنین بخوانید :  افزایش سرعت مغز در یادگیری
 • دلیل اول: اگر ۹۰ درصد از مغز بی‌استفاده باشد، آسیب به این نواحی نباید بر عملکرد مغز اثری داشته باشد، حتی خفیف‌ترین آسیب‌ها به کوچک‌ترین بخش‌های مغز می‌تواند آسیب‌های جدی به همراه داشته باشد.
 • دلیل دوم: تصاویر گرفته‌شده از مغز نشان‌دهنده این هستند که بدون توجه به اینکه چه‌کاری انجام می‌دهیم، همه بخش‌های مغز همیشه فعال هستند. بعضی از بخش‌ها در یک‌زمان از سایر بخش‌ها فعال‌ترند.
 • دلیل سوم: با اینکه مغز، دو درصد از وزن بدن انسان را نیز تشکیل می‌دهد؛ مقدار بسیار زیادی از اکسیژن و مواد مغذی در مقایسه با بقیه اعضای بدن، به مغز اختصاص می‌یابد و چیزی حدود بیست درصد از انرژی بدن را نیاز دارد (بیشتر از سایر ارگان‌های بدن). اگر ۹۰ درصد آن بدون استفاده باشد، یک مزیت بسیار بزرگ برای زنده ماندن انسان‌هایی با مغز کوچک‌تر و کارآمدتر وجود دارد و اگر این صحیح باشد، در فرآیند گزینش طبیعی، مغز ناکارآمد حذف می‌شود.
 • دلیل چهارم: تصویربرداری از مغز، با تکنولوژی‌هایی مانند تصویربرداری با مواد رادیواکتیو پوزیترون‌دهنده (PET) و تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی یا اف‌ام‌آرآی نشان می‌دهد که در یک مغز زنده حتی در هنگام خواب نیز تمام بخش‌ها، از خود سطوحی از فعالیت را نشان می‌دهند. فقط در صورت وجود آسیب جدی در مغز، بخش‌هایی از آن غیرفعال و خاموش هستند.
 • دلیل پنجم: علاوه بر در نظر گرفتن مغز به‌عنوان یک جرم، مغز دارای مناطق مشخص برای انواع مختلف پردازش اطلاعات است.

دهه‌های متوالی تحقیقات، مطالعات و نقشه‌برداری از مناطق مختلف پردازش داده‌ در مغز، نشان داده که هیچ بخش بدون فعالیتی در مغز وجود ندارد.

 • دلیل ششم: در روش ثبت تک‌واحدی، محققان یک دستگاه کوچک الکترودی را در مغز قرار می‌دهند تا فعالیت‌های تک‌سلولی را بررسی کنند. اگر ۹۰ درصد از مغز قابل‌استفاده نبود، این تکنیک آن را افشا می‌کرد.
 • دلیل هفتم: سلول‌های مغزی که فعالیتی ندارند، تمایل به از بین رفتن و تباهی دارند. اگر ۹۰ درصد مغز قابل ‌استفاده نباشد، کالبدشکافی افراد معمولی بزرگ‌سال، انحطاط در مقیاس بزرگ را افشا می‌کند.

مغز را بشناسیم

پیش از دانستن این موضوع که «چگونه علم خود را زیاد کنیم یا چگونه از هوش خود استفاده کنیم؟»، لازم است با ساختار مغز آشنا شویم. مغز یکی از پیچیده‌ترین ارگان‌های بدن انسان است. این عضو کوچک، سخت‌ترین وظایف را در بدن برعهده دارد. این وظایف شامل کنترل سیستم‌های عصبی، راه رفتن، صحبت کردن نفس کشیدن و فکر کردن و هزاران فعالیت دیگر می‌شود.

شناخت بیشتر مغز

مغز آن ‌قدر پیچیده است که هر کدام از قسمت‌های آن، وظیفه انجام و کنترل کاری خاص را به عهده ‌دارند و عدم فعالیت درست هرکدام از آن‌ها می‌تواند اختلالات بسیاری را برای هر فردی رقم بزند. آیا تا به ‌حال با خودتان فکر کرده‌اید که مغزتان چه رنگی است؟ ما رنگ‌های زیادی در بدنمان داریم که در خون، استخوان‌ها و مایعات جاری به چشم می‌خورند.

در مورد مغز انسان ممکن است شما در مدرسه و کلاس‌های درس خود، مغزهای پلاستیکی را دیده باشید که معمولا به رنگ سفید یا صورتی کم‌رنگ یا خاکستری کم‌رنگ هستند؛ اما در‌واقع مغز انسانی که زنده است و فعالیت می‌کند به رنگ‌های خاکستری، سفید، سیاه و قرمز است.

اما در مورد شکل مغز، مغز شبیه گردو چروک‌ خورده است. برای اینکه مغز در جمجمه جا بگیرد به‌مرور زمان به‌طور خودکار در خود جمع می‌شود تا در کاسه سر جا بگیرد. اگر تمامی چین ‌و چروک‌های مغز را باز کنیم، مغز به ‌اندازه یک روبالشی بزرگ خواهد شد و تنها این نکته قطعی است که شکل مغز هر فردی با فرد دیگر تفاوت‌هایی خواهد داشت.

دانستن این نکته مهم است که سیستم عصبی به دو بخش تقسیم می‌شود: سیستم عصبی مرکزی و سیستم عصبی محیطی.

سیستم عصبی مرکزی از مغز و نخاع تشکیل‌شده است. مغز به‌طور کامل به ماده خاکستری و سفید تقسیم می‌شود؛ ماده خاکستری، بخشی از مغز است که توسط جسم سلول‌های عصبی و اکثر دندریت‌های متصل به آن کنترل می‌شود.

برای اینکه به فکر افزایش سلول‌های خاکستری مغز باشید باید در مورد کارکرد آن بیشتر بدانید. بیشتر پردازش‌ها در ماده خاکستری انجام می‌شود. علت این نام‌گذاری، وجود هسته خاکستری ‌رنگ است که سلول‌ها را دربرمی‌گیرد.

این ماده حدود ۴۰ درصد از کل مغز انسان را تشکیل می‌دهد و ۹۴ درصد اکسیژن را مصرف می‌کند. حس‌های موجود در بدن (گفتار، شنوایی، احساسات، بینایی و حافظه) و کنترل عضلات، بخشی از عملکرد ماده خاکستری است.

همچنین بخوانید :  ۴ روش برای آنکه قفل ذهن خود را باز کنید

ماده سفید، تشکیل‌دهنده ساختار مرکزی مغز مانند تالاموس و هیپوتالاموس می‌باشد. همچنین بین ساقه مغز و مخچه نیز یافت می‌شود. این ماده سفید است که توانایی ایجاد ارتباط بین مناطق دارای ماده خاکستری و همچنین بین ماده خاکستری و سایر قسمت‌های بدن را برقرار می‌کند.

این کار با انتقال اطلاعات از قسمت‌های مختلف بدن به سمت قشر مغزی انجام می‌شود. همچنین کنترل عملکردهای غیرارادی بدن مانند دما، فشارخون و ضربان قلب، آزادسازی هورمون‌ها و کنترل غذا، همچنین مصرف آب و بیان احساسات، عملکردهای اضافی ماده سفید است.

چگونه مغز را فعال کنیم؟

همان‌طور که گفته شد تمام بخش‌های مغز در همه زمان‌ها فعال هستند و می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. برخی راهکارها وجود دارند که به افراد کمک می‌کنند از همه بخش‌های مغز خود استفاده و آن را تقویت کنند. همچنین مغز انسان قوانینی دارد که با شناخت آن‌ها می‌توان از آن بهتر استفاده کرد. استفاده بیشتر افراد از مغز نیز باعث قوی‌تر شدن آن می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید مغز انسان به ۲ نیم‌کره راست و چپ تقسیم‌بندی شده است که هر کدام از این قسمت‌ها وظایف و خصوصیات خاص خودشان را دارند و هر کدام طرف متضادشان را در بدن تحت کنترل دارند؛ که این امر سبب به وجود آمدن تفاوت‌های فردی، علایق مختلف و سلایق منحصربه‌فرد می‌شود.

فعال کردن مغز

بر اساس تئوری راست مغزی-چپ مغزی؛ سمت چپ مغز منطق و تحلیل و سمت راست مغز خلاقیت و شهود را در شخصیت افراد کنترل می‌کند. برخی می‌گویند این تعمیم کلی عملکرد نیمکره‌های مغز بیش ‌از حد ساده است.

برای مباحثی مثل ریاضیات و زبان، فعالیت هر دو نیمکره مغز موردنیاز است. با این ‌وجود، مردم بیشتر رفتارهایی سازگار با نیمکره فعال‌تر مغزشان را از خود بروز می‌دهند.

همه ما با داستان هنرمندی که همیشه فراموش می‌کند قبض‌هایش را به‌موقع پرداخت کند (راست-مغز) یا حسابداری که از زنش می‌پرسد رنگ فیروزه‌ای آبی است یا سبز (چپ-مغز) آشنا هستیم.

جالب است بدانید زمانی که نیمکره راست مغزتان را به کار می‌گیرید، شخصیتی دیداری دارید و بر تصاویر متمرکز می‌شوید، خلاق‌تر هستید، رنگ‌ها را بهتر و دقیق‌تر تشخیص می‌دهید، به موسیقی علاقه‌مند هستید، بینش و بصیرت بیشتری دارید، تمام شب ‌بیدار هستید و روی علایق خود کار می‌کنید، ممکن است مجبور شوید برای خود زنگ یادآوری بگذارید تا یادتان نرود قبض‌هایتان را پرداخت کنید.

برای پرورش نیمکره راست مغز باید به یاد داشته باشید که اگر همیشه بخواهید جدی و عاقلانه رفتار کنید، حق اشتباه کردن را از خود بگیرید، همه کارهایتان موردپسند دیگران باشد و هر کاری را از روش معمولش انجام دهید دست این نیمکره را برای ترقی می‌بندید. برای تقویت حافظه نیمکره راست لازم است نگاهی کلی را جایگزین نگاه جزئی کنید. چه اشکالی دارد به خودتان اجازه دهید گاهی کودک شوید و دنیا را کودکانه ببینید و از اشتباه کردن نترسید.

زمانی که نیمکره چپ مغزتان را به کار می‌گیرید، شخصیتی شفاهی دارید و بر کلمات متمرکز می‌شوید، بیشتر در فکر فرو می‌روید، از کار کردن با اعداد لذت می‌برید، بیشتر به سمت موسیقی کلاسیک کشیده می‌شوید، دلواپسی و نگرانی بیشتری حس می‌کنید، شب‌ها زود می‌خوابید و صبح زود بیدار می‌شوید، یک صفحه را چندین بار مرور می‌کنید تا مبادا اشتباه تایپ یا نگارش داشته باشید، به ایمیل‌ها و قبض‌ها زود رسیدگی می‌کنید، برای همه کارها از قبل برنامه ریزی می‌کنید، ادراک بیشتری دارید، اعمالتان هدفمند است، اتاقتان مرتب و تمیز است، به عقلتان بیشتر از احساست خود تکیه می‌کنید، تحلیلگر هستید و تمایلتان به تجارت و معامله بیشتر می‌شود.

برای آن‌که نیمکره چپ خود را قوی کنید باید به ریاضی و فلسفه برگردید، در طبیعت گردش کنید و از حس شنوایی‌تان برای بیشتر و بهتر لذت بردن کمک بگیرید. هر کار و هر مسئله‌ای را به بخش‌های کوچک‌تر برای حل تقسیم کنید، چون توانایی شما در جزئی‌نگری بیشتر از کلی‌نگری است. جدول و پازل حل کنید و برای هر روز برنامه‌ای مدون بنویسید. فن بیان و سخنرانی را تمرین کنید.

گاهی‌اوقات افراد باورهای اشتباهی نسبت به توانایی‌های خود دارند و فکر می‌کنند توانایی‌های آن‌ها نسبت به دیگران کمتر است. در صورتی که اشتباه فکر می‌کنند و توانایی‌های هر فرد به اندازه باورهای او نسبت به خود است.

باورها نقش مهمی در موفقیت افراد دارند؛ زیرا این باورها از مغز تولید می‌شوند و شناسایی آن‌ها به افراد کمک می‌کند تا مغز خود را تقویت کنند. برای مثال ممکن است برخی افراد به دلیل تنبلی و کم‌کاری، تصور کنند توانایی کافی برای انجام کارها را ندارند؛ در صورتی که مغز آن‌ها همیشه فعال است و آن‌ها برای موفقیت، باید باورهای خود را تغییر دهند.

اگر افراد باورهای خود را نسبت به توانایی‌هایی که دارند تغییر دهند؛ ارتباط زیادی بین سلول‌های عصبی مغز آن‌ها شکل می‌گیرد و می‌توانند از مغز خود بهتر استفاده کنند.

چگونه مغز خود را تقویت کنیم ؟راهکارهای عملی جهت تقویت هوش

مغز انسان‌ها از میلیون‌ها سلول عصبی به نام نورون تشکیل شده است و برای قوی کردن مغز باید این سلول‌های عصبی را تقویت کنید. هر کار جدیدی که انسان در طول زندگی خود انجام می‌دهد یا هر مهارتی که یاد می‌گیرد، باعث می‌شود سلول‌های عصبی او با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و یک مسیر عصبی را تشکیل دهند. در نتیجه با تکرار آموخته‌ها سلول‌های عصبی نیز قوی‌تر می‌شوند.

هیچ‌گاه خود را با دیگران مقایسه نکنید. همه افراد می‌توانند از ۱۰۰ درصد مغز خود استفاده کنند و دیگران توانایی‌های خاصی نسبت به شما ندارند؛ فقط تلاش، تکرار و تمرین است که باعث تقویت سلول‌های مغزی و موفقیت می‌شود.

ممکن است کاری را شروع کرده باشید اما حس کنید مانند دیگران نمی‌توانید آن را به خوبی انجام دهید. این اتفاق به دلیل ارتباط ناقص سلول‌های عصبی با یکدیگر است و برای تقویت این ارتباطات باید بیشتر تلاش کنید. شما نمی‌توانید توانایی‌های خود را با دیگران مقایسه کنید؛ زیرا مسیر‌های عصبی در مغز هر کدام از افراد با یکدیگر متفاوت است. 

برای تقویت مغز خود سعی کنید کارهای متفاوتی انجام دهید و از امتحان کردن کارها و مهارت‌های جدید نترسید. زمانی که برای یادگیری یک مهارت جدید تلاش می‌کنید، سلول‌های عصبی خود را تقویت می‌کنید.

 • از مغزتان کار بکشید:

  این که چگونه از قدرت مغز استفاده کنیم به خودتان بر میگردد اگر از مغز خود استفاده نکنید، غیرفعال می‌شود. فعال نگه‌داشتن مغز ذهن شما را هوشیار نگه می‌دارید. افرادی که از نظر ذهنی فعالیت‌های چالش‌ برانگیزی انجام می‌دهند، کمتر در خطر بیماری آلزایمر قرار دارند. و از قدرت مغز بیشتری برخوردار هستند

 • کتاب بخوانید:

  تا می‌توانید کتاب‌های مختلف با موضوعات متفاوت بخوانید. هنگام خواندن کتاب از تصویرسازی و خلق تصویر مرتبط با موضوع غافل نشوید. در کنار خواندن کتاب، مکالمه‌های طولانی داشته باشید (مثل ارائه و تدریس) یا به رادیو گوش دهید. کتاب خواندن با صدای بلند تاثیر بیشتری در تقویت مغز دارد؛ زمانی که کتاب‌ها را با صدای بلند می‌خوانید نسبت به زمان‌هایی که با چشم مطالعه می‌کنید از مدارهای مغزی متفاوتی استفاده می‌کنید. با این کار ممکن است سرعت مطالعه شما کاهش پیدا کند اما از مغز خود بیشتر استفاده می‌کنید.

صبحانه وعده مهمی برای مغز

 • صبحانه فراموش نشود:

  فواید صبحانه خوردن خیلی زیاد است و یکی از آن‌ها، تقویت حافظه است. در دانشگاه تافتس تحقیقاتی انجام شد که نشان می‌دهند، افرادی که کربوهیدرات را از برنامه غذایی خود حذف کرده‌اند در انجام اموری که به حافظه نیاز دارد، ضعیف‌تر از دیگران عمل می‌کنند. دلیلش این است که سلول‌های مغز به کربوهیدرات نیاز دارند تا در بدن به گلوکز تبدیل شود و انسان را در نقطه اوج نگه می‌دارد. علاوه بر آن سیستم بویایی در مغز با فعال کردن ترکیبات منحصربه‌فردی از گیرنده‌های داخل بینی می‌تواند میلیون‌ها بو را تشخیص دهد. گیرنده‌های داخل بینی با مرکز احساسی مغز رابطه مستقیم دارند؛ به همین علت بوی غذاهای جدید می‌توانند احساسات جدیدی را در مغز برانگیخته کند.

خوردن تخم‌مرغ در وعده صبحانه به دلیل داشتن کولین، که یکی از انواع ویتامین B است؛ باعث بهبود عملکرد مغز و حافظه می‌شود. تخم‌مرغ پروتئین نیز دارد که باعث می‌شود قندخون ثابت بماند، فرد با خوردن آن تا مدت زیادی احساس سیری داشته باشد و در نتیجه تمرکز زیادی در انجام کارهای خود داشته باشد.

غلات نیز در وعده صبحانه اهمیت زیادی دارند. توصیه می‌شود افراد غلات را با مقداری پروتئین مصرف کنند تا انرژی ثابتی داشته باشند و مغز آن‌ها بهتر عمل کند. ترکیب ساده غلات و پروتئین مانند نان تست به همراه کره بادام‌زمینی و نان‌های تست‌شده به همراه تخم‌مرغ همزده باعث افزایش قدرت مغز در طول صبح می‌شود.

 • همه‌چیز را به تکنولوژی نسپارید:

  در دنیای امروز که همه‌چیز الکترونیکی شده و تمام اطلاعات با یک کلیک در اینترنت در دسترس افراد قرار می‌گیرد، دیگر کسی به خودش فشار نمی‌آورد تا مطلبی را در ذهنش ثبت کند. پروفسور «بتسی اسپرو» از دانشگاه کلمبیا دراین‌باره گفته است که امروزه بیشتر افراد به‌جای به خاطر سپردن امور در ذهنشان، از اطلاعات ذخیره‌شده در اینترنت استفاده می‌کنند. بخشی از مغز که مسئول به خاطر سپردن داده‌هایی مانند شماره تلفن است، با این کار تضعیف خواهد شد.

 • اشیاء آشنا را وارونه کنید:

  وقتی‌ به اشیایی که در جای معمول خود قرار دارند نگاه کنید، قسمت زبانی سمت چپ مغزتان به‌سرعت آن‌ها را می‌شناسد و توجه شما به چیزهای دیگر معطوف می‌شود. وقتی شیئی به ‌طور وارونه قرار بگیرد، شبکه مغز شما دچار درگیری می‌شود و سعی می‌کند که شکل، رنگ و روابطی را که در این تصویر وجود دارد، تغییر دهد. برای تمرین این روش می‌توانید قاب عکس خانوادگی، ساعت و تقویم رومیزی را وارونه کنید.

 • نظم موجود را به هم بزنید:

  خاطرتان هست در بازی‌های کودکی کلمات را از انتها به ابتدا ادا می‌کردیم؟ محققین در دانشگاه دوک، تمرین‌هایی به نام نوروبیک ایجاد کرده‌اند که مغز را وادار به تفکر به روش‌های جدید می‌کند. از آنجایی‌که حواس پنج‌گانه در یادگیری نقش کلیدی ایفاء می‌کنند، بنابراین با استفاده از آن‌ها می‌توان ذهن را تمرین داد. اگر راست‌ دست هستید سعی کنید از دست چپتان استفاده کنید. مسیر خانه تا محل کارتان را تغییر دهید و مسیرهای جدیدی را امتحان کنید. چشم‌هایتان را ببندید و سعی کنید غذاها را از روی طعمشان شناسایی کنید.

انجام کارهای متفاوت

 • با پول خردها بازی کنید:

  مغز ما برای تفاوت قائل شدن بین اشیا، به نشانه‌های چشمی و بصری متکی است؛ به همین خاطر، استفاده از حس لامسه برای تشخیص اشیایی که کمی باهم متفاوت هستند، می‌تواند فعالیت در ناحیه‌های غشایی مغز که اطلاعات لمسی را پردازش می‌کنند افزایش دهد و منجر به سیناپس‌های قوی‌تری شود. دقیقا به همین دلیل است افرادی که در بزرگ‌سالی بینایی خود را از دست می‌دهند، می‌توانند خط بریل را سریع‌تر بیاموزند؛ زیرا مغز آن‌ها مسیرهای بیشتری را به پردازش خطوط ریز طی کرده است. یک لیوان را پر از پول‌ خرد کنید و آن را در خودرو خود قرار دهید؛ پشت چراغ ‌قرمز سعی کنید که با استفاده از حس لامسه خود، مبلغ آن‌ها را مشخص کنید همچنین می‌توانید آن‌ها را در جیب خود بریزید و در هر زمان و مکانی این کار را انجام دهید.

 • مکمل‌هایی برای افزایش هوش خود بخورید:

  برخی مواد غذایی و مکمل‌های طبیعی می‌توانند به‌ صورت پیشرفته سبب افزایش سطح هوش افراد شوند، از جمله مصرف انواع توت‌ها، عسل، خرما، شکلات تلخ، کافئین، اسیدهای چرب امگا ۳ و دانه‌های آجیل تاثیر بسیار مطلوبی بر سطح هوش می‌گذارند. مواد غذایی مانند نخود که حاوی منیزیم هستند نیز در تقویت عملکرد مغز تاثیرگذار هستند؛ زیرا به انتقال پیام‌های عصبی در مغز کمک می‌کنند. دانشمندان معتقدند رژیم‌های غذایی حاوی بلوبری باعث یادگیری سریع، تفکر بهتر و حافظه قوی‌تر می‌شوند. ماده کولین که یکی از انواع ویتامین B است و در سبزی‌هایی مانند گل‌کلم و کلم بروکلی وجود دارد نیز برای رشد سلول‌های مغزی لازم است و به تقویت هوش بزرگسالان کمک می‌کند.

چغندر به دلیل فسفر و قند زیاد باعث بهبود عملکرد مغز می‌شود. علاوه بر آن، در درمان کم‌خونی و ضعف عمومی بدن به‌ویژه در ناحیه سلول‌های مغزی به افراد کمک می‌کند. آویشن به دلیل طبیعت گرمی که دارد، سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کند و اعصاب را تقویت می‌کند.

رزماری یا اکلیل کوهی نیز یک گیاه دارویی است که با تحریک سیستم عصبی مرکزی تاثیر زیادی بر تقویت حافظه دارد. جینسینگ نیز ریشه یک گیاه چینی است که به هویج زرد رنگ شباهت زیادی دارد. از این گیاه برای تقویت جسم و ذهن استفاده می‌شود.

 • ارتباطات اجتماعی بیشتری را برقرار کنید:

  تحقیقات علمی، پیوسته ثابت کرده‌اند که انزوای اجتماعی تاثیرات مخربی بر توانایی‌های شناختی فرد دارد؛ برای مثال وقتی به سوپرمارکت می‌روید، به‌جای اینکه سرتان را پایین بیندازید یا اطراف را نگاه کنید، با فروشنده خوش ‌و بش کنید. زمانی که از اجتماع فاصله بگیرید و با افراد جدید و خلاق آشنا نشوید، به ‌تدریج دچار پسرفت در هوش و استعداد می‌شوید. بسیاری از افراد عادی با معاشرت با افراد خلاق و دانشمند، دچار شکوفایی هوش و دانش شده‌اند و در آینده نزدیک خود به ایده پرداز خلاقی تبدیل شده‌اند. برای تمرین می‌توانید زمان خرید در سوپرمارکت، به جای پایین انداختن سر خود، با فروشنده صحبت کنید و با او ارتباط دوستانه برقرار کنید.

 • بازی‌های کامپیوتری انجام دهید:

  چندین پژوهش نشان داده است که بازی‌های کامپیوتری بخشی از مغز را که مسئول کنترل حرکت، حافظه، برنامه‌ریزی و مهارت‌های حرکتی است تحریک و فعال می‌کند. برخی کارشناسان معتقدند بازی تنها می‌تواند مهارت شما را در بازی ارتقا دهد. هنوز توافقی در این زمینه وجود ندارد، اما می‌توان به کودکان اجازه داد زمان مشخصی را به بازی‌های کامپیوتری اختصاص دهند. بازی‌هایی که سبک استراتژیک دارند به افزایش توانایی ذهنی کمک زیادی می‌کنند.

بازی های خلاقانه برای تقویت مغز

 • کمک به حافظه هم‌زمان با بالاتر رفتن سن:

  هر فردی ممکن است گاهی حواسش پرت شود. با افزایش سن ممکن است به‌سادگی سابق نتوانید مسائل را به یاد بیاورید؛ این امری طبیعی و بخشی از فرآیند سالخوردگی است. چند اقدامی که در این زمینه به شما کمک می‌کنند از این قبیل‌اند: همه‌چیز را بنویسید، از تقویم و یادآور گوشی همراه خود حتی برای موارد ساده استفاده کنید، هر بار بر یک کار تمرکز کنید.

 • تا می‌توانید تخیل کنید:

  چارلز فیلمور می‌گوید، تخیل این توانایی را به آدمی می‌دهد تا خود را از زمان و مکان برون افکند و ورای هرگونه محدودیت قرار گیرد. تصویرسازی ذهنی یک مهارت روانی است که در آن تصاویر ذهنی مثبت و آشکاری در مغز ایجاد یا بازسازی می‌شوند. یکی از معروف‌ترین تکنیک‌های تصویرسازی، کار با کف دست است. این تکنیک شامل قرار دادن کف دست‌ها روی دو چشم و تجسم رنگی می‌شود که شما با اضطراب یا استرس تداعی می‌کنید (مانند قرمز) و بعد از آن، رنگی که با فکر کردن به آرمیدگی و آرامش برای شما تداعی می‌شود (مانند آبی).

تجسم یک رنگ آرامش‌بخش باعث می‌شود شما احساس آرمیدگی کنید و سلامتی و احساس بهبودی را در شما تقویت می‌کند.

 • آب بنوشید:

  ظرف ۳۰ دقیقه بعد از بیدار شدن دو لیوان آب بنوشید. از آنجا که ساعت‌ها خواب بودید، بدنتان به مدت ۶ تا ۹ ساعت هیچ آبی دریافت نکرده است. آب برای تصفیه بدن، از بین بردن مواد زائد و حفظ تعادل مایع بدن ضروری است. دو لیوان بزرگ آب، میزان کسری آب بدنتان در زمان خواب را جبران می‌کند. مطالعه روی کودکان نشان می‌دهد نوشیدن آب بیش‌تر، توانایی آن‌ها را برای انجام کارهای ذهنی افزایش می‌دهد. مطمئن شوید که مغزتان در آغاز روز کم‌آب نباشد. نوشیدن مایعات کافی در تقویت عملکرد مغز تاثیر زیادی دارد؛‌ زیرا حدود ۸۰ درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است. اگر بدن انسان مایعات کافی نداشته باشد مغز نمی‌تواند عملکرد درستی داشته باشد؛ بنابراین باید حدود ۶ تا ۸ لیوان آب در طول روز بنوشید. علاوه بر آب، نوشیدن آب‌‌میوه‌ها و آب سبزیجات نیز برای بدن مفید است؛ زیرا پلیفنول‌ها که آنتی‌اکسیدان موجود در میوه‌ها و سبزیجات هستند می‌توانند از سلول‌های مغزی محافظت کنند و ذهن را در بالاترین سطح عملکرد خود نگه دارند.

همچنین بخوانید :  مغز انسان چگونه کار می‌کند؟
 • چای سبز بنوشید:

  کافئین آدم را مضطرب می‌کند، اما چای سبز (به‌خصوص چای ماتچا) حاوی ال‌تیانین است. این اسید آمینه سبب افزایش امواج آلفا در مغز می‌شود. این یعنی درحالی‌که قهوه اضطراب ایجاد می‌کند، چای سبز مرغوب بدون ایجاد خواب‌آلودگی، تمرکز و آرامش به بار می‌آورد. به همین دلیل است که ال‌تیانین به‌عنوان مکملی برای کمک به آرامش و افزایش سلامت قلب و عروق در دسترس است. براساس پژوهشی که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است، نوشیدن روزانه پنج فنجان چای سبز می‌تواند احتمال بروز بیماری‌های روانی را تا ۲۰ درصد کاهش دهد. چای سبز به علت داشتن کافئین می‌تواند مغز را در حالت آماده‌باش قرار دهد.

استفاده از شبکه های اجتماعی

 • شبکه‌های اجتماعی روزی دو بار:

  مغز با اطلاعاتی که شما برایش می‌فرستید سازگار می‌شود. اگر آن را با اطلاعات غیر مهیج یا اطلاعاتی که سریع تغییر می‌کنند، به توپ ببندید تمرکزتان از بین خواهد رفت. با ارسال مطالب مهیج، عملکرد مغزتان را در سطح بالا نگه‌دارید. اگر حس می‌کنید کمی تعلل لازم است، یک‌ زمان‌سنج تنظیم کنید و اجازه ندهید تمام ‌وقتتان صرف چرخیدن در اینترنت شود. همچنین همه وسایل الکترونیکی را حداقل ۳۰ دقیقه قبل از خواب کنار بگذارید. در غیر این صورت مغز شما در حالت بیش‌ازحد تحریک ‌شده باقی می‌ماند و به خواب رفتن و به مرحله خواب عمیق رسیدن برای شما بسیار دشوار می‌شود.

 • ذهن آگاهی با آب:

  می‌توانید تمرین‌های ذهن‌آگاهی را حتی وقتی زیر دوش هستید هم انجام دهید. بر حسی که از برخورد آب با پوستتان ایجاد می‌کند، بوی آب، شامپو و… تمرکز کنید. این کار کمک می‌کند ذهنتان هوشیار باقی بماند و بتوانید در لحظه حال حاضر باشید.

 • چیزهای تازه یاد بگیرید:

  یادگیری یک‌ چیز تازه درست مانند تمرینات بدنی که باعث قدرتمند شدن عضلات می‌شود، مغز را تقویت می‌کند. اگر شما فقط به چیزهایی که تا الآن یاد گرفته‌اید بچسبید، مغزتان نمی‌تواند رشد و توسعه پیدا کند. رقص و هنرهای رزمی برای بهبود عملکرد مغزی مفیدند؛ زیرا موجب تحریک طیف وسیعی از سیستم‌های مغزی مانند سازمان‌دهی، هماهنگی، برنامه‌ریزی و قضاوت می‌شوند. یادگیری یک‌ زبان جدید، قسمت‌های مختلفی از مغز را تحریک می‌کند و به مغز کمک می‌کند تا مسیرهای عصبی تازه ایجاد کند. زبان‌آموزی تلاش ذهنی می‌طلبد و پایه دانش شما را گسترده می‌کند. یادگرفتن هر کار جدیدی مانند آشپزی، بافتنی، ساززدن یا شعبده‌بازی که از یادگیری‌اش لذت ببرید باعث می‌شود مغزتان شادتر و سالم‌تر بماند. لذت بردن از انجام کارها بخش مهمی از یادگیری است و باعث بهبود عملکرد مغز می‌شود. اگر از کارهایی که انجام می‌دهید لذت ببرید؛‌ علاقه بیشتری به یادگیری آن مهارت پیدا می‌کنید.

ورزش برای تقویت مغز

 • آمادگی جسمانی:

  ذهن و بدن به‌شدت به هم مرتبط هستند. آمادگی جسمانی به عملکرد بهتر ذهن کمک می‌کند. البته برای رسیدن به این مزیت نیاز نیست هر روز به باشگاه بروید (هر‌چند چنین چیزی برای شما غیرممکن هم نیست). انجام حرکت شنا در طول روز، پیاده‌روی یا بالا رفتن از پله تاثیر به‌سزایی دارد. سعی کنید حدودا هر ساعت یک کار فیزیکی انجام دهید، حتی اگر این کار بلند شدن از جا، کمی کش دادن بدن و سفت کردن عضلات به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه باشد.

 • در طبیعت قدم بزنید:

  قدم زدن در طبیعت چند مزیت دارد: گیاهان اکسیژن تولید می‌کنند، بنابراین اکسیژن زیادی در طبیعت وجود دارد. ذهن انسان در میان گیاهان آرام می‌شود. همچنین قدم زدن برای گردش خون شما مفید است. قدم زدن در پارک هنگام ناهار تا حد زیادی کمکتان می‌کند تا باقی روز را هوشمندانه‌تر کار کنید.

مدیتیشن کنید:

 • مدیتیشن به‌ویژه از نوع ذهن‌آگاهی به مغز کمک می‌کند تا توانایی‌های خود را حفظ کند و مسیرهای نورونی منفی را تضعیف کند. مدیتیشن باعث افزایش حافظه و کاهش استرس می‌شود. برای این کار بهتر است مکان آرامی پیدا کنید و به مدت ۱۵ دقیقه مدیتیشن کنید. در این زمان باید تمرکز زیادی بر تنفس خود داشته باشید و زمانی که احساس کردید ذهن شما سردرگم شده است، دوباره تلاش کنید تا ذهن خود را بر تنفس خود متمرکز کنید. اگر مهارت زیادی در مدیتیشن داشته باشید آگاهی زیادی از اطراف خود به دست می‌آورید. تمرین‌های ذهن‌آگاهی را حتی در زمانی که زیر دوش هستید می‌توانید انجام دهید؛ در این زمان باید به حسی که از برخورد آب به سطح پوست خود دارید تمرکز کنید. یوگا یکی از بهترین تمرینات مدیتیشن است. تحقیقات نشان می‌دهند که یوگا باعث بهبود عملکرد شناختی مغز می‌شود و از ابتلا به بیماری‌هایی مانند آلزایمر در دوران پیری جلوگیری می‌کند.

به اندازه کافی بخوابید:

 • زمانی که خواب کافی نداشته باشید مغز شما عملکرد مطلوبی نخواهد داشت. داشتن مهارت‌هایی مانند خلاقیت، عملکرد شناختی، توانایی حل مسئله و حافظه به خواب کافی بستگی دارد. خواب تاثیر زیادی بر عملکرد حافظه دارد؛ بنابراین سعی کنید خواب کافی داشته باشید تا مغز فرصت کافی برای پردازش و طبقه‌بندی اطلاعات داشته باشد. سعی کنید از لوازم الکترونیکی خود حداقل ۳۰ دقیقه قبل از خواب استفاده نکنید؛ زیرا استفاده از لوازم الکترونیکی باعث می‌شود مغز در حالت تحریک باقی بماند و رفتن به خواب عمیق سخت‌تر شود.

ورزش کنید

 • بین انجام فعالیت‌های جسمی و افزایش قدرت مغز ارتباط مستقیم وجود دارد. زمانی که ورزش می‌کنید، اندروفین در بدن شما آزاد می‌شود. این هورمون می‌تواند جریان خون و میزان انرژی شما را ثابت نگه دارد و ۳۰ الی ۶۰ دقیقه بعد از تمرین، عملکرد مغز را بهبود دهد.

تغییر عادت

 • اگر احساس می‌کنید همه فعالیت‌های شما در طول روز تکراری است و یک روال ثابت دارد؛ مغز شما نیز آن را حس می‌کند و دیگر تلاشی برای یادگیری مهارت‌های جدید نخواهد داشت. برای تمرین می‌توانید یک مسیر جدید برای رفتن به محل کار خود را پیدا کنید و با این کار ذهن خود را به چالش بکشید.

گوش دادن به موسیقی

 • برخی تحقیقات نشان می‌دهند که گوش دادن به موسیقی باعث تحریک مغز می‌شود. موسیقی برخی بخش‌های منحصربه‌فرد مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر هنگام انجام دادن کارهای خود به موسیقی گوش کنید، مغز شما تقویت می‌شود.
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 97   میانگین: 4.2/5]

20 پاسخ به “چگونه از ۱۰۰ درصد مغزمان استفاده کنیم؟”

 1. masoud گفت:

  الان من همه این کارارو انجامش بدم از ۱۰۰درصد مغزم استفاده میتونم بکنم😑😑

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   این مقاله آموزشی ، علمی و اثبات شده است
   می توانید از آن جهت بهبود عملکرد استفاده نمایید

   موفق تر باشید

 2. Behnam گفت:

  از 100درصد مغز ک ب این راحتی نمیشه استفاده کرد/:شاید با این کارا 10درصد بشه 12

 3. فاطمه گفت:

  عالی بود اگر که نتیجه داشته باشه …..

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   بی شک یادگیری و استفاده بجا از هر مهارتی، نتیجه مثبت خواهد داشت
   موفق تر باشید

 4. Mobina گفت:

  اره والا

 5. امیری گفت:

  اگر انسان از 100 درصد مغزش استفاده کند چه می شود اتفاقی مثل فیلم لوسی رخ می ده

  • تیم تولید محتوا گفت:

   خیر دوست عزیز اون تنها یک فیلم بر پایه تخیل هستنش ، استفاده از 100 درصد مغز کاری امکان پذیر هستش که می تونید به کمک راه های ارائه شده در این مقاله به اونها دست پیدا کنید

 6. مرتضی آقاجانی گفت:

  با تشکر از مقاله خوبتون من راه های افزایش سلولهای خاکستری مغز رو با مطالعه این مقاله متوجه شدم سپاسگزارم

 7. احسان گفت:

  چگونه ذهن خود را تقویت کنیم ؟ داروی برای اون وجود داره؟

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   تقویت ذهن به وسیله تمرین امکان پذیر است
   و هیچگونه دارویی ندارد
   موفق تر باشید

 8. حسین مرادی گفت:

  عالی بود مطالبتون ،سعی میکنم تو زندگی روزمره ام انجام بدم

 9. iliya گفت:

  دمتون گرم ، واقعا ممنون … من هر روز این کار هارو تکرار میکنم ، ….. اصلا انگار مغزم داره رشد میکنه ، رشد مغزمو حس میکنم ، واقعا جالبه …. خیلی ممنون از شما ، واقعا سایت خوبیه

 10. محمد گفت:

  سلام می‌خوام

 11. s.h.m گفت:

  عالی بود داداش منتظر مطالب دیگه تونیم

 12. مهیار گفت:

  یه بار از cpu کامپیوترم خیلی کار کشیدم همش روی 100% بود بعد چن روز پوکید هیمن بلا سرمون نیاد یه وقت😐🤐

 13. sama.secret.space گفت:

  باسلام بسیار عالی بو ازتو بسیار سپاسکزارم من مطمئن هستم که این گفته ها تعثیر خودشو میزاره
  واینکه ما می توانیم

 14. قدوسی گفت:

  آیا خودشما از این پیشنهادات استفاده می کنید ؟
  به نظر که جالب می یاد .
  ولی به نظر من دستیابی به صد درصد عملکرد مغزی خیلی دشوار تر هست و این کار ها و رفتار ها تنها راهی برای بهبود عملکرد مغز هست.
  موفق تر باشید.

 15. Saleh گفت:

  خیلی عالیه ما میتوانیم خواستن توانستن هست دقیقاً میده ممنونم از سایت خوبتون

 16. آلبرت انیشتین گفت:

  باید 100 سال این کارا رو کرد تا از 100% مغز استفاده صحیح کرد.تنها خدا می تواند از 100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000% هوش خود استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *