تاثیر نظم شخصی بر دستیابی به موفقیت
رشد فردی و موفقیت

انضباط فردی قانونی برای رسیدن به موفقیت

[تعداد: 1    میانگین: 1/5]

هرگاه صحبت از نظم می‌شود به یاد خانه یا اتاقی مرتب، کمدی با لباس‌های چیده شده، آشپزخانه براق و میز کار مرتب می افتیم؛ اما آیا نظم تنها به معنای مرتب بودن محیط اطراف یا سر و وضع خودمان است.

زندگی واقعی ما چگونه است؟

کارهای روزانه و روزمره خود را با نظم پیش می‌بریم؟

ما باید به گونه‌ای زندگی کنیم که بتوانیم برای زندگی خود برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشیم. رسیدن به این شرایط نیازمند انضباط شخصی است.

ساختار روزانه چیزی است که به ما کمک می‌کند از زمانمان بیشترین استفاده را کنیم.

حتی اگر در پیدا کردن نظم در زندگی تا حالا موفق نبودید، شما را تشویق می‌کنیم که دوباره تلاش کنید و تأثیر نظم را در زندگی فردی خود ببینید.

تهیه یک برنامه قابل انعطاف به شما کمک می‌کند هرروز هفته در کارهای خود منظم باشید. در این مقاله تأثیر نظم و انضباط در زندگی را برای شما بازگو می‌کنیم.

برای آشنایی با نحوه به دست آوردن نظم و انضباط فردی مطالب زیر را مطالعه بفرمایید:

 • انضباط فردی چیست؟
 • دسته‌کلید دست‌یابی به انضباط شخصی

انضباط فردی چیست؟

انضباط فردی به کدهای اخلاقی باز می‌گردد که فرد برای خود تجویز می‌کند.

وی با اتکا به این کدهای اخلاقی می‌تواند برای انجام یک کار در جهان و یا برای گسترش و بکارگیری یک الگوی خاص رفتاری تحت هر شرایطی اقدام کند.

به عنوان مثال اگر من تصمیم بگیرم که ۵ کیلو وزنم را کم کنم و این کار را در یک بازه زمانی ۳ ماهه انجام دهم، مطمئناً نیازمند انضباط فردی هستم.

از سوی دیگر زمانی که تصمیم می‌گیرم از قانون طلایی: همانطور که دوست داری دیگران با تو رفتار کنند خودت هم با آن‌ها همانطور رفتار کن پیروی کنم، آن وقت خودم را مقرر کرده‌ام که یک رفتار تأیید شده را در خصوصیات اخلاقی خود بگنجانم.

می‌توان اظهار داشت که انضباط فردی یک کد رفتاری است که فرد برای خود معین می‌کند و از آن تحت هر شرایطی پیروی می‌کند تا به هدف خاصی که در ذهن دارد برسد.

انضباط فردی همراه با دیسیپلین

برای رسیدن به انضباط فردی باید میان کلیه فاکتورهای دخیل در رساندن شما به نتیجه ارتباط برقرار کنید.

به عنوان مثال برای کاهش وزن، ایجاد ارتباط یعنی برقراری ارتباط میان رژیم، مواد غذایی مصرفی، ورزش، لذت آنی، میل و رغبت، درد گرسنگی و لذت رسیدن به نتیجه. زمانی که این اتصال میان عوامل مختلف این امر ایجاد شد، آنوقت می‌توانیم تصمیم بگیریم که چه عواملی در این میان می‌توانند به ما کمک کنند و چه عواملی مانع راه و مسدود کننده مسیر ما هستند؛ بنابراین باید لیستی از بایدها و نبایدها تهیه کرده و روی آن کارکنید.

عوامل مثبت و منفی همیشه باید در یک خط تعادل قرار داشته باشند تا ما بتوانیم به هدف خود دست پیدا کنیم.

برخلاف چیزی که عموم مردم تصور می‌کنند، نظم شخصی یک رفتار آگاهانه است. یعنی باید یک جفت کفش آهنی بپوشید و به استقبالش بروید.

خبری از متدهای یادگیری زبان انگلیسی در خواب و لاغری در یک هفته و… نیست.

این مهارت از آن دسته مهارت‌هایی است که باید وقت زیادی برایش صرف کنید تا بتوانید کنترل زندگی خودتان را در دست بگیرید.

این ویژگی مشترک تمام انسان‌های موفق است، اگر آسان بود که همه انجامش می‌دادند!

وجه تمایز افراد موفق و غیر موفق در داشتن همین عادت‌هاست.

انسان های موفق بیشتر اثر مرکب را باور داشته‌اند و دارند. آن‌ها از لذت‌های آنی و لحظه‌ای، به امید داشتن موفقیت‌های بزرگ و پایدار می‌زنند. به‌خوبی کنترل زندگی خودشان رادارند و هرروز، بدون اینکه عاملی بیرونی تصمیم‌ها و انتخاب‌های آن‌ها را شکل دهد، دست به انتخاب می‌زنند.

دسته‌کلید دست‌یابی به انضباط شخصی

 • آماده‌سازی فردا

برای اینکه روزتان را منظم و حساب‌شده پیش ببرید نیاز به برنامه‌ریزی در شب قبل دارید.

شب پیش از خواب یک نظافت سریع در خانه انجام دهید: سعی کنید چند وسیله را در خانه خود جمع‌وجور کنید، ظرف‌های باقیمانده را بشویید و کابینت‌ها را دستمال بکشید.

پس از فراغت از کارهای منزل لیست کارهای روز بعد خود را بنویسید. شاید در نگاه اول کاری بیهوده به نظر برسد اما از تأثیر آن بر زندگی‌تان حتماً تعجب خواهید کرد.یک روش خوب استفاده از نقشه ذهنی است.

به این کار عادت خواهید کرد و این عادت برای ایجاد بازدهی بیشتر معجزه می‌کند!

به‌جای بیدار شدن و فکر کردن به این‌که چه‌کاری را باید امروز انجام دهم; شب قبل لیست خود را تهیه کنید.

می‌توانید کارها را در دو ستون منظم کنید، کارهای لازم و کارهایی که دوست دارم انجام دهم و سپس هر ملاقات یا واقعه مهمی را که در روز بعد دارید یادداشت کنید.

سعی کنید لیست کارهایتان را در یک دفترچه مشخص بنویسید تا پس از مدتی بتوانید چگونگی پیشرفت خود را تحلیل کنید.

فراموش نکنید که لیست موردنظر باید انعطاف‌پذیر باشد، گاهی می‌توان برنامه‌ای را حذف، اضافه یا جایگزین کرد.

 • تعهد به برنامه

اگر خودتان را ملزم به انجام کارهای مقررشده در لیستتان نکنید، این لیست و برنامه کمکی به شما نخواهد کرد و هیچ فایده‌ای ندارد.

راه‌های زیادی برای پایبند ماندن و پیروی کردن از لیستِ بایدها وجود دارد. کافی است از تعلل و طفره رفتن دست‌بردارید و چیزهایی که حواس و تمرکزتان را به هم می‌ریزد کنار بگذارید.

اگر دیدید کسل و خسته شده‌اید یا برنامه روزمره‌تان به‌هم‌ریخته است، شاید بتوانید حواس خودتان را با انجام کاری که برای بعدها آن را در نظر گرفته بودید، پرت کنید و خودتان را راضی و خوشحال نگه‌دارید.

نظم شخصی و به موقع بودن

تعیین محدوده زمانی برای هر کاری که باید در طول روز انجام شود، راه خوبی برای جلوگیری از تعلل و طفره رفتن است و شمارا هماهنگ و پایبند به برنامه نگه می‌دارد.

داشتن چارچوب زمانی مشخص شیوه مفیدی برای سروسامان دادن به‌روزتان است.

اینکه بدانید برای انجام هر کاری که در لیست است، زمان محدودی دارید باعث می‌شود خیالتان راحت باشد که نیازی به عجله برای اتمام‌کارهایتان ندارید.

حتماً زمان کافی برای هر کار اختصاص دهید تا از کیفیت کارتان کم نشود. برای تمام کردن کارتان عجله نکنید.

اگر در انجام امورتان عجله کنید ممکن است نتوانید به‌خوبی از عهده آن بربیایید.

 • افزایش فعالیت‌های روزانه

بااینکه پیش‌بینی یک روز بی‌نقص بسیار سخت است (زیرا تقریباً همیشه وقایع و مشکلاتی هست که جلوی راه آدم سبز می‌شوند و ما را از برنامه جا می‌اندازند)؛ اما هنوز مهم است که برایش تلاش کنیم. در نظر داشته باشید که بیهودگی، بیهودگی می‌زاید.

هر چه سرتان خلوت باشد بیشتر دچار رخوت و کاهش انرژی می‌شوید. با افزایش فعالیت‌های روزانه خود را به فعال بودن عادت می‌دهید و از همین فعالیت‌ها هم انرژی کسب می‌کنید.

تا وقتی دوروبر خود را باکارهای مفید شلوغ نکنید ارزشی برای زمان قائل نخواهید شد.

شما زمانی به هدفتان می‌رسید که از هر زمان دیگری مشغول‌تر باشید. البته در نظر داشته باشید که افزایش فعالیت روزانه به معنای هلاکت خودتان نیست. نسبت به توانایی خودتان برنامه‌ریزی کنید و استراحت و تفریح روزانه خود نیز غافل نشوید.

انضباط فردی صرفاً راهی است برای دسترسی به مسیر میان‌بر موفقیت.

 • انضباط فردی در محیطی منظم

فرقی نمی‌کند خانه‌تان باشد یا اتاق‌خوابتان، آشپزخانه، دفتر کار، کُمد یا میزتان باید تمام چیزهایی را که آنجا هست، بررسی کنید و هر چیز بلا استفاده‌ای را دور بیندازید یا به‌جای دیگری منتقل کنید.

چیزهای باقیمانده را هم با دقت بازبینی کنید و فضای مناسبشان را به آن‌ها اختصاص دهید نظم و ترتیب فقط به معنی قرار دادن هر چیزی سر جای خودش نیست.

هدف از نظم و ساماندهی این است که بتوانید اشیا را فوراً پیدا، تبادل و ارزیابی‌شان کنید.

در کنار این‌ها، اگر به هر چیزی فضای متناسب با خودش و کاربردش را اختصاص دهید تا دسترسی یا برگردانشان به‌جای خود راحت و سریع باشد، نظم هم می‌تواند به تأمین این اهداف کمک کند.

همیشه سعی کنید لوازمتان را جایی بگذارید که به‌سرعت بتوانید آن را پیدا کنید.

همچنین عادت داشته باشید که پس از استفاده هر چیزی را فوراً به‌جای خود برگردانید.

در این زمینه تنبلی جایز نیست زیرا ممکن است فراموش کنید و برای استفاده بعدی مدت‌زمان زیادی را صرف گشتن دنبال گم‌شده‌تان کنید.

بدانید «نظم» چه شکلی است و چه احساسی دارد. در محیط‌های منظم، راحت می‌توان از هر چیزی استفاده کرد و هر وسیله‌ای به‌اندازه کافی برای خودش فضا دارد. محیط‌های منظم و مرتب احساس خوب و خوشایندی نیز به آدم می‌دهند.

 • از تقویم، برنامه‌ریز و گوشی هوشمند استفاده کنید

یک تقویم تهیه کنید و آن را جایی بگذارید که هرروز جلوی چشمتان باشد، مخصوصاً صبح‌ها.

برای بیشتر افراد این مکان مناسب، آشپزخانه، روی میز کار یا روی دسکتاپ کامپیوترشان است.

به‌هرحال جوری باشد که مراجعه هرروزه به آن جزو روزمرگی‌هایتان بشود.

تقویمتان همیشه در دسترس باشد. اگر رویدادی را در تقویمتان ثبت کرده باشید، می‌توانید به‌راحتی از تاریخ آن باخبر شوید و تقویمتان می‌تواند به شما یادآوری کند تا کارهایتان را به‌موقع انجام دهید. دیگر نیازی نیست نگران فراموش کردنشان باشید.

اگر قرار ملاقات زیادی داشته باشید و روزهایتان آن‌قدر متغیر و شلوغ باشد که به پیگیری برنامه‌هایتان برایتان دشوار باشد، استفاده از یک برنامه‌ریز برایتان مفید خواهد بود؛ یعنی دفترچه‌ای که لیست کارها و برنامه‌هایتان در آن مشخص‌شده باشد.

مثلاً اگر زیاد بیرون می‌روید یا کلاس‌های مختلفی در ساعات مختلف روز دارید، خیلی راحت‌تر است که یک برنامه‌ریز با خودتان داشته باشید تا کارهایتان را به‌طور مرتب به شما اعلام کند، این کاری است که یک تقویم نمی‌تواند برایتان انجام دهد.

همچنین می‌توانید برنامه‌های بیشتری را در یک چارت برنامه‌ریز بگنجانید. برای داشتن یک برنامه‌ریزی روزانه موفق، مهارت‌های مدیریت زمان خود را تقویت کنید.

گوشی هوشمندتان، مخصوصاً اگر به برنامه مدیریت اطلاعات شخصی متصل به شبکه که روی سایر کامپیوترها نیز نصب‌شده مجهز باشد، از تقویم‌های کاغذی و یادداشت‌های پراکنده بهتر است، زیرا این اطلاعات قابل‌جست‌وجو هستند و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را وارد گوشی یا  وب‌بیس کرد و یادآوری اطلاعات اضطراری و حذف اطلاعات غیر لازم به‌طور خودکار انجام می‌شود.

انضباط فردی و مفید کار کردن

 • مفید کارکنید

کارهای شبیه به یکدیگر و کم‌اهمیت‌تر را می‌توانید در یک‌زمان انجام دهید اینکه بخواهید کارها را جداگانه و پراکنده انجام دهید، وقت زیادی می‌برد؛ بنابراین مفیدتر آن است که وقتی یکی از کارهایی که در حال انجامش هستید نیاز چندانی به تمرکز و دقت ندارد، هم‌زمان کار دیگری هم انجام دهید.

مثلاً تا کردن حوله‌ها هنگام تماشای تلویزیون. می‌توانید وقتی ماشین لباسشویی در حال کار کردن است، ایمیل‌هایتان را ارسال کنید یا وقتی غذایتان در حال پخت است، وسایل موردنیاز برای سفرتان را آماده کنید.

 • بیشتر تصمیم بگیرید

به‌هم‌ریختگی و بی‌نظمی معمولاً نتیجه ضعف در تصمیم‌گیری دراین‌باره است که چه باید بکنید و با یک موضوع چطور باید کنار بیایید.

مهارت تصمیم‌گیری را با تصمیمات کوچک تمرین کنید تا به‌زودی ببینید به چه اعتمادبه‌نفسی درزمینه اقدام و عمل خواهید رسید و چه خوب می‌توانید از پس تمام‌کارهای روزمره‌تان بربیایید و در انجام مسئولیت‌هایتان موفق بشوید. همین امروز شروع کنید!

مهارت تصمیم‌گیری درست و به‌موقع می‌تواند برای رسیدن به هدف به شما سرعتی برق‌آسا ببخشد.

انضباط شخصی شما بامهارت تصمیمی گیری رابطه نزدیکی دارد. اولین و مهم‌ترین تصمیم شما می‌تواند این باشد که چگونه منظم شوم؟

و از همین ابتدا خود را برای یک زندگی لذت‌بخش آماده کنید. شما با یادگیری نظم درواقع در فرآیند آموزش نظم به نوجوانان یا تعریف نظم برای کودکان درگیر می‌شوید.

زمانی که راه‌های ایجاد نظم و انضباط در زندگی را فراگرفتید می‌توانید روی اعضای خانواده خود و حتی دوستان نزدیکتان تأثیر بسیاری بگذارید و این انضباط جمعی مسیر رسیدن به هدف را کوتاه‌تر می‌کند.

 • حمایت معنوی

حضور کسی که شرایط را بررسی و شمارا تشویق می‌کند در طول فرآیند سازمان‌دهی، نقش یک محرک بزرگ را دارد.

هدف این کار کمک به همدیگر و جلوگیری از ریخت‌وپاش است و داشتن مشوق انگیزه برای این کار را بیشتر می‌کند.

افرادی را در کنار خود داشته باشید که این مسیر را پیش از شما رفته‌اند و یا همقدم شما باشند. در اوایل کار بخصوص، شما نیاز به حمایت معنوی دارید. پس‌ازاینکه به انضباط فردی عادت کردید دیگر هیچ‌چیزی نمی‌تواند شمارا از مسیرتان خارج کند.

نظم و دیسپلین عامل موفقیت

نظر شما درباره “انضباط فردی قانونی برای رسیدن به موفقیت

 1. مرتضی داداشی گفت:

  با سلام و عرض تبریک سال نو، از مطالبی که در قسمت انضباط فردی قرار دادین ممنونم🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *