۱۰ روش عملی برای افزایش انضباط فردی

انضباط فردی به اصولی اخلاقی برمی‌گردد که هرکس برای خود تعیین می‌کند. شخص می‌تواند با رعایت یک الگوی رفتاری به اهداف بلندمدت خود برسد. برای مثال برای رسیدن به وزن ایده‌آل در بازه سه ماهه نیاز به رعایت برخی قوانین است. در واقع انضباط فردی مجموعه‌ای از رفتارها است که فرد تحت هر شرایطی از آن پیروی می‌کند تا به هدف خود برسد.
دیسیپلین شخصی، افراد را در زندگی منظم‌تر می‌سازد و امیال را کنترل می‌کند. انضباط فردی نیاز به تقویت اراده و مدیریت رفتارها دارد. طبق تحقیقات همان‌طور که برای پرورش اندام به ممارست نیاز است، نهادینه کردن دیسیپلین شخصی کوشش زیادی را می‌طلبد و هرچه این تلاش بیشتر شود رسیدن به هدف آسان‌تر می‌شود.

انضباط فردی یعنی تسلط بر خود. اگر می‌خواهید بر خود تسلط داشته باشید، باید احساسات خود را به خوبی کنترل کنید و بر وسوسه‌ها غلبه کنید. انضباط فردی به شما کمک می‌کند تا به وسوسه‌های درونی توجه نداشته باشید، کاری را که فکر می‌کنید درست است انجام دهید و رویاهای خود را به عمل تبدیل کنید.
این ممارست باید با نظم خاصی انجام شود، تقویت رفتار بدون برنامه منظم فردی، اشخاص را دل‌زده می‌کند. مانند فردی که تصمیم به گرفتن رژیم می‌گیرد اما با ناپرهیزی نه تنها تغییر مثبتی در اندام خود نمی‌بیند بلکه در خوردن وعده‌های غذایی افراط پیدا می‌کند.
الگوی رفتاری باید بر اساس سطح انرژی تعیین شود تا پس از ناتوانی در انجام آن نارضایتی از زندگی پدیدار نشود. لازم است در این راه همیشه این نکته در نظر گرفته شود که امکان خطا برای هر انسانی وجود دارد. در همه مراحل انضباط فردی باید هدف به طور درخشان دیده شود و فرد نسبت به آن هوشیار باشد. در این مطلب راهکارهایی برای کسب انضباط فردی قرار داده شده است.

در زندگی فردی چگونه منظم شوم؟

 • مشخص کردن هدف:
  انجام حرکات آگاهانه برای دستیابی به نتیجه مطلوب انضباط فردی را رقم می‌زند. باید برای رسیدن به هدف انگیزه‌ها در نظر گرفته شوند و همه احساسات خوب و مثبتی که از به دست آوردن نتیجه حاصل می‌شود، نوشته شود. برای دستیابی به هدف باید زمان و عبارت خاصی قید شود؛ برای مثال “در تاریخ ۳۰ خرداد ماه ۲۰ کیلو وزن کم کرده و به وزن دلخواه ۵۵ کیلوگرم خواهم رسید. در راه رسیدن به وزن ایده‌آل تنها هفته‌ای دو قطعه شکلات تلخ و هفته‌ای ۳ وعده برنج به میزان ۱۰ قاشق میل خواهم کرد.”
  همچنین با استفاده از کلمات تاکیدی باید به این اشتیاق قوت بخشید. “با رسیدن به وزن ایده‌آل به شغل رویایی خود دست خواهم یافت و زیبایی دوچندان کسب خواهم کرد.”
  برای گرفتن نتیجه مطلوب باید به قانون آهنین کائنات پیوست که در آن ذکر شده برای رسیدن به آنچه مطلوب است باید راه‌های موفقیت را مشخص کرده و به کرات پیگیری کرد تا به هدف دست پیدا کرد. به عبارت دیگر اعمالی که دیگران انجام می‌دهند را این افراد با انضباط فردی و تداوم به مقصد می‌رسانند. دنبال کردن هدف در ابتدا کار مشکلی به نظر می‌رسد اما پس از گذر زمان و شکل گرفتن عادات بر اساس آن، ترک هدف کار سختی می‌شود. یکی از راه‌های ایجاد انگیزه خواندن کتاب‌های افراد موفق و پیگیری کردن سمینارهای آن‌ها است

طبق تحقیقات ۸۰ درصد موفقیت افراد به اهداف آن‌ها بستگی دارد و نبودن آن باعث شکست و ناامیدی می‌شود. برایان تریسی نویسنده و سخنران معروف کانادایی درباره این موضوع می‌گوید: «موفقیت به معنای داشتن هدف و تلاش برای رسیدن به آن‌ها است».

اهداف به دلیل ایجاد انگیزه و تمرکز برای انجام کار، به افراد کمک می‌کند تا زندگی خود را سازماندهی کنند. هدف‌گذاری زمانی اهمیت دارد که قابل دستیابی باشد و افراد برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی داشته باشند. توجه داشته باشید که اهداف باید به روشنی مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرند.

مشخص کردن هدف

 • برنامه ریزی:
  برای رسیدن به نظم فردی و اهداف بلندمدت برخی کارها باید به صورت روزانه پیگیری شوند. برای افرادی که تاکنون فعالیت ورزشی نداشته و به دنبال کاهش وزن خود هستند باید برنامه‌ای متفاوت از سایر افراد در نظر گرفته شود و توان بدنی وی را مدنظر داشت. در صورت انجام ورزش‌های سنگین این شخص در میانه راه ناامید و بی‌انگیزه می‌شود؛ زیرا بدن او توان انجام بسیاری از کارها را ندارد.
  برنامه باید از فعالیت‌های کم شروع شود و در طی زمان افزایش یابد. تعهد به اجرای برنامه‌ریزی یکی از عوامل مهم در رسیدن به انضباط فردی است. برنامه‌ریزی باید بر اساس سیری منطقی و اصولی چیده شود. اطلاعات کافی از روحیات و ارتباط بین کارهای روزانه اهمیت زیادی دارد.
  برنامه‌ریزی باید حتما نوشته شود و انگیزه‌ای برای انجام آن قرار داده شود. برای مثال “اگر موفق به انجام کلیه حرکات ورزشی امروز شوم، یک شکلات تلخ بسیار خوشمزه جایزه خواهم گرفت.”
  کمک گرفتن از یک مشاور برای نوشتن برنامه انضباط فردی روندی اصولی را پیش روی اشخاص قرار می‌دهد. نوشتن برنامه باید همه موارد را شامل شود؛ مانند زمان بیدار شدن، تمرکز بر تنفس، گذراندن وقت در کنار نزدیکان، زمان‌های آزاد برای مطالعه و گزارش وقایع. همه امور باید طبق اولویت‌بندی اجرا شوند و در زمان آن‌ها تاخیر ایجاد نشود.

هر کاری با برنامه‌ریزی امکان‌پذیر می‌شود اما باید توجه داشت که این برنامه طبق اصول تدوین شود و همه شرایط در آن ذکر شود. عوض کردن برنامه راه رسیدن به موفقیت را دشوار می‌سازد.

 • برقراری ارتباط میان عوامل مختلف:
  جهت کسب دیسیپلین شخصی باید میان همه آیتم‌های رسیدن به هدف ارتباط برقرار شود. برای مثال برای رسیدن به وزن ایده‌آل باید رژیم غذایی و ورزش منظم در کنار هم اجرا شوند. زمانی‌که اتصال بین عوامل برقرار شد می‌توان پی برد که چه عاملی از نتیجه مطلوب جلوگیری می‌کند. علاقه به لذت آنی، بی‌میل و رغبت، عدم لذت از رسیدن به نتیجه و بی حوصلگی مانع رسیدن به هدف هستند.
  لازم است لیستی از بایدها و نبایدها تهیه شود و بین عوامل مثبت و منفی تعادل برقرار شود. برخی روزها از تلاش افراد کاسته می‌شود و لیست برنامه‌های خود را فراموش می‌کنند. در صورت قطع این اتصال باید فرد به خود کمی فرصت داده و سپس با عبرت گرفتن از شکست‌ها با قدرتی بیشتر به راه خود ادامه دهد.

 برقراری ارتباط میان عوامل مختلف

 • تمرین و پیگیری هدف:
  قبل از اجرای هدف می‌توان نمونه‌هایی تمرینی انجام داد. اهداف موقتی ثباتی برای هدف بلندمدت ایجاد می‌کنند. تمرین و ممارست یکی از مهم‌ترین قسمت‌های انضباط فردی به شمار می‌روند. تمرین برای رسیدن به هدف، بهتر است ابتدا با فعالیت‌هایی آهسته شروع شود سپس اوج گیرد. این کار نیاز به حمایت، تعصب، اشتیاق و غرور دارد. پس از گذشت مدتی تمرکز افراد فقط بر اهدافشان معطوف می‌گردد و ذوق درونی به خودی خود انگیزه‌ای برای ادامه می‌شود.
  فیزیک بدنی پس از تکرار یک موضوع به آن عادت کرده و فرد را به سمت هدف سوق می‌دهد. مانند زمانی که افراد یک سال برای رسیدن به وزش ایده‌آل تلاش می‌کنند و عضله‌ها و سیستم تغذیه آن‌ها پس از گذشت این زمان به این رویه خو می‌گیرد.
  کسب موفقیت و رسیدن به آن به فرد شخصیتی جدید می‌بخشد تا به آنچه می‌خواهد دست یابد. رسیدن به موفقیت به افراد حس احترام، عزت نفس و افتخار هدیه می‌دهد. افرادی که با یک تمرین منظم به هدف خود دست می‌یابند راه کسب موفقیت را به راحتی پیدا می‌کنند و با داشتن اعتماد به نفس می‌توانند به تمام مشکلات خود فائق آیند.
 • قدردانی:
  جشن گرفتن نوعی ابراز شادی و تشکر است و موجب درونی‌سازی موفقیت‌ها می‌گردد. کسانی که موفقیت خود را جشن می‌گیرند به خود یادآور می‌شوند که گام‌ها به درستی طی شده‌اند و رسیدن به هدف بسیار نزدیک است. برخی افراد با تصور اینکه باید کاری را به صورت جدی انجام دهند و با تحمل سختی به اهداف خود برسند در میانه راه متوقف شده‌اند؛ زیرا تنها روزهای سختی را به یاد می‌آورند که بسیار کوشش کرده‌اند و در آن هیچ روز شادی وجود نداشته است. درحالی‌که قدردانی از خود سبب به‌جای ماندن خاطرات خوش و بازگشت انرژی می‌شود. یادداشت‌برداری از خاطرات خوش، ثبت لحظه‌ها و مرور دوباره آن‌ها انرژی را به فرد باز می‌گرداند.

شاید قدردانی امری غیرضروری در نظر گرفته شود اما در سپاس‌گذاری انرژی‌های مثبتی نهفته است که تاثیر آن قابل لمس نیست. تشویق همیشه نتیجه‌ای مثبت در بر داشته است.

همچنین بخوانید :  انضباط فردی قانونی برای رسیدن به موفقیت

افزایش انضباط فردی

 • الگو قرار دادن افراد منضبط:
  برای رسیدن به انضباط فردی می‌توان شخصی را الگو خود قرار داد. این فرد باید شایستگی‌های لازم را داشته باشد تا بتوان از آن به درستی پیروی کرد. برای پیگیری این افراد باید روند زندگی‌شان را زیر نظر گرفت. عادت‌های رفتاری، نظم در انجام امور، تکرار برخی حرکات، چگونگی حل مشکلات، تنظیم دفتر دیسیپلین شخصی و نوع ارتباط آن‌ها با دوستان‌شان الگویی منظم را ارائه می‌دهد.
  هم‌نشینی با افرادی که دارای انضباط فردی هستند به طور ناخودآگاه بر فرد تاثیر گذاشته و خصوصیات مثبتی را ایجاد می‌کند. چرا که این افراد در انجام امور خود دقیق هستند و تاکنون به بسیاری از اهداف خود دست پیدا کرده‌اند. در چنین محیطی انگیزه و دلگرمی ایجاد می‌شود و شادی و موفقیت در قالب انضباط شخصی نمود پیدا می‌کند.
 • مسئولیت‌پذیری:
  این قسمت بخش علمی روند انضباط فردی به شمار می‌رود. در مراحل قبل پذیرش کارها و قبول برنامه کفایت می‌کرد اما در این مرحله مسئولیت‌پذیری که بعد روانی انضباط فردی است، پررنگ‌تر می‌شود. برای رسیدن به اهداف باید خوددار بود و پذیرفت که لازم است برای رسیدن به هدف مسئولیت‌هایی را هدف‌مندانه دنبال کرد.
  مسئولیت‌پذیری سرباز زدن از امور را متوقف می‌کند و راه درست را پیاده‌سازی می‌کند. در این راستا لازم است افراد دیگر را نسبت به مسئولیت‌های برعهده گرفته آگاه کرد تا در این راه یاری‌رسان باشند. بدقولی و زیر پا گذاشتن اهداف در این مرحله با چالش روبه‌رو می‌شود و گذر نکردن از خط پایان با سرزنش‌هایی روبه‌رو می‌شود.

افزایش انضباط فردی به کمک مسئولیت پذیری

 • گام برداشتن:
  تا زمانی که افراد در راه نظم شخصی قدم‌هایی درست و طبق برنامه برندارند اتفاق مثبتی روی نخواهد داد. رویاها باید تبدیل به واقعیت‌هایی ملموس شوند. ابتدای راه همراه با سردرگمی و برهم خوردن برنامه منظم زندگی است اما پس از مدتی فرد کاملا متوجه روند صحیح حرکت به سوی هدف خواهد شد.
  باید عادت‌های ناخواسته را کنترل کرد و در لیست برنامه‌ریزی هرروز اقدامات انجام‌ شده را یادداشت نمود. در این مرحله نباید زیاد سخت‌گیری شود تا فرد بتواند به یک روال صحیح عادت کند. قرار دادن روزی به عنوان لذت بردن و فعالیت‌های خارج برنامه نیروی افراد را دوچندان می‌کند. برای مثال خاموش کردن ساعت در روز جمعه قاعده نظم هفتگی را برهم می‌زند اما این وقفه انرژی دوباره به شخص می‌بخشد. در ورزش این روز را روز تقلب می‌نامند که بر اساس بازه زمانی خاصی اعمال می‌شود.
  داشتن یک شریک و همگام بودن با او در مورد یک هدف مشخص انگیزه و قدرت گام‌ها را قوت می‌بخشد. می‌توان در این مرحله افرادی را پیدا کرد که برای رسیدن به این هدف مشخص مصمم هستند یا استعداد دستیابی به آن را دارند. برای رسیدن به اهداف تعیین شده باید آرامش داشت و با شجاعت به سمت خواسته‌ها گام برداشت.

برخی افراد برای برداشتن گام‌هایی مثبت نیاز به تحریک‌پذیری و تشویق دیگران دارند. این افراد در طول زندگی خود سرزنش شده‌اند از این رو از به پایان نرساندن اهداف ترس دارند. با کمک یک مشاور و برنامه‌ریزی دقیق قدم‌ها استوارتر برداشته می‌شوند.

 • پشتکار و داشتن شخصیتی تعریف شده:
  ویژگی فردی زمانی آشکار می‌شود که فرد در سختی قرار بگیرد، افرادی با شخصیت خودساخته و کنترل شده تحت شرایط نامساعد وسوسه نشده و نظم شخصی را ترک نمی‌کنند. مطالعه و تمرین بر ایجاد شخصیتی مستحکم تاثیر می‌گذارد. اعمال و افکار باید با یک‌دیگر همسو شوند و باارزش‌ترین امور، هدف و برنامه‌ریزی باشد. پیگیری هدف و پشتکار ارزش رسیدن به موفقیت را تعیین می‌کند. در میانه راه باید با ایجاد انگیزه در برداشتن قدم‌هایی با ثبات‌تر اعتبار هدف را قوت بخشید. پس از هر اقدام باید برآوردی انجام شود که چه‌کارهایی با توان واقعی انجام‌ نشده و در چه قسمت‌هایی نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتر است. لازم است گاهی این سرمایه‌ها را حفظ کرد و در جای درست به‌کار برد. آدم‌های موفق به موفقیت عادت دارند و رسیدن به هدف را در ضمیر ناخودآگاه خود نهادینه می‌کنند. با ترک عادت‌های بد و پشتکار برای رسیدن به هدف، انضباط شخصی به آسانی صورت می‌گیرد.

برای داشتن انضباط فردی باید شجاعت لازم برای مقابله با ترس‌های خود را داشته باشید. اگر از موقعیتی می‌ترسید و از آن فرار می‌کنید، سعی کنید آن را شناسایی کنید و به صورت مستقیم با آن مقابله کنید. هرگاه با وجود سختی‌ها بیشتر تلاش کنید، احساس خوشحالی بیشتری می‌کنید و به راحتی می‌توانید کارهای خود را کنترل کنید.

برای افزایش پشتکار به خود بگویید: «من هرگز تسلیم نمی‌شوم». بهانه‌گیری نکنید و از توجیه کردن کارهای خود بپرهیزید. در این موارد نباید به خود احساس ترحم داشته باشید.

افزایش انضباط فردی به کمک پشتکار

 • تغییر عادات غذایی:
  داشتن عادات غذایی درست و برنامه‌ریزی شده از کاهش قند خون جلوگیری می‌کند. گرسنگی حس پرخاشگری را افزایش می‌دهد و تمرکز را پایین می‌آورد. ترک عادت‌های بد مانند سیگار کشیدن و جایگزینی آن با رفتار مناسب مانند ورزش کردن به تقویت روح و جسم کمک می‌کند. استفاده از رژیم پروتئینی باعث بالا بردن عملکرد مغز و احساس گرسنگی کمتر می‌شود. وعده‌های غذایی باید در ساعت مشخصی میل شوند و برای پیشگیری از برخی از بیماری‌ها قرار دادن خوراکی‌های مفید اجباری است.
  افرادی که دارای دیسیپلین شخصی هستند در نوع خوراک خود نیز نظم را رعایت می‌کنند و هیچ‌گاه از وعده‌هایی غیرمغذی استفاده نمی‌کنند. اهمیت به بدن و یاری رساندن به آن برای شکل‌گیری زندگی منظم بسیار بااهمیت است.
  همه افراد تمایل دارند در زندگی خود نظمی برقرار کنند و بر اساس آن به اهداف خود دست یابند. گاهی اشخاص عوامل بیرونی را تاثیرگذار در نرسیدن به موفقیت‌ها می‌دانند در صورتی که باید دانست انضباط فردی راه دستیابی به نتیجه مطلوب را هموار می‌کند. استفاده از روش‌هایی مانند برنامه‌ریزی، تعیین هدف، مسئولیت‌پذیری، کنترل تغذیه، پشتکار، قدردانی و ممارست دیسیپلین شخصی را رقم می‌زنند. برای رسیدن به هدف هیچ‌گاه نباید نگاه خود را به سوی دیگری منحرف کرد و تمرکز بر هدف را نادیده گرفت.
همچنین بخوانید :  تأثیر انضباط فردی بر زندگی
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 3   میانگین:  3.7/5]

یک پاسخ به “۱۰ روش عملی برای افزایش انضباط فردی”

 1. نظم دادن به کارهای روزانه با نقشه ذهنی گفت:

  نقشه ذهنی «سرعت پیشروی» و «حفظ انضباط» هم‌زمان را در اختیار شما می‌گذارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *