۱۰ روش عملی برای تمرکز کردن روی کاری که انجام می‌دهید

امروزه کسب‌وکار با سرعت فوق‌العاده‌ای رو به ‌پیشرفت و حرکت است. با وجود اینکه تکنولوژی، ارتباطات و جمع‌آوری اطلاعات را راحت‌تر کرده است اما باعث جایگزینی ماشین‌ها و فن‌آوری‌های پیشرفته‌ تکنولوژی به جای انسان شده است. استفاده از رباتیک به‌جای نیروی انسانی، اولین گزینه انتخاب برای هر سازمانی به شمار می‌رود؛ که این موضوع باعث کاهش استفاده از توانایی‌های انسان شده است. مدیران و سرمایه‌داران ترجیح می‌دهند یک‌بار هزینه کرده و ربات‌ها و ماشین‌های گران‌قیمت را خریداری کنند تا ماه‌به‌ماه به پرداخت دستمزد کارگران مجبور نباشند. این شیوه در طولانی‌مدت به نفع آن‌ها خواهد بود مگر این‌که نیروی انسانی مزایای ویژه‌ای برای آن‌ها داشته باشد.
بنابراین یک حرفه‌ای بیشتر از همیشه نیاز دارد که نه‌تنها وظایفش را به‌خوبی انجام دهد، بلکه بتواند آن را با حداکثر کارایی، دقت و خلاقیت به پایان برساند. برای انجام هر کاری در بالاترین سطح، انسان نیاز به‌دقت و تمرکز کردن بر روی آن کار را دارد. بهترین نحوه‌ انجام هر کار و بهره‌وری کامل از زمان این است که بتوانیم به‌طور کامل حواس‌مان را به تمرکز کردن روی کار خود اختصاص دهیم.
بالا بردن قدرت تمرکز یکی از چالش‌های پیچیده‌ای است که شما در حرفه‌تان با آن مواجه می‌شوید تا بتوانید به‌طور کامل با مدیریت زمان وظایف‌تان را به نحو احسنت انجام دهید.

در ادامه با ارائه‌ ۱۰ راهکار عملی به شما خواهیم گفت که چگونه به‌جای حواس‌پرتی‌های کوچک و بزرگ با تمرکز کردن روی کارمان باعث افزایش قدرت تمرکز و بهره‌وری در حرفه خود شویم.

 • با تمرکز روی کارهای کوتاه مدت شروع کنید
 • برای بهتر تمرکز کردن یک جای آرام انتخاب کنید
 • در ساعت‌های نهاری ذهن‌تان را آرام کنید
 • از استراحت‌های کوتاه مدت غافل نشوید
 • روی کارتان تمرکز کنید نه روابط شخصی با همکاران
 • به تدریج خود را برای انجام کارهای مشکل آماده کنید
 • به خودتان پاداش بدهید
 • برای تمرکز روی کارتان افکار مثبت و منفی را تایید را رد کنید
 • روی یک کار متمرکز شوید اما آهسته و پیوسته پیش بروید
 • منفی بافی نکنید

با تمرکز روی کارهای کوتاه‌مدت شروع کنید

تمرکز کردن شباهت بسیاری با وزنه‌برداری دارد. شما می‌توانید مهارت افزایش قدرت تمرکز را با تمرین کردن به دست آورید. به این شکل که، با وزنه‌های سبک شروع کنید. یعنی ابتدا از ساعت‌های کم و کوتاه و وظایف کوچک شروع کنید. برای مثال از نیم ساعت تمرکز کردن شروع کنید، به‌طوری‌ که در این نیم ساعت خود را متعهد کنید که به هیچ‌چیز دیگر فکر نکنید و با افکار مزاحم مبارزه کنید. هرگاه توانستید نیم ساعت به این شکل سپری کنید و فقط به تمرکز کردن روی کارتان بپردازید، آن زمان است که می‌توانید به سراغ پروژه‌های بزرگ‌تر و زمان‌های طولانی‌تر بروید. به این شکل، عضله‌های تمرکزتان انعطاف‌پذیر شده و موجب افزایش قدرت تمرکز می‌شود.

برای بهتر تمرکز کردن یک جای آرام انتخاب کنید

سروصدای محیط اطراف می‌تواند شما را منحرف کند و باعث کاهش تمرکز شما شود، که در نتیجه موجب افت کیفیت مدیریت زمان و بهره‌وری شما خواهد شد. هرگاه نیاز به تمرکز کردن دارید، به دنبال یک مکان آرام باشید و اگر یک پروژه بسیار حساس در دست دارید، بهتر است یک روز آرام را انتخاب کنید تا موجب بالا بردن قدرت تمرکز بر روی کار خود شوید.

در ساعت‌های نهاری ذهن‌تان را آرام کنید

در ساعت نهار ذهن‌تان را از هرگونه فکری خالی کرده و آسوده‌ خاطر از نهارتان لذت ببرید. سعی کنید نهارتان را در کنار دیگران صرف کنید تا حواس‌تان برای ساعتی از کار پرت شود. ذهن شما به این استراحت نیاز دارد وگرنه تمرکز کردن روی کار برای‌تان غیرممکن خواهد شد. هم‌چنین سعی نکنید ساعت نهارتان را به تعویق بی‌اندازید زیرا این کار فقط موجب حواس‌پرتی شما خواهد شد. هنگامی‌که معده‌ انسان خالی می‌شود، مغز فقط به غذا خواهد اندیشید و اجازه‌ هرگونه تمرکز کردن را از شما صلب خواهد کرد.

از استراحت‌های کوتاه مدت غافل نشوید

اگر در یک محیط تولیدی کار می‌کنید و فعالیت بدنی بالایی داری باید بدانید که بیشتر از ۸ تا ۱۰ ساعت قادر به انجام کار مفید نخواهید بود. اگر نیازمند تمرکز کردن برای مدت‌زمان طولانی هستید و می‌خواهید نتیجه‌ بهتری بگیرید، برای بهره‌وری بیشتر می‌توانید کمی شدت کار خود را زیاد کنید اما در بین آن وقفه ایجاد کنید. ذهن انسان می‌تواند بین ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه بدون هیچ استراحتی پردازش کند. به‌عنوان‌ مثال بعد از هر ۵/۱ ساعت کار فشرده یک ربع زمان استراحت به خود اختصاص دهید. این‌گونه موجب افزایش قدرت تمرکز خودخواهی شد و در کارهای‌تان بهره‌وری بیشتری خواهید داشت.

روی کارتان تمرکز کنید نه روابط شخصی با همکاران

برای کارمند مولدی که قصد دارد مولد باشد، محل کار می‌تواند به یک میدان مین تبدیل شود. تعامل شخصی با دیگران بدون ایجاد درگیری، برچسب خوردن و تولید شایعات غیرممکن است. درگیر شدن با هر یک از موارد ذکر شده می‌تواند تا مدت‌ها ذهن شما را مشغول کند و مانع از تمرکز کردن روی کارتان شود اما یک‌ راه مطمئن برای مقابله با این مسئله وجود دارد.
طبق برنامه‌ روزانه‌ خود عمل کنید و خود را درگیر معاشرت‌های شخصی و غیرکاری نکنید. برای فهماندن این موضوع به دیگر همکاران‌تان هم می‌توانید چیزی شبیه مزاحم نشوید روی میز یا اتاقک خود قرار دهید و یا اگر در کارتان نیاز به ارتباط با دیگر همکاران‌تان دارید برای جلوگیری از هرگونه اتلاف وقت، از پیام‌های صوتی، ایمیل و راه‌های مشابه استفاده کنید. این‌گونه مدیریت زمان در دست‌تان خواهد ماند. ممانعت از ارتباطات غیرضروری موجب افزایش قدرت تمرکز در شما خواهد شد.

به تدریج خود را برای انجام کارهای مشکل آماده کنید

انجام کارهای سخت می‌تواند شما را تبدیل به فولاد آبدیده کند. با انجام این‌گونه کارها خود را به چالش بکشید و باعث افزایش قدرت تمرکز و توانایی‌های خود شوید. به این شکل شما بر روی توانایی‌هایتان سرمایه‌گذاری می‌کنید و سطح خود را بالا می‌برید.

بزرگ‌ترین چالش زندگی این است که بتوانیم متمرکز باشیم.
درجایی که رقابت بسیاری وجود دارد، تنها نشان برتری متمرکز بودن روی کار است.

به خودتان پاداش دهید

استفاده از روش ارائه پاداش، در هر شرایطی موثر است. هرگاه کاری را به‌درستی و با تمرکز کردن بالا انجام دادید و بهترین بهره‌وری را داشتید خودتان را به یک رستوران دعوت کنید و برای خود خرید کنید. این‌گونه حس رضایت از خودتان بالا می‌برید که این حس تاثیر به سزایی در عملکردتان دارد.

برای تمرکز روی کارتان افکار مثبت و منفی را تایید را رد کنید

شما نمی‌توانید مانع افکار تصادفی که درون ذهن‌تان پدید می‌آید بشوید. اما می‌توانید چیزی شبیه یک دفترچه یادداشت همراه‌تان داشته باشید هر چه که به ذهن‌تان رسید یادداشت کنید تا بعدا به آن رسیدگی کنید. این‌گونه افکار مزاحم، مانع از تمرکز کردن شما نخواهد شد.

روی یک کار متمرکز شوید اما آهسته و پیوسته پیش بروید

پایداری یکی از صفات افراد موفق است. کسب توانایی تمرکز کردن، ماندن در مسیر و افزایش تلاش به شما کمک می‌کند با هرگونه شکستی مواجه شوید و درنهایت به اهداف خود برسید. اگر هر بار بخواهید بر روی شکست‌های‌تان متمرکز شوید، قدرت تمرکز کردن خود را از دست خواهید داد. اگر یک‌بار موفق نشدید با صرف زمان بیشتر و کمی صبر و حوصله بار دیگر موفق خواهی شد. برای رسیدن به اهداف‌تان با عجله کردن همه چیز را خراب نکنید.

زندگی یک مسیر طولانی است. فقط بر روی ماندگاری تمرکز کنید و به جلو حرکت کنید

منفی بافی نکنید

افکار منفی به‌شدت توانایی‌های ذهنی را از بین می‌برد. افکار منفی به‌عنوان یک فرآیند، باعث تحریک بیش‌ازحد مغز، افزایش فشار روانی و تنش می‌شود. در چنین شرایطی مغز هرگونه ثبات و تمرکزی را رد می‌کند و مانع از تمرکز کردن روی کارتان می‌شود. در این‌گونه موارد تنفس عمیق باعث از بین رفتن تنش‌های بدن و افزایش بهره‌وری مغز می‌شود.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

2 پاسخ به “۱۰ روش عملی برای تمرکز کردن روی کاری که انجام می‌دهید”

 1. آنابل گفت:

  سلام و درود خدمت شما دوست عزیز
  مطالب جالب و خواندنی،وآموزش این مطالب جالب به من کمک و انگیزه زیادی داد با تشکر از حمایت شما

 2. آنابل گفت:

  درود به شما دوست گرامی
  توجه و تمرکز عالیه ولی در کار من بعد از تمرکز و تفکر مهمترین توجه ام این است که غافلگیر نشوم.غافلگیری در کار من باعث افت کاری و فشار بسیار زیاد در ذهنم میشود
  بنابراین تا جایی که میتوانم مطالعه و بررسی کنم تا غافلگیر نشوم.
  با تشکر از حمایت شما دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *