چگونه با تلاش کردن به موفقیت برسیم؟

چگونه با تلاش کردن به موفقیت برسیم

چگونه با تلاش کردن به موفقیت برسیم

ممکن است برخی از دانش‌آموزانی که داوطلب کنکور سراسری هستند فکر کنند در نیمسال اول به اندازه کافی درس نخوانده‌اند یا پیشرفت خوبی نداشته‌اند. این دانش‌آموزان در زمان باقی‌مانده تا آزمون سراسری، می‌توانند با یک برنامه‌ریزی مناسب، پیشرفت قابل‌توجهی داشته باشند. این افراد، باید توجه داشته باشند که درس‌هایی که باید برای کنکور بخوانند، درس‌هایی هستند که قبلا هم آن‌ها را خوانده‌اند و اولین بار نیست که آن‌ها را می‌بینند؛ بلکه بارها این مطالب را خوانده‌اند و امتحان داده‌‌اند. پس در حال حاضر، فقط نیاز دارند که توجه خود را کمی بیشتر کنند.

علاوه بر عزیزان داوطلبی که تاکنون به صورت جسته و گریخته یا بدون برنامه‌ریزی درس خوانده و پیشرفت زیادی نداشته‌اند، داوطلبانی نیز هستند که تاکنون، اصلا قصد مطالعه جدی برای آزمون سراسری را نداشته‌اند و مطالعه‌ای نیز نکرده‌اند. این گروه از داوطلبان هم می‌توانند به قبولی در دانشگاه‌ها و رشته‌های خوب فکر کنند؛ زیرا داوطلبان بسیاری در سال‌های قبل وجود داشتند که با وجود اینکه بعد از عید به صورت جدی به مطالعه برای آزمون پرداختند، اما موفق شدند که نتیجه خوبی به دست آورند. البته رسیدن به این موفقیت، مستلزم آن است که حرکت و تلاش خوبی داشته باشند.

برای رسیدن به موفقیت، به یک برنامه‌ریزی منظم و تلاش و پشتکار خوب نیاز دارید.

حتی افرادی که به‌طور کل از کنکور امسال قطع امید کرده‌اند و می‌خواهند در آزمون سراسری سال بعد شرکت کنند، باید بدانند که اگر کمی همت و تلاش داشته باشند، می‌توانند در کنکور سال جاری نیز نتیجه خوبی کسب کنند. به این موضوع توجه داشته باشید که شما چهار سال با مجموعه‌ای از مطالب و اطلاعات آشنا شده‌اید و مفاد آزمون سراسری برای هیچ یک از داوطلبان ناآشنا نیست؛ پس در همین شرایطی که اکنون هستید هم می‌توانید به چند تست از مجموعه تست‌های آزمون سراسری پاسخ دهید.

برای رسیدن به موفقیت، به یک برنامه‌ریزی منظم و تلاش و پشتکار خوب نیاز دارید. حتی اگر نتوانید نتیجه خوبی در کنکور امسال کسب کنید و مجبور به شرکت در آزمون سراسری سال بعد شوید، نسبت به داوطلبان سال آینده چند ماه در مطالعه جلوتر هستید. اگر اکنون تصمیم گرفته‌اید که با یک برنامه صحیح و دقیق و با جدیت و تلاش درس بخوانید، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

رسیدن به موفقیت با تلاش

رسیدن به موفقیت با تلاش

به همه درس‌ها توجه کنیم یا روی یک یا دو درس تمرکز کنیم؟

بیشتر داوطلبانی که به تازگی به گروه مطالعه‌کنندگان کنکور پیوسته‌اند، نمی‌دانند که باید روی یک یا ۲ درس تمرکز کنند یا باید همه درس‌ها را مطالعه کنند. قطعا برای پیشرفت در آزمون سراسری، نمی‌توانید در همه درس‌ها به‌صورت هم‌زمان رشد کنید؛ اما می‌توانید روی یک یا ۲ درس، وقت بیشتری بگذارید و بقیه درس‌ها را به‌طور معمول مطالعه کنید. یعنی روی درس‌هایی که احساس می‌کنید نیاز بیشتری به آن‌ها دارید، مرکز بیشتری داشته باشید و در کنار آن، وضعیت خود را در درس‌هایی که قوی هستید نیز حفظ کنید.

اگر می‌خواهید در درسی پیشرفت کنید، مراقب نقاط قوت پایدار خود باشید.

گاهی‌اوقات بعضی از دانش‌آموزان، روی درسی که فکر می‌کنند نیاز بیشتری دارند، تمرکز می‌کنند؛ اما در درس‌هایی که نقطه قوت آن‌ها استافت می‌کنند. برای مثال دانش‌آموزان رشته ریاضی که در کنکور گروه علوم تجربی شرکت می‌کنند، ممکن است فکر کنند که ریاضی و فیزیکشان خیلی خوب است و فقط روی درس‌های اختصاصی علوم تجربی تمرکز کنند. همین موضوع باعث می‌شود که توانایی و نقطه قوت خود را در درس‌های ریاضی و فیزیک از دست بدهند. بنابراین، اگر می‌خواهید در درسی پیشرفت کنید، مراقب نقاط قوت پایدار خود باشید و آن درس‌ها را نیز به کیفیت قبل نگه دارید و بقیه درس‌ها را نیز تقویت کنید.

نکته مهمی این است که نباید هیچ درسی را کنار بگذارید؛ زیرا می‌توانید قسمت‌های ساده‌تر و قابل درک درس‌هایی که در آن‌ها ضعیف هستید را انتخاب کنید و روی آن‌ها کار کنید. تنها زمانی که به کنکور نزدیک می‌شوید، می‌توانید در برخی از درس‌ها بعضی از فصل‌ها یا مباحث را کنار بگذارید؛ اما هیچ‌وقت یک درس را به‌طور کامل کنار نگذارید. برای پیشرفت کردن، بهتر است که روی یک یا ۲ درس تمرکز کنید و بعد از اینکه در آن درس‌ها قوی شدید، به سراغ درس‌های بعدی بروید و نقاط قوت پایدار خود را نیز از دست ندهید.

داشتن پشتکار برای رسیدن به موفقیت

داشتن پشتکار برای رسیدن به موفقیت

با دروس عمومی چه کنیم؟

داوطلبانی که از الآن شروع به مطالعه می‌کنند، نمی‌دانند که برای دروس عمومی باید چه برنامه‌ای داشته باشند. این افراد باید با‌ توجه به به اطلاعات قبلی خود،  ۲ تا چهار درس عمومی را روزی یک ساعت مطالعه کنند. توجه داشته باشید که شکل و مدل مطالعه هر درس عمومی با درس عمومی دیگر فرق می‌کند؛بنابراین، با توجه به میزان سختی یا راحتی هر درس، میزان ساعت‌های مطالعه آن درس را در برنامه هفتگی خود تنظیم کنید.

برای موفقیت در کنکور باید به درس‌های عمومی نیز به‌اندازه درس‌های اختصاصی اهمیت دهید در دوران مطالعه برای کنکور، باید زمانی را به مرور درس‌ها اختصاص دهید و به یک یا دو بار خواندن مطالب اکتفا نکنید.

داشتن خواب منظم برای رسیدن به موفقیت

داشتن خواب منظم برای رسیدن به موفقیت

به خودتان بی‌خوابی ندهید

خیلی از داوطلبان کنکور به‌ویژه افرادی که به تازگی تصمیم به مطالعه جدی گرفته‌اند، فکر می‌کنند که اگر این روزها کمتر بخوابند، تمام مشکلاتشان حل می‌شود و وقت برای رسیدگی به همه کارهایشان پیدا می‌کنند؛ در صورتی که مشکل آن‌ها خواب نیست و باید از زمان‌های بیداری خود خوب استفاده کنند. شما باید حتما شب‌ها ۸ ساعت بخوابید؛ یعنی ساعت ۱۰ تا ۱۲ شب بخوابید و بین ساعت ۶ تا ۸ صبح بیدار شوید. پدر و مادرها هم باید دقت کنند که کم کردن خواب دانش‌آموزان کنکوری، فقط استرس آن‌ها را بالا می‌برد؛ تمرکزشان را به هم می‌ریزد و هیچ فایده‌ای ندارد. دانش‌آموزان باید در شب استراحت کنند تا کارایی مغز آن‌ها افزایش یابد.

بی‌خوابی باعث می‌شود افراد در طول روز یادگیری ضعیفی داشته باشند.

بی‌خوابی باعث می‌شود افراد در طول روز یادگیری ضعیفی داشته باشند. در حقیقت کمبود خواب باعث می‌شود افراد تمرکز خود را از دست بدهند و مغز توانایی دریافت اطلاعات را نداشته باشد. بدون استراحت کافی نورون‌های مغزی خسته می‌شوند و نمی‌توانند به درستی عمل کنند؛ بنابراین افراد نمی‌توانند اطلاعاتی را که یاد گرفته‌اند ارزیابی کنند.

علاوه بر این موارد بی‌خوابی باعث می‌شود افراد به علت ناتوانی در ارزیابی آموخته‌ها، توانایی تصمیم‌گیری صحیح نداشته باشند و در برنامه‌ریزی خود برای درس خواندن دچار مشکل شوند.

اگر چند دقیقه قبل از خواب به مطالعه مطالب درسی بپردازید، مغز در طول خواب آن‌ها را مرور می‌کند و زمانی که بیدار می‌شوید به راحتی آن‌ها را به خاطر می‌آورید. به این نکته توجه داشته باشید که در رخت خواب به مدت طولانی مطالعه نکنید؛ زیرا این کار خواب شبانه شما را مختل می‌کند.

همچنین بخوانید :  نقش قدرت ذهن در دست‌یابی به موفقیت و رشد فردی
برای رسیدن به موفقیت بحث و مقایسه نکنید

برای رسیدن به موفقیت بحث و مقایسه نکنید

بحث و مقایسه نکنید

همه داوطلبان، به‌ویژه داوطلبانی که مطالعه جدی برای کنکور را دیر شروع می‌کنند، باید حتما از بحث درباره کنکور و مقایسه خود با دیگران بپرهیزند. این روزها با دوستان خود درباره اینکه چه درس‌هایی را خوانده‌‌اید، چند بار درس‌هایتان را دوره کرده‌اید، درصدهایتان در هر درس چند است و … بحث نکنید و خودتان را به هیچ‌وجه با آن‌ها مقایسه نکنید. شما باید کار خودتان را انجام دهید و با دیگران کاری نداشته باشید؛ زیرا انجام این کار، جز ایجاد استرس و درگیری فکر و ذهن شما سود دیگری ندارد.

رمانبدنی مناسب در کارها

رمانبدنی مناسب در کارها

زمان تمام کردن درس‌ها مهم نیست؛ چگونگی تمام کردن آن‌ها مهم است

بیشتر داوطلبان فکر می‌کنند که زمان خاصی برای تمام کردن درس‌ها وجود دارد؛ در حالی که زمان تمام کردن درس‌ها مهم نیست، بلکه چگونه تمام کردن آن‌ها مهم است. در این بحث، قبل از هر چیزی خود داوطلب و شرایط او مهم است. هر داوطلب، با توجه به میزان و حجم درس‌هایی که مطالعه کرده است، باید زمانی را برای مرور، جمع‌بندی و تست‌زنی در نظر بگیرد. برای مثال اگر داوطلبی بیشتر درس‌های خود را به پایان رسانده است، ۲ ماه زمان برای مرور و جمع‌بندی نیاز دارد؛ اما داوطلبی که بعد از عید، تازه شروع به مطالعه می‌کند و از هر درس چند مبحث را مطالعه می‌کند، می‌تواند حدود ۲ هفته، مرور و جمع‌بندی را تمام کند. پس هر داوطلب باید با توجه به درس‌هایی که مطالعه کرده است، زمان تمام کردن مطالعه اولیه و مرور درس‌ها را مشخص کند. علاوه بر این، زمان اتمام درس‌ها برای موفقیت در کنکور مهم نیست؛ مهم این است که بتوانید از آموخته‌های خود در جلسه کنکور استفاده کنید.

خود را باور داشته باشید

خود را باور داشته باشید

خود را باور داشته باشید

تلاش در مطالعه، یکی از عوامل اصلی موفقیت است؛ اما اگر خودتان را باور نداشته باشید، نمی‌توانید ب هدف خود برسید. پس به نقاط قوت خود فکر کنید و باورهای محدود‌کننده را از خود دور کنید. اینکه در یک مدرسه معمولی درس می‌خوانید، نمی‌توانید در کلاس کنکور شرکت کنید، دیر شروع به مطالعه کرده‌اید، دوستان شما بیشتر درس خوانده‌اند و … را از خود دور کنید و به این فکر کنید که انسان، یعنی شگفتی، و شما به عنوان یک انسان می‌توانید شگفتی‌آفرین باشید. هر سال تعدادی از بچه‌های مدارس دولتی شگفتی خلق می‌کنند و صاحب رتبه‌های تک رقمی می‌شوند.

به تست زدن اهمیت دهید

به تست زدن اهمیت دهید

به تست زدن اهمیت دهید

هر چه قدر هم که شما داوطلب مستعد و کوشایی باشید اما استانداردهای مطالعه را مورد توجه قرار ندهید، نمی‌توانید آن طور که باید و شاید، از تلاش خود نتیجه خوبی بگیرید. یکی از استانداردهای مطالعه برای کنکور، تست زدن بعد از هر مطالعه است. در پایان هر هفته دوباره تست بزنید و بعد از دوران مرور هم، تست سرعتی بزنید. همه دانش‌آموزان، به‌خصوص داوطلبانی که تازه شروع به مطالعه می‌کنند، باید توجه داشته باشند که با تست زدن می‌توانند ناقط قوت و ضعف خود را مشخص کنند. با تست زدن متوجه می‌شوید که کدام مبحث‌ها را باید دوباره مطالعه کنید. در واقع، با تست زدن می‌توانید آموخته‌های خود را بسنجید و ایرادهای خود را برطرف کنید.

برخی نکات تست زدن برای کنکور عبارت‌اند از:

۱- نقطه شروع تست زدن را مشخص کنید؛‌ برخی از داوطلبان بر‌اساس چینش سوالات و برخی بر‌اساس علاقه، به سوالات پاسخ می‌دهند. برخی دیگر نیز از درس‌های ساده شروع می‌کنند. مشاوران به دانش‌آموزان توصیه می‌کنند که از تست‌های ساده‌تر شروع کنند؛ زیرا این روش باعث می‌شود اعتمادبه‌نفس آن‌ها بیشتر شود، امیدوار شوند، در زمان خود صرفه‌جویی کنند و با هیجان شروع آزمون مقابله کنند.

۲- سعی کنید تمام متن سوالات را با دقت و آرامش مطالعه کنید تا بفهمید سوال دقیقا از شما چه چیزی می‌خواهد. در حقیقت فهمیدن صورت سوال، نصف راه رسیدن به پاسخ است.

۳- ابتدا سوالات ساده را پاسخ دهید و با سوالات دشوار درگیر نشوید تا علاوه بر ذخیره زمان، سرعت تست زدن خود را نیز افزایش دهید.

۴- به یاد داشته باشید نمره شما در سوالات ساده با سوالات سخت برابر است؛ پس بهتر است ابتدا سوالات ساده را تفکیک کنید و به آن‌ها پاسخ دهید.

۵- اگر با سوالات دشواری روبه‌رو شدید روحیه خود را نبازید و با اعتمادبه‌نفس و آرامش سایر سوالات را پاسخ دهید.

۶- تست‌های آزمون به ۲ دسته سرعتی و قدرتی تقسیم می‌شوند. تست‌های سرعتی معمولا مواردی مانند محفوظات، سرعت انتقال، سرعت عمل، مهارت و تسلط شما بر دروس مختلف را می‌سنجند. تست‌های قدرتی نیز برخلاف تست‌های سرعتی مواردی مانند درک، فهم، قدرت تجزیه و تحلیل، مقایسه، دسته‌بندی، ارتباط و خلاقیت ذهنی را می‌سنجند.

به خاطر داشته باشید معمولا در تست‌های سرعتی اولین حدس شما جواب صحیح است؛ البته به غیر از زمان‌هایی که شتاب‌زده عمل می‌کنید، تمرکز ندارید و سوال را خوب نمی‌خوانید.

۷- اشتباهات شما در محاسبات عددی معمولا به دلیل شتاب و عدم تمرکز شما بر سوال است؛ بنابراین آرامش خود را حفظ کنید و به خوبی بر سوالات تمرکز کنید. باید بتواند بین سرعت و دقت تعادل برقرار کنید.

۸- پس از انجام تمرین‌های تستی، پاسخ آن‌ها را همیشه چک کنید تا هم بتوانید بی‌دقتی‌های خود در حل سوالات را پیدا کنید و هم مطالب را دوباره برای خود مرور کنید.

همچنین بخوانید :  ۱۳ گام موثر در روانشناسی برای رسیدن به موفقیت| راز موفقیت

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 3   میانگین: 3.3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *