بالا بردن ضریب هوشی | ضریب آی‌کیو

بالا بردن ضریب هوشی و داشتن هوش بالا و ضریب IQ بیشتر، آرزوی اکثر افراد است به خصوص در میان دانش‌آموزان و والدین آن‌ها این مسئله بیشتر نمایان می‌شود. ضریب آی‌کیو براساس میزان سن عقلی و سن جسمی فرد سنجیده می‌شود. میزانی از آن به صورت ژنتیکی و بخش بیشتر افزایش آن مرتبط با شرایط محیطی، تغذیه و آموزش است.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند ضریب هوشی ثابت است و با تست هوش اندازه‌‌گیری می‌شود؛ در صورتی که این تفکر اشتباه است. طبق پژوهش‌هایی که در علم عصب‌شناسی انجام شده است ضریب هوشی قابل افزایش است. انجام برخی کارهای ساده می‌تواند باعث افزایش ضریب هوشی شود. رشد ضریب هوشی در کودکان با بزرگسالان متفاوت است؛ زیرا ذهن آن‌ها انعطاف‌پذیری بیشتری دارد.

بالا بردن ضریب هوشی

وضعیت تغذیه‌ای در دوران کودکی، استرس‌ها و فشارهای روانی، فقر عاطفی و ارتباطی بر بالا بردن ضریب هوشی تاثیر می‌گذارند.

دوران کودکی و بالا بردن ضریب هوشی

نوزادی که به دنیا می‌آید مقداری ضریب هوشی را از والدین خود به ارث می‌برد. به تدریج که بزرگ می‌شود و با تغذیه سالم، بازی‌های فکری، محیط بدون استرس و امن می‌توان به افزایش ضریب هوشی او امیدوار بود.

غیر از عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی متعددی روی ضریب هوشی تاثیر می‌گذارد. وضعیت تغذیه‌ای به خصوص در دوران کودکی، استرس‌ها و فشارهای روانی، فقر عاطفی و ارتباطی و کمیت و کیفیت تحصیلات همگی بر بالا بردن ضریب هوشی تاثیر می‌گذارند. به عنوان مثال، نوزادانی که از شیر مادر محروم‌اند، ضریب هوشی کمتری دارند. ضریب هوشی کودکان مبتلا به کم‌خونی ۵‌ تا ۱۰ درجه کمتر از حد طبیعی برآورد شده است. کمبود ید نیز باعث کاهش آموزش‌پذیری کودکان می‌شود و ضریب هوشی آن‌ها را به میزان ۵ تا ۱۳ امتیاز (در موارد کمبود شدید ید تا ۳۰ امتیاز) کم می‌کند. به این ترتیب می‌توان در نظر گرفت که فقر و ضریب هوشی پایین هر یک دیگری را تشدید می‌کنند و یک چرخه معیوب را تشکیل می‌دهند. این امر بخشی از ضریب هوشی پایین در کشورهای آفریقایی و جنوب آسیا را توجیه می‌کند.

شیوه گفت‌وگو با کودک نیز تاثیر زیادی در افزایش هوش او دارد. کودکان باید در ۱۲ ماهگی بتوانند برخی لغات را بیان کنند و در ۱۸ ماهگی نیز برخی عبارات را به صورت کوتاه و مختصر بگویند. معمولا کودکانی که صحبت کردن را زودتر شروع می‌کنند باهو‌ش‌تر از سایر کودکان هستند.

اگر اعضای خانواده به مطالعه کتاب علاقه داشته باشند، به راحتی می‌توانند فرزندان خود را به کتاب خواندن تشویق کنند؛ این کار باعث افزایش ضریب هوشی آن‌ها می‌شود. هنگامی که برای کودک خود کتاب می‌خوانید، سعی کنید توجه او را علاوه بر تصاویر، به متن و کلمات نیز جلب کنید.

دوران بزرگسالی و بالا بردن ضریب هوشی

برای بالا بردن ضریب هوشی در بزرگسالی نیز می‌توان با ورزش کردن، روزه گرفتن، تغذیه مناسب و به چالش کشیدن خود مثل حل جدول، مطالعه، حل مسائل و انجام کارها به شیوه متفاوت سبب بالا بردن ضریب هوشی شد. مثلا می‌توانید کارهای روزمره خود را به شیوه‌ای متفاوت انجام دهید؛ با دست مخالف مسواک بزنید. همچنین می‌توانید برای بالا رفتن ضریب هوشی مدیتیشن انجام دهید. خواب کافی داشته باشید و در وسط روز چرت کوتاهی بزنید. از گوشی‌های هوشمند خود بهینه‌تر استفاده کنید، مطالب مفید را بخوانید و به اشتراک بگذارید. مطالب جدید را یاد بگیرید. کارهای محاسباتی انجام دهید. دخانیات مصرف نکنید. به اعصابتان مسلط باشید. موازی کاری انجام ندهید و روی انجام یک کار تمرکز کنید. آب با فلوراید کم مصرف کنید. طبق تحقیقات فلوراید بر سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد.

بالابردن ضریب هوشی و رژیم غذاییبالابردن ضریب هوشی و رژیم غذایی

رژیم غذایی خود را بهتر و سالم‌تر کنید. شکلات تلخ بخورید و ویتامین B  مصرف کنید. این ویتامین در سبزیجات، تخم‌مرغ و گوشت به وفور یافت می‌شود. در وعده صبحانه منابع غذایی دارای پروتئین مصرف کنید. چای سبز و نوشیدنی کاکائو بنوشید و از مصرف غذاهای فوری خودداری کنید.

مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان باعث بالا رفتن ضریب هوشی می‌شود. آنتی‌اکسیدان‌ها از همه سلول‌های بدن، به‌ویژه سلول‌های مغزی محافظت می‌کنند. برخی مواد غذایی مانند بلوبری، کشمش، بلک‌بری، سیر، کلم، توت‌فرنگی و اسفناج سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند و خوردن آن‌ها باعث افزایش ضریب هوشی، بهبود عملکرد مغز و افزایش توان یادگیری در افراد می‌شود.

آی‌کیو بیانگر نسبت سن ذهنی به سن واقعی است و میانگین آن ۷۰ است. اگر آی‌کیو شخصی پایین‌تر از ۷۰ باشد دارای عقب‌ماندگی ذهنی است.

آی‌کیو نرمال چند است؟

آی‌کیو فاکتوری است که بیانگر نسبت سن ذهنی به سن واقعی است و میانگین آن ۷۰ است. اگر آی‌کیو شخصی پایین‌تر از ۷۰ باشد دارای عقب‌ماندگی ذهنی است.

رابرت مک‌کال، روانشناسی از دانشگاه پیتسبورگ درباره آی‌کیو نرمال می‌گوید: «ضریب هوشی حدود دو سوم افراد جهان در بازه ۸۴ تا ۱۱۶ در آزمون سنجش آ‌کیو است و عدد ۱۱۶ نیز به عنوان یک عدد نرمال برای ضریب هوشی در نظر گرفته می‌شود.»

تنها ۲/۵ درصد از افراد جهان قابلیت کسب آی‌کیو بالاتر از ۱۳۰ دارند. البته توجه داشته باشید که آزمون‌های متفاوتی برای سنجش میزان آی‌کیو وجود دارد و برای ارائه آمار دقیق‌تر، نوع آزمون باید مشخص شود. 

آزمون‌های سنجش آی‌کیو در سنین مختلف، متفاوت است. برای مثال کودک پنج ساله‌ای که نمره ۱۳۰ در تست سنجش آی‌کیو کودکان کسب کند، جز ۲/۵ درصد اول افراد هم‌سن خود قرار می‌گیرند. همچنین فرد ۴۵ ساله که در آزمون سنجش ضریب هوشی بزرگسالان نمره آی‌کیو بالاتر از ۱۳۰ کسب می‌کند، از ۹۷/۵ درصد افراد هم‌سن خود ضریب هوشی بالاتری دارد.

مک‌کال می‌گوید: «آی‌کیو افراد در طول زندگی تقریبا ثابت است؛ اما افراد با انجام برخی کارها می‌توانند آن را افزایش دهند. ضریب هوشی می‌تواند میزان موفقیت افراد در مدرسه و محیط کار را تعیین کند. این مسئله به این معنا نیست که آزمون سنجش ضریب هوشی همه معیارهایی را که با هوش مرتبط هستند به صورت مستقل اندازه‌گیری می‌کند؛ بلکه سیستم پاداش در مدرسه و محیط کار با این آزمون‌ها شباهت زیادی دارند.»  

همچنین بخوانید :  راه‌های تقویت حافظه و هوش

طوفان فکری

مهاجرت نوابغ چه آسیب بزرگی به کشور و آینده آن می‌زند. کشور ما در بین کشورهای در حال توسعه رتبه اول را در زمینه مهاجرت نوابغ دارد.

سونامی مهاجرت نوابغ

در تاریخ نوابغ بسیاری وجود دارند که میزان ضریب هوشی آنها بسیار بالا بوده است. با در نظر گرفتن این موضوع که میزان هوش یک فرد معمولی ۱۰۰ است ضریب هوشی برخی نوابغ بدین شرح است: افرادی مثل لئوناردو داوینچی (ضریب هوشی۲۲۰)، گوته (۲۱۰)، پاسکال (۱۹۵)، نیوتن (۱۹۰)، لاپلاس (۱۹۰)، ولتر (۱۹۰)، دکارت (۱۸۵)، گالیله (۱۸۵)، کانت (۱۷۵)، داروین (۱۶۵)، موزارت (۱۶۵)، بیل گیتس (۱۶۰)، کوپرنیک (۱۶۰) و اینشتین (۱۶۰).

به‌سادگی درمی‌یابیم که توسعه دانش بشر در طول تاریخ بیش از هر چیز مرهون افراد نابغه است. نوابغ همان کسانی هستند که توان حل پیچیده‌ترین مشکلات یک کشور را دارند و مسئولیت راهبری کشور را در وضعیت‌های بحرانی بر عهده دارند. تاثیر نوابغ روی توسعه جوامع به حدی است که می‌توان عبارت معروف «ملتی که قهرمان ندارد، هیچ چیز ندارد» را با جمله «ملتی که نوابغ را در راس مدیریت خود ندارد، به هیچ جا نخواهد رسید» جایگزین کرد.

با این توضیحات می‌توان متوجه شد که مهاجرت نوابغ چه آسیب بزرگی به کشور و آینده آن می‌زند. کشور ما در بین کشورهای در حال توسعه رتبه اول را در زمینه مهاجرت نوابغ دارد و اگر از آن‌ها حمایت نشود در هر نسل شاهد کاهش میزان بهره هوشی کودکان کشور خواهیم بود. در واقع نوابغ با خروج خود نه تنها علمشان را می‌برند؛ بلکه ژنتیک نبوغ را نیز از کشور خارج می‌کنند.

حرف آخر در مورد بالابردن ضریب هوشی

در هر حال بهترین زمان برای بالابردن ضریب هوشی افراد دوران کودکی است. پس می‌توان به این نتیجه رسید که این دوران حیاتی‌ترین زمان برای هر انسانی است که بتواند با حمایت‌های عاطفی، مالی و آموزشی والدین و اطرافیان خود به انسانی هوشمند و مفید در آینده تبدیل شود.

سنجش میزان ضریب هوشی کودکان اهمیت زیادی دارد؛ با سنجش میزان ضریب هوشی کودک می‌توان در صورت عقب‌ماندگی و کم‌توانی ذهنی اقدامات لازم برای درمان او را انجام و با استفاده از برخی راهکارها ضریب هوشی آن‌ها را افزایش داد.

امروزه برای سنجش میزان هوش کودکان از تست‌های متنوعی استفاده می‌شود. این تست‌ها برای گروه‌های سنی مختلف کودکان از ۶ ماه تا ۱۱ سال کاربرد دارد. آزمون‌های سنجش ضریب هوشی ریون، وکسلر و گزل‌ از آزمون‌های رایج برای سنجش ضریب هوشی کودکان است.

همچنین بخوانید :  برای افزایش هوش چه بخوریم؟ | معجون هوش
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 9   میانگین:  3.1/5]

یک پاسخ به “بالا بردن ضریب هوشی | ضریب آی‌کیو”

  1. تالار عروسی گفت:

    سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *