چگونه سرعت مطالعه کردن خود را افزایش دهیم؟

اطلاعات دارایی‌های باارزشی هستند که همه‌ افراد به دنبال افزایش آن هستند. شاید گمان کنید که مطالعه کردن منظم و روزانه می‌تواند بر میزان اطلاعات شما بی‌افزاید. اگرچه این موضوع قابل‌ قبول است اما چیزی که بیشتر بر افزایش اطلاعات شما تاثیرگذار است توانایی خواندن و یادگیری سریع است. برخی افراد قادرند در مدت‌ زمان کوتاهی مطالبی که خوانده‌اند را پردازش کرده و آن را بیاموزند؛ بنابراین سرعت مطالعه آن‌ها بالاتر است اما دسته‌ای دیگر برای یادگیری و درک یک مطلب زمان بیشتری را صرف می‌کنند و مطالعه آن‌ها با سرعت کمتری پیش می‌رود. این موضوع برای افرادی که مدت‌ زمان مشخصی را برای آماده شدن در یک آزمون بزرگ مثل کنکور صرف می‌کنند بسیار حیاتی خواهد بود. افزایش سرعت مطالعه کنکور یکی از رمزهای موفقیت در این آزمون بزرگ است که به دانش‌آموز کمک می‌کند تا از وقت خود به نحو بهینه بهره ببرد و اطلاعات زیادی را بیاموزد.

افزایش توانایی سرعت مطالعه و یادگیری در افراد ذاتی نیست بلکه با راهکارهای صحیح مطالعه کردن می‌توان به‌راحتی سرعت مطالعه را افزایش داد. این راهکارها به شما کمک می‌کنند تا اطلاعات را در مدت‌ زمان کمتری تجزیه‌ و تحلیل کرده و مفهوم جمله را درک کنید و از این‌رو دانش و توانایی خود را افزایش دهید. در ادامه در خصوص راهکاری‌های افزایش سرعت مطالعه بیشتر صحبت خواهد شد. سرفصل‌های عنوان‌ شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • افزایش سرعت مطالعه با توقف صدای درون
  • تقسیم‌بندی کلمات برای افزایش سرعت مطالعه
  • افزایش سرعت مطالعه با استفاده از نشانه‌گر
  • استفاده از دید جانبی برای افزایش سرعت مطالعه
  • افزایش سرعت مطالعه با تنظیم زمان
  • نقش تعیین هدف و توجه به نکات اصلی کتاب در افزایش سرعت مطالعه
  • افزایش سرعت مطالعه با خواندن بیشتر و افزایش دایره‌ واژگان

افزایش سرعت مطالعه با توقف صدای درون

افزایش سرعت مطالعه با توقف صدای درون

صدایی درونی که با عنوان صدای ذهن شناخته می‌شود یک صفت بسیار شایع در میان خوانندگان است. این فرایند صحبت کردن در ذهن همانند صحبت کردن است و می‌تواند بزرگ‌ترین مانع برای افزایش سرعت مطالعه باشد. آیا این دستورالعمل را به یاد می‌آورید “ابتدا گوش دهید و سپس با صدای بلند تکرار کنید”. این دستورالعمل در اغلب کلاس‌های درس گفته‌شده است. معلمان این‌گونه خواندن را به بچه‌ها می‌آموزند که کلمات را با صدای بلند ادا می‌کنند و از کودکان می‌خواهند که ابتدا آن را گوش‌ داده و سپس ادا کنند. این یکی از راه‌هایی است که عادت داشتن به صدای درون را در یک فرد ایجاد می‌کند. اکثر مردم خواندن را از این راه آموختن لذا به‌هیچ وجه نمی‌توانند بر این عادت غلبه کنند مگر اینکه سرعت مطالعه خود را سریع‌تر کنند. اما چرا این دستورالعمل در کاهش سرعت مطالعه موثر است؟
متوسط سرعت خواندن با متوسط سرعت گفتار برابر است. میانگین سرعت خواندن در بزرگسالان ۳۰۰ کلمه در دقیقه است که این مقدار برابر با متوسط سرعت صحبت کردن در افراد است. از آنجایی که اکثر مردم عادت دارند هنگام خواندن، کلمات را با صدای بلند در ذهن خود تکرار کنند بنابراین تمایل دارند که با سرعتی مشابه سرعت صحبت کردن مطالعه کنند اما اگر می‌خواهید سرعت مطالعه خود را افزایش دهید باید این صدای درونی را کنار بگذارید. لازم نیست که هر کلمه‌ای را در ذهن خود بگویید تا مفهوم آن را درک کنید این فقط برای زمانی بود که کودک بودید و توانایی درک مطلب را نداشته‌اید اما اکنون فقط با دیدن کلمات می‌توانید مفهوم آن را درک کنید. مغز شما توانایی پردازش اطلاعات را دارد. مثلا وقتی کلمه “حیاط” را می‌بینید آیا متوقف می‌شوید تا کلمه در ذهن شما تکرار شود البته که این‌طور نیست. شما فقط به آن نگاه می‌کنید و ذهن‌تان به‌طور خودکار آن را پردازش می‌کند. این چیزی است که شما زمان خواندن مطالب یک کتاب یا مجله نیز باید انجام دهید. اگر این موضوع برای شما دشوار است سعی کنید با ابزارآلات موسیقی مثل هدفون کتاب بخوانید یا زمان خواندن آدامس بجوید. حواس‌پرتی مغز تمرکز آن را بر صدای ذهن کمتر می‌کند اگرچه هنوز با نگاه کردن به کلمات می‌توانید آن را پردازش کنید.

صدایی که هنگام خواندن کلمات در ذهن شنیده می‌­شود را صدای درون گویند که برای افزایش سرعت مطالعه باید آن را از بین برد. 

تقسیم‌بندی کلمات برای افزایش سرعت مطالعه

تقسیم‌بندی کلمات به‌طور دقیق با ایده حذف صدای ذهن همخوانی دارد. این عمل به معنای خواندن کلمات متعدد در یک‌ زمان است و کلیدی برای خواندن سریع‌تر است. همه این نکات خواندن باهم هم‌پوشانی دارند. با این‌ حال تقسیم‌بندی کلمات احتمالا یک ابزار عالی است که برای افزایش سرعت مطالعه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به ما آموزش داده‌ شده که هر کلمه را در یک‌زمان بخوانیم تا مفهوم نوشته را از دست ندهیم. این مسئله بر افزایش سرعت مطالعه کنکور تاثیر منفی داشته و سبب از دست رفتن زمان می‌شود. یک شخص می‌تواند چند کلمه را در یک‌زمان درک کند؛ بنابراین بهتر است به‌جای درک لغت‌به‌لغت کلمات آن‌ها را به‌صورت گروهی درک کنید. استفاده از دید جانبی یکی از روش‌های ساده‌تر کردن این مرحله است که در ادامه توضیح داده می‌شود.

تقسیم‌بندی کلمات برای افزایش سرعت مطالعه

در حال حاضر تلاش کنید تا سه کلمه را در یک نگاه بخوانید. خواندن را تا پایین صفحه ادامه دهید، توجه داشته باشید که سریع‌تر از قبل متن کل صفحه را کامل خوانده‌اید. با این‌که وقت کمتری را صرف خواندن کرده‌اید اما هنوز هم قادر به پردازش و درک مطلب چیزی که خوانده‌اید هستید.
حال این مفهوم را یک گام بیشتر پیش ببرید. یک مداد بگیرید و دو خط عمودی موازی صفحه بکشید و متن را به سه قسمت تقسیم کنید. به‌طور معمول از سمت راست بالای صفحه شروع به خواندن کنید و هر چیزی را که می‌خوانید زیر آن با دست یا یک تکه کاغذ خط بکشید. زمان خواندن متن بر یک بخش تمرکز کنید. کلمات را تقسیم کرده و آن‌ها را همانند جاده‌ای که به آن می‌نگرید در یک نگاه بخوانید. این کار را زمان پایین رفتن از صفحه نیز تکرار کنید متوجه می‌شوید که سرعت مطالعه شما افزایش‌ یافته است. برای انجام این کار خود را به چالش کشیده و تا زمانی که احساس خوبی دارید آن را ادامه دهید.

افزایش سرعت مطالعه با استفاده از نشانه‌گر

اگر به‌طور منظم مراقب چشمان خود باشید، متوجه می‌شود که آن‌ها به‌طور مداوم در حرکت هستند. آن‌ها به‌طور یکنواخت به عقب و جلو حرکت نمی‌کنند. این بدین دلیل است که فرد تمایل دارد تا لغاتی که قبلا خوانده است را مجددا بازخوانی کند. این مسئله سبب کاهش سرعت مطالعه شما خواهد شد. به‌احتمال‌ زیاد شما هم این کار را انجام داده‌اید بدون این‌که متوجه آن باشید اما این یکی از عادت‌هایی است که ترک کردن آن دشوار است. ساده‌ترین راه برای ترک این عادت اگرچه ممکن است خنده‌دار باشد استفاده از انگشت یا قلمی به‌عنوان نشانه‌گر است تا نگاه شما را هدایت کند.
قلم و نشانه‌گر سبب تمرکز نگاه ما بر نوشته ‌شده و از حرکت آن به این‌ طرف و آن‌ طرف می‌کاهد. برای خواندن صفحه انگشت خود را بدون توقف و بدون حرکت‌ به‌ عقب، در حال حرکت به جلو نگه‌ دارید. انگشت‌تان را زیر کلمات نگهدارید و زمانی که به انتهای متن رسیدید در مورد چیزی که خوانده‌اید فکر کنید. بنابراین بدون اینکه برای دیدن کلمه‌ای که ندیده‌اید به عقب برگردید متن را تمام کرده و هنوز هم چیزی را که خوانده‌اید به یاد می‌آورید.
اگر زمان خواندن بینایی شما تار شده و خواندن‌تان دچار لغزش می‌شود مشکلی نیست. یک کار ساده این است که نشانه گری بردارید و به کمک آن در طول خط حرکت کنید. این کار به شما این اطمینان را می‌دهد که یک خط را خوانده‌اید و به دلیل تاری بینایی آن را جا نگذاشته‌اید.

استفاده از دید جانبی برای افزایش سرعت مطالعه

استفاده از دید جانبی برای افزایش سرعت مطالعه

بعد از گذشتن از سه مرحله قبلی شما قادر به ورود به این مرحله خواهید بود. اگرچه این مرحله گام نهایی نیست اما یکی از مهم‌ترین گام‌ها در افزایش سرعت مطالعه است. از تکنیک‌های بالا برای مشاهده و درک چند کلمه در یک‌ زمان استفاده‌ شده است. به‌جای این‌که در گروه‌های کوچکی از کلمات بمانید سعی کنید یک خط را در یک‌ زمان بخوانید. این به معنی نگاه کردن به مرکز خط و استفاده از دید جانبی برای خواندن بقیه خط است. به این‌ ترتیب صفحه را اسکن کرده و هنگامی‌که به پایین صفحه رسیدید متوجه می‌شوید چیزی که خوانده‌اید را درک کرده‌اید. درواقع ذهن شما چیزی که خوانده‌اید را در همان زمان ثبت کرده است.

منظور از استفاده از دید جانبی برای افزایش سرعت مطالعه این است که به‌جای تمرکز بر گروه کوچکی از کلمات سعی کنید تمام کلمات موجود در خط را همزمان بخوانید.

کیت راینر متخصص حرکات چشمی اذعان داشته که خواندن بیش از ۵۰۰ کلمه در دقیقه غیرممکن است‌؛ زیرا توانایی درک و پردازش اطلاعات دیداری از طریق حرکات فیزیکی چشم محدود است اما متخصصین تندخوانی معتقدند اگر ذهن فردی بتواند چند خط را در یک‌ زمان پردازش کند قادر خواهد بود این محدودیت را کنار گذاشته و خواندن بیش از ۵۰۰ کلمه در دقیقه برای او ممکن خواهد بود.

افزایش سرعت مطالعه با تنظیم زمان

قبل از این‌که سریع‌تر خواندن را بیاموزید باید از مقدار سرعت مطالعه خود باخبر شوید تا هرزمانی که مطلبی را می‌خوانید روی سرعت خواندن خود کارکنید. تایمر را روی یک دقیقه یا بروی زمانی کمتر از مدت‌ زمانی که معمولا مطالعه شما به طول می‌انجامد، تنظیم کنید. وقتی تایمر ثابت شد چندصفحه‌ای که خوانده‌اید را ثبت کنید. برخی وب‌سایت‌ها به شما کمک می‌کنند تا دریابید که چند کلمه را در دقیقه می‌توانید بخوانید.
در حال حاضر باید تمام تکنیک‌های افزایش سرعت مطالعه را بیاموزید و به کمک آن‌ها تست و تکرار کنید. هر بار که متنی را می‌خوانید میزان تعداد کلمات ثبت‌ شده در دقیقه را با تایمر ثبت کنید. یک هدف روزانه یا هفتگی برای خود تعیین کرده و زمانی که به آن رسیدید آن را تقویت کنید. با این بازی کوچک قادر خواهید بود سرعت مطالعه خود را افزایش دهید. البته توجه داشته باشید که تندخوانی را فدای درک مطلب نکنید، این مسئله در خصوص افزایش سرعت مطالعه کنکور بسیار حیاتی خواهد بود.

نقش تعیین هدف و توجه به نکات اصلی کتاب در افزایش سرعت مطالعه

نقش تعیین هدف و توجه به نکات اصلی کتاب در افزایش سرعت مطالعه

اگر به موضوع کتاب یا نوشته‌ای دقت کنید می‌توانید هدف آن را از بیان مطالب دریابید. با پی‌بردن به هدف بیشتر می‌توانید بر موضوع تمرکز کرده و درنتیجه سرعت مطالعه شما افزایش می‌یابد. برای افزایش سرعت مطالعه کنکور باید دریابید که هدف نویسنده کتاب از بیان موضوع چیست. آنگاه به‌آسانی می‌توانید افکار خود را در آن مسیر شکل داده و درک بهتری از مطالب آن داشته باشید. زمانی که کتابی با هدف خوانده می‌شود اطلاعات مرتبط با هدف ارزیابی‌شده و مطالب غیرضروری خواه‌ناخواه کم‌رنگ‌تر دیده می‌شوند که درنتیجه‌ آن سرعت مطالعه افزایش می‌یابد.

مشخص کردن هدف مطالعه ذهن را برای دریافت اطلاعات کنجکاو کرده و سرعت مطالعه و درک مطلب را افزایش می‌دهد.

اگر زمانی را برای خواندن مطلبی صرف می‌کنید، بهتر است مدت‌ زمانی را برای خواندن نکات اصلی آن کتاب اختصاص دهید. فهرست مطالب و زیرنویس نمودارها را بخوانید تا درک کلی از موضوع هر فصل یا بخش به دست آورید. فهرست کتاب همانند راهنمایی است که درک کلی از موضوع کتاب را در اختیار خواننده قرار می‌دهد. بعد از خواندن فهرست، قسمت اول هر بخش را بخوانید. آخرین قسمت و وسط آن را نیز بخوانید. درنهایت در ذهن خود به آنچه خوانده‌اید فکر کنید و آن‌ها را در کنار هم قرار دهید.

افزایش سرعت مطالعه با خواندن بیشتر و افزایش دایره‌ واژگان

این ادعای قدیمی که “تمرین، کار را کامل می‌سازد” بسیار دقیق بیان‌ شده است. هر فرد حرفه‌ای چه هنرمند باشد چه موسیقی‌دان، به‌طور مرتب کار خود را انجام می‌دهند. یک خواننده نیز باید همین کار را انجام دهد. هرچه بیشتر مطالعه کند سرعت مطالعه وی افزایش می‌یابد.

زمانی که در حال خواندن مطلبی هستید و به یک کلمه ناآشنا مواجه می‌شوید چه می‌کنید؟ آن را رد می‌کنید؟ سعی می‌کنید مفهوم آن را به کمک جمله بیابید؟ یا به دنبال معنی آن در فرهنگ لغت می‌گردید؟ هرکدام از این اقداماتی که انجام می‌دهید به‌طور قابل‌توجهی از سرعت مطالعه شما می‌کاهد. اگر بروی بهبود واژگان خود کارکنید کلمات بیشتری را می‌توانید درک کنید. آشنایی با کلمات کلیدی یک متن سرعت خواندن آن متن را برای ما ساده‌تر خواهد کرد.

کسانی که دوست‌دار مطالعه هستند تمایل دارند که اطلاعات زیادی را در مدت زمان کم به دست آورند؛ از این‌ رو به دنبال راهکاری برای افزایش سرعت مطالعه هستند. توقف صدای درون، استفاده از نشانه‌گر در زمان مطالعه و برخورداری از دید جانبی از جمله راهکارهایی است که برای افزایش سرعت مطالعه بسیار کارساز خواهند بود. زمان خواندن کتاب خصوصا کتاب‌های درسی بهتر است نسبت به موضوع کتاب و هدف بیان مطالب آن آگاهی داشته باشید. از این طریق می‌توانید اطلاعات مرتبط را ارزیابی کرده و با افزایش سرعت مطالعه کنکور شانس موفقیت خود را در این آزمون بزرگ بیشتر کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین:  4/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *