۱۴ ایده کسب و کار چریکی برتر در خاورمیانه (بازاریابی چریکی ۲۰۱۹)

۱۴ ایده کسب و کار چریکی برتر در خاورمیانه (بازاریابی چریکی ۲۰۱۹)

بازاریابی چریکی یک استراتژی تبلیغاتی است که با استفاده از روش‌های غیرمرسوم و کم هزینه به اهداف خود می‌رسد. این روش بازاریابی برای کسب و کارهای بزرگ و کوچک مناسب است و می‌تواند توجه مخاطبان زیادی را جلب کند. خلاقیت و نوآوری در این روش اهمیت زیادی دارد. اگر بازاریابی چریکی به درستی اجرا شود بین مردم سر و صدای زیادی ایجاد می‌کند و تاثیر ماندگاری بر آن‌ها خواهد داشت. در این مقاله این روش بازاریابی و چند نمونه اجرا شده از آن را بررسی می‌کنیم.

سرفصل‌های عنوان شده در این مقاله عبارت‌اند از:

 • تعریف بازاریابی چریکی
 • نمونه بازاریابی چریکی
 • نمونه بازاریابی چریکی در ایران
 • ایجاد خلاقیت در بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی نوعی استراتژی تبلیغاتی است که با تکنیک‌های غیرمرسوم و کم هزینه، به بیشترین بازدهی می‌رسد.

تعریف بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی یا Guerrilla Marketing نوعی استراتژی تبلیغاتی است که با تکنیک‌های غیرمرسوم و کم هزینه، به بیشترین بازدهی می‌رسد. بازاریابی چریکی نتیجه بهتری نسبت به روش‌های قدیمی و سنتی بازاریابی دارد؛ زیرا هدف این روش میخکوب کردن مشتریان و اثرگذاری ماندگار بر آن‌ها است.این روش بازاریابی از قاعده‌های نامتعارف بازاریابی و تحیل استفاده زیادی می‌کند و از این طریق سر و صدای زیادی بین عموم مردم ایجاد می‌کند. نام این روش بازاریابی، از عملیات چریکی الهام گرفته شده است که نوعی عملیات جنگی خارج از قاعده، با نفرات کم و همراه با غافل‌گیری است. 

این روش بازاریابی برای کسب و کارهای کوچکی که سرمایه زیادی ندارند بسیار مناسب است. حتی کسب و کارهای بزرگ هم برای کمپین‌های بزرگ تبلیغاتی خود از این روش استفاده می‌کنند. کسب و کارهای بزرگ با وجود اینکه بودجه کافی دارند و برند آن‌ها شناخته شده است، از بازاریابی چریکی برای جلب توجه افراد استفاده می‌کنند. 

برای اجرای بازاریابی چریکی باید دقت زیادی داشته باشید و تمام جوانب کار را بسنجید؛ زیرا همان‌قدر که یک ایده بازاریابی چریکی می‌تواند تاثیرگذار باشد، همان قدر احتمال دارد که به شکست منجر شود. برای مثال یک کمپین تبلیغاتی در سال ۲۰۰۷ به یک شکست بزرگ برای شرکت فیلم‌سازی تبدیل شد.

این شرکت برای تبلیغ انیمیشن جدید خود به روش بازاریابی چریکی، از تابلوهای ال‌ای‌دی به شکل شخصیت‌های انیمیشن استفاده کرد و آ‌ن‌ها را در سطح شهر قرار داد. شب که این چراغ‌ها خاموش می‌شدند و تصویر شخصیت کارتونی دیده نمی‌شد، اکثر مردم این تابلوها را با تجهیزات بمب‌گذاری اشتباه می‌گرفتند و این موضوع وحشت فراوانی را برای بسیاری از آن‌ها ایجاد کرده بود. یک موضوع بسیار دور از ذهن و ساده توانست وحشت احتمال بمب‌گذاری را در مردم ایجاد کند و این کمپین فوق‌العاده خلاق را به یک شکست بزرگ برای کمپانی تبدیل کند. 

همچنین بخوانید: «26 استراتژی‌ بازاریابی که باید آن‌ها را بدانید»

نمونه بازاریابی چریکی در دنیا

شرکت‌های زیادی از بازاریابی چریکی استفاده کرده‌اند و به موفقیت‌های بزرگی رسیده‌اند. در این بخش چند مثال بازاریابی چریکی را بررسی می‌کنیم تا دید بهتری نسبت به این روش پیدا کنید.

 • شرکت کوکاکولا

شرکت کوکاکولا در سال ۲۰۱۰ با ویدیوهای «دستگاه شادی» به موفقیت بسیار بزرگی رسید و برنده جایزه CLIO کسب و کارهای نوآور شد. ویدیوی دستگاه شادی توسط پنج دوربین مخفی از یک دستگاه‌ فروش خودکار کوکاکولا در یکی از دانشگاه‌های نیویورک ضبط شد. این دستگاه علاوه بر نوشابه، چیزهای دیگری مانند گل، پیتزا و… به خریداران عرضه می‌کرد که باعث شادی آن‌ها و به وجود آمدن واکنش‌های متفاوتی می‌شد. این ویدئو بیش از ۴.۵ میلیون بازدید در یوتیوب داشته است و یک جایزه بزرگ جهانی برای کوکاکولا به ارمغان آورده است. 

تبلیغ خلاقانه اسپری بدن AXE

 • اسپری بدن AXE

همه ما تابلوهای خروج اضطراری سبز رنگ را که در آن‌ها یک مرد در حال فرار است دیده‌ایم. اولین فکر در ذهن همه افراد این است که این تابلو فرار از آتش را نشان می‌دهد؛ اما شرک تولید‌کننده اسپری بدن AXE با کمی خلاقیت و اضافه کردن یک بخش دیگر به این تابلو تبلیغی ماندگار برای خود ایجاد کرد. در این تابلوها چند زن به دنبال مرد معروف تابلو اضطراری هستند و او در حال فرار از دست آن‌ها است.     

 • یونیسف

سازمان یونیسف با چاپ کردن تصویر یک بطری آب ناسالم و گل‌آلود روی بدنه دستگاه‌های خودکار فروش آب در شهرهای بزرگ به مردم یادآوری کرد که برخی افراد در کشورهای فقیر آب سالم برای نوشیدن ندارند. 

 • باغ وحش کپنهاگ

باغ وحش کپنهاگ با طراحی تبلیغات روی اتوبوس‌های شهری، بازاریابی چریکی خود را اجرا کرد. در این تبلیغ یک مار بزرگ دور اتوبوس‌ها پیچیده بود و آن را مچاله کرده بود. این طرح آن‌قدر طبیعی و خلاق بود که توجه مردم زیادی را به خود جلب کرد.  

تبلیغات بازی کامپیوتری king kong 

 • بازی کامپیوتری king kong

این بازی کامپیوتری که با محوریت دایناسورها است، برای تبلیغ خود از روش بازاریابی چریکی استفاده کرد. در ساحل یک شهر، ردپاهای بزرگ دایناسور را روی شن‌ها ایجاد کرد و یک خودرو له شده را نیز در کنار آن‌ها قرار داد. این عوامل نشان‌دهنده حضور یک موجود بسیار بزرگ و عجیب در ساحل بود که توجه همه افراد را به خود جلب کرد. مردم زیادی با صحنه‌های ایجاد شده عکس گرفتند و در شبکه‌های اجتماعی آن را به اشتراک گذاشتند که این موضوع باعث شهرت و موفقیت بیشتر این کمپین شد. 

 • خمیردندان colgate

شرکت colgate برای نشان دادن اهمیت مسواک زدن و تبلیغ خمیردندان‌های خود، چوب‌بستنی‌هایی به شکل مسواک درست کرده بود و آن‌ها را داخل بستنی‌های مختلف قرار داده بود. همچنین این کار به کودکان یادآوری می‌کرد که بعد از خوردن بستنی باید مسواک بزنند و مراقب دندان‌های خود باشند.

 • دوربین‌های Canon

این شرکت دوربین‌های ضد آب خود را به روش بازاریابی چریکی تبلیغ کرده است. به اعتقاد این شرکت، بهترین مکان برای تبلیغ دوربین‌های ضد‌آب، زیر آب است. به همین دلیل عکسی از دوربین‌های خود را کف روشویی‌های مکان‌های عمومی چاپ کرد تا ضد آب بودن آن‌ها را تبلیغ کند. 

بهترین مکان برای تبلیغ دوربین‌های ضد‌آب، زیر آب است. 

 • سفیدکننده Mr clean

از خطوط عابر پیاده و درب‌های آسانسور، ایده‌های زیادی برای بازاریابی چریکی می‌توان ایجاد کرد. یک مثال بازاریابی چریکی با استفاده از خطوط عابر پیاده، تبلیغ سفید‌کننده Mr clean بود که یکی از خطوط عابر پیاده در خیابان‌ها را رنگ کرده بودند تا سفیدتر از بقیه باشد و عکس سفیدکننده این شرکت را روی آن قرار داده بودند.   

نمونه بازاریابی چریکی در ایران

استارتاپ‌ و شرکت‌ های ایرانی نیز امروزه از بازاریابی چریکی برای کمپین‌های تبلیغاتی و اثرگذاری بر مشتریان خود استفاده می‌کنند. در این بخش چند نمونه بازاریابی چریکی در ایران را که مورد توجه مخاطبان قرار گرفتند بررسی می‌کنیم. 

 • اسنپ

کمپین «ناکجا میری» یکی از ایده های بازاریابی چریکی است که توسط شرکت اسنپ اجرا شده است. در این کمپین به صورت تصادفی برای برخی از افرادی که درخواست ماشین داده‌اند پیامی با عنوان «نا کجا میری؟» ارسال می‌شود که اگر کاربر این پیام را قبول کند تجربه هیجان‌انگیزی را همراه تیم اسنپ تجربه خواهد کرد. این تجربه هر بار متفاوت است؛ ممکن است این تجربه یک صحبت دوستانه و خصوصی با یک فرد مشهور یا یک تجربه هیجان‌انگیز پرواز با هلی‌کوپتر باشد. 

 • همراه اول

یک نمونه بازاریابی چریکی متعلق به شرکت همراه اول، در پردیس سینمایی چهارسو در تاریخ ۱۴ دی ۱۳۹۷ اجرا شده است. همراه اول برای تبلیغ یک بسته اینترنتی از سالن سینمایی پردیس چهارسو استفاده کرده است و نمایش کوتاهی را قبل از شروع فیلم به صورت زنده برای بینندگان اجرا کرده است. 

 • بانک ملت

بانک ملت در نوروز ۹۸ در مرکز خرید آوا سنتر یک کمپین بازاریابی به سبک بازاریابی چریکی برگزار کرد. شعار این کمپین «امسال سال اوج گرفتن است» بود و این صدا از بلندگوهای مرکز خرید پخش می‌شد که اگر می‌خواهید اوج بگیرید سوار آسانسور شوید. سپس آسانسور افراد را به سالنی در طبقات بالا می‌برد که موسیقی زنده با موضوع اوج گرفتن و ایران در حال پخش بود. 

 • علی‌بابا

یکی از کمپین‌های بازاریابی چریکی علی‌بابا که به تازگی در مهر ۱۳۹۸ برگزار شده است، یک تجربه جالب در فرودگاه مهرآباد برای مشتریان خلق کرده است. یک تلفن و یک صفحه نمایشگر در فرودگاه قرار داده شد تا افراد مختلف بتوانند به صورت مجازی و آنلاین با افراد تیم پشتیبانی ۲۴ ساعته علی‌بابا صحبت کنند، سوال‌های خود را بپرسند و با خدمات این شرکت آشنا شوند.

 • شیپور

اپلیکیشن شیپور بازاریابی چریکی خود را با نصب بیلبوردهایی در سطح شهر آغاز کرد. در این بیلبوردها جملاتی از زبان اشیای مختلف نوشته شده بود که برای مردم جذاب بود و با ساختارشکنی خود توجه افراد زیادی را جلب کرد. برای مثال از زبان یک تلفن همراه نوشته بود که «می‌خوام باهام حرف بزنی» یا از زبان یک اجاق گاز نوشته بود که «می‌خوام واسه تو بسوزم». 

 • شرکت آب و فاضلاب ایران

شرکت آب و فاضلاب ایران با یک اقدام خلاقانه و طراحی لوگوی شرکت خود روی دیوار، کمبود آب را به مردم هشدار داد. این کار تبلیغاتی خلاقانه که یک نمونه بازاریابی چریکی در ایران است با هزینه بسیار کم توانست مفهوم جالبی را منتقل کند. 

ایجاد خلاقیت در بازاریابی چریکی

همان‌طور که گفتیم خلاقیت عنصر مهم و ضروری برای موفقیت در بازاریابی چریکی است. برای اینکه در بازاریابی چریکی یک پیام خلاق را به مخاطبان منتقل کنید می‌توانید از نکات زیر کمک بگیرید.

۱- پیام بازاریابی خود را مشخص کنید

برای موفقیت در بازاریابی باید پیامی را که قصد دارید به مخاطبان منتقل کنید به طور دقیق مشخص کنید و تمام فعالیت‌های خود را در راستای انتقال این پیام انجام دهید. در بازاریابی چریکی هم مانند دیگر روش‌های بازاریابی، اولین قدم ایجاد پیام بازاریابی است. برای ایجاد این پیام می‌توانید روی مزیت رقابتی و نقاط قوت کسب و کار خود یا روی نیازهای مخاطبان که آن‌ها را برطرف می‌کنید تمرکز کنید. 

شناسایی مخاطبان هدف در روش بازاریابی چریکی اهمیت بیشتری نسبت به روش‌های دیگر بازاریابی دارد.

۲- مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید

شناسایی مخاطبان هدف در روش بازاریابی چریکی اهمیت بیشتری نسبت به روش‌های دیگر بازاریابی دارد. با شناسایی آن‌ها متوجه می‌شوید که بهتر است کمپین خود را در چه مکانی اجرا کنید تا در دسترس تعداد بیشتری از مخاطبان هدف قرار گیرد یا چه زمانی برای تبلیغ مناسب است. همچنین می‌توانید واکنش مخاطبان نسبت به کمپین و نحوه ارتباط برقرار کردن آن‌ها با شرکت خود را پیش‌بینی کنید. 

۳- کمپین خود را طراحی کنید

بنیان‌گذار روش بازاریابی چریکی می‌گوید برای طراحی کمپین خود ابتدا نکات مثبت و نقاط قوت محصول یا خدمات خود را شناسایی کنید؛ سپس این نکات مثبت را به مفاهیمی تبدیل کنید که برای مشتریان ارزش ایجاد می‌کند یا نیاز آن‌ها را برطرف می‌کند. در انتها با صداقت کامل، این منافع را برای مخاطبان بیان کنید. بهتر است در کمپین خود، یک راه تعامل برای مخاطبان تعریف کنید تا علاوه بر دریافت بازخورد، بتوانید راه ارتباطی با آن‌ها پیدا کنید. برای مثال از آن‌ها بخواهید به وب‌سایت شما مراجعه کنند یا حساب کاربری ایجاد کنند. 

نتیجه‌گیری

در این مطلب به بررسی بازاریابی چریکی، چند نمونه بازاریابی چریکی و نکاتی برای ایجاد خلاقیت در این روش بازاریابی پرداختیم. این روش بازاریابی با استفاده از روش‌های غیرمتعارف و خلاقانه توجه افراد زیادی را به خود جلب می‌کند و تاثیر زیادی بر مخاطبان می‌گذارد. بسیاری از افراد معتقدند که بازاریابی چریکی بازده بهتری نسبت به روش‌های سنتی بازاریابی دارد و برای کسب و کارهای بزرگ و کوچک مناسب است.

بر اساس نمونه‌هایی که بررسی کردیم، می‌توانید از بازاریابی چریکی در تمام زمینه‌ها و برای تبلیغ تمام کسب‌وکارها استفاده کنید و به نتایج خوبی برسید؛ تنها باید ایده دقیقی داشته باشید و از خلاقیت در کار خود غافل نشوید. شناخت دقیق مخاطبان هدف و ایجاد یک پیام بازاریابی مناسب نیز به موفقیت کمپین شما کمک زیادی خواهد کرد.   

همچنین بخوانید: «بهترین نمونه های گیمیفیکیشن (10 نمونه) در ایران و جهان»

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *