چگونه با آشفتگی ذهنی مقابله کنیم؟

 آشفتگی ذهنی

آشفتگی ذهنی

زنده آنهایند که پیکار می‌کنند؛ آنان که جان و تنشان از عزمی راسخ آکنده است؛ آن‌ها که از شیب تند سرنوشت بالا می‌روند؛ آنان که اندیشمندانه به سوی هدفی عالی راه می‌سپارند و روز و شب پیوسته در خیال خویش، یا وظیفه مقدس دارند یا عشقی بزرگ.

قبل از هر چیز، به همه شما کنکوری‌های عزیز، یک «خسته نباشید» حسابی می‌گوییم. حتما همه شما عزیزان، در هر شرایط درسی که هستید، الان به صورت جدی و اساسی در حال مطالعه هستید تا از این دوران طلایی و سرنوشت‌ساز خرداد به خوبی بهره ببرید. این دوران باقی‌مانده برای همه مهم است؛ هم برای کسانی که از ابتدای سال با برنامه پیش رفته‌‌اند و تا به حال به همه برنامه هایشان عمل کرده‌اند و هم برای کسانی که بنا به دلایلی نتوانسته‌اند آن طور که باید مطالعه کنند و از برنامه عقب هستند. این روزهای باقی‌مانده، به طور بسیار محسوسی می‌تواند بر رتبه یا افزایش قابل توجه درصدهای بعضی از درس‌های شما تاثیر بگذارد؛ بنابراین، لازم است که قدر این دوره را بدانید و در روزهای باقی‌مانده، به خوبی درس بخوانید.

کارشناسان و مشاوران آموزشی معتقدند روزهای پایانی باقی‌مانده تا کنکور آن‌قدر اهمیت دارد که برای هر ساعت از آن باید برنامه ‌ریزی داشته باشید. در این زمان‌ها بیشتر از درس خواندن، باید برای استراحت و مقابله با استرس و افکار منفی زمان بگذارید.

آشفتگی ذهنی چیست؟

آشفتگی ذهنی چیست

آشفتگی ذهنی، یکی از مشکلاتی است که ممکن است در این دوره باقی‌مانده تا کنکور، برخی از داوطلبان، چه داوطلبان زرنگ و با آمادگی بالا، چه داوطلبان با آمادگی متوسط و چه داوطلبانی که کم مطالعه کرده‌اند، به آن مبتلا شوند. آشفتگی ذهنی، دلایل گوناگونی دارد و حل این معضل با توجه به نوع آن، راهکارهای مختلفی دارد. نظر به اینکه در هفته‌های مهم منتهی به کنکور قرار داریم و آشفتگی ذهنی می‌تواند تاثیر بدی بر مطالعه و نتیجه کنکور شما بگذارد، در این مقاله سعی می‌کنیم تا شما را با راهکارهای مقابله با آشفتگی ذهنی، آشنا سازیم.

همه ما در تمام طول روز، فعالیت‌های بدنی، فعالیت ذهنی و مشغولیت‌های ذهنی خاص خود را داریم. کار فکری یا فعالیت ذهنی، فعالیت‌های هدفمندی هستند که ما آگاهانه به آن‌ها می‌پردازیم؛ اما اشتغال ذهنی، فعالیتی است که هدفمند نیست و ما به آن عادت کرده‌ایم. حتی ممکن است که نسبت به آن، آگاهی کامل هم نداشته باشیم. اشتغال ذهنی، معمولا به مسائلی مربوط به گذشته، اتفاقات روزمره، مسائل مرتبط با آینده یا عوامل استرس‌زا اختصاص می‌یابد.

مشغول شدن مداوم ذهن ما به این مسائل، از ما انرژی زیادی می‌گیرد و معمولا، بخش بزرگی از انرژی روانی ما به دلیل پرداختن به مسائلی که برایمان اشتغال ذهنی ایجاد می‌کنند، هدر می‌رود. برای مثال، مواردی را به یاد آورید که ذهنتان، درگیر مسائل خاصی بوده و شما با وجود اینکه فعالیت بدنی زیادی نداشتید، به شدت خسته شده‌اید. در آن شرایط، تنها ذهن شما در فعالیت بوده است؛ آن هم فعالیت غیرسازنده. مشکل آشفتگی ذهنی، که ممکن است برای هر داوطلب کنکور در مقطعی یا در تمام دوره آمادگی برای کنکور به صورت شدید یا کم ایجاد شود، می‌تواند به دلایل بسیاری به وجود بیاید و در یک داوطلب، نسبت به دیگری متفاوت باشد.

آشفتگی ذهنی یک کنکوری ممکن است ناشی از نداشتن یک برنامه خوب مطالعاتی که جوابگوی نیازهای داوطلب باشد، استرس و فشار ناشی از کنکور، کم مطالعه کردن یا نتیجه خوب نگرفتن از آزمون‌ها و … باشد. آشفتگی ذهنی، بخش مهمی از وقت و انرژی داوطلب را می‌گیرد و باعث می‌شود تا داوطلب نتواند از وقت و فکر خود به خوبی استفاده کند. اگر برای شما عزیزان هم، این مشکل پیش آمده است و تمایل دارید که هر چه زودتر از شر این عنصر مزاحم مطالعه خلاص شوید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشد.

راهکارهای مقابله با آشفتگی ذهنی

راهکارهای مقابله با آشفتگی ذهنی

راهکارهای مقابله با آشفتگی ذهنی

اولین راه برای رهایی از آشفتگی ذهنی این است که تمام فکر و ذکر خود را روی یک برنامه متمرکز کنید.

۱- برنامه‌ریزی کنید

یکی از مهم‌ترین کارهایی که انجام آن در همه مراحل آمادگی برای کنکور لازم است و ما بارها و بارها در بیشتر مقالات خود بر آن تاکید خاصی کرده‌ایم و باز هم به دلیل اهمیت این موضوع بر آن تاکید می‌کنیم، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی به قدری مهم است که اگر شما داوطلب عزیز، حتی یک روز مانده به کنکور را نیز با آن پیش بروید، قطعا در مقایسه با سایر روزها بهتر درس خوانده و بهتر نتیجه خواهید گرفت.

اولین راه برای رهایی از آشفتگی ذهنی این است که تمام فکر و ذکر خود را روی یک برنامه متمرکز کنید؛ در مورد آن، خوب فکر کنید و اراده و تصمیم خود را روی آن متمرکز کرده و از تغییر برنامه بپرهیزید. اگر از قبل برنامه‌ریزی داشته و احساس می‌کنید که این برنامه به دلایلی، پاسخگوی شرایط فعلی شما نیست، با توجه به درس‌هایی که باید بخوانید و دوره کنید، تست‌هایی که باید بزنید و … با هم‌فکری و همکاری خانواده، دوستان یا مشاوران، یک برنامه خوب برای خود بریزید.

برای اینکه دیگر دچار آشفتگی ذهنی نشوید، حتما جوانب مختلف برنامه‌ خود را و توقعی که از خودتان در این مدت باقی‌مانده دارید در نظر بگیرید. بعد از چیدن برنامه جدید، بدون فکر کردن به اینکه قبلا چه اشتباهاتی داشتید؛ چه‌قدر درس خوانده‌اید و در مجموع بدون افکار منفی و با تجربه گرفتن از این مدت باقی‌مانده، فقط و فقط درس بخوانید. اگر باز هم به این نتیجه رسیدید که برنامه شما مطابق خواسته های شما نیست، بدون نگرانی باز هم برنامه خود را تغییر دهید؛ فقط مراقب باشید که دچار وسواس فکری نشوید و وقت زیادی را برای انجام این کار هدر ندهید.

مقابله درست با آشفتگی ذهنی

مقابله درست با آشفتگی ذهنی

۲- افکار منفی را دور بریزید

همه ما روزانه در برخی از موارد با افکار منفی مواجه می‌شویم. این افکار، ذهن بیشتر کنکوری‌های عزیز را درهم می‌ریزد و باعث می شود تا فکر و توان آن‌ها برای یادگیری درس‌ها و آمادگی برای کنکور به خوبی عمل نکند. نگران نباشید، شما در این زمینه تنها نیستید. همه کنکوری‌ها در موارد و زمان‌های مختلف، دچار افکار منفی و ناامید کننده می‌شوند؛ اما نکته مهم، این است که بتوانید این افکار را دور بریزید و به خوبی در ادامه مسیر قرار بگیرید.

اتفاقات گذشته را کنار بگذارید. گذشته، گذشته است و برای تغییر آن نمی‌توانید کاری انجام دهید، جز آنکه از آن درس بگیرید. پس افکاری را که درباره مسائل گذشته است و ذهن شما را به خود مشغول می‌سازد، به پس زمینه برانید؛ زیرا این مسائل، جزء مسائل غیرمهم به شمار می‌روند.

مسائل حل‌نشدنی زندگی را که راه‌حلی ندارند و باید با آن‌ها کنار بیایید، جزء مسائل غیرمهم محسوب کرده و آن‌ها را یادداشت کنید. جای آن‌ها در پس زمینه است؛ پس به خود محکم بگویید: «گذشته‌ها، گذشته است؛ مهم، آینده است و من می‌توانم از پس همه چیز برآیم.» دور ریختن افکار منفی، کار بسیار راحتی است؛ فقط کافی است که به صورت مداوم به اهدافتان فکر کنید و خودتان را در رشته و دانشگاه مورد نظر خود تصور کنید. با خود فکر کنید بعد از فراغت از تحصیل، در شغل مورد‌علاقه خود مشول می‌شوید و فرد مطرحی در جامعه می‌شوید.

عکس سر در دانشگاه مورد‌نظر خود را به محلی که در معرض دیدتان است، بزنید و هنگام خوابیدن، بیدار شدن یا هر وقتی که احساس خستگی و ناامیدی کردید، به آن توجه کنید. یادتان باشد که مهم‌ترین راه برای بیرون ریختن افکار منفی، داشتن افکار مثبت است؛ پس مرتب با خود بگویید: «من می‌توانم، به همه آنچه که در ذهن دارم برسم. من موفق می‌شوم.»

همچنین بخوانید :  چگونه با افکار منفی مقابله کنیم؟

۳- استراحت کنید

وقتی صحبت کنکور به میان می‌آید همه فکر می‌کنند که یک کنکوری، باید همیشه در حال درس خواندن باشد و هیچ استراحتی نداشته باشد. هر چه به زمان برگزاری کنکور نزدیک‌تر می‌شویم، این اندیشه در ذهن مشاوران کنکور، والدین و خود داوطلبان قوی‌تر می‌شود. متاسفانه، برخی از دانش‌آموزان با نزدیک شدن به زمان برگزاری کنکور مطالعه بی‌وقفه دارند و اشتباه می‌کنند. این تصور، تصور بسیار غلطی است؛ زیرا یک کنکوری که از چند ماه قبل، شروع به مطالعه کرده است، برای اینکه مهم‌ترین دوره مطالعه‌اش را هم با آرامش و به صورت مطلوب بگذراند، نیاز به استراحت کافی دارد. استراحت، نیاز هر انسانی است. این اشتباه است که فکر کنیم می‌توانیم بدون استراحت پیش برویم.

اگر زمان استراحت ما کافی و منظم نباشد، قطعا خستگی ما را از ادامه مسیر باز می‌دارد. درست است که شما دوستان عزیز، زمان باقی‌مانده را که مهم‌ترین زمان برای رسیدن به موفقیت است باید دریابید؛ اما نکته مهم‌تر، این است که سنجیده رفتار کنید. همه شما عزیزان، نیاز دارید که بین ۶ تا هشت ساعت در شبانه‌روز بخوابید. به علاوه، باید بین مطالعه درس‌ها، استراحت داشته باشید تا مغز شما به خوبی، مطالبی را که خوانده‌اید، در جای مناسب ذخیره کند. این زمان استراحت را با توجه به عادت‌های مطالعه، خواب و بیداری و استراحت‌های بین درسی خود، تقسیم کنید و نگران وقت اختصاص داده به استراحتتان نباشید. اگر برای مطالعه، وقت بیشتری بگذارید و دچار خستگی و آشفتگی ذهنی شوید، وقت بیشتری را به هدر می‌دهید؛ علاوه بر اینکه مطالب را به خوبی یاد نمی‌گیرید، مجبور می‌شوید در زمان دیگری، آن‌ها را مجددا مطالعه کنید.

آشفتی ذهنی یک مشکل بزرگ در کارها

استرس باعث می‌شود شما نتوانید بهره‌وری خوبی داشته باشید و خوب درس بخوانید.

۴- از استرس دوری کنید

یکی از مهم‌ترین مسائلی که باعث آشفتگی ذهنی داوطلبان عزیز می‌شود، استرس است. استرس و اضطراب، باعث می‌شود تا برخی از داوطلبان عزیز، پیوسته به این نکته فکر کنند که مطالعه خوبی نداشته‌اند؛ سر جلسه نمی‌توانند به سوالات پاسخ دهند، وقت کافی برای مطالعه دروس در روزهای باقی‌مانده ندارند و غیره. در ادامه، همین استرس باعث می‌شود تا شما نتوانید بهره‌وری خوبی داشته باشید و خوب درس بخوانید. مضاف بر اینکه ذهن شما، پیوسته مشغول پرداختن به چیزهایی است که هنوز رخ نداده و ممکن است که هیچ‌گاه هم رخ ندهد.

برای مقابله با استرس و در نتیجه جلوگیری از بروز یکی از دلایل آشفتگی ذهنی، سعی کنید که به خودتان اعتماد کنید، خودتان را با کسی مقایسه نکنید، از مسائلی که استرس شما را زیاد می‌کند، دوری کنید و فقط به هدف فکرکنید و با انگیزه و پشتکار به ادامه راه بپردازید. نکته مهم دیگر درباره مقابله با استرس، این است که اگر استرس شما بسیار زیاد و غیر قابل کنترل است، حتما با آن مواجه شوید یا آن را با شخصی مانند پدر و مادر، مشاور یا کسی از دوستان نزدیکتان در میان بگذارید. آن وقت خواهید دید که موضوعی که باعث استرس و آشتگی ذهنی شما می‌شود، چه‌قدر برای اطرافیان شما که از بیرون به آن موضوع می‌نگرند، پیش پا افتاده است.

گاهی‌اوقات استرس به دلیل عدم برنامه‌ریزی صحیح و عدم بهره‌گیری از تکنیک‌های مدیریت زمان ایجاد می‌شود. اگر هدف‌گذاری دقیق داشته باشید و آن‌ها را به درستی اولویت‌بندی کنید می‌توانید مقداری با آشفتگی ذهنی مقابله کنید.

پس از هدف‌گذاری، باید آن را به هدف‌های کوچکتر تقسیم کنید و فعالیت‌های لازم برای رسیدن به آن را به صورت روزانه و به مدت یک ماه مشخص کنید. بخشی از روز را نیز به بررسی فعالیت‌های خود در طول روز اختصاص دهید.

همچنین بخوانید :  15 راهکار عملی کاهش استرس قبل از امتحان
یاداشت کردن راهی برای مقابله  با آشفتگی ذهنی

یاداشت کردن راهی برای مقابله با آشفتگی ذهنی

۵- یادداشت کنید

همه ما در تمام طول روز، علی‌رغم فعالیت‌های بدنی و کار فکری، مشغولیت‌های ذهنی خاص خود را داریم. کار فکری یا فعالیت ذهنی، فعالیت‌ هدفمندی است که ما آگاهانه به آن می‌پردازیم؛ اما اشتغال ذهنی فعالیتی است که هدفمند نیست و ما به آن عادت کرده‌ایم. حتی ممکن است که نسبت به آن آگاهی کامل نیز نداشته باشیم.

تکفیک کردن مسائل برای حل آشفتگی ذهنی

تکفیک کردن مسائل برای حل آشفتگی ذهنی

۶- تفکیک کنید

قبل از هر چیز، مواردی را که معمولا در طی روز ذهن شما را به خود مشغول می‌سازد، یادداشت کنید. به این منظور، لازم است که چند روز تا حداکثر یک هفته، بر فعالیت‌های ذهنی خود نظارت کنید و متوجه افکاری باشید که در ذهن شما جاری است. پس از اینکه به اشتغالات ذهنی خود پی بردید و متوجه شدید که معمولا چه نوع افکاری ذهن شما را مشغول می‌کند، در مرحله بعدی، مسائل مهم و مسائل غیرمهم را از یکدیگر تفکیک کنید.

ممکن است از خود بپرسید که چگونه می‌توانم مسائل مهم را از غیرمهم تفکیک کنم. برای انجام این کار می‌توانید معیارهایی مانند مسائل مربوط به اینکه چرا در گذشته موفق نشدم، چرا در ماه‌های قبل به خوبی درس نخواندم، یا نگرانی‌های مربوط به آینده، مثل اینکه نتیجه کنکور شما یا دوستانتان چه خواهد شد، و … را شاخص قرار دهید. مسائل پیش پا افتاده روزانه، که معمولا تکراری هستند و فکر شما را مشغول می‌سازند، مسائل غیرمهمی هستند که باید به پس‌زمینه رانده شوند.

کارهایی که انجام آن‌ها در این مرحله باعث موفقیت شما می‌شود، عبارت‌اند از: تمرکز روی برنامه‌ریزی درست، شیوه مطالعه صحیح و چگونه درس خواندن و غیره. این مسائل، مسائلی هستند که باید در زمینه ذهنی شما باشند تا موفق شوید. در مجموع، ابتکار با شماست که چه مواردی را در چه قسمتی بگنجانید؛ البته این موارد، ثابت نیستند و ممکن است که بر حسب شرایط، تغییر کنند.

مقابله با آشفتگی ذهنی

۷- در مورد آن صحبت کنید

هر وقت، موضوعی، چه مربوط به کنکور و چه غیر از آن، باعث آشفتگی ذهنی شما شد، در مورد آن با شخصی که با او راحت هستید و می‌تواند به خوبی شما را راهنمایی کند، صحبت کنید. صحبت کردن در مورد موضوعاتی که باعث آشفتگی ذهنی‌تان شده است، ۲ مزیت اصلی دارد:

  • می‌تواند به شما احساس تایید شدن و شنیده شدن بدهد.
  • می‌تواند شما را با دیدگاه‌های مختلف دیگران آشنا بکند.

اغلب، فقط داشتن کسی که به حرف‌هایتان گوش بدهد و افکارتان را درک کند، باعث می‌شود که فوریت، شدت و کثرت افکارتان از بین برود. به همان اندازه، شنیدن افکار و دیدگاه‌های فکری طرف مقابل نیز می‌تواند شما را با بینش و راهکارهای جدیدی آشنا کند.

۸- به تغذیه خود توجه کنید

در روزهای پایانی سعی کنید غذاهای سبک‌تری بخورید تا بتوانید راحت‌تر بخوابید. در طول روز مواد‌غذایی حاوی کربوهیدرات مانند نان، برنج و سیب‌زمینی میل کنید؛ زیرا توانایی ذهنی شما را افزایش می‌دهند. در این روزها از غذاهای چرب استفاده نکنید؛ زیرا دیر هضم می‌شوند، به جای آن‌ها از موادغذایی حاوی پروتئین مانند گوشت، مرغ، جگر و عدسی استفاده کنید. با توجه به اینکه حدود ۷۰ درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است حتما روزانه هشت لیوان آب بنوشید.

مصرف برخی از مواد‌غذایی نیز باعث آشفتگی ذهنی می‌شود. همه مواد‌غذایی برای بدن انسان ضروری هستند؛ اما زیاده‌روی در استفاده آن‌ها باعث به هم خوردن ساعت خواب، از بین رفتن آرامش و ایجاد استرس می‌شود. برای مثال مصرف بیش‌ از اندازه کافئین باعث ایجاد استرس و آشفتگی ذهنی می‌شود. به جای کافئین می‌توانید از برخی مواد‌غذایی مانند هویج، کرفس، تخم‌مرغ و ماهی استفاده کنید؛‌ زیرا این مواد باعث ایجاد آرامش می‌شوند.

 اگر در روزهای پایانی حدود نیم ساعت از وقت خود را به ورزش یا پیاده ‌روی اختصاص دهید، علاوه بر از بین بردن استرس، انرژی بیشتری برای جمع‌بندی مطالبی که خوانده‌اید خواهید داشت.

۹- قرار نیست همه چیز را بدانید

یکی از عادت‌های اشتباه داوطلبان کنکور که باعث ایجاد آشفتگی‌های ذهنی در آن‌ها می‌شود این است که تصور می‌کنند اگر همه مطالب را خوب مطالعه نکنند، نمی‌توانند نتایج خوبی در کنکور بگیرند. اگر سوالات کنکور سال‌های قبل را بررسی کنید متوجه می‌شوید که برای قبولی در دانشگاه نیازی نیست همه مطالب را با جزئیات کامل بدانید؛ بلکه باید بر نکات کلیدی بیشتر تمرکز کنید.

روزهای پایانی باقی‌مانده تا کنکور زمان مناسبی برای یادگیری مطالب جدید نیست. زیرا به دلیل کمبود وقت دچار آشفتگی ذهنی می‌شوید.

۱۰- مرور کردن را جدی بگیرید

روزهای پایانی باقی‌مانده تا کنکور زمان مناسبی برای یادگیری مطالب جدید نیست. زیرا به دلیل کمبود وقت دچار آشفتگی ذهنی می‌شوید. بهتر است در این روزها مطالبی را که قبلا مطالعه کردید مرور کنید. مطالعه و مرور خلاصه‌نویسی‌های خود، بهترین کار برای این روزها است. همچنین می‌توانید از تست‌های کنکور سراسری سال‌های قبل استفاده کنید و در شرایطی مانند کنکور، آزمون را برای خود شبیه‌سازی کنید. بهتر است که در این روزها، هنگام بررسی پاسخ‌ها درصد نگیرید؛ زیرا ممکن است باعث ایجاد استرس، ناامیدی و آشفتگی ذهنی شود.

همچنین بخوانید :  برنامه ریزی تحصیلی (درسی) | برنامه ریزی برای موفقیت در درس و امتحان
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *