افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس یکی از مسائلی است که همه دوست دارند به آن دست پیدا کنند. وقتی که می‌خواهیم مسئله‌ای را حل کنیم، مهم‌ترین موضوع این است که ریشه‌های اصلی را پیدا کنیم.

یکی از ریشه‌های اصلی که در افزایش اعتماد به نفس موثر است، افزایش تمر کز است.

چگونه می‌توانیم از تمرکز برای اعتماد به نفس استفاده کنیم؟

تجسم ذهنی (تصوری واضح و روشن از این که به‌طور دقیق چگونه می‌خواهید کاری را انجام دهید) تنها و بهترین راه ارتقای سطح عملکردتان در هر زمینه‌ای است.

عبارت بالا بسیار کلی و عمومی است. آیا این‌طور نیست؟

اغلب معقول نیست که کلامی چنین فراگیر و عمومی را به کار بگیریم؛ چون خواننده را وادار به کنجکاوی می‌کند تا مثالی نقض برای آن پیدا کند.

به هر حال٬، این عبارت می‌تواند مبتنی بر دلایل خاصی باشد. موارد زیر چهار دلیل این ادعا هستند.

چرا تجسم ذهنی موثر است؟

دلیل این‌که چرا تجسم ذهنی موثر است را در موارد زیر بررسی می‌کنیم:

دلیل اول:

مغز بین آن چه در واقعیت می‌گذرد و آن چه در تخیل ماست، تفاوتی قائل نمی‌شود. به نظر باور نکردنی است اما حقیقت دارد! اگر شما انجام کاری را مجسم کنید، این تصور در ذهن‌تان ثبت و ضبط می‌شود. گویی به راستی چینن چیزی اتفاق افتاده است.

دلیل دوم:

اعتماد به نفس نتیجه تجربه‌ای موفقیت‌آمیز است که به تازگی اغلب تکرار شده باشد. آیا موافق نیستید که اگر کاری را به خوبی انجام می‌دهید و پیش از این هم بارها آن را انجام داده‌اید، قادر خواهید بود با اعتماد به نفس باز هم با آن موقعیت روبه‌رو شوید؟

دلیل سوم:

اضطراب و نگرانی ناشی از توجه شما به تردیدها و ترس‌هاست. این مورد هم درست است؛ آیا این‌طور نیست؟ نگرانی محصول جانبی تفکر در خصوص مشکلات احتمالی است. 

دلیل چهارم:

افراد مختلف در ابتدا از حضورشان در محیط های ناآشنا احساس ناراحتی می‌کنند. آیا درباره واکنش «بجنگ یا فرار کن» شنیده‌اید. در موقعیت‌هایی که خطر بالقوه وجود دارد، بدن با ترشح آدرنالین شما را آماده می‌کند تا در صورت نیاز از خود دفاع و یا فرار کنید.

درک شما از کنار هم گذاشتن چهار مورد بالا چیست؟

 • تجسم ذهنی، تجربه‌ای موفقیت‌آمیز را که به تازگی به دست آورده‌اید و بارها تکرار کرده‌اید٬، در اختیارتان می‌گذارد و به شما اعتماد به نفس می‌بخشد.
 • تجسم ذهنی٬ از نگرانی‌های‌تان می‌کاهد؛ زیرا دیگر به تردیدها و ترس‌های‌تان فکر نمی‌کنید (شما به جای تفکر درباره آن چه نمی‌خواهید اتفاق بیفتد، به‌ آن چه می‌خواهید انجام دهید می‌اندیشید).
 • تجسم ذهنی٬ ضمن آشنا کردن شما با محیط اطراف‌تان به‌طوری که دیگر مثل گذشته آزار دهنده نباشد، عملکردتان را مفیدتر می‌کند.

تجسم ذهنی و تمرکز

تجسم ذهنی شکلی از تمرکز است. تصور ذهنی این است که به‌طور دقیق چگونه می‌خواهید کاری را انجام دهید. راه دیگری برای تمرکز کردن روی طرح مورد نظرتان است.

معطوف کردن ذهن به چگونگی انجام دادن کار٬، نوعی دستور دادن به مغز است تا به این صورت هدف مشخص داشته باشید. دلیل دیگری نیز برای قدرتمند بودن تجسم ذهنی وجود دارد. تجسم ذهنی (تجربه ذهنی) می‌تواند بهتر از تجربه در «زندگی واقعی»باشد. چطور؟

یک مطالعه در زمینه تجسم ذهنی

شاید با مطالعه‌ای که روی گروهی از دانش آموزان پسر انجام شد، آشنا باشید. نیمی از آن‌ها در اتاق بودند و از آن‌ها انجام کارهای زیر درخواست شد:

 • چشمان‌شان را ببندند.
 • در ذهن‌شان پرتاب‌های آزاد بسکتبال را تمرین کنند.

گروه دیگر به زمین بسکتبال رفتند و به آن‌ها فرصت داده شد که با توپ ضربات آزاد تمرین کنند. بعد از نیم ساعت٬ به هر دو گروه ده فرصت برای پرتاب آزاد داده شد.

حدس بزنید کدام گروه بالاترین امتیاز را به دست آورد؟

گروهی که در ذهن‌شان تمرین کرده بودند.

دلیلش این بود که آن‌ها با در نظر گرفتن تمام جوانب «با دقت و به‌درستی» تمرین کرده بودند. تجسم ذهنی تاثیر بیشتری داشت. پسرانی که در زمین بسکتبال تمرین کرده بودند، بیشتر پرتاب‌های‌شان را از دست می‌دادند و اشتباه تکراری شان روی آن‌ها تاثیر گذاشته بود.

امیدوارم که مطالب این مقاله را به کار ببرید و به موفقیت‌های بزرگ در زندگی شغلی و شخصی دست پیدا کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

یک پاسخ به “افزایش اعتماد به نفس”

 1. amirhoseinnajiman@gmail.com گفت:

  مقالتون معرکه بود اقای محمدی کیف کردم عالی بود خوندن همین چند جمله خیلی بهم انرژی داد
  درباره تجسم اطلاعاتی داشتم اما هرگز فکرشم نمی کردم که باهاش بشه اعتماد به نفس رو بالا برد لطفا مطالب بیشتری در این مورد در سایت قرار بدید و این که بگید اعتماد به نفس با عزت نفس فرقی داره یا همون ؟
  پیروز و موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *