با تندخوانی نتیجه بهتری بگیرید

تاکنون به این جمله فکر کرده‌اید که چگونه با تندخوانی نتیجه بهتری بگیرید؟

یکی از کارهایی که هر یک از شما داوطلبان عزیز در زمان آمادگی برای کنکور، به‌منظور نتیجه‌گیری بهتر می‌توانید انجام دهید، به‌کارگیری تکنیک تندخوانی است که بتوانید با تندخوانی نتیجه بهتری بگیرید و به سرعت بالا در مطالعه دست یابید.

شاید با خود بگویید که ما فعلا به زمان جمع‌بندی مطالب و مرور آن نرسیده‌ایم و الان برای تندخوانی و سرعت بالا در مطالعه زود است.

شما عزیزان باید بدانید که اگر این مهارت را از همین الان در زمان مطالعه و آمادگی برای کنکور خود تمرین کنید، می‌توانید به‌خوبی در وقت و زمان خود برای مطالعه بهتر صرفه‌جویی کنید؛ با تندخوانی فانتوم و سرعت بالا در مطالعه به راحتی می‌توانید مطالب کنکور را مرور کنید.

از طرف دیگر، عده بسیار زیادی از شما در مطالعه، دچار وسواس زیادی هستید و این وسواس که با کندخوانی بالایی همراه می‌شود، با مطالعه عمیق و اصولی اشتباه گرفته می‌شود؛ در حالی‌که یک داوطلب کنکور موفق یا شخصی که با بالا بردن سرعت مطالعه قصد پیشرفت دارد می‌تواند با تندخوانی یا سریع‌خوانی مطالب را به‌خوبی به خاطر سپرد و در وقت و زمان صرفه‌جویی کند. پس اگر  هنوز با ترفندهای تندخوانی آشنا نشده و وقت زیادی را صرف مطالعه مطالب درسی کنکور و هر مطلب دیگری که برای آینده می‌خواهید یاد بگیرید، می‌کنید.

با همراهی ما و شرکت در دوره رایگان تندخوانی فانتوم سرعت مطالعه خود را بالا ببرید و بهترین نتیجه را در تندخوانی دست یابید.

مزایای تندخوانی یا سریع‌خوانی

۱- صرفه‌جویی در وقت

مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت تندخوانی، صرفه‌جویی در زمان مطالعه و جلوگیری از اتلاف وقت است؛ زیرا تندخوانی، سرعت مطالعه را بین پنج تا شش برابر بالا می‌برد.

اگر تاکنون از مزایا و برتری‌های یک فرد تندخوان خبر نداشتید و با سرعت معمولی در مطالعه وقت خود را تلف می‌کردید و از رکوردهای تندخوانی بی‌خبر بودید و چیزی در مورد این که سریع خوانی یا تندخوانی چیست نمی‌دانستید.

باید به‌خاطر داشته باشید که اولا میزان پیشرفت سرعت شما به مقدار تمرین، پشتکار و جدیت علاقه، انگیزه و همت شما بستگی دارد و هر چه تمرینات تندخوانی را بیشتر انجام دهید، موفق‌تر خواهید بود و دوم این که اگر فکر می‌کنید انجام تمرینات و نکات مربوط به تندخوانی، به دلیل مبتدی بودن و حساسیت شما در انجام درست این تمرینات، خود باعث اتلاف وقت شما می‌شود از انجام آن در حال حاضر خودداری کنید؛ زیرا بیش از هر چیزی موفقیت شما در آزمون سراسری مهم است.

اما حتما می‌توانید با تندخوانی نتیجه بهتر و سرعت بالاتری در مطالعه دست یابید.

با تندخوانی به سرعت بالا در مطالعه دست یابید.

۲- جلوگیری از حواس‌پرتی یا عدم تمرکز

یکی دیگر از مزایای تندخوانی، جلوگیری از حواس‌پرتی است؛ زیرا زمانی که شما به‌صورت کند و غیرصحیح مطالعه می‌کنید دچار عدم تمرکز در مطالعه می‌شوید.

تصور کنید که به‌کندی در حال مطالعه هستید؛ در این شرایط، راحت‌تر می‌توانید خوراکی خورده، تلویزیون نگاه کرده یا به صحبت‌های اطرافیان‌تان گوش کنید؛ در حالی‌که شخصی که با سرعت‌ بالا در حال مطالعه است، مجبور است که برای بالا بردن دقت خود، بیشتر تمرکز کند. پس تندخوانی، چاره‌ای است برای افرادی که می‌گویند: «هنگام مطالعه تمرکز ندارم!»

برای این که مطالب بیشتری راجع‌ به تمرکز بدانید می‌توانید مقاله تمرکز چیست را مطالعه فرمایید و برای اینکه بتوانید با تندخوانی نتیجه بهتری بگیرید باید تمرکز بالایی داشته باشید.

۳- افزایش انگیزه و علاقه نسبت به مطالعه

حتما برای شما هم پیش‌ آمده است که مطلبی را باعلاقه شروع به مطالعه می‌کنید اما کمی بعد از مطالعه آن خسته می‌شوید و کتاب را کنار می‌گذارید.

یکی از عوامل این خستگی، کندخوانی و سرعت پایین مطالعه است.

وقتی به‌صورت آهسته و کند می‌خوانید، حواستان پرت و چشمان‌تان خسته شده و درنتیجه نسبت به مطالعه بی‌علاقه می‌شوید؛ البته این موضوع به آن معنی نیست که حتی اگر مطلبی را بلد نیستید، روی آن فکر نکرده و سرسری از آن مطلب بگذرید؛ چون اساس مطالعه یادگیری است و شما تا وقتی مطالعه خود را در مورد یک مطلب کامل نکرده‌اید، نباید به سراغ موضوع دیگری بروید. بلکه این به آن معنی است که با درگیر کردن مغز و حواس خود روی یک مطلب راحت که بسیار سریع‌تر می‌توانید آن را یاد بگیرید.

انگیزه خود را برای ادامه مطالعه و یادگیری بالا ببرید و این را مطمئن باشید که می‌توانید با با تندخوانی نتیجه بهتری بگیرید.

۴- جلوگیری از خستگی

یکی از مزایای تندخوانی این است که از خستگی زود هنگام شما در زمان مطالعه جلوگیری می‌کند.

اگر شما جز آن دسته از افرادی باشید که در مطالعه به‌کندی پیش می‌روید و سرعت بالایی در مطالعه ندارید، ممکن است که دچار خستگی روحی یا جسمی شوید.

در خستگی جسمی به علت کندخوانی، کم‌کم شروع به لم دادن می‌کنید، خمیازه می‌کشید، خود را کش‌وقوس می‌دهید و درنهایت دراز می‌کشید. در آخر هم شاید خواب‌تان ببرد؛ زیرا از نظر جسمی خسته می‌‌شوید. همچنین، علت دیگر خواب‌آلودگی هنگام مطالعه، خستگی چشم است که از معایب کندخوانی است.

علاوه بر این، درک کم در هنگام کندخوانی، نیز باعث ایجاد خستگی ذهنی می‌شود.

همین الان تصمیم بگیرید که مهارت مطالعه صحیح را فراگرفته و با تندخوانی نتیجه بهتری بگیرید.

خستگی چشم بخاط کندخوانی عدم سرعت بالا در مطالعه است

موانع تندخوانی

قبل از این که به روش‌های تندخوانی و تقویت حافظه اشاره‌ کنیم، بهتر است عادات غلطی را که باعث کندخوانی می‌شود بشناسید و تلاش کنید. که با برطرف کردن آن‌ها، زمینه لازم را برای یادگیری فنون مطالعه سریع در خود ایجاد کنید.

مطمئن باشید که اگر تندخوان حرفه‌ای هم نشوید، برطرف کردن این عادات غلط، کیفیت مطالعه شما را افزایش می‌دهد و قدرت یادگیری شما را بالا می‌برد و می‌توانید با تندخوانی نتیجه بهتری بگیرید.

نگرانی از درک کم یا نفهمیدن مطلب بسیاری از افراد کندخوان گمان می‌کنند که کندخواندن باعث درک بهتر مطلب می‌شود؛ اما این عقیده اشتباه است. برای ترک این عادت، واژه‌خوانی را کنار بگذارید و عبارت‌خوانی را جایگزین کنید؛ زیرا انسان در یک نگاه، توانایی استخراج شش کلمه و در هر ثانیه توان استخراج بیست‌وچهار کلمه از یک متن را دارد.

علاوه بر این موضوع، یادتان باشد که آهسته خواندن به معنی درک کردن کامل مطلب نیست؛ بلکه برای دانستن این موضوع که آیا شما مطلب را خوب یاد گرفته‌اید یا نه راه‌های دیگری نیز وجود دارد؛ مثلا از خودتان سوالی بپرسید، تستی بزنید و یا مطالبی را که خوانده‌اید به‌صورت خلاصه ارائه دهید. آن‌ وقت بهتر متوجه خواهید شد که مطلب را تا چه حدودی یاد گرفته‌اید.

بیشتر کسانی که تندخوانی نمی‌کنند، کسانی هستند که وسواس و استرس زیادی دارند و احساس می‌کنند که این نحوه مطالعه بر یادگیری درست آن‌ها تاثیر خواهد گذاشت.

موانع تندخوانی و رسیدن به سرعت بالا در مطالعه

خواندن با صدای بلند

بعضی از داوطلبان فکر می‌کنند که با بلند خواندن، مطالب را بهتر فرا می‌گیرند؛ در حالی‌که این تفکر، مانع تندخوانی است. ضمن این که موجب خستگی جسمی و تحلیل انرژی فرد می‌شود و امکان مطالعه در مکان‌های عمومی مثل کتابخانه‌ها را نیز برای افراد محدود می‌کند.

به‌خاطر داشته باشید که مکث کردن روی کلمات، برگشت به عقب و بلندخوانی، سه عادت بد هنگام خواندن هستند که مانع تندخوانی و یادگیری بهتر و سریع‌تر مطالب می‌شوند؛

پس اگر جز آن دسته از داوطلبان یا دانش‌آموزانی هستید که عادت به بلندخواندن مطالب دارید، سعی کنید که کم‌کم این عادت خود را ترک کنید و مطالعه با چشم را انجام دهید.

با یادگیری اصولی مهارت‌های مطالعه و تندخوانی نتیجه بهتری بگیرید.

زیر لب‌خوانی

مانند بلند خواندن، زیر لب‌خوانی نیز یکی از موانع اصلی تندخوانی است. زیر لب‌خوانی عبارت است از زمزمه کلمات، به طوری‌که صدای خواندن کلمات را در گوش خود بشنوید.

حرکت دادن لب هنگام خواندن نیز حالتی از زیر لب‌خوانی است. این عادت غلط نیز مانع تندخوانی است؛ زیرا در این نوع مطالعه کردن،حداکثر سرعت مطالعه شما متناسب با سرعت حرف زدن است؛ یعنی دویست کلمه در دقیقه و حتی کمتر از آن‌ که سرعت خیلی پایینی است.

برای مطالعه با سرعت زیاد و درک بالا باید بی‌صدا بخوانید؛ یعنی بین نگاه و مغز خود رابطه مستقیم برقرار کنید. حتما به این موضوع توجه داشته باشید که مغز و نگاه برای مطالعه، نیازی به شنیدن کلمات به‌منظور درک معنای آن ندارد.

تلفظ و تکرار کلمات در ذهن

تلفظ و تکرار کلمات در ذهن هم به دلیل وقتی‌که از داوطلب در هنگام مطالعه می‌گیرد، از موانع تندخوانی است. در این حالت، لب‌ها بی‌حرکت هستند و ارتعاش در گلو احساس نمی‌شود؛ ولی کلمات در ذهن تکرار می‌شوند، برای ترک این عادت در حین خواندن سعی کنید با مجسم کردن صحنه یا تصویر آن چه انجام می‌شود ذهن خود را مشغول کنید.

استفاده نادرست از راهنما

انگشت‌گذاری یا به کار بردن انگشت، مداد یا هر وسیله دیگری، اگر موجب توقف و کندخواندن شما شود نادرست است ولی اگر سرعت حرکت انگشت زیاد شود و چشم‌ها تابع حرکت دست باشند، آن‌گاه دیگر مانع محسوب نمی‌شوند.

استفاده از راهنما برای بالا بردن سرعت مطالعه

برگشت‌خوانی

برگشت‌خوانی، یعنی برگشتن به کلمات یا خطوط قبلی و دوباره خواندن آن‌ها که بسیاری از داوطلبان به دلیل وسواس زیاد در مطالعه آن را انجام می‌دهند. این عادت غلط، یکی از بدترین و وقت‌گیرترین عادت‌های نامناسب در مطالعه است که باید از بین برود.

برای این که مشکل برگشت‌خوانی خود را برطرف کنید، سعی نمایید که وسواس در مطالعه را از خود دور کنید؛ زیرا برگشت‌خوانی، بیشتر در میان داوطلبانی اتفاق می‌افتد که مدام گمان می‌کنند مطلب یا مطالب قبلی را به‌خوبی یاد نگرفته‌اند یا آن مطالب در ذهن‌شان ثبت‌ نشده است.

راه آسان این است که کارتی را تهیه کنید و بعد از خواندن هر پاراگراف، کارت را روی آن قرار دهید تا دوباره به آن برنگردید. سعی کنید که با قرار دادن کارت، دیگر به عقب بازنگردید؛ اما اگر باز هم دچار استرس شدید، مطلب قبلی را برای خودتان توضیح دهید یا نکات کلیدی‌اش را برای خود بازگو کنید.

حتما به خود بگویید: «من دارم خلاصه‌نویسی می‌کنم و دوباره چندین بار مجبورم که این مطالب را مرور کنم؛ پس فعلا لازم نیست دوباره به عقب برگردم؛ در حالی‌که اطمینان دارم آن را به‌خوبی یاد گرفته‌ام.»

میدان دید محدود

یکی از موانع تندخوانی این است که با یک کانون دید محدود و بی‌انعطاف، مطالعه کنید؛ چون چشم‌های‌تان را عادت داده‌اید که هر بار فقط یکی دو کلمه را ببیند و کانون یا زاویه و یا حوزه دید خود را افزایش دهید.

این امر سرعت شما را شدیدا کم می‌کند.

یک داوطلب خوب اجازه نمی‌دهد که چشمش بیش از یک‌لحظه روی چند کلمه یا نشانه مکث کند.

بهترین توصیه در این زمینه، آن است که برای دیدن بیش از یک کلمه در هر بار، از حرکت دادن سر جلوگیری کنید و فقط چشم‌های خود را حرکت دهید. بدانید که با پیاده‌سازی این اصول می‌توانید با تندخوانی نتیجه بهتری بگیرید. برای افزایش حوزه‌ی دید تمرینات نرم افزار EYEQ بسیار مناسب است.

افزایش حوزه دید برای بالا بردن سرعت مطالعه یا تندخوانی وسریع خوانی

شگردهای تندخوانی

علاوه بر نکاتی که در بالا اشاره شد و شما داوطلبان عزیز برای بهبود روند مطالعه و تندخوانی باید به آن توجه داشته باشید.

شگردهای تندخوانی که در ذیل می‌آید نیز از مهم‌ترین نکاتی است که باید آن‌ها را به کار بندید:

سطحی‌خوانی

در تندخوانی، اولین قدم، سطحی خوانی برای یافتن اندیشه و منظور اصلی نویسنده است؛ بنابراین، تمام مطالب موجود در متن مورد نظر را به‌ جز اندیشه و نکته اصلی هر پاراگراف نادیده بگیرید.

این اولین تجربه شما در حذف بخش بزرگی از مطالب متنی است که مطالعه می‌کنید. این کار را بدون هیچ‌گونه احساس گناهی انجام دهید و نگران نباشید. فقط سعی کنید که مقصود اصلی و نکته مورد نظر نویسنده را دریابید و با علاقه به مطالعه ادامه دهید.

برای انجام بهتر این کار، باید سرعت خواندن‌تان را افزایش دهید، فهرست مطالب را نگاه کنید، به عناوین اصلی و فرعی توجه کنید و با مرور اجمالی از اصل مطالب آن سردر آورید.

اعتمادبه‌نفس داشته باشید

همان‌گونه که قبلا گفته شد، یکی از موانع تندخوانی، برگشت به عقب و دوباره‌خوانی است. به‌عنوان یک داوطلب کنکور  و یا کسی که دوست دارید پیشرفت کنید، باید به این موضوع توجه داشته باشید که دوباره‌خوانی، زمانی اتفاق می‌افتد که شما حس می‌کنید مطلب را به‌خوبی یاد نگرفته‌اید.

این که در هنگام مطالعه، شما به مطالبی برخورد کنید که در مطالعه اول و حتی دوم آن را یاد نگیرید، مسئله‌ای عادی است؛ اما اگر زیاد روی آن مطلب وقت گذاشته و ذهن خود را درگیر کنید، این موضوع، چندان عادی نیست.

همه ما بعضی از دروس را راحت‌تر و بهتر و برخی را دیرتر یاد می‌گیریم و این به توانایی ما در یادگیری آن دروس برمی‌گردد؛ پس وقتی به دروسی می‌رسید که یادگیری آن برای‌تان مشکل است، تمام سعی خود را در فهمیدن مطلب اعمال کنید اما اعتمادبه‌نفس داشته باشید و بدون این که دچار وسواس شوید، با یک خلاصه‌نویسی خوب به سراغ مطلب یا درس دیگری بروید و به خود اطمینان دهید که نکات لازم را به‌خوبی می‌دانید.

حتما به این نکته توجه کنید که برگشت به عقب، به این معنی نیست که شما باید مطالب را بدون یادگیری کامل رها کنید و بروید؛ بلکه به این معنی است که دچار وسواس نشوید؛ پس اگر احساس می‌کنید که مطلبی را به‌خوبی نمی‌دانید تا جایی که می‌توانید و آن مطلب مهم است، بر یادگیری آن اصرار کنید اما اگر مطلبی را یاد گرفته‌اید و در مورد آن دو دل هستید، برگشت به عقب نداشته باشید.

یکی از بهترین روش‌های خلاصه‌برداری و افزایش سرعت مطالعه استفاده از نقشه ذهنی می‌باشد.

افزایش میدان دید

از اولین قدم‌های یادگیری مهارت تندخوانی افزایش میدان دید است که به واسطه آن می‌توانید با سرعت بالا در مطالعه نتیجه بهتری بگیرید. چشم، تنها وسیله برای دیدن و به‌عبارت‌دیگر یک عامل واسطه است.

ما با چشم نمی‌خوانیم؛ بلکه این کار را با مغزمان انجام می‌دهیم.

چشم، تنها تصاویر را به مغز منتقل می‌کند اما عمل اصلی دیدن در مغز انجام می‌شود. چشم اگر خوب آموزش‌دیده باشد، می‌تواند چند کلمه را درآن‌ واحد تصویربرداری و به مغز ارسال کند.

مغز در مقایسه با چشم از سرعت بیشتری برخوردار است. شما باید به چشمان خود بیاموزید که به‌ جای تک‌تک کلمات، مجموعه‌ای از کلمات را شکار کند؛ به‌این‌ترتیب، چشم در یک سطر، توقف‌های کمتری خواهد داشت.

مرکز بینایی در مغز، هم خیلی سریع و هم خیلی توانمند است؛ به‌طوری‌که حتی اگر بخشی از کلمه را ببیند، قادر به کشف آن خواهد بود. تلاش شما برای افزایش میدان دید مهم است؛ زیرا ما در کنکور به مطالبی بر می‌خوریم که یا چندان مهم نیستند یا قبلا به‌خوبی آن‌ها را یاد گرفته‌ایم و نیاز چندانی به‌دقت و صرف وقت ندارند.

تمرکز

یکی از عواملی که تندخوانی را تسهیل می‌کند، تمرکز است. اگر در هنگام مطالعه تمرکز نداشته باشید، ذهن شما به‌جای پرداختن به مطلب اصلی به چیز دیگری معطوف می‌شود؛ به‌عبارت‌دیگر، دچار حواس‌پرتی می‌شود. پس با بهره‌گیری از تکنیک‌های تمرکز حواس، سعی کنید که افکار خود را متمرکز کنید تا مطالب را سریع‌تر و بهتر یاد بگیرید.

به واسطه‌ یادگیری مهارت مطالعه و با تندخوانی نتیجه بهتری بگیرید.

نکته‌برداری

برای بهبود سرعت مطالعه خود، نکته‌برداری، بسیار کارآمد و مفید است. در نکته‌برداری باید فقط کلماتی یادداشت شوند که بار معنایی داشته باشند. یک واژه کلیدی، هم خودش دارای اهمیت است و هم آن‌چه را که تداعی می‌کند؛ بنابراین، یک کلمه یا یک تصویر کلیدی، باید هم تداعی‌کننده مفهوم اصلی باشد و هم‌حجم زیادی از اطلاعات مربوط به آن را به ذهن بیاورد.

شما می‌توانید نکته‌برداری را در گوشه‌های کتاب خود انجام دهید تا با مطالعه مجدد بهتر به خاطر آورید که این نکات مربوط به چه مطالبی بوده است و حتما می‌توانید با تندخوانی نتیجه بهتری بگیرید و به سرعت بالاتری در مطالعه دست یابید.

علاوه بر مطالب بالا برای بهبود سرعت مطالعه خود به نکات زیر نیز توجه کنید:

۱-  اجازه ندهید که در هنگام مطالعه، دیدتان دچار سرگردانی شود.

۲-  واژه‌ها را گروه‌بندی کنید و یک جمله را در آن‌ واحد بخوانید و سپس تمرین کنید تا در قدم بعدی،جملات را دسته‌بندی کرده و مفهوم کلی یک پاراگراف را از آن استخراج‌ کنید.

۳- هیچ‌گاه به عقب بازنگردید زیرا بازگشت مکرر به عقب برای بازخوانی قسمت‌های درک نشده، به‌مراتب وقت‌گیرتر از مطالعه مجدد یک مطلب به روش تندخوانی است.

۴-  به‌طور هدفمند مطالعه کنید. هدف خود را از مطالعه هر مطلبی از پیش تعیین کنید و از خود بپرسید که چه نوع اطلاعاتی را می‌خواهید کسب کنید. این کار سبب می‌شود تا شما اطلاعات غیرضروری و حاشیه‌ای را در فرایند مطالعه خود حذف کنید.

۵- با صدای بلند مطالعه نکنید. سرعت ادا کردن و صحبت کردن، بسیار کمتر از ظرفیت یادگیری و مطالعه شماست در فرایند مطالعه می‌بایست فقط چشم‌ها و مغز درگیر باشند. سرعت قوه بینایی شما بسیار بیشتر از سرعت تکلم شماست؛ بنابراین، از تلفظ حروف و واژه‌ها حین مطالعه خودداری کنید. شما حین خواندن کلمات را در ذهن خود بیان می کنید، این خود ندای درون است. زمانی که به‌اصطلاح در دل‌تان مطلبی را می‌خوانید، این کار بدین معنی است که پس از دیدن یک کلمه صبر می‌کنید تا صدای مرتبط با آن کلمه (تلفظ) در ذهن‌تان کامل شود و سپس به سراغ کلمه بعدی می‌روید. این عادت نیز سرعت مطالعه شما را کاهش می‌دهد. به یاد داشته باشید که حذف کامل این صداها در مغز و ذهن غیرممکن است؛ اما می‌توان آن‌ها را به حداقل رساند.

۶- در محیط مطالعه خود، عوامل حواس‌پرتی را حذف کنید.

۷- تمرکز خود را حین مطالعه حفظ کنید؛ بدین مفهوم که در حین خواندن مطلبی، در آن‌ واحد به چیز دیگری فکر نکنید.

ایمان داشته باشید که می‌توانید با تندخوانی و سرعت بالا در مطالعه به نتیجه بهتری دست می‌یابید. برای آشنایی بیشتر با این مهارت و یادگیری تندخوانی می‌توانید از دوره رایگان تندخوانی فانتوم  استفاده نمایید.

این مقاله برگرفته از مجله پیک سنجش شماره ۱۰۰۸ است.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 3   میانگین: 3.7/5]

3 پاسخ به “با تندخوانی نتیجه بهتری بگیرید”

  1. محمدرضا بخرد گفت:

    متن بسیار زیبا و کاربردی بود که احتیاج هست تمرین و ممارست داشت به نظر سخت ترین قسمت تکرار کلمات در ذهن است که با تمرکز فکر کنم قابل حل باشد

  2. جالب بود با تشکر از شما

  3. بهنام گفت:

    بسیار زیبا ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *