روش‌هایی برای افزایش بهره‌وری کارمندان در محل کار

آیا تابه‌حال شده احساس کنید نمی‌توانید تمام انرژی خود را صرف کاری که انجام می‌دهید کنید؟ آیا تابه‌حال شده به‌عنوان یک کارفرما احساس کنید که کارمندانتان تمرکز کافی روی کارشان ندارند و یا به اصطلاحی وقت‌کشی می‌کنند؟ آیا تابه‌حال به افزایش بهره‌وری کار خود و کارمندانتان فکر کرده‌اید؟
در آمریکا تحقیقات زیادی بر روی روش‌های افزایش بهره‌وری کار کارمندان انجام‌شده است. کارفرمایان آمریکایی سوددهی و بازدهی بیشتر را فقط در افزایش بهره‌وری کار کارمندان می‌دانند و برای رسیدن به این هدف تلاش‌ها و تحقیقات بسیاری انجام داده‌اند.
طبق نتیجه‌ی این تحقیقات مشخص شد که امروزه کارگران زمان بیشتری را نسبت به گذشته هدر می‌دهند. چیزی حدود ۳ ساعت در روز. این زمان ۳ برابر زمانی بود که کارفرمایان پیش‌بینی کرده بودند. طبق آمار ۶۴% از کارگران هنگام کار، مشغول گشت‌وگذار در اینترنت هستند و ۵۰% از آن‌ها وقتشان را با تماس‌های شخصی سپری می‌کنند که قطعاً این موضوع تأثیر بسزایی درروند پیشرفت یک شرکت خواهد داشت. اما وقت‌کشی کارمندان فقط در این موضوع خلاصه نمی‌شود و مسلماً هر شخص روش منحصربه‌فرد خودش را برای وقت‌کشی دارد.
ما از کجا باید بدانیم که عوامل وقت‌کشی چه چیزهایی هستند و چگونه باید مانع این اتفاق شویم؟ یک کارمند چگونه باید تمرکز خود را بر روی کار حفظ کند و یک کارفرما باید چگونه رفتار کند تا باعث افزایش بهره‌وری کار کارمندان خود شود؟
در ادامه عوامل مؤثر در هدر رفتن وقت کارمندان و چند راهکار مدیریتی برای افزایش بهره‌وری کار کارمندان معرفی خواهیم کرد.

عواملی که باعث وقت‌کشی و کاهش بهره‌وری در محیط کار می‌شوند عبارت‌اند از:

 1. شایعات
 2. اینترنت
 3. کارمندان پرحرف
 4. ساعت نهار

 

۱) شایعات

متأسفانه بسیار سخت است که روزانه در تله شایعات قرار نگیریم. آمار نشان می‌دهد که در برخی دفاتر روزی یک ساعت وقت صرف شایعات می‌شود. ساده‌ترین راه فرار از چنین معضلی این است که محل را به‌سرعت ترک کنید.

۲) اینترنت

استفاده از اینترنت رایگان در محیط کار و در جهت مصارف شخصی بسیار شایع است. هر کارمندی باید در درون خود به استفاده از اینترنت فقط در راستای امور کاری متعهد باشد.

۳) کارمندان پرحرف

اگر یک همکار پر سروصدا و حراف مانع از تمرکز شما بر روی کارتان می‌شود، یک گوشی بر روی گوشتان بگذارید و یا درخواست انتقال دهید.

۴) ساعت نهار

ساعت نهار بهترین فرصت برای تعامل کاری بین شما و همکارانتان است. لطفاً صحبت در مورد روابط غیر کاری را برای ساعات خارج از محل کار بگذارید.

عمل به همین چند نکته به‌راحتی می‌تواند باعث افزایش بهره‌وری کار شما شود. روند افزایش بهره‌وری کار کارمندان فقط موجب سودرسانی به کارفرمای شما نمی‌شود، بلکه باعث پیشرفت و افزایش درآمد شما هم خواهد شد.

در ادامه باید دید که مدیران و کارفرمایان چگونه باید باعث افزایش بهره‌وری کار کارمندان خود شوند.

 1. فضایی مانند خانواده ایجاد کنید
 2. انگیزه‌ی کارمندانتان را برای کار کردن بدانید
 3. انگیزه‌های کوچک ایجاد کنید
 4. همیشه حرف آخر را بزنید
 5. کارمندان را به‌عنوان یک انسان در نظر بگیرید نه یک ماشین کار
 6. مراقب تجهیزات باشید
 7. الگو باشید

 

برای کارمندان الگو باشید

۱) فضایی مانند خانواده ایجاد کنید

نمی‌گوییم با کارمندانتان مانند مادر یا خواهر خود رفتار کنید، اما می‌توانید رفتاری مانند پسرعمه یا خواهرزاده‌ی خود با آن‌ها داشته باشید. شما می‌توانید در خلوت با کارمندتان تند صحبت کنید، از او انتقاد کنید و یا حتی نظر بدی نسبت به او داشته باشید، اما به‌هیچ‌وجه اجازه ندارید در مورد او به دیگران بدگویی کنید و به آن‌ها اجازه دهید که پشت سرش حرف بزنند. شما باید این اطمینان را به کارمندانتان بدهید که صرف‌نظر از اینکه در موردشان چگونه فکر می‌کنید، همیشه پشتشان هستید و حمایتشان می‌کنید و حتی برای آن‌ها به جنگ می‌روید.
اگر شما یک گروه شکست‌ناپذیر می‌خواهید اول باید در آن‌ها احساس امنیت ایجاد کنید. ایجاد چنین حسی به طرز چشمگیری باعث افزایش بهره‌وری کار کارمندان شما می‌شود.

۲) انگیزه‌ی کارمندانتان را برای کار کردن بدانید

انگیزه‌ی هر شخص برای کار، مهم‌ترین عامل در نحوه‌ی انجام کار به‌حساب می‌آید. یک دانشجو که صبح به دانشگاه می‌رود و بعدازظهر به کار مشغول می‌شود، با یک پدر که صاحب دو فرزند است انگیزه‌ای متفاوت برای کار کردن دارند.

۳) انگیزه‌های کوچک ایجاد کنید

اگر شما ۱۰ کارت هدیه ۲۰ هزارتومانی به‌عنوان جایزه برای کارمندانتان در نظر بگیرید، از افزایش عملکرد آن‌ها شگفت‌زده خواهی شد. شاید این کار ارزش مالی آن‌چنانی نداشته باشد، اما چیزی که ارزش دارد ایجاد یک هدف است. هدف به انسان پروبال برای پرواز می‌دهد، هرچند کوچک یا بزرگ باشد. به‌هرحال می‌توانید از این روش نیز برای افزایش بهره‌وری کار کارمندانتان ، استفاده کنید.

۴) همیشه حرف آخر را بزنید

استفاده از نظرات پیشنهادات یک روش بسیار عالی به‌حساب می‌آید، اما در آخر نظر نهائی باید از جانب فرماندهان باشد. ارزش‌گذاری به نظرات و گوش دادن به پیشنهادات کارکنان قبل از تصمیم‌گیری به آن‌ها نشان می‌دهد که بخشی از یک گروه هستند و این نگرش آن‌ها را وادار به مسئولیت‌پذیری می‌کند. بدین شکل آن‌ها احساس می‌کنند که صدایشان شنیده می‌شود و مهم هستند. این احساس مهم بودن باعث می‌شود آن‌ها باعلاقه‌ی بیشتری به کارشان بپردازند و عامل افزایش بهره‌وری کار خود باشند.

۵) کارمندان را به‌عنوان یک انسان در نظر بگیرید نه یک ماشین کار

هر کارمند در خارج از محل کار یک انسان است که زندگی مربوط به خودش دارد، درست مثل شما. و همیشه زندگی شخصی باید بر کار اولویت داشته باشد. وقتی شما یک مادر مجرد را استخدام می‌کنید باید بدانید که در بیرون از محل کار، هم یک مادر است و هم پدر، پس وظایف زیادی روی دوشش است. و یا وقتی‌که یک دانشجو را استخدام می‌کنید باید بدانید که او علاوه بر کار کردن مشغول درس خواندن هم است و زمانی برای استراحت ندارد.
هنگامی‌که شما مشکلات و دغدغه‌های کارمندانتان را درک کنید یک احترام و درک متقابل به وجود می‌آید که کارمندان را قدردان شما می‌سازد. آن‌ها برای قدردانی هم که شده سعی می‌کنند تا با افزایش بهره‌وری کار خود باعث پیشرفت شما شوند.

۶) مراقب تجهیزات باشید

اطمینان حاصل کنید که تجهیزات روزانه‌ی موردنیاز به‌خوبی کار می‌کنند. هیچ‌چیز بدتر از آن نیست که یک کارمند بگوید: ” نمی‌توانم کارکنم، زیرا کامپیوترم بالا نمی‌آید” . به کارمندانتان فرصت ندهید تا از کارشان دور شده و به خلوت بروند.

۷) الگو باشید

هنگامی‌که کارمندان، کار کردن رئیسشان را پا به‌پای‌خود ببینند، به‌خوبی به انجام وظایف خود می‌پردازند. اینکه گوشه‌ای بنشینید و فقط دستور بدهید و از کارمندانتان بخواهید که با تلاش بیشتری به کارشان ادامه دهند، آن‌ها را نسبت به خود بدبین کرده و بی‌کفایتی خودتان را اثبات می‌کنید.

باید این را بدانید که شما به‌تنهایی نمی‌توانید باعث افزایش بهره‌وری کار خودتان شوید. این همکاری شما با کارمندانتان است که موجب بروز این اتفاق می‌شود. کارمندان پایه‌های اصلی یک شرکت هستند. آن‌ها را فقط یک‌مشت کارگر ساده نبینید، بدون آن‌ها شما هم وجود نخواهید داشت.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

یک پاسخ به “روش‌هایی برای افزایش بهره‌وری کارمندان در محل کار”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *