۲۵ توصیه کاملا عملی برای این که امسال بیشتر کتاب بخوانید

مطالعه دانش و بینش شما را ارتقا می‌دهد. وارد شدن به دنیای کتاب، دید شما را باز و ذهن‌تان را خلاق می‌کند. هیچکس نمی‌تواند مفید بودن کتاب‌ها را انکار کند اما هنوز آمار مطالعه در کشور پایین است. بهانه بیشتر افراد برای مطالعه نکردن، زمان است. واقع‌بین باشیم ما زمان داریم اما از آن به درستی استفاده نمی‌کنیم. زمان گران‌بها است و همه از آن بهره‌مند شده‌اند اما برخی کمتر قدر آن را می‌دانند. البته دلایل دیگری نیز برای مطالعه نکردن داریم. برخی به هزینه بالا اشاره می‌کنند. پیشنهاد ما استفاده از نسخه صوتی یا الکترونیک کتاب‌ها است که معمولا به دلیل نداشتن هزینه چاپ قیمت کمتری دارد. ما در این مقاله قصد داریم ۲۵ نکته را با شما در میان بگذاریم که به کمک آن‌ها می‌توانید بین کارهای روزانه خود، زمانی برای مطالعه پیدا کنید.

۱- اهداف بلند مدت برای خود تعیین نکنید

واقع‌بین باشید و اگر یک کتاب‌خوان حرفه‌ای نیستید از کتاب‌های قطور و طولانی شروع نکنید. کتاب‌های طولانی در دست کسانی که خیلی اهل مطالعه نیستند، معمولا نیمه رها می‌شوند و ممکن است هیچ‌وقت تا انتها خوانده نشوند. از یک عدد دست‌یافتنی‌تر مثل روزی ۲۰ صفحه یا ماهی یک کتاب شروع کنید.

۲- اهداف‌تان را برای خودتان نگاه دارید

پژوهش‌ها نشان می‌دهد اهداف سختی مثل مطالعه را نباید با دیگران در میان بگذارید. البته این نکته در مورد همه اهداف صدق نمی‌کند. شما برای دیگران مطالعه نمی‌کنید پس این هدف را به تشویق یا نقد دیگران وابسته نکنید.

۳- از کتابی که دوست ندارید، عبور کنید

اگر خواندن کتابی را شروع کردید و از آن لذت نبردید، کنار بگذارید و کتاب دیگری انتخاب کنید. مطالعه یک اجبار نیست. در ذهن‌تان از آن یک تجربه لذت‌بخش بسازید تا همیشه مشتاق مطالعه باشید.

۴- موضوعات مورد علاقه خود را بخوانید

مطالعه کتاب‌های مربوط به کار یا رشته تحصیلی خوب است اما کافی نیست. معمولا از کتاب‌های مدرسه دل‌خوشی نداریم چون مجبور بودیم آن‌ها را بخوانیم اما رمانی که مدت‌ها پیش با علاقه خواندیم را به خوبی به یاد داریم. هر کتابی برای ما لذت‌بخش است انتخاب خوبی است. حتما بین کتاب‌های تخصصی، کتاب‌هایی با موضوعات متفرقه و جذاب هم مطالعه کنید.

۵- همیشه یک کتاب همراه خود داشته باشید

در طول روز، زمان‌های زیادی را به راحتی از دست می‌دهیم. با به همراه داشتن کتاب می‌توانیم از آن‌ها برای مطالعه استفاده کنیم. با پیشرفت تکنولوژی و اختراع گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و کتاب‌خوان‌ها می‌توانید از نسخه‌های الکترونیک یا صوتی کتاب استفاده کنید و به‌جای یک کتاب چندین کتاب به همراه داشته باشید.

۶- اولویت بیشتری به مطالعه بدهید

مطالعه از بسیاری از کارهایی که در طول روز برای آن وقت می‌گذاریم مفیدتر است. چرا به‌جای کارهای بیهوده مطالعه نکنیم؟ به‌جای تماشای تلویزیون، شبکه‌های اجتماعی و خیلی از کارهایی که بیشتر از حد معمول از ما زمان می‌گیرد و ارزش کمتری دارد را با مطالعه عوض کنیم. در طول روز چقدر از زمان خود را صرف شبکه‌های اجتماعی می‌کنید؟ اگر این عدد زیاد است سعی کنید آن را کنترل کنید.

چرا به‌جای کارهای بیهوده مطالعه نکنیم؟ به‌جای تماشای تلویزیون، شبکه‌های اجتماعی و خیلی از کارهایی که بیشتر از حد معمول از ما زمان می‌گیرد و ارزش کمتری دارد را با مطالعه عوض کنیم.

۷- در چالش‌های مطالعه شرکت کنید

مسابقات کتاب‌خوانی فرصت خوبی برای عادت کردن به مطالعه است. وقتی خودتان را وادار می‌کنید کتابی را در مدت محدودی بخوانید متوجه می‌شوید مطالعه آنقدرها هم کار دشواری نیست. چالش انگیزه لازم را در اختیارتان می‌گذارد و باعث می‌شود مطالعه برای شما خسته‌ کننده نباشد.

۸- شرایط مناسبی برای مطالعه فراهم کنید

محیطی آرام به دور از هر عاملی که باعث حواس‌پرتی شود، برای مطالعه مناسب است. تلفن همراه‌تان را روی حالت پرواز قرار دهید. تلویزیون روشن نکنید. با کسی صحبت نکنید. هیچ چیزی نباید شما را وسوسه کند تا از مطالعه دست بکشید. با خیال راحت و بدون مزاحم، در میان صفحات کتاب پرسه بزنید و از آن لذت ببرید.

۹- بیشتر کتاب بخرید

همیشه تعدادی کتاب مطالعه نشده داشته باشید. این کار انگیزه شما را برای خواندن کتاب‌های بیشتر، تقویت می‌کند. خیلی پیش می‌آید که مبلغ زیادی را برای خریدن لباسی که شاید هرگز آن را نپوشیم خرج می‌کنیم. اگر کمی با دقت‌تر خرج کنیم می‌توانیم مبلغی را هم برای خرید کتاب‌های بیشتر کنار بگذاریم. داشتن کتاب‌های خوانده نشده اشتیاق شما را برای تمام کردن یک کتاب و شروع کتاب دیگر بیشتر می‌کند.

۱۰- از تکنولوژی استفاده کنید

قبول دارم که کتاب‌های چاپی دوست داشتنی‌تر هستند اما کتاب‌های الکترونیکی مزایای جالب توجهی دارند که نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. شما نمی‌توانید یک قفسه کتاب را همیشه همراه خود داشته باشید اما گوشی هوشمند شما همیشه همراه‌تان است.

۱۱- ذهنیت خود را اصلاح کنید

کتاب خواندن را در ذهن خود، کاری ضروری مثل غذا خوردن بدانید. کتاب غذای روح شما است. اگر دوست دارید فرد موفقی باشید باید باور داشته باشید که مطالعه کاری ضروری است.

۱۲- روزنامه‌وار بخوانید

نیازی نیست همه جملات خیلی عمیق بخوانید. اگر به جمله نامفهومی برخوردید خیلی مکث نکنید؛ احتمالا در جملات بعدی کتاب، توضیحات بیشتری آمده تا موضوع را روشن کند. با این روش سریع‌تر کتاب را تمام خواهید کرد.

۱۳- کتاب‌های متنوع بخوانید

این روش شاید برای همه جالب و حتی مناسب نباشد اما به یک بار امتحان کردن می‌ارزد. در یک ماه چند کتاب را به صورت موازی بخوانید. یکی را در محل کار، یکی در اتاق خواب یکی در گوشی هوشمند و هر گزینه‌ای که برای‌تان ممکن است. این تنوع، مطالعه را جذاب‌تر می‌کند. مراقب باشید تعداد کتاب‌ها به قدری زیاد نشود که گیج‌کننده به نظر برسد.

۱۴- همیشه در جستجوی کتاب جدید باشید

خیلی از شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها کتاب معرفی می‌کنند. گاهی نیز ممکن است اطرافیان کتابی را به شما معرفی کنند. نام هر کتابی برای‌تان جذاب بود را جایی یادداشت کنید تا در زمان مناسب آن را تهیه کنید.

۱۵- در مسافرت یا قبل از خواب کتاب بخوانید

هر دوی این موقعیت‌ها برای مطالعه عالی هستند. وقتی به مسافرت می‌روید وقت شما آزاد است. در طول مسیر می‌توانید کتاب بخوانید یا به کتاب صوتی گوش دهید. این فرصت ممکن است برای تمام کردن یک کتاب کافی باشد. پیش از خواب نیز به‌جای استفاده از تلویزیون یا شبکه‌های اجتماعی کتاب بخوانید. این بهترین فرصت است. معمولا در این ساعت چیزی تمرکز شما را به هم نمی‌زند.

وقتی به مسافرت می‌روید وقت شما آزاد است. در طول مسیر می‌توانید کتاب بخوانید یا به کتاب صوتی گوش دهید.

۱۶- یک راه ساده برای انتخاب کتاب

به‌جای جستجوی بی‌هدف برای انتخاب کتاب، از لیست‌ کتاب‌هایی که افراد موفق برای مطالعه معرفی کرده‌اند استفاده کنید. با این کار زمان بیشتری برای مطالعه خواهید داشت.

۱۷- تمرکز کنید

اگر کارهای ناخوشایند و مهمی برای انجام دادن دارید پیش از شروع مطالعه تکلیف ‌آن‌ها را روشن کنید تا با خیال راحت و بدون نگرانی از کتاب خواندن لذت ببرید.

۱۸- کتاب‌هایی که خواندید را به دیگران نیز معرفی کنید

در ابتدا گفتیم اهداف کتاب خواندن خود را به کسی نگویید اما بعد از خواندن هر کتاب آن را به دیگران معرفی کنید. می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی خود بخش‌های کوتاه و جالبی از آن را منتشر کنید و یا به‌طور خلاصه در مورد آن توضیحی بنویسید. با این کار هم اطلاعات خود را با دیگران به اشتراک گذاشته‌اید و هم آن‌ها را به مطالعه تشویق کردید.

۱۹- کتاب بعدی خود را از قبل انتخاب کنید

همیشه کتاب اضافی داشته باشید تا وقتی مطالعه یک کتاب را تمام کردید، بدون وقفه سراغ بعدی بروید. این کار به شما کمک می‌کند کتاب‌ها را با اشتیاق و انگیزه بیشتری به پایان برسانید.

۲۰- زمان مشخصی از روز را برای مطالعه در نظر بگیرید

می‌توانید شب‌ها پیش از خواب و یا هر ساعتی از روز که به نظرتان مناسب است را برای مطالعه در نظر بگیرید. این کار باعث می‌شود به کتاب خواندن عادت کنید. اگر زمان مناسبی را انتخاب کرده باشید، علاوه بر خود شما، در این ساعت محیط اطراف‌تان نیز برای مطالعه آماده است.

۲۱- کتاب‌های حراجی بخرید

همیشه لازم نیست برای کتاب هزینه زیادی پرداخت کنید. گاهی که به کتاب‌فروشی مراجعه می‌کنید، سری به کتاب‌های حراج شده بزنید. ممکن است کتابی که مورد پسندتان باشد را پیدا کنید. بعضی از کتاب‌ها هم با دلایل متفاوتی به صورت رایگان در اینترنت بارگذاری شده‌اند و می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید. البته مراقب حقوق نویسنده و ناشر هم باشید و هر کتاب رایگانی را دانلود نکنید.

۲۲- عضو کتابخانه شوید

کتابخانه‌ها شما را با کتاب‌های بیشتری آشنا می‌کنند علاوه بر این فضای ایده‌آلی برای مطالعه دارند. این ویژگی‌ها انگیزه شما را برای مطالعه تقویت می‌کند. علاوه بر این مهم‌ترین ویژگی کتابخانه‌ها، استفاده از تعداد زیادی کتاب با هزینه عضویت اندک است.

۲۳- اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی را ترک کنید

ترک هر عادتی دشوار است. شبکه‌های اجتماعی هم با نفوذی که در زندگی ما دارند به بخشی از زندگی ما تبدیل شده‌اند اما کمی فکر کنید؛ روزی چند کلمه در شبکه‌های اجتماعی می‌خوانید؟ در این زمان چند صفحه کتاب می‌توانستید بخوانید؟ اطلاعات کدام مهم‌تر است؟ شبکه‌های اجتماعی پر است از اطلاعات پراکنده که معمولا کاربرد چندانی هم در زندگی ما ندارد. بهتر نیست عادت کنیم به‌جای آن کتاب بخوانیم؟
اوایل کار بهتر است از کتاب چاپی استفاده کنید چون گوشی هوشمند شما را وسوسه می‌کند به‌جای خواندن کتاب به سراغ شبکه‌های اجتماعی بروید. خودتان را به یک باره از شبکه‌های اجتماعی محروم نکنید. به تدریج از زمانی که برای شبکه‌های اجتماعی می‌گذارید کم کنید و به‌جای آن مطالعه کنید.

۲۴- مسابقه «دو سرعت» مطالعه

روزهایی که حوصله مطالعه ندارید و نمی‌توانید تمرکز کنید، با یک مسابقه تندخوانی این کار را جذاب‌تر کنید. فقط ۲۰ دقیقه به خودتان فرصت مطالعه بدهید. احساس از دست دادن باعث می‌شود با ولع بیشتری بخوانید و سعی کنید از این زمان محدود بیشترین استفاده را ببرید.

۲۵- با صدای بلند کتاب بخوانید

مطالعات نشان می‌دهد این کار تمرکز و توجه شما را بیشتر می‌کند. اگر در مکان‌های عمومی هستید می‌توانید بدون صدا لب بزنید.

شاید فکر کنید مزایای مطالعه را می‌دانید. کتاب مفید است و کسی نمی‌تواند منکر این موضوع شود. کتاب علاوه بر اینکه دانش ما را افزایش می‌دهد عملکرد مغز و حافظه ما را نیز بهبود می‌بخشد. مطالعه خلاقیت و تفکر نقادانه را نیز در ما تقویت می‌کند. کسانی که بیشتر می‌خوانند بهتر می‌نویسند. خواندن مهارت‌های ارتباطی ما را نیز ارتقا می‌دهد. مطالعه استرس را نیز کاهش می‌دهد. اطلاعات موجود در کتاب‌ها سبک زندگی ما را بهتر می‌کنند. کتاب‌های متنوع به ما کمک می‌کند تا از هر شاخه‌ای اطلاعات داشته باشیم و در زندگی خود از آن استفاده کنیم. به کمک این اطلاعات در جمع‌های دوستانه و خانوادگی حرف‌هایی برای گفتن داریم و اعتمادبه‌نفس ما نیز افزایش پیدا می‌کند.
تمام این مزایا برای تشویق ما به مطالعه و بالا بردن میانگین مطالعه کافی نیست. مقاومت ما برای مطالعه چند دلیل جزئی دارد. در این مقاله سعی کردیم راهکارهای برای این مشکل ارائه کنیم. ۲۵ راهکار عملی و ساده که به ما کمک می‌کند به‌جای بهانه‌جویی بیشتر کتاب بخوانیم. کافی است کمی برنامه‌ریزی کنیم و با جدیت، اهدافی که برای مطالعه در نظر گرفته‌ایم را دنبال کنیم. فراموش نکنید که مطالعه یک تفریح است و برای اوقات فراغت سرگرمی خوب و نسبتا ارزانی است.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

یک پاسخ به “۲۵ توصیه کاملا عملی برای این که امسال بیشتر کتاب بخوانید”

  1. روبینا گفت:

    خیلی ممنون از مطلب کامل و مفیدتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *