اگر حافظه همه‌چیز است!!! پس تقویت حافظه را بیاموزید

به‌عنوان یک معلم تقویت حافظه می‌خواهم داستانی را برای شما تعریف کنم.

لطفاً فرد ۴۰ ساله‌ای را تصور کنید که دارای همسر و یک دختر ۹ ساله است. امروز بعد از بیدار شدن از خواب و یک شنای یکساعته در استخر آپارتمان خود و صرف صبحانه به همراه خانواده‌اش تصمیم می‌گیرد به شرکت چندمیلیاردی خود برود.  ۳۰ دقیقه بعد درحالی‌که با موبایل آیفون خود در حال مکالمه است و ساعت رولکس چند ده‌میلیونی‌اش برق میزند از اتومبیل مازراتی خود پیاده می‌شود مکالمه‌اش به پایان می‌رسد و از پله‌های شرکت پیاده بالا می‌رود که در تمام طبقات یک توقف کوتاه به همراه احوالپرسی از همکارانش داشته باشد. در طبقه پنجم مدیر مالی شرکت را می‌بیند فردی که نظارت بر تراکنش‌های میلیاردی شرکت را بر عهده دارد. با مدیر مالی رابطه بسیار خوبی دارد درنهایت در طبقه دهم به دفتر کار خود می‌رسد که از گران‌ترین و  لوکس‌ترین وسایل پرشده است کار خود را شروع می‌کند.

حدود ساعت ۱۴ برای صرف نهار به رستوران شرکت که بیشتر شبیه یک رستوران پنج ستاره است مراجعه می‌کند غذای سالم، رژیمی و خوشمزه‌ای را که آشپز آماده کرده را میل می‌کند. در این شرکت همه کارکنان‌ و مدیران میانی و ارشد بر سر یک میز فارغ از مسائل روزمره شرکت نهار می‌خورند، میگویند و می‌خندند تا بعد از نهار باانرژی مضاعف به سرکار خود برگردند.

حدود ساعت ۱۶ مدیر موفق و خوش‌تیپ ما از شرکت به سمت باشگاه ورزشی خارج می‌شوند بعد از نرمش کوتاه بقیه دوستان مدیر از راه می‌رسند. درحالی‌که روی تردمیل راه می‌روند باهم در حال گفتگو در مورد تحلیل بازار ایران هستند. بعد از یک ورزش بسیار خوب حدود ساعت ۱۹ مدیر به محل کار خود که نزدیک باشگاه است، برمی‌گردد تا با ماشین مازراتی خود  به خانه خود واقع در بهترین منطقه تهران مراجعه کند. به‌محض ورود دخترش به سمت درب می‌دود و پدر را در آغوش می‌گیرد. امشب قول داده همسر و فرزندش را طبق روال هر هفته به پارک ببرد و بعد برای خوردن یک شام بسیار سبک به یک رستوران شیک ایتالیایی مراجعه کنند، چون دخترش عاشق سالاد سزار است.

مدیر داستان ما یک روز فوق‌العاده مثل تمام‌روزهای گذشته را پشت سر می‌گذارند. آخر شب در حال برنامه‌ریزی فردا است. تصمیم دارد برای فردا با ماشین مرسدس بنزی که به‌تازگی خریده به شرکت برود. ظهر ساعت ۱۲ هم پذیرای یک مهمان بسیار ویژه است که قول گرفته نهار را هم در شرکت باهم میل کنند. صبح ساعت ۶ مدیر از خواب بیدار می‌شود. ناگهان باکمال تعجب چیزی را به یاد نمی‌آورد و حتی همسر و فرزند خود را…

تقویت حافظه

در کمال ناباوری مدیر ثروتمند و موفق ما دچار آلزایمر شده است، ولی تمام دارایی‌ها، شرکت، اتومبیل، خانه، همسر، فرزند و بر سر جای خودش است؛ اما به نظر شما زندگی فعلی مدیر چقدر برایش ارزش خواهد داشت…

به نظر من واقعاً زندگی بیهوده‌ای خواهد بود و به همین دلیل است که من میگویم حافظه همه‌چیز است. البته قبلاً چنین اعتقادی نداشتم اما جدیداً مطالعاتی که درزمینهٔ تغذیه ایرانی‌ها دارم مرا به‌شدت نگران کرده است. نمی‌خواهم از ناامیدی صحبت کنم ولی ما ایرانی‌ها به‌جای درستی نمی‌رویم. سلامت ما و عزیزانمان به‌شدت درخطر است.پس تقویت حافظه را جدی بگیرید!

تقویت حافظه

پس اگر در تلاش هستید زندگی بهتری برای خود بسازید مراقب غفلت‌های کوچک باشید که عواقب بزرگی در پیش دارند. می‌توانم برایتان ده‌ها صفحه از مزایای داشتن یک حافظه خوب بنویسم اما ترجیح می‌دهم جدیدترین راه‌های تقویت حافظه را بنویسم تا از این راه‌ها استفاده کنید. در ابتدا می‌خواهم در مورد حافظه کاری (Working Memory) برایتان بگویم.

حافظه کاری (Working Memory )چیست؟

حافظه کاری یاWorking Memory موضوعی است که شما در طول روز می‌خواهید انجام دهید، مثلاً با فردی تماس بگیرید یا کاری را به سرانجام برسانید یابه یک آدرس مراجعه کنید و … تمام این اطلاعات در حافظه کوتاه مدت شما ثبت می‌شود. بعد از انجام فعالیت موردنظر اگر نیازی نداشته باشید مغزتان آرام‌آرام دستور فراموشی را صادر می‌کند و احتمالاً تجربه کرده‌اید که چندین بارکارهای مهم خود را فراموش کرده‌اید.

ظرفیت حافظه کار‌ی ۲±۷ کاراکتر است.

البته گاهی اوضاع از این هم وخیم‌تر است؛ یعنی کلید خود را جا می‌گذارید. در پارکینگ فرودگاه، دانشگاه یا محل عمومی جای پارک ماشین خود را فراموش می‌کنید یا در آزمون‌های که در پیش رودارید نتایج خوبی نمی‌گیرید. پس حتماً باید تکنیک‌های تقویت حافظهرا بیاموزید.

چند پیشنهاد برای تقویت حافظه

۱- اطلاعات را یادداشت نمایید

اولین پیشنهاد این است که برای تقویت حافظه کوتاه‌مدت خود اطلاعات را یادداشت نمایید و در کلاس‌های یوگا و مدیتیشن که تمرکز شمارا بالا می‌برند، شرکت کنید.

تقویت حافظه

تحقیقات بسیاری را این زمینه مطالعه کرده‌ام که شرکت‌کنندگان بعد از ۳ هفته نتایج مثبت را دیده‌اند و بعد از ۸ هفته احساس بهتری نسبت به حافظه خود داشته‌اند. اگر سؤالتان این است که مدیتیشن به تقویت حافظه کوتاه‌مدت یا بلندمدت چه ربطی دارد، باید این‌گونه جواب بدهم در طول تمرینات مدیتیشن مغز شما در حال پردازش اطلاعات نیست. پس‌مغز شما استراحت کوتاهی می‌کند و شما می‌توانید ذهن خود را خالی کنید و استرس کمتری نسبت با بقیه ساعات تحمل‌کنید.

حتماً میدانید اگر در بهترین حالت مثل من روش‌های تقویت حافظه را تدریس کنید، باشگاه ورزشی بروید، یوگا و مدیتیشن کارکنید (هفته‌ای ۲ بار)، درآمد بسیار عالی داشته باشید و عاشق شغلتان باشید، چون در یک کلان‌شهر زندگی می‌کنید،استرس دارید، حتی با شنیدن صدا بوق ماشین‌های دیگر که ناخواسته و فقط از روی ناآگاهی بوق می‌زنند به شما و دیگران استرس می‌دهند. پس نگویید که استرس ندارید که اصلاً نمی‌توانم بپذیرم. در ضمن یک خواهش هم دارم اگر رانندگی می‌کنید لطفاً کمتر بوق بزنید این‌گونه به خود و دیگران خیلی لطف می‌کنید.

۲- قهوه بنوشید

در بعضی مقاله‌ها به این مورد اشاره شده ولی من با این جمله خیلی موافق نیستم. البته نمی‌خواهم اثرات مثبت کافئین را نفی کنم اما تعادل بهترین چیز است.من نهایتاً با مصرف یک فنجان قهوه در روز موافقم. البته ما ایرانی‌ها خوشبختانه اهل مصرف قهوه زیاد نیستیم.

دکتر Daniel Amen که یک متخصص نابغه در حوزه مغز است، اعتقاد دارد که هفته‌ای ۳ بار ورزش، برای سلامتی مغز بسیار ضروری است. از این روز خود من واقعاً در شرایطی که چند کسب‌وکار مختلف دارم اما تمام تلاشم را می‌کنم ورزش را از دستندهم زیرا با افزایش وزن حفره‌هاییدر مغزتان شکل می‌گیرد که درنهایت حافظه خود را از دست خواهید داد.

۳- در هنگامی‌که موضوع جدیدی می‌آموزید آدامس بجوید.

البته من به یاد دارم زمانی که در دوران مدرسه بودم اگر این کار را می‌کردیم معلم بلافاصله می‌گفت اون لنگه‌کفش را دربیار. ولی الآن تحقیقات نشان داده است جویدن آدامس هنگام یادگیری، بازیابی راحت‌تری برای اطلاعات دارد شاید یکی از دلایلش هم این باشد که در هنگام جویدن آدامس شما اکسیژن بیشتری وارد مغزتان می‌کنید.

۴-خواب باکیفیت و راحت

با خواب باکیفیت و راحت، به تقویت حافظه خود کمک کنید. شک ندارم که میدانید مهم‌ترین عضو بدن شما که مسئولیت یادگیری و یادآوری مطالب را به عهده دارد مغز شماست. تحقیقات مربوط به تقویت حافظه را دنبال کردم تقریباً می‌توانم بگویم در تمام این تحقیقات در نقش مهم و مؤثر خواب در داشتن یک حافظه کارا و قوی اشتراک دارند. مرد حافظه جهان دومینیک اوبراین می‌گوید اگر راحت و کافی نمی‌خوابید حافظه خود را از دست خواهید داد.

هم این نتایج مثبت ثبت‌شده است که اگر علاقه‌مند هستید می‌توانید کتاب Dr.daniel Amen در تحقیقات Change your brain,change your life یا Use your brain to chance age را مطالعه فرمایید. اگر هم دسترسی ندارید و یا فعلاً ترجمه روان متون زبان‌اصلی برایتان آسان نیست تلاش می‌کنم با قرار دادن مقالات مربوط به تقویت حافظه در سایت مطالعه شریف اطلاعات لازم و ضروری را ارائه کنم. البته الآن هم در حال ترجمه یک کتاب فوق‌العاده کاربردی درزمینهٔ تکنیک‌های تقویت حافظه هستم که می‌توانید به‌زودی این کتاب را از سایت مطالعه شریف تهیه کنید. حتی می‌توانید در دوره آنلاین و رایگان تندخوانی فانتوم در مطالعه شریف شرکت کنید تا دید درستی نسبت به تقویت حافظه و تندخوانی در شما شکل گیرد.

۵- کمتر از شبکه‌های اجتماعی و موبایل استفاده کنید.

البته این نتایج تحقیقات خودم هست ولی قول می‌دهم فقط یک هفته از همین الآن تصمیم بگیرید فقط ۱۵ دقیقه از شبکه‌های اجتماعی نصب‌شده درگوشی تان کمتر استفاده کنید تا مغزتان کمی نفس بکشد. بعضی وقت‌ها واقعاً فراموش می‌کنم که تلگرام و اینستاگرام و … را چک کنم ولی به یاد ندارم چیز مهمی را ازدست‌داده باشم.

۶- صبحانه بخورید.

در ژاپن خوردن صبحانه برای دانش آموزان الزامی است زیرا سیستم آموزش‌وپرورش ژاپن این را فهمیده است که اگر می‌خواهد کشوری پیشرفته و توسعه‌یافته داشته باشد باید روی دانش آموزان خود سرمایه‌گذاری کند. پس دلیل ندارد فرهنگ خوردن صبحانه را یاد ندهند. تمام دانش‌آموزانی که صبحانه می‌خورند و به مدرسه می‌روند حافظه بهتری نسبت به همکلاسی‌های خود دارند البته به یاد داشته باشید خوردن صبحانه با گلایسمیک ایندکس بالا اصلاً مفید نیست حتی تمرکز خود را کاهش می‌دهید. مثلاً کیک شکلاتی، شیرینی و … برای صبحانه مفید نیست.

تحقیقی داشتم انجام می‌دادم که با این جمله برخورد کردم: ۳۰% از غذاهایی که ما مصرف می‌کنیم مخصوص مغز است حالا چه زمانی از روز مغز می‌تواند غذای کافی را تأمین کند؟ صبح اول وقت بهترین زمان است یعنی با خوردن صبحانه که حاوی مواد قندی، غلات و … باشد، می‌توان حافظه قوی‌تری داشت.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

۶ پاسخ به “اگر حافظه همه‌چیز است!!! پس تقویت حافظه را بیاموزید”

 1. vahid گفت:

  سلام
  ممنون جناب استاد محمدی به خاطر این مطلب مفید
  به شخصه خودم روی خیلی از این موارد که گفتید حساسم
  فقط دو تا سوال ازتون داشتم:

  ۱- در مورد ورزش من قبلا سعی می کردم روزی یه ربع با نرم افزار خاصی ورزش کنم ولی الان نه و به جاش پیاده روی ام برای مسیر و رفت و آمد زیاده یعنی روزی حداقل نیم ساعت هست. به نظرتون این نیم ساعت پیاده روی خودش حکم ورزش رو داره یا نه کافی نیست؟
  ۲- در مورد صبحانه هم آیا شما موافقید که میوه خوردن توی صبحانه و کلا شکم خالی خیلی بهتره و همین طور لینیات هم بیش از یه حدی برای صبحانه خوب نیست؟

 2. جلال گفت:

  سلام اقای دکتر
  درست متوجه نشدم شیرینیجات و کلوچه موقع صبحانه بخوریم یا نه
  یک سوال هم داشتم زمانی که تمرین با وزنه میکردم بازده مغزم خیلی بهتر بود ولی الان که هوازی تمرین میکنم (دو و کاراته)راندمان پایین اومده برام عجیبه ایا واقعا اینطوره یا من اشتباه میکنم چون کلا همه دکتر ها ورزش دو رو توصیه میکنن

 3. fatemeh گفت:

  خیلییییییی عالی بود واقعا ممنون

 4. رمضان مرگن گفت:

  من بسیار خوشحال شدم از اینکه شبکه های شما کتاب های آموزنده را میگنجاند.

 5. shiva گفت:

  سلام و خسته نباشید به تیم مطالعه شریف
  واقعا لذت بردم خیلی مطلب خوبی

 6. نجمه فراهانی گفت:

  سلام مطالب بسیار عالیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *