با شادی به سوی کنکورتان پیش بروید

با شادی به‌سوی کنکورتان پیش بروید تا توان و انرژی‌تان برای پیگیری اهداف‌تان چند برابر شود. شاید برای شما داوطلب عزیز کنکور هم پیش‌ آمده باشد که در هنگام مطالعه‌ یا زمان استراحت، صرف ناهار و … باز هم مسئله کنکور و حواشی مربوط به آن ذهن شما را حتی برای چند دقیقه هم که شده است درگیر کند. این موضوع در میان بیشتر داوطلبان عمومیت دارد؛ زیرا آمادگی برای کنکور، یک‌ روند طولانی و تقریبا خسته‌ کننده است و همین مسائل جانبی نیز باعث می‌شود تا بر روند خسته‌ کنندگی آن افزوده شود اما یکی از مهم‌ترین مسائلی که در همه زندگی و به‌خصوص در شرایطی مثل کنکور که پیگیری یک هدف، مدنظر است باید به آن توجه داشت این است که انسان روحیه خود را از دست ندهد و باانگیزه بماند و مهم‌تر از آن این‌که شاد باشد و از لحظه‌های زندگی‌اش لذت ببرد.

پس با شادی به‌سوی کنکورتان پیش بروید!

به‌علاوه شادی موجب می‌شود که این انرژی به محیط اطراف ساطع‌ شده و انرژی‌های مثبت، اطراف ما را فرا گیرد. حتما با خود می‌گویید در شرایطی مثل کنکور، با این حجم درس‌ها و نیز دغدغه‌های قبولی و رسیدن به هدف، چگونه می‌توان هم شاد بود و هم‌ درس خواند؟

شاید حق با شما کنکوری‌ها باشد و فکر کنکور و امتحانات، به شکل قابل‌ ملاحظه‌ای ذهن شما را درگیر نماید اما راهکارهایی وجود که شما بتوانید شاد بودن و در نتیجه انرژی مثبت، توان و انگیزه بالا و یادگیری بهتر را مهمان خود کنید.

برای رسیدن به این هدف با ما همراه باشید و این هفت توصیه را به کار ببندید تا با شادی به سوی کنکورتان پیش بروید:

۱- شما هم یکی از هزاران

وقتی افکاری مثل‌ این‌که از بقیه داوطلبان کنکور عقب هستید یا دیگران در فلان درس از شما جلوتر هستند یا در کنکورهای آزمایشی درصد بالایی می‌زنند به ذهن‌تان خطور کرد، این موضوع را نیز در نظر بگیرید که داوطلبان زیادی هم در کنکور هستند که در شرایطی پایین‌تر از شما، چه از نظر امکانات درسی و چه توان جسمی و روحی، قرار است با شما در کنکور شرکت کنند و نتیجه بگیرند. بی‌شمار داوطلبان کنکور هستند که این راه را طی کرده‌اند و این راهی است که شما برای آینده خود انتخاب کرده‌اید.

فرقی نمی‌کند که با دغدغه و نگرانی پیش بروید یا با شادی به دنبال هدف خود باشید، بالاخره باید این راه را طی کرده و در کنکور شرکت کنید. تنها فرقش این است که اگر شاد باشید و به خود انرژی و روحیه مثبت دهید کمک بسیار زیادی به یادگیری و توان مطالعاتی خود کرده‌اید، پس بجنبید و وقت را از دست ندهید.

الان تقریبا تمام داوطلبان برنامه خود را برای مطالعه خوب و جدی تنظیم کرده‌اند؛ پس همه‌ داوطلبان کنکور در تکاپو هستند و اگر بنشینید و با افکار مزاحم ذهن خود را درگیر کنید از بقیه عقب خواهید ماند، عجله کنید. معطل چه هستید؟ با یک انرژی مثبت و با جدیت شروع کنید. نگرانی‌ها را از خودتان دور کنید و مطمئن باشید که هیچ زحمتی بی‌جواب نمی‌ماند.

با شادی به سوی کنکورتان پیش بروید

۲- نگرانی‌های بی‌جای کنکور، دشمن شادی

بسیاری از داوطلبان کنکور وقتی شروع به مطالعه می‌کنند، فکر می‌کنند که باید همه مطالب را یاد بگیرند و هیچ مطلبی را فراموش نکنند وقتی تست می‌زنند باید بتوانند به همه تست‌ها پاسخ درست دهند. آن‌ها وقتی در یکی از این مراحل با مشکل مواجه می‌شوند ناراحت شده و انگیزه قبلی خود را برای مطالعه‌ دروس کنکور از دست می‌دهند یا حتی اگر با همان انگیزه اولیه به مطالعه ادامه دهند دچار استرس و نگرانی می‌شوند، نگرانی این‌که تا زمان برگزاری کنکور، چقدر از این مطالب را فراموش خواهند کرد و این‌که آیا اصلا می‌توانند در آزمون سراسر کنکور به سوالات جواب دهند یا نه و … همین نگرانی‌ها، علاوه بر ایجاد استرس بی‌جا، جلوی شاد بودن و نشاط آن‌ها را در طول مدت آمادگی برای کنکور خواهد گرفت.

برای این‌که شما داوطلب عزیز بتوانید جلوی این مشکل را تا حد ممکن بگیرید، پیوسته این موضوع را مدنظر داشته باشید که هیچ داوطلب کنکوری تمام مطالب دروس را به‌طور کامل فرا نخواهد گرفت و همه داوطلبان، در یک یا چند درس ضعف دارند. ممکن است که نقاط قوت شما، نقاط ضعف تعداد دیگر از داوطلبان کنکور نیز باشد، پس با زدن چند تست و حتی ده‌ها تست اشتباه در یک مبحث اصلا نگران نشوید؛بنابراین، آرامش خود را حفظ کنید و با مطالب و کتاب‌ها شوخی کنید و همزمان به دنبال رفع اشتباهات خود برایید.

این نکته هم توجه داشته باشید که لزومی ندارد همه داوطلبان کنکور و از جمله خود شما همه مطالب دروس مختلف یا حتی دروس اصلی خود را به‌طور کامل بلد باشند، به همین خاطر، لازم است که اگر در درسی ضعف دارید و مطالعه و یادگیری آن برای شما مشکل است، از آن عبور کرده و وقت خود را صرف مطالعه مطالب مهم دیگر کنید و اصلا نگران نمره خود نباشید.

۳- رنگ‌ها را مهمان خود کنید

بسیاری از جنبه‌های روانی و حتی جسمی افراد، تحت تاثیر رنگ‌های مختلف هستند. استفاده از رنگ‌ها برای بالا بردن انرژی زندگی و آرامش مهم است و روان‌شناسان بر آن تاکید دارند. رنگ‌ها موجب تحریک روحی فرد شده یا به تمرکز بیشتر وی منجر می‌شوند؛ مثلا رنگ آبی، آرامش‌بخش است و موجب کاهش هیجانات فرد می‌شود و فرد در سایه این رنگ، هیجانات خود را بهتر کنترل می‌کند. رنگ قرمز تقریبا در مقابل زنگ آبی قرار داشته و موجب می‌شود که به فرد احساس هیجان دست دهد. همچنین آرامش پدید آمده از رنگ سبز در کاهش کارهای پراسترس، مفید است. این زنگ همیشه آرامش‌بخش است. اگر چه انتخاب

رنگ‌ها برای اتاق، پرده، دکوراسیون و لباس، بسیار سلیقه‌ای است اما اگر شما داوطلبان عزیز در دوره آمادگی برای کنکور، سراغ رنگ‌های شاد و انرژی‌دهنده بروید؛ علاوه بر این‌که می‌توانید از خستگی خود در هنگام مطالعه جلوگیری کنید قادر خواهید بود بر روحیه بالا و سطح یادگیری خود نیز تاثیر مثبت بگذارید. سعی کنید که همیشه لباس‌هایی بارنگ‌های شاد بپوشید.

همچنین اگر نمی‌توانید رنگ اتاق خود را تغییر دهید، با نصب چند تابلوی زیبا، شادی را مهمان اتاق خود کنید. رنگ‌های روشنی که نوعی شادی و سرزندگی را با خود به همراه دارند، باعث شادابی و نشاط افراد می‌شوند. وقتی شما لباس‌هایی با رنگ‌های روشن نزدیک به رنگ‌های طبیعت به تن می‌کنید هم برای خودتان و هم برای اطرافیان‌تان نشاط روحی به همراه می‌آورید، از سوی دیگر پوشیدن لباس‌هایی با رنگ‌های تیره و خنثی مانند مشکی یا خاکستری، مشکلاتی مانند حس غم، اندوه و کرختی را در خود فرد و نزدیکان او ایجاد می‌کند، نگاه کردن به رنگ‌های شاد، باعث افزایش سلامت روانی جامعه می‌شود. مکانیسم شاد شدن در اثر مشاهده رنگ‌های زیبا و روشن در بدن هم به این صورت است که ذهن افراد به‌محض دیدن این رنگ‌ها، زیبایی خاصی را از محیط برداشت می‌کند و به نشاط می‌رسد. رنگ‌های شاد و روشن، پیام‌های خوشی را از خود متصاعد می‌کنند و باعث رضایت خاطر افراد می‌شوند.

با شادی به سوی کنکورتان پیش بروید

۴- ورزش کنید

ورزش و تحرک باعث شادی و نشاط  و بالا بردن اعتمادبه‌نفس می‌شود و احساس رضایت باطنی شخص را بالا برده و فرد حس می‌کند که به موفقیت‌های خوبی دست‌ یافته است. ضمنا ورزش در درمان بسیاری از بیماری‌ها، از جمله افسردگی، تاثیر به‌سزایی دارد. سی دقیقه ورزش در روز می‌تواند آثار افسردگی را کاهش دهد.

در حین انجام فعالیت بدنی، تولید یک ماده شیمیایی از بدن به نام سرتونین بیشتر می‌شود، کاهش سرتونین در بدن با افسردگی مرتبط است؛ بنابراین در میان افرادی که به‌طور مرتب ورزش می‌کنند، به‌ندرت می‌توان شخص افسرده‌ای را یافت.

از طرف دیگر، با ورزش کردن، تولید اندروفین و اپی‌نفرین و سیتوکین‌ها نیز افزایش می‌یابد و این مواد به‌طور طبیعی، باعث بالا بردن سطح هوشیاری و روحیه عمومی فرد شده و احساس انرژی و شادابی بیشتری برای انجام کارهای روزمره زندگی به شخص هدیه می‌کنند. وقتی داوطلبان کنکور را به ورزش کردن توصیه می‌کنیم، بسیاری از آن‌ها عقیده دارند که ورزش کردن، باعث اتلاف وقت آن‌ها می‌شود. در پاسخ این عزیزان باید بگویم که اولا شما به‌راحتی می‌توانید نیم ساعت از وقت استراحت را در برنامه خود به ورزش کردن اختصاص دهید و ثانیا، به دلیل آن‌که ورزش کردن باعث شادی و بهبود روحیه و بالا رفتن سطح یادگیری‌تان می‌شود، شما به شکل غیرمستقیم به زمان یادگیری و مطالعه خود خواهید افزود.

با شادی به سوی کنکورتان پیش بروید

۵- از افراد غمگین فاصله بگیرید

اگر شما داوطلب عزیز کنکور در چنین شرایطی با افراد افسرده و ناامید، معاشرت داشته باشید، نگرانی‌ها و روحیه بد آن‌ها بر شما نیز تاثیر خواهد گذاشت. همیشه، افرادی وجود دارند که شکست‌ها و ناکامی‌های خود را در امور مختلف به عوامل مختلفی به‌جز خودشان مرتبط می‌کنند، این افراد به خود و دیگران چنین القا می‌کنند که چون روزگار نمی‌خواهد آن‌ها در انجام این کار موفق نمی‌شوند، پس هرقدر هم که تلاش کنند، نمی‌توانند به اهداف خود دست یابند، حتما در میان داوطلبان کنکور هم این گروه افراد وجود دارند. معاشرت با آن‌ها، به‌خصوص در زمان مطالعه برای کنکور، می‌تواند تاثیر مخربی بر روحیه شما داشته باشد، پس تا می‌توانید از این افراد فاصله بگیرید و در صورت لزوم با دوستان شاد و باانگیزه و پرانرژی خود معاشرت نمایید. آن‌وقت خواهید دید که این گروه از دوستان‌تان، چگونه به شما انرژی مثبت داده و شما را برای رسیدن به هدف تشویق می‌کنند.

با شادی به سوی کنکورتان پیش بروید

۶- شادی، هدیه شما به خودتان است

تا شما نخواهید، هیچ فردی نخواهد توانست شما را شاد کند. شادی، یک موهبت درونی و شخصی است و تا زمانی که شما نخواهید، نمی‌توانید آن را مهمان‌خانه خود نمایید. درست است که دوستان و خانواده شما می‌توانند تاثیر مستقیمی بر روحیه و شاد بود شما در این دوره، همانند همه مراحل زندگی داشته باشند اما این شما هستید که می‌توانید شادی را برای خودتان ایجاد کرده، آن را نگه‌دارید یا این‌که آن را پس بزنید. شاد شدن و شاد ماندن، کار بسیار راحتی است. کافی است که به خودتان و توانایی‌های‌تان اطمینان داشته باشید و هر قدم کوچک و موفقیت‌های ریز و درشت خودتان را فراموش نکرده و به خودتان یادآوری کنید که این موفقیت، محصول تلاش و خواستن شماست. برای این‌که در طول زمان آمادگی برای کنکور، پیوسته شاد باشید. خود را با کسی مقایسه نکنید؛ بلکه خود را با خودتان و با ماه‌های قبل از آن مقایسه کنید و ببینید که چقدر پیشرفت کرده‌اید و این پیشرفت‌ها محصول چه چیزی است آیا جز این است که شما خواسته تلاش کرده و توانسته‌اید؟ پس به این توانایی‌های‌تان ببالید و افتخار کنید و شاد شوید. ایمان داشته باشید که شما، مانند هر شخص دیگری که قدم در راه می‌گذارد و بالاخره موفق می‌شود، موفق خواهید شد.

با شادی به سوی کنکورتان پیش بروید

۷- باایمان و مثبت باشید

همه داوطلبان کنکور در دوره آمادگی برای کنکور، بالاخره دچار نگرانی و استرس می‌شوند مهم این است که چگونه بتوان این مشکل را برطرف کرد. مهم‌ترین کار برای رفع این نگرانی‌ها و پیوسته شاد و باانگیزه بودن، این است که مثبت بیندیشید و مثبت عمل کنید و سعی کنید که این احساس را به دیگران نیز انتقال دهید؛ زیرا انجام این کار، باعث می‌شود تا انرژی‌های حاصل از آن در درجه اول متوجه خودتان شود و بعد دوستان و اطرافیان‌تان را در برگیرد. به همه اتفاقاتی که در طول آمادگی‌تان برای کنکور رخ می‌دهد، به‌صورت مثبت نگاه کنید و ایمان داشته باشید که خداوند، شما را در مسیری قرار خواهد داد که بهترین سرنوشت را داشته باشید. با خدا، مخصوصا زمانی که دچار افسردگی و ناامیدی می‌شوید، راز و نیاز کنید و از آن تواناترین بخواهید که به شما کمک کند.

نگران نباشید، خدا بهتر می‌داند که چه چیزی به نفع و مصلحت شما و چه چیزی به ضررتان است. کافی است که همت کنید و در کنار تلاش و کوشش بی‌وقفه، نتیجه و جریان امور را به او واگذار کنید. منتظر چه هستید؟ بخندید و با شادی به‌سوی کنکورتان پیش بروید و مطمئن باشید که موفق خواهید شد.

با توکل، تلاش و شادی به سوی کنکورتان پیش بروید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  4/5]

یک پاسخ به “با شادی به سوی کنکورتان پیش بروید”

  1. ناصر گفت:

    چه مطلب واقعاااا خوبی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *