بازاریابی محتوا چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

این روزها در هر گوشه و کناری تا جایی که چشم کار می‌کند تبلیغات است. کنار بزرگراه‌ها، روی پل‌های عابر، بین فیلم و سریال محبوب تلویزیونی و … چقدر مردم به این تبلیغات خوش و آب و رنگ که در آن تمام افراد خوشحال و شاد و زیبا هستند توجه می‌کنند؟ مهم‌تر از همه اینکه چقدر مردم به این تبلیغات اعتماد می‌کنند؟
دنیای امروز دنیای بارش یکریز اطلاعات و دنیای تکنولوژی است. مردم برای رفع نیازهایشان صرفاً به یک بنر چشم‌گیر دل‌خوش نمی‌کنند بلکه برای کوچک‌ترین خریدهایشان ساعت‌ها و روزها وقت صرف می‌کنند. کاربران وقتی تبلیغ کالایی را مشاهده می‌کنند، اول در اینترنت ویژگی و مزایا و معایب آن را جستجو می‌کنند، سپس اگر متوجه شوند که این محصول نیاز آن‌ها را برطرف می‌کند، اقدام به خرید آن می‌کنند. کسب‌وکارهای امروزه برای جلب نظر و اعتماد این مشتریان به چیزی بیش از تبلیغات احتیاج دارند به همین دلیل شیوه جدیدی از بازاریابی به نام بازاریابی محتوا به وجود آمد.
آنچه در این مقاله خواهید خواند را در سرفصل‌های زیر به شما ارائه می‌دهیم:

  • پیشینه بازاریابی محتوا
  • بازاریابی محتوا چیست؟
  • چگونه بازاریابی محتوا کنیم
  • انواع محتوا در بازاریابی محتوا

پیشینه بازاریابی محتوا

تولید محتوا از قرن‌ها پیش صورت می‌گرفت. بشر زمانی که از ترس حیوانات وحشی و باد و باران در غار می‌زیست دست به تولید محتوا زده است. نقاشی‌های انسان اولیه روی دیواره غار همان چیزی بود که به آن تولید محتوا می‌گوییم. انسان توسط تولید محتوا از دوره غارنشینی تا به امروز ایجاد ارتباط می‌کرده است. بازاریابی محتوا قدمت چندانی ندارد. برای اولین بار یک شرکت تولیدکننده ماشین‌آلات کشاورزی در سال ۱۹۸۵ از بازاریابی محتوا در قالب نشر مجله‌ای با موضوعات جذاب در مورد کشاورزی و ابزارآلات استفاده کرد.

بازاریابی محتوا چیست؟

 

بازاریابی محتوایی

 

بازاریابی محتوا یکی از مؤثرترین روش‌های بازاریابی جدید است. بر اساس تحقیقات بیش از ۸۵ درصد از برندها از آن استفاده می‌کنند؛ اما کمتر از نیمی از آن‌ها معتقدند که در این زمینه خوب کارکرده‌اند. بازار یابی محتوا فرآیندی است که در آن با ایجاد محتوای باکیفیت بالا و ارزشمند خریداران را راهنمایی کرده و جذب می‌کند.
در بازاریابی محتوا به رفع نیاز مشتری توجه می‌شود. با استفاده از این تکنیک برندها و کسب‌وکارهای مختلف مخاطبین خود را به مشتری‌های دائم تبدیل می‌کنند. آن‌ها با تولید محتوای رایگان و ارزشمند با مشتریان خود تعامل دارند و این امکان را دارند که خود را به مردم شناسانده و اعتماد آن‌ها را جلب کنند.

 

محتوا، ارتباط ایجاد می‌کند. ارتباط، اعتماد می‌آفریند و اعتماد کسب‌وکار شما را رونق می‌بخشد.

 

کسب‌وکارهای کوچک بیشتر از شرکت‌های بزرگ نیازمند استفاده از بازاریابی محتوا هستند؛ زیرا آن‌ها توانایی انجام تبلیغات لوکس و پرهزینه را ندارند و نیاز دارند که برند خود را به مشتری معرفی کنند. اگر بازاریابی محتوا که درست انجام شود می‌تواند اعتماد ایجاد کند و اگر کسی به شما اعتماد کند احتمال بیشتری دارد که مشتری محصول یا خدمات شما شود و حتماً آن را به خانواده و دوستانش نیز معرفی می‌کند. با شناسایی اهداف کسب‌وکارتان مشخص می‌شود که چه ارزش‌هایی برای مشتری مهم است. برای این کار از آن‌ها سؤال بپرسید که چه نیاز دارند؟ یا چگونه می‌توانم مشکل شما را حل کنم؟

چگونه بازاریابی محتوا کنیم؟

در بازاریابی محتوا شما دست به تولید ارزش برای مخاطب خود می‌زنید. لزومی ندارد حتماً در مورد محصولات یا خدماتتان بنویسید بلکه در مورد چیزهای جذابی می‌نویسید که موجب اشتراکاتی بین شما و مخاطب و محصولتان باشد. هدف اصلی بازاریابی جذب و حفظ مشتری است اینکه مشتریان یک‌بار برای همیشه خرید کنند امری سودمند نیست هرچند که تعدادشان زیاد باشد. سود برندها در حفظ و تقویت وفاداری مشتری است.
مهم‌ترین مزیت بازاریابی محتوا این است که به‌راحتی اطلاعات موردنیاز مشتریان را در اختیارشان می‌گذارد. شما باید بدانید که مخاطبین شما به چه اطلاعاتی نیاز دارند و برای آن‌یک استراتژی دقیق طرح‌ریزی کنید. تولید محتوا باید با محصولات و خدمات شما ارتباط داشته باشد تا مخاطبین با خواندن آن از مزایا، خدمات، معایب و توضیحاتی دیگری که برای فروش محصولات و ارائه خدمات لازم است مطلع گردند و پس‌ازآن برای استفاده یا خرید تصمیم بگیرند. درواقع با مطالبی که نوشته می‌شود مشتری به خرید ترغیب می‌شود.
اگر قصد دارید با مطالب سایت خود، بهترین نتیجه را در گوگل بگیرید، باید علاوه بر باکیفیت بودن مطالب، مطابق اصول سئو و متناسب با مخاطبان اصلی مطالب تولید شوند. اگر محتوا باکیفیت باشد و نیاز کاربران را برطرف نماید، آن‌ها به سایت شما وفادار شده و مطالب را در شبکه‌های اجتماعی خودشان به اشتراک می‌گذارند تا دیگر دوستانشان از مطالب سایت شما استفاده کنند. امروزه شرکت‌ها و برندهای بزرگ، بیشتر بودجه خود را صرف بازاریابی محتوای خود می‌کنند.

انواع محتوا در بازاریابی محتوا

انواع محتوا در بازاریابی

 

  • اینفوگرافیک: یک تصویر گرافیکی است که معمولاً توسط نرم‌افزارهای گرافیکی ساخته می‌شود، اشکالی بلند و عمودی که شامل آمار، جداول، نمودار و … می‌شود. ازآنجایی‌که اکثر کاربران شبکه‌های اجتماعی حوصله کمی در خواندن مطالب طولانی دارند، اینفوگرافیکی که متناسب با اهداف کسب‌وکار طراحی‌شده و حتی آدرس یا لوگوی شرکت در پس‌زمینه آن خورده باشد می‌تواند در جذب مشتری تأثیر بسیاری داشته باشد و به‌راحتی در این فضاها دست‌به‌دست می‌شود.
  • پادکست: مایکل هیت، نویسنده کتاب Platform: Get Noticed in a Noisy World، در وبلاگ خود شرح می‌دهد: پادکست‌ها، کار شمارا در دنیایی کاملاً متفاوت، اغلب iTunes، در معرض دید قرار می‌دهد. بسیاری از افراد تازه‌وارد به من گفته‌اند که پیش از یافتن پادکست من در iTunes، هرگز اسم من را هم نشنیده بودند.
  • ویدیو: ساخت ویدیوهای جذاب و کوتاه می‌تواند در معرفی کسب‌وکارتان و جذب مشتری تأثیر بسیاری داشته باشد. مهم‌ترین ویژگی‌های بازاریابی محتوا با ویدئو این است که ویدئو به‌شدت روی نظر و جلب اعتماد کاربر تأثیر می‌گذارد و کاربری که در شبکه‌های اجتماعی ویدئوی خوبی ببیند حتماً آن را با دیگران به اشتراک می‌گذارد به همین دلیل درصد مشاهده شدن ویدئو نسبت به خواندن متن بسیار بالا و هم‌چنین تأثیرگذارتر است.
  • کتاب: با نشر کتاب تجاری در مورد کسب‌وکار خود می‌توانید از این محتوا به‌عنوان ابزاری برای بازاریابی فروش استفاده کنید.
  • سایت: بازاریابی محتوا در سایت می‌تواند تمام موارد بالا را شامل شود. البته وجود متن‌های جذاب و سودمند می‌تواند در سایت یا وبلاگ مخاطبین بیشتری را کسب کند.

امروزه بسیاری از برندها به واسطه بازاریابی محتوا توانسته اند اعتماد مشتری را جلب کرده و به سود بیشتری دست پیدا کنند. بازاریابی محتوا با اشکال متنوع اگر به صورت درست به کار گرفته شود می تواند بسیاری از نیازهای مشتری را پاسخگو باشد.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 6   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *