آموزش راه‌های ساده برای افزایش خلاقیت کارمندان

آموزش راه‌های ساده برای افزایش خلاقیت کارمندان

آموزش خلاقیت و نوآوری به کارمندان، تاثیر زیادی بر عملکرد سازمان دارد؛ به همین دلیل بسیاری از سازمان‌هایی که به اهمیت این موضوع پی برده‌اند، با استفاده از روش‌های مختلف سعی می‌کنند که خلاقیت کارمندان خود را افزایش دهند. در این مطلب به آموزش چند روش ساده برای افزایش خلاقیت کارمندان در محیط سازمان می‌پردازیم. 

۱- دورهمی‌های منظمی داشته باشید

بهتر است که در یکی از روزهای هفته افراد بخش‌های مختلف سازمان خود را در یک فضا جمع کنید و یک دورهمی دوستانه برگزار کنید. اگر هر هفته این امکان وجود ندارد می‌توانید ماهی یک بار این کار را انجام دهید. دور هم جمع شدن افراد به آن‌ها کمک می‌کند که ارتباط بهتری با یکدیگر برقرار کنند و با صحبت کردن درباره موضوعات مختلف ذهن خود را باز کنند و ایده‌های خلاقانه‌ای پیدا کنند. 

استقبال از ایده‌های کارمندان، خلاقیت آن‌ها را افزایش می‌دهد. 

۲- از ایده‌های جدید استقبال کنید

یکی از راه‌های آموزش خلاقیت، استقبال از ایده‌های کارمندان است. از کارکنان خود بخواهید که ایده‌های خود درباره کارها و موضوعات مختلف را بیان کنند. اگر کارمندان بدانند که از ایده‌های آن‌ها استقبال می‌شود، قطعا انگیزه بیشتری برای کار کردن می‌گیرند و خلاقیت آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. همچنین می‌توانید جلسات طوفان فکری در هر بخش از سازمان برگزار کنید. قبل از برگزاری این جلسات حتما قوانین جلسه طوفان فکری را بیان کنید تا افراد بتوانند بدون ترس از مسخره شدن، ایده‌های خود را بیان کنند. 

۳- ریسک‌پذیری کارمندان را افزایش دهید

اگر یکی از ایده‌های کارمندان خود را اجرا کردید و به نتیجه دلخواه نرسیدید، هیچ‌گاه او را سرزنش نکنید. در این موارد نه تنها نباید آن‌ها را تنبیه کنید؛ بلکه باید برای اینکه از خلاقیت خود استفاده کرده‌اند و ایده‌ای را در سازمان اجرا کرده‌اند آن‌ها را تشویق کنید. با این کار ریسک‌پذیری را به آن‌ها آموزش می‌دهید و آن‌ها می‌توانند ذهن خود را باز کنند و ایده‌های بهتری بدهند. به آن‌ها آموزش دهید که نباید از شکست بترسند؛ زیرا می‌توانند از هر شکست درس‌های فراوانی بگیرند و به سمت موفقیت حرکت کنند. 

همچنین بخوانید :  ایجاد انگیزه در کارمندان، باعث پیشرفت و سودآوری سازمان می‌شود

۴- برنامه‌های تفریحی برای کارمندان ترتیب دهید

بهتر است در زمان‌های کاری کارمندان خود، زمانی را برای استراحت و تفریح قرار دهید. این زمان نباید خیلی طولانی باشد یا به تفریح خیلی پرخرجی نیاز ندارد. زمانی برای قدم زدن و نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه و صحبت کردن با همکاران، تاثیر خوبی بر عملکرد آن‌ها دارد. همچنین می‌توانید هر چند وقت یک‌بار، همه کارمندان را به یک مجموعه تفریحی یا فرهنگی دعوت کنید و مدتی را دور از فضای کاری در محیط اجتماعی با ‌آن‌ها بگذرانید. 

۵- به کارمندان آزادی عمل بدهید

بسیاری از مدیران وظایف کارمندان را به صورت دقیق مشخص می‌کنند و حتی چگونگی انجام کارها را نیز به آن‌ها آموزش و دستور می‌دهند. این کار بسیار اشتباه است و باعث می‌شود خلاقیت کارمندان شما خاموش شود و بعد از مدتی رضایت شغلی آن‌ها نیز کاهش یابد. همه کارمندان به میزانی آزادی عمل احتیاج دارند و از نظارت‌های بی‌وقفه خسته می‌شوند. برای افزایش خلاقیت کارمندان خود باید مسئولیت‌ها را به آن‌ها بسپارید؛ اما آن‌ها را آزاد بگذارید تا روش انجام کار را خودشان آموزش ببینند و انتخاب کنند و در این راه از خلاقیت خود استفاده کنند. با این کار نه تنها سازمان به نتایج بهتری می‌رسد؛ بلکه کارمندان هم شادتر خواهند بود. 

دوره‌های آموزش مهارت‌های مختلف را برای کارمندان سازمان خود برگزار کنید.

۶- به پیشرفت کارمندان کمک کنید

مدیران خوب باید با استفاده از روش‌های مختلف، به پیشرفت کارمندان خود کمک کنند. بخشی از زمان کاری کارمندان را به یادگیری و رشد فردی آن‌ها اختصاص دهید. اگر می‌توانید دوره‌های آموزش مهارت‌های مختلف برای آن‌ها برگزار کنید. حتی سازمان‌های بزرگ می‌توانند بودجه‌ای را برای کارمندان در نظر بگیرند تا آن‌ها بتوانند با استفاده از ین بودجه، ایده‌های خود را به واقعیت تبدیل کنند و علاوه بر رشد خود، درآمد و رشد زیادی برای سازمان به ارمغان بیاورند. 

نتیجه‌گیری

سازمان‌های زیادی به دنبال راه‌های افزایش خلاقیت هستند؛ زیرا می‌دانند که با داشتن کارمندان خلاق و نوآور، عملکرد سازمان بهبود می‌یابد و به موفقیت‌های بزرگی می‌رسند. با استفاده از راه‌های ساده‌ای که در این مطلب بیان کردیم و آموزش خلاقیت به کارمندان خود می‌توانید میزان خلاقیت کارمندان خود را به میزان چشم‌گیری افزایش دهید.

همچنین بخوانید :  ۲۰ ترفند افزایش خلاقیت
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *