بالا بردن ضریب هوشی | ضریب آی‌کیو

بالا بردن ضریب هوشی و داشتن هوش بالا و ضریب IQ بیشتر، آرزوی اکثر افراد است به خصوص در میان دانش‌آموزان و والدین آن‌ها این مسئله بیشتر نمایان می‌شود. ضریب آی‌کیو براساس میزان سن عقلی و سن جسمی فرد سنجیده می‌شود. میزانی از آن به صورت ژنتیکی و بخش بیشتر افزایش آن مرتبط با شرایط محیطی، تغذیه و آموزش است.

دوران کودکی و بالا بردن ضریب هوشی

نوزادی که به دنیا می‌آید مقداری ضریب هوشی را از والدین خود به ارث می‌برد. به تدریج که بزرگ می‌شود و با تغذیه سالم، بازی‌های فکری، محیط بدون استرس و امن می‌توان به افزایش ضریب هوشی او امیدوار بود.

غیر از عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی متعددی روی ضریب هوشی تاثیر می‌گذارد. وضعیت تغذیه‌ای به خصوص در دوران کودکی، استرس‌ها و فشارهای روانی، فقر عاطفی و ارتباطی و کمیت و کیفیت تحصیلات همگی بر بالا بردن ضریب هوشی تاثیر می‌گذارند. به عنوان مثال، نوزادانی که از شیر مادر محروم‌اند، ضریب هوشی کمتری دارند. ضریب هوشی کودکان مبتلا به کم‌خونی ۵‌ تا ۱۰ درجه کمتر از حد طبیعی برآورد شده است. کمبود ید نیز باعث کاهش آموزش‌پذیری کودکان می‌شود و ضریب هوشی آن‌ها را به میزان ۵ تا ۱۳ امتیاز (در موارد کمبود شدید ید تا ۳۰ امتیاز) کم می‌کند. به این ترتیب می‌توان در نظر گرفت که فقر و ضریب هوشی پایین هر یک دیگری را تشدید می‌کنند و یک چرخه معیوب را تشکیل می‌دهند. این امر بخشی از ضریب هوشی پایین در کشورهای آفریقایی و جنوب آسیا را توجیه می‌کند.

دوران بزرگسالی و بالا بردن ضریب هوشی

برای بالا بردن ضریب هوشی در بزرگسالی نیز می‌توان با ورزش کردن، روزه گرفتن، تغذیه مناسب و به چالش کشیدن خود مثل حل جدول، مطالعه، حل مسائل و انجام کارها به شیوه متفاوت سبب بالا بردن ضریب هوشی شد. مثلا می‌توانید کارهای روزمره خود را به شیوه‌ای متفاوت انجام دهید؛ با دست مخالف مسواک بزنید. همچنین می‌توانید برای بالا رفتن ضریب هوشی مدیتیشن انجام دهید. خواب کافی داشته باشید و در وسط روز چرت کوتاهی بزنید. از گوشی‌های هوشمند خود بهینه‌تر استفاده کنید، مطالب مفید را بخوانید و به اشتراک بگذارید. مطالب جدید را یاد بگیرید. کارهای محاسباتی انجام دهید. دخانیات مصرف نکنید. به اعصابتان مسلط باشید. موازی کاری انجام ندهید و روی انجام یک کار تمرکز کنید. آب با فلوراید کم مصرف کنید. طبق تحقیقات فلوراید بر سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد.

بالابردن ضریب هوشی و رژیم غذایی

رژیم غذایی خود را بهتر و سالم‌تر کنید. شکلات تلخ بخورید و ویتامین B  مصرف کنید. این ویتامین در سبزیجات، تخم‌مرغ و گوشت به وفور یافت می‌شود. در وعده صبحانه منابع غذایی دارای پروتئین مصرف کنید. چای سبز و نوشیدنی کاکائو بنوشید و از مصرف غذاهای فوری خودداری کنید.

آی‌کیو نرمال چند است؟

آی‌کیو فاکتوری است که بیانگر نسبت سن ذهنی به سن واقعی است و میانگین آن ۷۰ است. اگر آی‌کیو شخصی پایین‌تر از ۷۰ باشد دارای عقب‌ماندگی ذهنی است.

سونامی مهاجرت نوابغ

در تاریخ نوابغ بسیاری وجود دارند که میزان ضریب هوشی آنها بسیار بالا بوده است. با در نظر گرفتن این موضوع که میزان هوش یک فرد معمولی ۱۰۰ است ضریب هوشی برخی نوابغ بدین شرح است: افرادی مثل لئوناردو داوینچی (ضریب هوشی۲۲۰)، گوته (۲۱۰)، پاسکال (۱۹۵)، نیوتن (۱۹۰)، لاپلاس (۱۹۰)، ولتر (۱۹۰)، دکارت (۱۸۵)، گالیله (۱۸۵)، کانت (۱۷۵)، داروین (۱۶۵)، موزارت (۱۶۵)، بیل گیتس (۱۶۰)، کوپرنیک (۱۶۰) و اینشتین (۱۶۰).

به‌سادگی درمی‌یابیم که توسعه دانش بشر در طول تاریخ بیش از هر چیز مرهون افراد نابغه است. نوابغ همان کسانی هستند که توان حل پیچیده‌ترین مشکلات یک کشور را دارند و مسئولیت راهبری کشور را در وضعیت‌های بحرانی بر عهده دارند. تاثیر نوابغ روی توسعه جوامع به حدی است که می‌توان عبارت معروف «ملتی که قهرمان ندارد، هیچ چیز ندارد» را با جمله «ملتی که نوابغ را در راس مدیریت خود ندارد، به هیچ جا نخواهد رسید» جایگزین کرد.

با این توضیحات می‌توان متوجه شد که مهاجرت نوابغ چه آسیب بزرگی به کشور و آینده آن می‌زند. کشور ما در بین کشورهای در حال توسعه رتبه اول را در زمینه مهاجرت نوابغ دارد و اگر از آن‌ها حمایت نشود در هر نسل شاهد کاهش میزان بهره هوشی کودکان کشور خواهیم بود. در واقع نوابغ با خروج خود نه تنها علمشان را می‌برند؛ بلکه ژنتیک نبوغ را نیز از کشور خارج می‌کنند.

حرف آخر در مورد بالابردن ضریب هوشی

در هر حال بهترین زمان برای بالابردن ضریب هوشی افراد دوران کودکی است. پس می‌توان به این نتیجه رسید که این دوران حیاتی‌ترین زمان برای هر انسانی است که بتواند با حمایت‌های عاطفی، مالی و آموزشی والدین و اطرافیان خود به انسانی هوشمند و مفید در آینده تبدیل شود.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 6    میانگین: 2.8/5]

یک پاسخ به “بالا بردن ضریب هوشی | ضریب آی‌کیو”

  1. تالار عروسی گفت:

    سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *