افزایش تمرکز با 6 راهکار ساده

افزایش تمرکز

افزایش تمرکز برای بسیاری از افراد یک مشکل است و نمی‌توانند روی یک کار متمرکز شوند. می‌دانیم که تمرکز به معنای کنترل ذهن و توجه است؛ یعنی زمانی که تمرکز می‌کنید باید بتوانید تمام توجه خود را روی یک کار یا موضوع متمرکز کنید و هر نوع افکار و احساس غیر‌مرتبط را از ذهن خود خارج کنید. افزایش تمرکز اهمیت بسیار زیادی برای موفقیت در کار و زندگی شخصی دارد؛ زیرا زمانی که روی کاری تمرکز می‌کنید، بهره‌وری شما افزایش می‌یابد. برای اینکه بتوانید تمرکز خود را روی یک موضوع خاص قرار دهید نیاز به تمرین و آموزش دارید. در این مقاله راهکارهای ساده برای افزایش تمرکز را بررسی می‌کنیم. 

ساده‌ترین راه برای افزایش تمرکز، انجام یک کار و پرهیز از انجام هم‌زمان چند کار است.

۱- چند کار را هم‌زمان انجام ندهید

قطعا با انجام دادن چند کار به صورت هم‌زمان باید تمرکز و توجه خود را روی این کارها تقسیم کنید. پس ساده‌ترین راه برای افزایش تمرکز، انجام یک کار و پرهیز از انجام هم‌زمان چند کار است. اگر کارهای خود را به صورت تکی انجام دهید، زمان کمتری برای هر کار لازم دارید و بهره‌وری شما نیز بیشتر می‌شود. 

۲- محرک‌های بیرونی را از محل کار خود دور کنید

برای افزایش تمرکز هنگام انجام دادن کار، بهتر است وسایلی که حواس شما را پرت می‌کنند از اطراف خود دور کنید. وسایلی مانند موبایل، تلویزیون، بازی فکری و… محرک‌های بیرونی هستند که حواس شما را به خود جلب می‌کنند و تمرکز شما را به هم می‌ریزند. هرچه‌قدر میز کار شما ساده‌تر باشد، تمرکز شما بیشتر می‌شود. 

برای مثال اگر با کامپیوتر کار می‌کنید، می‌توانید از ابزارهایی مانند freedom استفاده کنید تا زمانی که در حال کار هستید، پیام‌های سایت‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی شما را روی صفحه نمایشگر ظاهر نشوند. 

۳- به تدریج شروع کنید

برای افزایش تمرکز باید صبر و تمرین زیادی داشته باشید. بهتر است ابتدا سعی کنید در زمان‌های کوتاه ۲۰ یا ۲۵ دقیقه‌ای روی یک کار تمرکز کنید؛ سپس ۵ دقیقه به خود استراحت دهید. بعد از اینکه چهار بار این کار را تکرار کردید، برای یک ساعت استراحت کنید. بسیاری از مشاوران آموزشی این روش را برای افزایش تمرکز در درس‌خواندن پیشنهاد می‌دهند. 

۴- مدیتیشن کنید

مدیتیشن یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش تمرکز است؛ زیرا با این کار تمرین می‌کنید که تمام توجه خود را از محیط اطراف بگیرید و به درون بدن خود منتقل کنید. مدیتیشن فواید بسیار زیادی از جمله کاهش استرس، بهبود خواب، کاهش درد و… نیز دارد. 

مطالعه علاوه بر اینکه دانش و اطلاعات شما را افزایش می‌دهد، نقش بسیار زیادی در افزایش تمرکز نیز دارد.

۵- برای خود انگیزه ایجاد کنید

اگر برای انجام دادن کارهای مختلف برای خود انگیزه ایجاد کنید، با انرژی بیشتری به آن‌ها می‌پردازید و برای اینکه زودتر به نتیجه دلخواه برسید تمرکز خود را افزایش می‌دهید. قبل از شروع هر کاری برای خود مشخص کنید که چرا آن را انجام می‌دهید. اگر در انجام هر کاری برای خود انگیزه ایجاد کنید، اشتیاق و علاقه خود را به آن کار افزایش می‌دهید و تمرکز کردن برای شما ساده‌تر می‌شود. 

مطالعه علاوه بر اینکه دانش و اطلاعات شما را افزایش می‌دهد، نقش بسیار زیادی در افزایش تمرکز نیز دارد. سعی کنید هر روز حداقل نیم ساعت مطالعه کنید؛ این کار هم توانایی‌های ذهنی شما را تقویت می‌کند هم به شما کمک می‌کند که تمرکز خود را روی یک کار حفظ کنید.

همچنین بخوانید :  دوپامین (Dopamine) چیست؟ ۱۵ روش طبیعی افزایش دوپامین مغز
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *