بازی های افزایش هوش
تقویت حافظه, تندخوانی, روش مطالعه

بازی های افزایش هوش | مفهوم جدید یادگیری در هزاره ی سوم

[تعداد: 24    میانگین: 2.5/5]

با پیشرفت تکنولوژی و کشف بسیاری از اسرار و رموز طبیعت، بشر به این نتیجه رسیده است که به جای پیچیده کردن مفاهیم و آموزش مباحث سخت، می توان با ساده سازی و انگیزه بخشی درجه ی فهم و یادگیری را در افراد بالا برد. لازم است توجه شود که میزان بهره ی هوشی هر فرد بسته به وراثت و محیطی که در آن قرار دارد متفاوت است و می توان از طریق انگیزاننده های طبیعی به افراد مثل تفریح و بازی، میزان هوش افراد را به خصوص در سنین ابتدایی زندگی بالا برد. بازی های افزایش هوش روز به روز بیشتر می شوند و می توان متناسب سن هر فرد از این بازی ها برای افزایش بهره ی هوشی افراد بهره برد.

در منابع مختلف بازی های افزایش هوش بسیاری ذکر شده که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

۱/ در مربع زیر رنگ هر کلمه را بگویید:

بازی افزایش هوش

افزایش هوش

۲/ هفت کلمه را انتخاب نمایید و داستانی کوتاه با این هفت کلمه بنویسید.

۳/کارهای روزانه را با دست مخالف انجام دهید.

۴/ یک دقیقه به یک تصویر نگاه کنید سپس در کاغذی همه ی آنچه در تصویر دیده اید از بر  بنویسید.

۵/شمارش معکوس از ۲۰۰ تا یک انجام دهید و هر روز تکرار کنید و سپس از ۱۰۰ تا ۱،سه تا سه تا کم کنید و بگویید.

آموزش و بازی های افزایش هوش و تقویت حافظه

آموزش به همراه بازی بهترین راه یادگیری است. چیزی که در ایران خیلی کم دیده می شود و در کشورهایی مثل سوئد حتی ورزش و تفریح را از راه بازی به کودکان خود آموزش می دهند تا با افزایش تمرکز در آنها همراه شود.

این مقاله را نیز از دست ندهید:  لذت مطالعه با افزایش سرعت مطالعه

آنها  بازی هایی تدارک می بینند که هم جنبه ی حرکتی و ورزشی  داشته و هم آموزنده است. به طور مثال در یک سالن ورزشی دانش آموزان با توپ بسکتبال بر روی تصاویری که با پروژکتور روی دیوار نقش بسته ،ضربه می زنند و جواب سوال را نشان می دهند. به همین دلیل بازی های افزایش هوش و یادگیری در حال افزایش است و گمان می رود که آینده ی آموزش به همین سمت باشد.

بازی های فکری باعث افزایش هوش و دوری از زوال عقل می گردد و در دنیای کسب و کار نیز بازی سازی برای انگیزه بخشی به مشتری و حفظ وفاداری و اعتماد او در حال افزایش می باشد و مفهوم جدیدی را وارد کرده است به نام گیمیفیکیشن یا بازی انگاری.

از این مفهوم می توان به طور گسترده در همه ی زمینه ها استفاده کرد و باعث افزایش انگیزه ی افراد و مهارتهای انسانی و یادگیری شود. انسان ها همیشه از تفریح و بازی استقبال می کند و اگر بتوان آموزش را در کنار بازی و تفریح بگنجانیم می توانیم در آینده ای بسیار نزدیک انسان های هوشمندی تربیت نماییم.

اگر کودکی دارید از همان کودکی سعی کنید استعدادهای او را بشناسید و خلاقیت و هوش او را با انجام بازی هایی مثل تصویر سازی و ساخت اجسام و غیره افزایش دهید. مثلا با وسایل خانه بازی و خمیر بازی چیزهایی را درست کنید و یا با عروسک حیوانهای مختلف با هم نمایش بازی کنید. بازی های افزایش هوش در کودکی بسیار اثر بخش تر است زیرا مغز کودک بهتر از بزرگسال مفاهیم را یاد گرفته و مسیرهای عصبی جدید را می سازد.

این مقاله را نیز از دست ندهید:  بالا بردن ضریب هوشی | ضریب آی کیو

از  بازی های افزایش هوش:  بازی زندگی

در هر سنی که هستید  به علایق خود توجه کنید و با شناخت خود در جهت آنها گام بردارد. به نظر من وقتی فردی کاری را با علاقه انجام می دهد گویی به جای سختی و مشقت، با زندگی در حال بازی کردن است و این فرد می تواند زندگی اش را مانند زمین بازی بزرگی ببیند که هر روز می تواند راه های جدیدی را برای رسیدن به اهدافش پیدا کند.گویی هر روز دری از ناپیدا به رویش باز می شود. برای اینکه وارد بازی زندگی شوید باید هدفمند زندگی کنید و استعدادها و علایق خود را بشناسید. راه های جدید را امتحان کنید. مغز خود را به کار بگیرید از خلاقیت خود برای ساخت وسایل جدید ولو در خانه استفاده کنید، جدول و سودوکو حل کنید. موسیقی را فرابگیرید و یا به موسیقی های خوب و به آهنگ طبیعت گوش دهید. برنامه ریزی نمایید و هدفمندانه کارهای روزانه تان را انجام دهید و فراموش نکنید که در بازی بزرگ زندگی تنها کسی برنده است که هر روز برطبق اهدافش پیش می رود و هرگز انگیزه اش را از دست نداده و از شکست نمی ترسد.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *