انواع هوش و کاربرد آن‌ها در روانشناسی

امروزه توجه افراد به توانایی‌ها و تقویت هوش خود بسیار زیاد شده است. در این مقاله درباره‌ انواع هوش در روانشناسی و کاربرد انواع هوش توضیحاتی بیان شده است. به شما پیشنهاد می‌کنیم در ادامه ما را همراهی کنید تا با تست هوش چندگانه گاردنر و ۳۴ نوع هوش دنیا آشنا شوید.

سر فصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارتند از:

 • تعریف هوش
 • انواع هوش در روانشناسی
 • انواع هوش از نظر گاردنر
 • کاربرد انواع هوش
 • ۳۴ نوع هوش
 • تست انواع هوش
 • تست هوش چندگانه گاردنر
 • بازی‌های هوش گاردنر

تعریف هوش

به مجموعه‌ای از استعدادها که تمرکز، درک، یادگیری، حافظه، دقت، پردازش و استدلال در آن‌ها وجود دارد هوش می‌گویند.

انواع هوش در روانشناسی

انواع هوش در روانشناسی

روانشناسان با توجه به کارکردی که از هوش انتظار دارند، انواع هوش را بررسی کرده‌اند. نظریات متفاوتی درباره انواع هوش مطرح شده‌ است که از بین آن‌ها نظریه هوش چندگانه گاردنر و نظریه هوش سه‌گانه دانا زوهار و یان‌ مارشال مقبولیت بیشتری دارند؛ که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

در این نظریه، انواع هوش با هوش جسمانی که به معنی توانایی کنترل بدن و استفاده از اشیا است، شروع می‌شوند و با توجه به سیستم‌های عصبی مغز مشخص می‌شوند. صاحبان این نظریه معتقدند هوش‌های متفاوت انسان زیرمجموعه‌ای از سه هوشی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، هستند.

این هوش مرتبط با مهارت‌های منطقی و زبان‌شناسی است؛ که هم‌اکنون بیشتر از سایر هوش‌ها به عنوان ملاک موفقیت آموزشی شناخته می‌شود. این هوش برای حل مسائل ریاضی و منطقی است.

 • هوش هیجانی (EQ) :

هوش عاطفی یا هیجانی باعث شناخت احساسات و بروز آن‌ها به صورت مطلوب می‌شود. همچنین از این هوش، برای مدیریت عواطف خود و دیگران استفاده می‌کنند که در موفقیت‌های شخصی و حرفه‌ای تاثیر به‌سزایی دارد.

 • هوش معنوی (SQ) :

هوش معنوی درک و توجه به جهان هستی و پاسخ دادن به سوالاتی درباره معنای زندگی و ارتباط انسان و جهان هستی است. همچنین هنگامی که انسان با کارهای معنوی تلفیق پیدا کند، از هوش معنوی خود استفاده کرده است.

هوش معنوی بر کارکرد هوش عقلانی و هوش هیجانی اثرگذار است. در حقیقت هوش عقلانی دروازه ورود به کسب موفقیت در کار مورد علاقه است؛ اما چیزی که باعث می‌شود افراد در شغل خود بهترین باشند هوش عاطفی است. از طرفی هوش معنوی نیز می‌تواند در ارتقا هوش عاطفی موثر باشد. این دو نوع هوش تاثیر مستقیمی بر یکدیگر دارند و رشد و توسعه هر کدام، باعث پرورش دیگری می‌شود.  

همچنین بخوانید: «جایگاه هوش هیجانی (هوش عاطفی)+موفقیت در زندگی»

انواع هوش از نظر گاردنر

در سال ۱۹۸۳ در حالی که دانشمندان هوش را به مهارت‌های فردی نسبت می‌دادند، گاردنر به بررسی انواع هوش پرداخت و آن‌ها را در ۹ بخش تقسیم کرد:

 • هوش ریاضی:

توانایی محاسبه، انجام عملیات ریاضی و انجام فرضیات مرتبط است. ما به‌وسیله‌ی مفاهیم انتزاعی و فکر نمادین، روابط ریاضی را درک می‌کنیم. افرادی که در هوش ریاضی مهارت بالایی دارند معمولا به الگوها، دسته‌بندی‌های مختلف و روابط موضوعات با یکدیگر علاقه‌مند هستند. این افراد دوست دارند خود را درگیر مسائل محاسباتی و بازی‌های استراتژیک کنند.

 • هوش موسیقیایی:

توانایی افراد در تشخیص دادن ریتم و تن صدا است. بین احساس انسان و موسیقی ارتباط عمیقی وجود دارد. هوش موسیقیایی نقاط مشترکی با هوش ریاضی دارد. بیشتر افرادی که هوش موسیقیایی دارند معمولا در حال زمزمه کردن یک آهنگ یا ضرب گرفتن هستند و نسبت به افراد دیگر حساسیت بیشتری نسبت به صداهای محیط دارند.

 • هوش طبیعت‌گرایی:

هوش طبیعت‌گرا در آن قسمت از مغز جای دارد که مسئولیت درک و شناخت الگوریتم‌ها، نمونه‌ها، نقشه‌ها، شناخت مغایرت‌ پدیده‌ها، گروه‌بندی آنان و برقراری رابطه میان اجزای طبیعت را برعهده دارد. همچنین این دسته از افراد علاقه زیادی به طبیعت، حیوانات و گیاهان دارند. برخی از افراد معتقدند امروزه از هوش طبیعت‌گرایی افراد استفاده مفیدی نمی‌شود و از این هوش برای درک تفاوت‌ مدل‌های مختلف اتومبیل‌ها، نوع آرایش و… استفاده می‌شود.

 • هوش معنوی:

به مسائلی مانند علت وجود انسان، معنای هستی و این‌دسته از سوالات می‌پردازند. برای این گروه از افراد مسئله‌هایی مانند وجود انسان، معنای هستی، علت تولد و مرگ آن‌ها چالش‌برانگیز است.

 • هوش میان‌فردی:

به توانایی درک و تعامل با دیگر افراد مربوط می‌شود. این هوش مربوط به ارتباطات کلامی، غیرکلامی و جلب توجه دیگران است. معلمان، هنرپیشه‌ها و مددکاران در صورتی موفق خواهند بود که از این هوش خود استفاده کنند. معمولا جوانان و نوجوانانی که هوش میان‌فردی بالایی دارند، می‌خواهند رهبری افراد هم‌سن خود را برعهده بگیرند، به خوبی با آن‌ها ارتباط برقرار کنند و احساسات و انگیزه آن‌ها را درک کنند.

 • هوش بدنی:

هوش برخورداری از مهارت‌های فردی است و لازمه‌ آن، ارتباط ذهن و بدن است. این افراد از انجام کارهای فیزیکی لذت می‌برند، حرکات بدن خود را به خوبی کنترل می‌کنند و با مهارت اشیا را جابه‌جا می‌کنند. افرادی مانند ورزشکاران، جراحان و صنعت‌گران از این هوش بهره‌مند هستند.

 • هوش کلامی:

توانایی توضیح، بیان احساسات و مفهوم کلمات است. شاعران، رمان‌نویسان و سخنران‌های عمومی هوش کلامی بالاتری نسبت به بقیه دارند. این نوع هوش به افراد کمک می‌کند تا مفهوم کلمات و جملات را درک کنند و منظور خود را به خوبی به مخاطبان خود برسانند. جوانان و نوجوانانی که هوش کلامی بالایی دارند معمولا به نویسندگی علاقه دارند و از کارهایی مانند مطالعه کتاب و حل جدول لذت می‌برند.

 • هوش درون‌فردی:

توانایی شناخت فرد از خودش، احساساتش و خواسته‌هایش است. اگر این هوش را داشته‌ باشید به‌راحتی می‌توانید برای آینده خود برنامه‌ریزی کنید. روانشناسان و رهبران هوش درون‌فردی بالایی دارند. هوش درون‌فردی فقط به ارتباط فرد با خودش محدود نمی‌شود؛ بلکه شامل ارتباط آن‌ها با افراد دیگر نیز می‌شود. جوانان و نوجوانانی که هوش درون‌فردی بالایی دارند ممکن است خجالتی به نظر برسند؛ اما آن‌ها به احساسات خود کاملا مسلط هستند و انگیزه درونی بالایی برای رسیدن به اهداف خود دارند.

 • هوش فضایی:

با درک پدیده‌های دیداری ارتباط دارد. این دسته از افراد ابعاد را خیلی خوب تخمین می‌زنند و در جهت‌شناسی قوی هستند. به هوش فضایی معمولا تفکر دیداری نیز گفته می‌شود؛ برای مثال زمانی که یک فرد مشغول پیاده‌روی در محلی وسیع و بدون علائم راهنمایی است و فقط یک قطب‌نما با خود به همراه دارد، هوش فضایی به او کمک می‌کند تا مسیر خود را بر‌اساس نقشه و قطب‌نما به درستی پیدا کند. آموزش هوش فضایی به رشد عملکرد مغز کمک می‌کند و باعث بهبود حافظه و عملکرد شناختی می‌شود. افرادی که می‌توانند راه‌حل‌ها و الگوهای حل مسئله را به خوبی تصور و تجسم کنند همیشه موفق‌تر از افرادی هستند که باید همه راه‌حل‌ها را آزمایش کنند تا بتوانند مسئله را حل کنند. 

طبق نظریه گاردنر، برای به‌دست آوردن تمام قابلیت‌ها و استعدادهای یک فرد، نباید تنها به بررسی ضریب هوشی پرداخت؛ بلکه انواع هوش‌های دیگر او از جمله هوش موسیقیایی، هوش درون‌فردی، هوش تصویری ، هوش فضایی، هوش کلامی و هوش زبانی نیز باید درنظر گرفته شود.

کاربرد انواع هوش

کاربرد هوش در زندگی روزمره

انواع هوش در افراد نشانه‌ها و کاربردهای متفاوتی دارد که هر شخص باید در وجود خود به‌دنبال آن‌ها بگردد و تحصیلات و شغلش را بر پایه آن‌ها قرار دهد. در زیر به‌طور خلاصه کاربرد انواع هوش بیان شده است:

 • هوش تصویری:

معماری، نقاشی، عکاسی، تصویرسازی، صفحه‌بندی، مرمت بنا‌های تاریخی.

 • هوش کلامی:

روزنامه‌نگاری، نویسندگی، تدریس ادبیات، مسئول روابط عمومی، وکالت و غیره.

 • هوش منطقی ریاضی:

مهندسی، حسابداری، برنامه‌نویسی کامپیوتر، متخصص فلسفه به‌ویژه فلسفه علم و مجری طرح‌های پژوهشی.

 • هوش موسیقیایی:

آهنگ‌سازی، خوانندگی، نوازندگی، نقد آثار موسیقایی و تدریس موسیقی در کودکستان.

 • هوش بدنی:

ورزشکاری حرفه‌ای (از فوتبال گرفته تا پرتاب دیسک)، جراحی، مکانیکی.

 • هوش میان‌فردی:

مشاور مدرسه، مشاور خانواده، مدیر روابط عمومی ‌یک شرکت، معلمی، پزشکی، مددکاری و فروشندگی.

 • هوش درون‌فردی :

روحانی، روانشناس بالینی، روانکاوی، متخصص الهیات و شغل‌هایی که آدم رئیس خودش است.

 • هوش طبیعت‌گرایی:

کشاورزی، متخصص گیاه‌شناسی، متخصص جانورشناسی، نقاشی و عکاسی از طبیعت و عضویت در تیم‌ ملی یا فدراسیون کوهنوردی.

۳۴ نوع هوش

کلیفتون و باکینگهام پس‌ از پژوهشی بزرگ، از ۳۴ نوع توانمندی متفاوت در افراد سخن گفته‌اند و ۲ قانون  برای ۳۴ نوع هوش بیان کرده‌اند:

 1. هیچ انسانی در همه ۳۴ نوع توانایی ندارد.
 2. هر فرد که ۵ مورد از این ۳۴ مورد را داشته باشد، نابغه است.

موسسه گالوپ به‌منظور اطلاع از توانایی‌های انسان، با دو میلیون مدیر توانمند و عالی سوالاتی باز درباره اینکه چگونه کارشان را به خوبی انجام می‌دهند، مصاحبه کرد.

 در همه‌ این حرفه‌های متفاوت، تنوع‌ زیادی از مهارت، دانش و استعدادها دیده‌ شد و کارشناسان این طرح، الگوها و اطلاعات این نتایج را کشف کردند. آن‌ها توانستند ۳۴ مورد از شایع‌ترین الگوهای استعدادی را استخراج کنند که بیانگر گسترده‌ترین عملکردهای بشری هستند.

َAnalytical – تحلیل‌گر  Adaptability – انعطاف‌پذیر  Activator – فعال‌کننده Achiever – دست‌یابنده   Communication – ارتباط Command – فرمان Belief – باور  Arranger – سازمان‌دهنده Context – زمینه   Consistency – ثبات Connectedness – متصل ‌Competition – رقابت همدلی – EmpathyDiscipline – نظم   Developer – پرورش‌دهنده دقیق و موشکاف – Deliberative ایده‌پردازی – IdeationHarmony – هماهنگی Futuristic – آینده‌گرایی  Focus – تمرکز Intellection – تفکر Input – ورودی Individualization – فردگرایی Includer – دربرگیرندگی Relator – رابط Positivity – مثبت‌گرایی Maximizer – به‌حداکثر رساننده Learner – یادگیرنده Significant – اهمیت Self Assurance – خودباوری Restorative – احیا‌کننده Responsibility – مسئولیت‌پذیری

این ۳۴ نوع توانایی، در قالب کتابی با عنوان «۵ نقطه قوت برتر خود را بشناسید» به فارسی منتشر شده است.

‌هرکدام از این ۳۴ الگو، ویژگی‌هایی را مشخص می‌کند که از سال‌های اول زندگی در ما تکرار شده‌اند و قادر هستند که به‌ قابلیت اصلی ما تبدیل شوند. جالب است بدانید که این الگوها شاید نقطه ضعف ما باشند؛ زیرا از الگو دیگر ما را باز می‌دارند و توجه ما را تنها به همان الگو معطوف می‌کنند. بنابراین در این کتاب به شناخت ۵ الگو در هر فرد پرداخته شده است.

انواع تست هوش وجود دارد که هر کدام از آن‌ها هوش را به صورت جداگانه بررسی می‌کنند؛ همچنین هر‌کدام از آزمون ها، استعدادها و نوع خاصی از هوش را اندازه می‌گیرند.

جالب است بدانید تست هوش چندگانه گاردنر، به شما می‌گوید که از کدام هوش ۹ گانه به میزان بیشتری برخوردار هستید. این تست یکی از معروف‌ترین و بهترین آزمون‌های هوش است و حتی خود شما نیز با کمی حوصله می‌توانید به آن پاسخ دهید و نمره‌گذاری کنید.

تست  هوش چندگانه گاردنر

برای پاسخ‌دهی به این آزمون و پی‌بردن به اینکه هوش غالب شما کدام است، ابتدا با حوصله سوالات را بخوانید و امتیازهای ۱ تا ۵ را در مقابل آن بنویسید.

۱ = به هیچ وجه شبیه من نیست

۲ = اندکی شبیه من است

۳ = در حد متوسط شبیه من است

۴ = تا حد زیادی شبیه من است

۵= کاملا شبیه من است

سپس در انتها با توجه به روش نمره‌گذاری که گفته شده است، نمره‌گذاری را انجام دهید و هوش غالب بر هوش چندگانه خود را بیابید.

لازم به ذکر است، به دلیل اینکه تحقیقات آقای گاردنر درباره هوش هستی‌گرا هنوز به اتمام نرسیده است، در تست‌ها شواهد اندازه‌گیری بخش هستی‌گرا منظور نشده است.

۱ به کتاب و کتاب‌خوانی علاقه دارم.

۲ می‌توانم به‌سرعت و آسانی اعداد را در ذهنم حساب کنم.

۳ وقتی چشمانم را می‌بندم می‌توانم تصاویر واضحی را ببینم.

۴ من به‌طور منظم حداقل در یک یا چند فعالیت بدنی شرکت دارم.

۵ افراد اغلب با من مشورت می‌کنند.

۶ من معمولا زمانی را در تنهایی صرف تفکر، مدیتیشن و اندیشیدن در مورد سوالات مهم زندگی می‌کنم.

۷ من از صدای دلنشینی برای خواندن برخوردارم.

۸ من همه انواع حیوانات را دوست دارم.

۹ قبل از نوشتن، گفتن یا خواندن کلمات، آن‌ها را در ذهنم می‌شنوم.

۱۰ در مدرسه از درس‌هایی چون ریاضیات و علوم لذت می‌برم.

۱۱ من به رنگ‌ها علاقه‌ دارم و نسبت به آنها حساسم.

۱۲ خیلی مشکل است که برای مدت طولانی آرام در جایی بنشینم.

۱۳ ورزش‌های گروهی را به ورزش‌های انفرادی ترجیح می‌دهم.

۱۴ در جلساتی که به رشد و آگاهی‌ فردی‌ام افزوده می‌شود شرکت می‌کنم.

۱۵ آهنگ‌های ناموزون و سازهای خارج از ریتم را تشخیص می‌دهم.

۱۶ دوست دارم چیزهایی را سازماندهی یا مرتب کنم.

۱۷ گوش دادن به رادیو و نوار صوتی بیشتر از تماشای تلویزیون یا فیلم به من آموزش می‌دهد.

۱۸ از بازی‌های منطقی، معماها و سایر بازی‌های فکری (از قبیل شطرنج) لذت می‌برم.

۱۹ اغلب برای ضبط محیط اطرافم (در صورت امکان) از دوربین فیلم‌برداری استفاده می‌کنم.

۲۰ به کارهایی که با دست انجام می‌شود مانند دوختن، بافتن، نجاری، مدل‌سازی و حکاکی علاقه دارم.

۲۱ وقتی مشکل دارم ترجیح می‌دهم از کسی کمک بگیرم تا اینکه تنهایی روی آن کار کنم.

۲۲ قادرم با شکست‌ها و مشکلاتم با حالتی انعطاف‌پذیر مواجه شوم.

۲۳ اغلب به موزیک‌هایی از رادیو، ضبط صوت یا سی‌دی و… گوش می‌دهم.

۲۴ من از طبیعت لذت می‌برم.

۲۵ من از بازی با کلمات مانند جدول کلمات متقاطع، جملات درهم‌ریخته یا اسم رمزها لذت می‌برم.

۲۶ دوست دارم آزمایش‌هایی در قالب «اگر…آنگاه» ترتیب دهم، (برای مثال اگر به گیاهانم دو برابر کود دهم چه اتفاقی می افتد؟).

۲۷ من از معماهای دیداری مانند پازل‌ها و تصاویر سه‌بعدی لذت می‌برم.

۲۸ بهترین افکار وقتی به سراغ من می‌آیند که مشغول یک فعالیت جسمی از قبیل پیاده‌روی، دو، شنا و… هستم.

۲۹ من حداقل سه دوست نزدیک و صمیمی دارم.

۳۰ یک سرگرمی و فعالیت ویژه‌ دارم که به تنهایی انجام می‌دهم.

۳۱ یکی از آلات موسیقی را می‌نوازم.

۳۲ من کلکسیونی از قبیل سنگ‌ها، صدف‌ها، برگ‌ها، حشرات، تمبر، کارت‌های ورزشی و… را جمع می‌کنم.

۳۳ من اغراق‌های زبانی، ایهام، آهنگ‌های بی‌معنی و کلمات دوپهلو را دوست دارم.

۳۴ من در همه کارها به‌دنبال الگوها، توالی و نظم هستم.

۳۵ در خواب رویاهای روشنی می‌بینم.

۳۶ اغلب دوست دارم اوقات فراغت خود را بیرون از خانه سپری کنم.

۳۷ من از سرگرمی‌های جمعی مانند منچ بیشتر از سرگرمی‌های فردی مانند بازی‌های رایانه‌ای خوشم می‌آید.

۳۸ اهداف ویژه‌ای در زندگی دارم که مرتب به آن‌ها فکر می‌کنم.

۳۹ زندگی من بدون موسیقی بسیار یکنواخت و بی‌هیجان خواهد بود.

۴۰ من مرتبا گزارش تغییرات آب‌وهوایی را کنترل می‌کنم.

۴۱ دروس ادبیات و اجتماعی از ریاضی و علوم برایم آسان‌تر هستند.

۴۲ به چگونگی کارکرد چیزها علاقه دارم و درمورد پیشرفت‌های علمی و کشفیات جدید، علم خود را به‌روز نگه می‌دارم.

۴۳ معمولا قادرم مسیر را در یک محل ناآشنا پیدا کنم.

۴۴ هنگام صحبت، تمایل دارم دست‌های خود را تکان دهم و از ژست‌ها و زبان بدن (مانند تغییر چهره) استفاده کنم.

۴۵ از آموزش دادن دانسته‌هایم به دیگران لذت می‌برم.

۴۶ من از طریق عکس‌العمل دیگران، دیدگاه واقع‌بینانه‌ای نسبت به نقاط قوت و ضعف خود دارم.

۴۷ اغلب در طی روز مدام یک آهنگ در ذهنم اجرا می‌شود.

۴۸ تفاوت‌های موجود میان انواع درختان، سنگ‌ها، پرندگان یا سایر گیاهان و جانوران را به‌خوبی بیان می‌کنم.

۴۹ وقتی در ماشین هستم دوست دارم علائم و تابلوهای تبلیغاتی را بخوانم و به آن‌ها بیشتر از مناظر اطراف توجه کنم.

۵۰ باور دارم تقریبا برای هر چیز یک تفسیر منطقی وجود دارد.

۵۱ من طراحی را دوست دارم و اغلب طراحی می‌کنم.

۵۲ من نیاز دارم چیزها را لمس کنم یا نگه‌دارم، تا بتوانم بیشتر درباره آن‌ها یاد بگیرم.

۵۳ فکر می‌کنم قدرت رهبری خوبی دارم و اطرافیان و دوستانم نیز این موضوع را قبول دارند.

۵۴ من ترجیح می‌دهم تعطیلات آخرهفته را در یک اتاق یا مکان خلوت سپری کنم تا اینکه در یک جای عمومی و شلوغ باشم.

۵۵ با استفاده از یک ابزار موسیقی ساده به‌راحتی می‌توانم اوقات فراغت خود را سپری کنم.

۵۶ من از ماهیگیری، باغبانی، کاشتن گیاهان و آشپزی لذت می‌برم.

۵۷ اغلب در مکالماتم به چیزهایی که قبلا خوانده‌ام یا شنیده‌ام اشاره می‌کنم.

۵۸ من می‌توانم به صورت واضح به مفاهیم غیرملموس، انتزاعی و خیالی فکر کنم.

۵۹ جغرافیا از ریاضی برایم آسان‌تراست.

۶۰ من از بازی‌های پرهیجان مانند پینت بال و رانندگی پرهیجان لذت می‌برم.

۶۱ من در میان جمع احساس راحتی می‌کنم.

۶۲ من با اراده و مستقل هستم.

۶۳ آهنگ‌های بسیاری از آوازها یا قطعات موسیقی را می‌دانم.

۶۴ از مشاهده رویدادهای طبیعی مانند ستار‌ه‌ها، ماه، جزرومد لذت می‌برم و دوست دارم به صورت علمی درباره آن‌ها اطلاعات کسب کنم.

۶۵ اغلب اطرافیانم معنی کلمات را از من می‌پرسند.

۶۶ به کشف عیوب منطقی کارهایی که مردم در خانه و محل‌کار خود انجام می‌دهند یا درمورد آن‌ها صحبت می‌کنند، علاقه دارم.

۶۷ می‌توانم تصور کنم که از نگاه یک پرنده، اجسام از بالا چگونه به نظر می‌رسند.

۶۸ من از نظر جسمی و اندازه اندام‌های بدنی، کاملا متناسب هستم.

۶۹ من در فعالیت‌های مدرسه، مسجد، همسایه‌ها و فعالیت‌های اجتماعی شرکت می‌کنم.

۷۰ من یک دفتر خاطرات روزانه دارم تا اتفاقات زندگی‌ام را یادداشت کنم.

۷۱ اگر یک قطعه موزیک را یک یا دوبار بشنوم می‌توانم به آسانی آن‌ را تکرار کنم.

۷۲ به کتاب‌ها، مجلات و برنامه‌های تلویزیونی مربوط به طبیعت علاقه دارم. 

۷۳ اخیرا چیزی نوشته‌ام که به آن افتخار می‌کنم.

۷۴ به چیزهایی که به روش خاصی اندازه‌گیری، طبقه‌بندی، تجزیه یا کمیت‌گذاری می‌شود احساس خوبی دارم.

۷۵ من ترجیح می‌دهم کتاب، مجلات و روزنامه هایی را که تصاویر زیادی دارند بخوانم.

۷۶ برای یادگیری مهارت‌های جدید، به جای اینکه درباره آن بخوانم یا فیلمی را تماشا کنم؛ نیاز دارم تا تمرین انجام دهم.

۷۷ من ترجیح می‌دهم تعطیلات را در یک مهمانی بگذرانم تا اینکه تنها در خانه بمانم.

۷۸ من ترجیح می‌دهم یک شغل مستقل داشته‌باشم تا اینکه برای دیگران کار کنم.

۷۹ اغلب هنگام کار کردن آواز می‌خوانم، زمزمه می‌کنم یا ضربه می‌زنم.

۸۰ در تعطیلات خود ترجیح می‌دهم به جای یک هتل مجلل و پر رفت‌وآمد، به مکان های طبیعی مانند پارک یا جنگل بروم.

نمره‌گذاری تست:

برای به‌دست آوردن عدد هرکدام از انواع هوش، امتیازهای سوالات هر بخش را (از ۱ تا ۵) ، با هم جمع ببندید. به خاطر بسپارید که عدد بیشتر نشان‌دهنده هوش غالب شما است. سوالات مربوط به هرکدام از انواع هوش را در ادامه قرار داده‌ایم.

انواع بازی های برای تقویت انواع هوش

هوش کلامی: مجموع امتیازهای ردیف ۱-۹-۱۷-۲۵-۳۳-۴۱-۴۹-۵۷-۶۵-۷۳

هوش ریاضی منطقی: مجموع امتیازهای ردیف۲–۱۰-۱۸–۲۶-۳۴-۴۲-۵۰-۵۸-۶۶-۷۴

هوش فضایی: مجموع امتیازهای ردیف۳-۱۱-۱۹-۲۷-۳۵-۴۳-۵۱-۵۹-۶۷-۷۵

هوش بدنی حرکتی: مجموع امتیازهای ردیف۴-۱۲-۲۰-۲۸-۳۶-۴۴-۵۲-۶۰-۶۸-۷۶

هوش برون‌فردی: مجموع امتیازهای ردیف۵-۱۳-۲۱-۲۹-۳۷-۴۵-۵۳-۶۱-۶۹-۷۷

هوش درون‌فردی: مجموع امتیازهای ردیف ۶-۱۴-۲۲-۳۰-۳۸-۴۶-۵۴-۶۲-۷۰-۷۶

هوش موسیقیایی: مجموع امتیازهای ردیف ۷-۱۵-۲۳-۳۱-۳۹-۴۷-۵۵-۶۳-۷۱-۷۹

هوش طبیعت‌گرا: امتیازهای ردیف۸-۱۶-۲۴-۳۲-۴۰-۴۸-۵۶-۶۴-۷۲-۸۰

بازی‌های هوش گاردنر

بهترین زمان برای تقویت هرکدام از انواع هوش، سنین کودکی می‌باشد که برای هرکدام از آن‌ها بازی مخصوص و متفاوتی بیان شده است:

هوش کلامی:

 • با تشویق فرزند خود به مطالعه، می‌توانید باعث تقویت این هوش در فرزند خود شوید (اگر هنوز سواد ندارد خودتان برایش کتاب یا چیزهای مختلف بخوانید).
 • فرزند خود را تشویق کنید که با استفاده از اسباب‌بازی‌های خود، روابط و وقایع اجتماعی را بازسازی نماید.
 • با او بازی‌های نمایشی انجام دهید و او را با فعالیت‌های نمایشی آشنا کنید.
 • سعی کنید اتفاقات روزانه خود را به طور کامل برای او تعریف کنید. برای مثال اگر در حال آشپزی هستید می‌توانید نحوه ترکیب مواد غذایی را به او آموزش دهید.
 • او را تشویق کنید تا شعرهای زیادی را حفظ کند.
 • کودک خود را تشویق کنید تا زبان دیگری را یاد بگیرد. مکعب‌ها و پازل‌های انگلیسی ابزار خوبی برای یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان هستند.

هوش ریاضی منطق:

 • شما می‌توانید به‌وسیله اسباب‌بازی‌های مختلف مانند: شطرنج، پازل، معما، جدول کلمات متقاطع و حساب کردن این هوش را در فرزند خود پرورش دهید
 • بدون افراط در مورد هر چیز از کودک خود پرسش و پاسخ کنید و کتاب‌های علمی و طبیعی مختلف در اختیارش قرار دهید.
 • کودک خود را تشویق کنید تا مجموعه‌هایی را که در اطراف خود می‌بیند بشمارد؛ برای مثال تعداد سیب‌زمینی‌های داخل سبد، تعداد قاشق‌های روی میز و غیره.
 • روابط علت معلولی را به او یاد دهید؛ برای مثال به او بگویید اگر چیزی یخ می‌زند به دلیل سرمای زیاد است.
 • ابزارهای ریاضی و کارکرد آن‌ها را به فرزند خود توضیح دهید؛ برای مثال چگونگی استفاده از ترازو، خط کش و ماشین حساب را به او آموزش دهید.
 • ترتیب شکل‌گیری وقایع و ساخته شدن اشیا را به او آموزش دهید؛ برای مثال مراحل پخته شدن کیک، ترتیب فصل‌ها و ماه‌ها و غیره.

هوش میان‌فردی:

 • به کودک خود کمک کنید و او را تشویق کنید تا فعالیت‌های داوطلبانه در انجمن‌های خیریه‌ انجام دهد.
 • کودک خود را تشویق نمایید تا پروژه‌های گروهی را سازماندهی کند مانند: گردش گروهی، نشان دادن همدلی با دیگران، برقراری ارتباط با دیگران، بهره‌مند کردن دیگران از دانش و تجربه‌هایش و غیره.
 • از فرزند خود در انجام کارهای روزانه کمک بگیرید.

هوش تصویری:

 • کودک خود را با نقاشی، طراحی و نقشه‌های فضایی آشنا کنید.
 • او را تشویق به کشیدن احساسات و ایده‌هایش کنید.
 • او را به گردش و مشاهده در محیط‌های مختلف تشویق کنید.
 • به هم ریخته کردن و دوباره چیدن اشیا کنار هم از بازی‌هایی است که باعث تقویت هوش تصویری می‌شود.
 • اسباب‌بازی‌های مربوط به ساخت اشیا را در دسترس او قرار دهید.

هوش طبیعت‌گرایی:

 • فرزند خود را با باغبانی و کشاورزی آشنا کنید.
 • سعی کنید زمان زیادی را با فرزند خود در طبیعت بگذرانید.
 • فرزند خود را به باغ وحش ببرید و با کمک فیلم، کتاب و تصاویر او را با نوع زندگی جانوران و گیاهان آشنا کنید.

هوش موسیقیایی:

 • در فرزند خود برای نواختن موسیقی انگیزه ایجاد نمایید.
 • او را به خواندن ترانه تشویق کنید.
 • ریتم موسیقی را به او آموزش دهید.
 • سبک‌های مختلف موسیقی را به او آموزش دهید و از او بخواهید آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کند.
 • در کنسرت‌ها شرکت کنید.

هوش بدنی:

 • فرزند خود را به انتخاب یک فعالیت ورزشی تشویق نمایید و با بازی‌های مناسب به پرورش حرکات ظریف دستان او کمک کنید، بازی‌هایی مانند: خمیر بازی، ساخت و ساز با لگوهای مختلف، استفاده از پیچ و مهره، ساختنی ها و غیره.
 • انرژی او را روی فعالیت‌های حرکتی هدفمند مثل تئاتر، دوچرخه سواری، دویدن، پریدن و … متمرکز کنید.

هوش درون‌فردی:

 • فرزند خود را به خواندن آثار فلسفی تشویق نمایید.
 • فرزند خود را هنگام تمرکز بر موضوعی تنها بگذارید.
 • با صحبت کردن درباره موضوعات مختلف فرزند خود را به استدلال درباره آن‌ها تشویق کنید و از او سوالات مناسب سن او بپرسید.
 • در زمان‌های مشخصی با فرزند خود رابطه عاطفی برقرار کنید؛ برای مثال از او بخواهید یک مورد از بهترین لحظات طول روز خود را بیان کند.

همچنین بخوانید: «۳۰ نکته برای افزایش هوش کودکان»

تقویت هوش در فرزندان

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 13   میانگین:  4.4/5]

یک پاسخ به “انواع هوش و کاربرد آن‌ها در روانشناسی”

 1. Saman گفت:

  عالی بود مرسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *