ایروبیک ذهن

از وقتی‌که به دنیا می‌آیید اطلاعات زیادی در ذهن شما ذخیره می‌شود و همان‌طور که سن و تجربیات شما بالا می‌رود، ذهنتان از اطلاعات لبریز می‌شود. انسان‌ها در جامعه‌ پرسرعت امروزی؛ اغلب دچار بار اضافی مغز یا “too much information” می‌شوند. ما مدام توسط صداها، طعم‌ها، عطرها؛ و لمس کردنی‌ها بمباران می‌شویم و این، بخشی از فرآیند طبیعی پیر شدن است. فرآیندی که در آن فراموش می‌کنید ماشینتان را کجا پارک کرده‌اید یا کلیدها را کجا گذاشته‌اید (مگر اینکه به مغزتان فشار بیاورید و یادتان بیاید)؛ اما اگر نتوانید اسم خودتان را به خاطر آورید یا اینکه ندانید چه روزی است، غیرعادی است.

در مورد تحلیل روزانه‌ ذهن خود بیش‌ازحد نگران نشوید؛ این مسئله فقط استرس شما را زیاد می‌کند و استرس، مواد شیمیایی منفی بدن شما را افزایش می‌دهد که برای ذهنتان مضر است. خود را به جریان زندگی بسپارید و راه‌های «بسط حافظه» را یاد بگیرید که هم بار ذهنتان سبک شود و هم ماشینتان پیدا شود.

در مورد پیر شدن مطالبی بیاموزیم

در دنیا به افراد مسن به صورت‌های مختلف نگریسته می‌شود: در آسیا، به خاطر حکمت و خردی که در تجارب آنان نهفته است به آن‌ها احترام می‌گذارند. در آمریکا وقتی افراد پیر می‌شوند معمولا دیده نمی‌شوند، با آن‌ها بدرفتاری می‌شود یا آن‌ها را ترک می‌کنند. به نظر من این نگرش؛ زمانی و تا آنجا تغییر خواهد کرد که واژگان ما در زمینه‌ سن و سال تغییر کند.

به اطرافتان نگاه کنید؛ تعداد زیادی از آگهی‌های مجلات، روزنامه‌ها و حتی تلویزیون، مخاطبانشان را افراد «پیر» اجتماع قرار داده‌اند. محصولاتی را در نظر بگیرید که به فروش می‌رسند تا شما را جوان‌تر کنند: سفیدکننده‌ دندان، کاهش‌دهنده‌ وزن، ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که موجب شادابی، سرزندگی و تقویت نیروی جنسی می‌شود، رنگ مو، بوتاکس (ماده‌ تزریقی برای زیبایی پوست)، جراحی پلاستیک. منبع جوانی به شکل قرص یا در یک بسته در اختیار شما قرار می‌گیرند. این شرکت‌ها خریداران خود را می‌شناسند.

فرهنگ اصطلاحات جدید، ۵۰ تا ۶۴ سالگی را جوانی، ۶۵ تا ۸۴ سالگی را میان‌سالی و ۸۵ به بالا را پیری تعریف کرده است. اما می‌توان گفت که سن شما در ذهن شما است؛ بعضی افراد را می‌شناسم که در ۳۵ سالگی «پیر» هستند و بعضی دیگر در ۷۰ سالگی «جوان». بخش اعظم این امر به ذهن شما مربوط است و این همان چیزی است که ما آن را نگرش می‌نامیم.

به وب‌سایت www.livingto100.com سری بزنید و ببینید بر اساس آمار، طول عمر انسان تا چه اندازه تحت تاثیر سبک زندگی است. البته برای من جالب بود چون بر اساس آن من تا ۷/۹۴ سالگی زندگی خواهم کرد. اگر شما نیز آن را انجام دادید و نتایج برایتان خوشایند نبود، باید به دنبال تغییرات رفتاری باشید که بدان نیاز دارید. نسبت سن واقعی‌تان را با سن تقویمی مقایسه کنید و از همین‌جا شروع کنید.

زنگ تفریح ذهن

یکی از راه‌های بهبود سازوکار ذهن، تفکر تمثیلی است. تمثیل یا قیاس، تمهیدی ادبی است که دو پدیده بدون شباهت را باهم مقایسه می‌کند تا فهم عمیق‌تری به وجود آورد. تمثیل که شبیه به استعاره است، به شما کمک می‌کند مسائل را از زاویه‌ای جدید و خلاقانه ببینید و دامنه فکرتان را گسترده کنید. داستان‌هایی که حضرت عیسی (ع) برای ما گفته است همگی تمثیل‌اند. در انجیل عیسی (ع) به ما می‌گوید که ملکوت خداوند چون گنجینه‌ای است که در زمین نهفته است. یا چون تاجری که به دنبال مروارید‌های گران‌بها می‌گردد یا تور ماهیگیری. هدف از این ارجاعات کمک به مخاطبان عیسی (ع) در فهمشان از ملکوت بوده است.

معمولا در درس‌های مربوط به آموزش خلاقیت یا به‌عنوان زنگ تفریح ذهن، از افراد می‌خواهم دیدگاه‌هایشان (نظرانشان) را راجع به ایمان خود به من بگویند. شما نیز در مورد این جفت کلمات فکر کنید و ببینید ایمانتان کجا قرار می‌گیرد. از هر جفت یکی را انتخاب کنید و علت انتخابتان را توضیح دهید.

راجع به‌پیر شدن ذهن تحقیق کنید

ذهن شما از لحظه‌ای که به دنیا می‌آیید شروع به رشد می‌کند. امروزه دانشمندان بیش از پیش می‌دانند چگونه ذهن انسان به‌مرور دچار افت می‌شود. این امر دو دلیل دارد:

۱ مردم امروزه عمر طولانی‌تری دارند (میانگین امید به زندگی در سال ۱۹۰۰، ۴۷ سال و در سال ۲۰۰۱، ۷۶ سال بوده است) و همین باعث شده فرصت بیشتری برای مطالعه‌ ذهن فراهم شود.

۲ تکنولوژی امروزی در قالب تصویربرداری‌های MRI و FMRI و PET اسکن‌های CAT و EEG فرصت‌ها و لوازمی را فراهم می‌کنند که دقیقا ببینید در هر سنی که هستید در مغز شما چه می‌گذرد.

امر مسلم این است که جامعه‌ای چون امریکا در حال پیر شدن است. بخشی از این امر معلول عادت‌های سلامتی و پیشرفت تکنولوژی و دارویی است و بخشی به دلیل ۷۷ میلیون جمعیتی است که در مدت کوتاهی رشد کرد. تقریبا در هر روز ۱۰هزار نفر متولد می‌شدند. سال ۲۰۰۶ اولین دوره‌ای بود که این تعداد به ۶۰ سالگی رسیدند. از تحقیقات گرفته تا تبلیغات همه‌چیز معطوف به این شمار عظیم جمعیت شده است. این‌گونه نیست که این افراد بدون هیچ بحثی به گوشه‌ای بروند و در صندلی ننویی خود استراحت کنند. تحقیق و پژوهش در مورد ذهن و روان سالم و دورنگه داشتن ذهن از بیماری، هر روز در حال افزایش است. بیشتر مردم به خاطر کهولت سن نمی‌میرند؛ آن‌ها به خاطر بیماری‌هایی مثل سرطان، حمله قلبی، سکته مغزی و دیگر مشکلات سلامتی می‌میرند.

در مورد بیماری آلزایمر بخوانید

نام این بیماری از یک متخصص مغز و اعصاب به نام آلوئیس آلزایمر (Alois Alzheimer) گرفته‌شده است. او بخشی از رشته‌های عصبی را در سال ۱۹۰۶ کشف کرد؛ بیماری‌ که برای پزشکان و متخصصان مغز و اعصاب چون یک معما باقی‌مانده است. کشفیاتی که به‌طور روزانه انجام می‌شود ما را به پاسخ پرسش‌هایی در مورد حادتر شدن این بیماری نزدیک‌تر می‌کند؛ اما در این نوشته‌ها نه راه‌های پیشگیری در دسترس است و نه راه‌های درمان.

این بیماری موقعیت حادی است که ویژگی‌های آن عبارت است از: گیجی و سردرگمی، از بین رفتن حافظه، ضعف در تعادل و تکلم و کاهش قدرت تفکر و به این دلیل ایجاد می‌شود که بخش‌های پایانی عصب‌ها روبه‌زوال می‌روند و در مسیر عبور مواد الکتروشیمیایی به مغز توقف ایجاد می‌کنند. این بیماری ریشه‌ ژنتیکی دارد؛ اما حتی اگر این ویژگی (ارثی بودن) هم وجود داشته باشد، لزوما بیماری به وجود نمی‌آید. هنوز قطعی نشده که چند درصد از این بیماری ارثی و چند درصد اکتسابی است؛ اما اکنون می‌دانیم که طی مراحلی می‌توان ذهن را در حالت تعادل و سلامت نگه داشت.

این بیماری حدود چهار میلیون آمریکایی را که معمولا بالای ۶۰ سال بوده‌اند درگیر خودساخته است؛ و جان حدود  ۱۲۰هزار آمریکایی را به‌عنوان چهارمین علت اصلی مرگ‌ومیر در جمعیت کهن‌سال گرفته است. با افزایش سن افراد، این عدد نیز به‌طور قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت. البته به نظر می‌رسد در سطوح بالای آموزشی، میزان ابتلا به این بیماری کمتر است. این بیماری با سخت و سفت شدن سرخرگ‌ها، ایجاد نمی‌شود و مسری نیست.

وقتی پا به سن می‌گذاریم بیشتر در مورد سلامت ذهنی‌مان حساس و نگران می‌شویم. در این مطلب، از ۱۶ صفحه از مطالب مفید در وب‌سایت‌های متنوع در مورد بیماری (AD) استفاده‌شده است. یکی از سایت‌های روشنگر در این زمینه www.alzheimers.org است. اگر در مورد این بیماری‌ها نگران هستید، برای به‌روز کردن اطلاعات خود مدام به این سایت مراجعه کنید. این سایت شامل کشفیات جدید، نتایج آزمایش‌ها و ارتباط با دیگر منابع اطلاعاتی در مورد این بیماری است.

اگر احتمال مبتلا شدن به آلزایمر شما را نگران کرده است، می‌توانید کتاب «پیر شدن باشکوه» را نیز بخوانید. این کتاب را دکتر دیوید استودن گردآوری کرده است. کتابی جذاب و خواندنی است که رویدادها و تجربه‌های اثرگذار در خصوص مطالعات مربوط به بیماری (AD) در کل دنیا را در خود جمع کرده است.

زنان راهبه‌ مدرسه‌ خواهران در نوتردام، در گوشه و کنار کشورشان جلساتی به‌صورت داوطلبانه تشکیل داده‌اند که وضعیت روحی و جسمی خود را مورد آزمایش قرار دهند و در پایان مغزشان را برای کالبدشکافی اهدا کردند که مشخص شود آلزایمر چه بلای سر آن‌ها می‌آورد و چه تاثیراتی نمی‌تواند بگذارد. این مطالعات به چند دلیل مهم و اثرگذار بود:

 • در خصوص زندگینامه، شرح حال جسمی و روحی این زنان، اسنادی که به ۸۰ سال قبل برمی‌گردد موجودند.
 • همه آن‌ها زندگی مشابهی در یک محیط مذهبی داشته‌اند (البته نه کاملا یکسان)؛
 • حدود ۷۰۰ راهبه در گردآوری اطلاعات از این منابع شرکت داشته‌اند.
 • دانشمندانی از رشته‌های مختلف (شامل معرفت‌شناسی، طب، روانشناسی، علم و تغذیه) و موسسات مرتبط با افراد کهن‌سال در کل کشور و برخی تشکل‌های جهانی همه و همه در این پژوهش سهیم بودند.

زنگ تفریح مغز

۱۰ مورد که روزتان را تبدیل به یک روز ایده‌آل می‌کند، یادداشت کنید. بعد ببینید کدام‌ یک از آن‌ها را می‌توانید انجام دهید.

۱- در مورد داروهای ضدالتهاب (NSAID) تحقیق کنید

بر اساس مطالعات بی‌شماری که روی آلزایمر و دیگر بیماری‌های مرتبط با اختلال مشاعر انجام‌شده است، آن بخش‌هایی از مغز که تحت تاثیر بیماری‌ها قرار می‌گیرد، ملتهب می‌شود. این نتایج، دانشمندان را به این باور سوق می‌دهد که پیوند عمیقی بین التهاب و سیستم ایمنی بدن وجود دارد. با این تئوری، داروهای ضدالتهابی ممکن است برای بهبود این بیماری مفید باشند. انجمن ملی کهن‌سالان با توجه به تحقیقی که روی بیش از ۷۰۰۰ نفر با سن ۶۰ سال به بالا انجام داد به این نتیجه رسید، افرادی که به‌طور مرتب داروهای ضدالتهابی را مصرف می‌کنند دارای قدرت ذهنی بالاتری هستند و احتمال ابتلایشان به آلزایمر نصف دیگران است. این مطالعات و بسیاری از پژوهش‌های دیگر در سراسر دنیا باعث شد دانشمندان مطمئن شوند که التهاب و سیستم ایمنی بدن، در نابودی بافت مغزی نقش اصلی را بازی می‌کنند. از طرفی ممکن است مصرف بیش‌ازاندازه این داروها اثرات مخربی بر جای گذارد. فراموش نکنید قبل از مصرف هر دارویی باید با پزشک خود مشورت کنید.

۲- آنتی‌اکسیدان‌ها را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید

وقتی شما یک سیب را دو نیم می‌کنید و روی پیشخوان می‌گذارید چه اتفاقی می‌افتد؟ در مدت چند دقیقه رنگ آن قهوه‌ای می‌شود؛ درواقع این همان فرآیند اکسید شدن است که رخ می‌دهد. شما می‌توانید به‌راحتی با فروبردن تکه سیب در آب‌لیمو که حاوی مقدار زیادی ویتامین C است جلوی این اتفاق را بگیرید. چیزی شبیه به همین فرآیند در بدن شما رخ می‌دهد؛ وقتی‌که سیستم بدن شما از ویتامین‌هایی که آنتی‌اکسیدان نامیده می‌شوند برای از بین بردن بیماری‌هایی که منشا آن‌ها اکسید شدن است استفاده می‌کند، مغز شما انرژی را از طریق اکسیژن و گلوکز تولید می‌کند. همچنین باید از مولکول‌های اکسیژن اضافی که به رادیکال‌های آزاد معروف‌اند، خلاص شود. بسیاری از دانشمندان فکر می‌کنند این رادیکال‌های آزاد، تا اندازه‌ای در ابتلا به سه بیماری آلزایمر، سرطان و حمله‌ قلبی موثرند.

اما چه چیزهایی از شما در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند؟ با داشتن یک رژیم غنی غذایی و ویتامین‌هایی که شامل آنتی‌اکسیدان‌ها هستند شما می‌توانید بر این بیماری‌ها غلبه کنید و در برخی موارد سلول‌های آسیب‌دیده‌ مغز و سایر اعضای بدنتان را ترمیم کنید.

دانشمندانی که در سراسر دنیا عهده‌دار این مطالعات هستند، یافته‌های مشابهی را مطرح می‌کنند؛ در افراد مبتلا به اختلال مشاعر و آلزایمر، آنزیم آن‌ها از حد معمول بالاتر است که این مسئله باعث بالا رفتن سطح اکسید شدن و پایین آمدن آنتی‌اکسید شدن می‌شود. مدارک زیادی در حمایت از این مسئله در دست است که آنتی‌اکسیدان‌ها به‌ویژه ویتامین‌های A و C و E علائم اختلال مشاعر را از بین می‌برند. قبل از مصرف هر چیز حتی مولتی‌ویتامین‌های اساسی، با پزشک خود مشورت کنید؛ چون مصرف بیش‌ازاندازه‌ ویتامین‌ها هم ممکن است مضر باشد.

در این زمینه نسخه‌ای تهیه‌کرده‌ام که در اختیار شما می‌گذارم. مقادیر کمی از این مواد هم می‌توانند فیبر و آنتی‌اکسیدان لازم را به بدن شما برسانند و در افزایش سلامت مغز شما نیز بسیار مؤثر باشند.

تقویت‌کننده‌های ذهن به توصیه‌ باربارا (نویسنده):

 • یک‌دوم پیمانه مغزهای آسیاب شده (بادام یا گردو)
 • یک قاشق غذاخوری دانه‌ گیاه کتان (اگر این مورد به‌سادگی برایتان فراهم نمی‌شود می‌توانید از آن صرف‌نظر کنید)
 • ۱۰ عدد آلوی خشک (با طعم پوست پرتقال بهتر است)
 • ۱۰ عدد زردآلوی خشک
 • یک قاشق غذاخوری پوست پرتقال رنده شده
 • یک قاشق غذاخوری آب‌پرتقال
 • یک قاشق غذاخوری عسل

مغزها را ریزریز کرده، دو قاشق غذاخوری هسته‌ کتان را آسیاب کنید (من از آسیاب‌کن قهوه استفاده می‌کنم) و با مغزهای ریز شده مخلوط‌ کنید. زردآلو و آلو خشک را تکه‌تکه کنید، در ظرف کوچکی ریخته و پوست پرتقال را شسته و رنده کنید و به آن اضافه کنید. سپس عسل و آب‌پرتقال را نیز اضافه کنید. دو قاشق غذاخوری از مخلوط مغزها را به این مواد اضافه کرده و خیلی خوب هم بزنید. یک کاغذ روغن‌زده را در ظرفی پهن کنید. مواد را به شکل دانه‌های انگور درآورید و در باقیمانده مخلوط مغزها غلت دهید؛ سپس روی کاغذ روغن‌زده قرار دهید. آن‌ها را در یخچال یا در ظرف بدون منفذ نگهداری کنید. این مواد هم ذهنتان را تقویت می‌کند، هم دهانتان را شیرین می‌کند.

زنگ تفریح مغز

موارد زیر را در ۷ کلمه یا کمتر توصیف کنید:

 • کلاف نخ
 • سازدهنی
 • لحظه‌ تحویل سال
 • گیره‌ کاغذ
 • ماده آتش‌زا
 • پیژامه‌ نخی
 • نی (ساز بادی)
 • غروب آفتاب

علت ضعف حافظه در جوانان یا علت کم‌حافظگی در جوانی:

 • استرس زیاد – با کم کردن استرس می‌توان ضعف حافظه را برطرف کرد.
 • مصرف برخی داروها مثل آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای ضد افسردگی داروی خواب و غیره.
 • کمبود برخی از مواد غذایی در بدن مانند گوشت، ماهی، مواد لبنی و غیره.
 • کمبود خواب
 • سیگار کشیدن
 • مشکل تیروئید
 • استفاده بیش از حد از گوشی و رایانه
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 5   میانگین:  4.8/5]

19 پاسخ به “ایروبیک ذهن”

 1. سمانه گفت:

  سلام به دوستان خوب مطالعه شریف
  این مقاله عاااالی بود
  من تمام مقالات روی سایت رو مطالعه میکنم و این یکی دیگه فوق العاده بود
  ازتون واقعا ممنونم که این همه مطلب به من آموزش دادید

 2. مریم باجلان- کارشناس آموزش مطالعه شریف گفت:

  دوست خوب مطالعه شریف سمانه عزیز
  ما از شما ممنون هستیم که وقت می‌گذارید و مقالات را مطالعه میکنید
  و این روحیه آموزش پذیر شما قابل تحسین است
  امیدواریم همواره بهترین ها پیش روی شما باشد

 3. هستی گفت:

  جواب سایته در مورد من: تا86 سالگی. البته خودمون می تونیم در باقی عمرمون کارهایی کنیم که باعث بالا رفتن یا پایین رفتن این عدده بشه. وای ولی خیلی تحمل کردم تا بتونم همه سولارو جواب بدم.

 4. مریم باجلان-کارشناس آموزش مطالعه شریف گفت:

  دوست خوب مطالعه شریف هستی عزیز
  به خودمان میبالیم که مخاطبی همچون شما داریم
  همواره پیروزی باشید

 5. شیوا گفت:

  سلام
  مقالات سایت کاملا علمی و پرکاربرد هستند و من از خوندن چنین مقالاتی واقعا احساس لذت میکنم مخصوصا این مقاله که خیلی جذاب و علمی بود.
  ازتون بخاطر سایت خوبی که دارید تشکر میکنم و خسته نباشید میگم امیدوارم همیشه موفق و موید باشید.

 6. عليرضا گفت:

  درود
  سايت خوبي داريد. خيلي اتفاقي بهش برخوردم. همينكه از ديدگاه علمي، مسائل رو بيان ميكنيد، جزو نقاط قوت شماست.
  هميشه به اين فكر ميكردم كه با اينهمه حجم اطلاعات ورودي به مغزم چه كنم يا اينكه چطور ميتونم به مطالب قديمي تر دست پيدا كنم.
  اميدوارم جواب سوالم رو بتونم اينجا پيدا كنم.
  باز هم از زحماتتون كمال تشكر و امتنان رو دارم و آرزوي موفقيت هاي روزافزون رو براتون ميكنم.

 7. ملیکا گفت:

  سایتتون بسیار مفیده.خدا قوت میگم.من بدنبال کلاسهای آموزش تندخوانی بودم که به سایت شما برخوردم.

 8. مریم باجلان-کارشناس آموزش مطالعه شریف گفت:

  دوستان خوب مطالعه شریف شیوا ، ملیکا و علیرضای عزیز
  از شما بسیار سپاسگزاریم که با نظرات خودتان،انگیزه ما را در رسیدن به هدفمان چند برابر میکنید.
  امیدواریم همواره پیروز باشید.

 9. سمانه گفت:

  با سلام
  مقاله جالبی بود که از خواندن آن بسیار لذت بردم .من امشب به سایت و تفکر آن آشنا شدم،خوشحالم از این اتفاق جذاب.

 10. مریم باجلان-کارشناس آموزش مطالعه شریف گفت:

  دوست خوب مطالعه شریف سمانه عزیز
  ما هم خوشحالیم که شما به خانواده بزرگ مطالعه شریف پیوستید.
  امیدوارم همواره لبخند به لب داشته باشید.

 11. زانیار گفت:

  لذت بخش ومفید بود موفق باشید

 12. زانیار گفت:

  ایا کسی که عمری با استرس و تنهایی سر کرده تجربیات ناخوشایند و روش زندگی نا مناسب داشته در سن 38 سالگی میتونه حافظه خودش رو بدست بیاره؟

 13. مریم باجلان-کارشناس آموزش مطالعه شریف گفت:

  دوست خوب مطالعه شریف زانیار عزیز
  ممنون از اینکه نظرتون را گفتید .
  در مورد سوال شما باید عرض کنم که اراده و تلاش هیچ محدودیتی ندارد شما در هر سنی و با هر شرایطی که باشید می‌توانید خود را توانمند کنید.
  برای تقویت حافظه خود و افزایش تمرکز تمریناتی ساده وجود دارد که با انجام آنها می‌توانید نتایج خوبی به دست آورید
  امیدواریم همواره شاد باشید.

 14. شکوه گفت:

  سلام
  مقالات بسیار پر مختوا ,روان و جذاب هستند , این سومین مقاله ای است که پشت سر هم دارم میخونم و اشتیاق برای موارد بعدی دارم.از شما به خاطر سایت خوب ,مطالب ارزشمند و حمایت و پشتیبانیتون بسیار سپاسگزارم.

 15. دوست خوب مطالعه شریف شکوه عزیز
  ما از شما تشکر میکنیم که به خانواده بزرگ مطالعه شریف پیوستید.
  در واقع مطالعه شریف دارای بزرگترین خانواده کتابخوان در ایران است و تمام اعضای این خانواده افرادی خاص، دوست داشتنی، اهل مطالعه و موفق هستند.
  تمام دارایی ما دوستان خوبی مثل شما هستند.

  دوستدار شما
  تیم مطالعه شریف

 16. فاطمه گفت:

  سلام و خدا قوت
  این مقاله واقعا اطلاعات بسیارمفید و آموزنده ای داره. از شما ممنونم.
  امیدوارم همیشه شاد و پرتلاش باشید .

 17. شهلا گفت:

  سلام
  سپاس از محبت شما مطالعه شریف
  عالی عالی عالی

 18. مینا گفت:

  عالییییی بوووووووود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *