بالا بردن ضریب هوشی ضریب آی کیو
تندخوانی و مهارت مطالعه

بالا بردن ضریب هوشی | ضریب آی کیو

[تعداد: 12    میانگین: 3.1/5]

بالا بردن ضریب هوشی

بالا بردن ضریب هوشی و داشتن هوش بالا و ضریب IQ بیشتر آرزوی بیشتر افراد است به خصوص در میان دانش آموزان و والدین آنها این مسئله بیشتر نمایان است. ضریب آی کیو براساس میزان سن عقلی و سن جسمی فرد سنجیده می شود. میزانی از آن به صورت ژنتیکی و بخش بیشتر افزایش آن مرتبط با شرایط محیطی، تغذیه و آموزش می باشد.

دوران کودکی و بالابردن ضریب هوشی

نوزادی که به دنیا می آید مقداری ضریب هوشی را از والدین خود به ارث می برد. به تدریج که بزرگ می‌شود می توان به افزایش ضریب هوشی او امیدوار بود. با تغذیه ی سالم، بازی های فکری، محیط بدون استرس و امن.

غیر از عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی متعددی روی ضریب هوشی تأثیر می‌گذارد وضعیت تغذیه‌ای به خصوص در دوران کودکی، استرس‌ها و فشارهای روانی، فقر عاطفی و ارتباطی و کمیت و کیفیت تحصیلات همگی بر بالا بردن ضریب هوشی تاثیر می‌گذارند. به عنوان مثال، نوزادانی که از شیر مادر محروم‌اند ضریب هوشی کمتری دارند. ضریب هوشی کودکان مبتلا به کم‌خونی ۵‌ تا ۱۰ درجه کمتر از حد طبیعی برآورد شده است. کمبود ید نیز باعث کاهش آموزش‌پذیری کودکان شده و ضریب هوشی آنها را به میزان ۵ تا ۱۳ ( در موارد کمبود شدید ید تا ۳۰ درجه)امتیاز کم می‌کند. به این ترتیب می‌توان در نظر گرفت که فقر و ضریب هوشی پایین هر یک دیگری را تشدید می‌کنند و یک چرخه معیوب را تشکیل می‌دهند. این امر بخشی از ضریب هوشی پایین در کشورهای آفریقایی و جنوب آسیا را توجیه می‌کند.

دوران بزرگسالی و بالابردن ضریب هوشی

برای بالا بردن ضریب هوشی در بزرگسالی نیز می توان با ورزش کردن، روزه گرفتن، تغذیه ی مناسب و به چالش کشیدن خود مثل حل جدول، مطالعه،حل مسائل و انجام کارها به شیوه ی متفاوت سبب بالابردن ضریب هوشی شد. مثلا می توانید کارهای روزمره ی خود را به شیوه ای متفاوت انجام دهید با دست مخالف مسواک بزنید. همچنین می توانید برای بالا رفتن ضریب هوشی مدیتیشن انجام دهید. خواب کافی داشته باشید و در وسط روز چرت کوتاهی بزنید. از گوشی های هوشمند خود بهینه تر استفاده کنید، مطالب مفید را بخوانید و به اشتراک بگذارید. مطالب جدید را یاد بگیرید. کارهای محاسباتی انجام دهید. دخانیات مصرف نکنید. به اعصابتان مسلط باشید. موازی کاری انجام ندهید و روی انجام یک کار تمرکز کنید. آب با فلوراید کم مصرف کنید. طبق تحقیقات فلوراید بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد.

بالابردن ضریب هوشی و رژیم غذایی

رژیم غذایی خود را بهتر و سالم تر کنید. شکلات تلخ بخورید و ویتامینB  مصرف کنید این ویتامین در سبزیجات، تخم مرغ و گوشت به وفور یافت می شود. در وعده ی صبحانه منابع غذایی دارای پروتئین مصرف کنید.چای سبز و نوشیدنی کاکائو بنوشید و از مصرف غذاهای فوری خودداری کنید.

آی کیو نرمال چند است؟

آی کیو فاکتوری است که بیانگر سن ذهنی به سن واقعی است و میانگین آن ۷۰ است. اگر آی کیو شخصی پایین تر از ۷۰ باشد دارای عقب ماندگی ذهنی است.

سونامی مهاجرت نوابغ

در تاریخ نوابغ بسیاری وجود دارند که میزان ضریب هوشی آنها بسیار بالا بوده است. با در نظر گرفتن این موضوع که میزان هوش یک فرد معمولی ۱۰۰ است ضریب هوشی برخی نوابغ بدین شرح است: افرادی مثل لئوناردو داوینچی (ضریب هوشی۲۲۰)، گوته (۲۱۰)، پاسکال (۱۹۵)، نیوتن (۱۹۰)، لاپلاس (۱۹۰)، ولتر (۱۹۰)، دکارت (۱۸۵)، گالیله (۱۸۵)، کانت (۱۷۵)، داروین (۱۶۵)، موزارت (۱۶۵)، بیل گیتس (۱۶۰)، کوپرنیک (۱۶۰) و اینشتین (۱۶۰) . به‌سادگی درمی‌یابیم که توسعه دانش بشر در طول تاریخ بیش از هر چیز مرهون افراد نابغه می‌باشد. نوابغ همان کسانی هستند که توان حل پیچیده‌ترین مشکلات یک کشور را دارا می‌باشند و مسوولیت راهبری کشور را در وضعیت‌های بحرانی بر عهده دارند. تاثیر نوابغ روی توسعه جوامع به حدی است که می‌توان عبارت معروف «ملتی که قهرمان ندارد هیچ چیز ندارد» را با جمله «ملتی که نوابغ را در راس مدیریت خود ندارد، به هیچ جا نخواهد رسید» جایگزین کرد.

با این توضیحات می توان متوجه شد که مهاجرت نوابغ چه آسیب بزرگی به کشور و آینده ی آن می زند. کشور ما در بین کشورهای در حال توسعه رتبه ی اول را در زمینه  مهاجرت نوابغ دارد و اگر از آنها حمایت نشود در هر نسل شاید کاهش میزان بهره ی هوشی کودکان کشور خواهیم بود. در واقع نوابغ با خروج خود نه تنها علمشان را می برند بلکه ژنتیک نبوغ را نیز از کشور خارج می کنند.

حرف آخر در مورد بالابردن ضریب هوشی

در هر حال بهترین زمان برای بالابردن ضریب هوشی افراد دوران کودکی می باشد. پس می توان به این نتیجه رسید که این دوران حیاتی ترین زمان برای هر انسانی است که بتواند با حمایت های عاطفی، مالی آموزشی والدین و اطرافیان خود به انسانی هوشمند و مفید در آینده تبدیل شود.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

نظر شما درباره “بالا بردن ضریب هوشی | ضریب آی کیو

  1. تالار عروسی گفت:

    سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *