برای تقویت حافظه چه باید کرد؟
تقویت حافظه

برای تقویت حافظه چه باید کرد؟

[تعداد: 5    میانگین: 3.4/5]

برای تقویت حافظه چه باید کرد؟ این سوالی است که پاسخ دادن به آن در دنیای پر شتاب امروز واقعا ضروری است. امروزه بیشتر ما با توجه به دغدغه هایی که داریم، بخش زیادی از مطالب در خاطرمان تمی ماتند و مجبور به یادداشت برداری مداوم و یا استفاده از برنامه های یادآوری کننده تلفن همراهمان هستیم. امروز در ادامه این مقاله باهم خواهیم آموخت که واقعا برای تقویت حافظه چه باید کرد.

قبل از اینکه بدانیم برای تقویت جافظه چه باید کرد، لازم است تا حافظه را به خوبی بشناسیم، بعد از آن با کمک این شناخت می توانیم آن را بهبود بخشیم.

حافظه چیست؟

حافظه چیزی است بدیهی که دیده نمی شود اما زندگی ما به شدت به آن وابسته است و محلی برای انباشت اطلاعات در ذهن تلقی می شود. همه ی ما دارای سه نوع حافظه هستیم. حافظه ی کوتاه مدت، میان مدت وبلند مدت.

هر مطلبی که در طی روز با آن مواجه می شویم ابتدا وارد حافظه ی کوتاه مدت  می شود و پس از ۲۴ساعت با کمی تمرکز روی آن مطلب وارد حافظه میان مدت شده و پس از توجه، تمرین و تکرار به حافظه ی بلند مدت وارد شده و هرگز پاک نشده و از بین نمی رود. با افزایش سن حافظه ی انسان نیز ضعیف تر می شود اما با انجام دادن کارهایی می توان عملکرد آن را بهبود داد. در ادامه توضیح می دهیم که برای تقویت حافظه چه باید کرد.

نقش حافظه در زندگی روزمره

واضح است که حافظه نقش مهمی را در زندگی ما ایفا می کند که گاهی متوجه اهمیت آن نمی شویم. اینکه جای هر چیزی را در خانه می دانیم وسایل شخصی مان را گم نمی کنیم آدرس های بسیاری را حفظ هستیم و شماره تلفن های زیادی را می دانیم رانندگی یادمان نمی رود و طرز تهیه ی بسیاری از غذاها را بلدیم و  در سطح بالاتر دانشی که در ذهن ما انباشته شده و سواد و علمی که داریم همه و همه به داشتن حافظه ای خوب وابسته است.

حافظه کجاست؟

حافظه در بخش هایی از مغز وجود دارد و مغز نیز مانند سایر ماهیچه های بدن نیاز به ورزش و پرورش دارد. هر چه از مغزمان بیشتر کار بکشیم عملکرد بهتری خواهد داشت. در واقع مغزی که پرورش می یابد قشای خارجی آن چروک خورده تر است و مغز نوابغ بسیار چروکیده تر از افراد عادی بوده است.

برای تقویت حافظه چه باید کرد؟

برای تقویت حافظه چه باید کرد؟

اینکه برای تقویت حافظه چه باید کرد کاملاً بستگی به فعالیت خودمان دارد. باید برنامه ریزی و هدف داشته باشیم و کارهای روزمره مان را از قبل برنامه ریزی کنیم. این امر باعث تمرکز بیشتر ما روی مسائل می شود. در واقع عدم موازی کاری و تمرکز روی چند کار مهم تر به بهبود عملکرد حافظه ما کمک می کند.

پیشرفت تکنولوژی و حافظه

پیشرفت تکنولوژی و تلفن های هوشمند جسم و ذهن ما را کمی تنبل کرده است. اینکه همه ی آدرسها و تلفن ها را در داخل  وسیله داشته باشیم و با اتصال به اینترنت بتوانیم به همه جور اطلاعات دسترسی پیدا کنیم همیشه خوب نیست. بهتر است چند شماره تلفن مهم را در ذهن نگه داریم و برخی کارها را روی کاغذ بنویسیم تا در مواقع ضروری بتوانیم روی حافظه مان حساب کنیم. همچنین برای تقویت حافظه بهتر است کارهایمان را به تعویق نیاندازیم و اگر فرصت ندارید گامهای کوچک در جهت انجام کارهایتان بردارید. این کار به مغز شما در تشکیل مسیرهای عصبی جدید کمک و سبب تقویت حافظه می شود. معاشرت با دوستان و خانواده نیز اثر خوبی بر روی روابط ما و درک صحیحی از افکار و روابط ما دارد.

برای تقویت حافظه چه باید کرد؟ تمرینات:

  • یادگیری مهارت های جدید مثل یادگیری یک زبان خارجی و یا موسیقی به تقویت حافظه کمک می کند.
  • انجام فعالیت های چالش برانگیز
  • انجام مهارت های گام به گام
  • انجام فعالیت های رضایت آور
  • روزانه پانزده دقیقه ورزش و مدیتیشن
  • حفظ آرامش و خواب کافی،خندیدن
  • تمرینات حافظه مثل تمرین شمارش اعداد. مثلا از ۳۰۰ تا ۱ بشماریم و بعد سه تا سه تا کم کنیم و بگوییم. هر روز برای آن زمان و سعی کنیم زمان و دقت ما هر روز بهبود یابد.

برای تقویت حافظه چه باید کرد؟ تغذیه:

تغذیه مناسب نیز به تقویت حافظه کمک می کند. استفاده از سبزیجات بیشتر در رژیم غذایی،تخم مرغ، گردو، کنجد، کندر، مویز، ماهی، نان کامل، شکلات تلخ و استفاده ی بسیار کم شکر، آرد سفید، نمک که از اینها به عنوان سه سم سفید یاد می شود.

مکمل های غذایی نیز برای تقویت حافظه وجود دارد. مکمل روی و فولیک اسید، آنتی اکسیدان ها، ویتامین۱۲B و اسید فولیک از جمله این مکمل های غذایی می باشند. ویتامین B برای حفظ غلاف میلین (ماده ی سفید چربی که غلاف بعضی اعصاب را می پوشاند و باعث می شود که به درستی کار  کنند.) اسید فولیک هم ماده ی بسیار موثری برای مغز است که باعث بهتر کار کردن انتقال دهنده های عصبی می شود. اگر میزان اسید فولیک مغز کم شود، احتمال از دست رفتن حافظه بیشتر می شود. اسیدهای آمینه نیز برای تقویت مغز کاربرد دارد. این اسیدها واحدهای تشکیل دهنده ی پروتئین هستند.
این مکمل ها در انواع غذاها وجود دارند و به صورت دارو نیز می توان با مشورت پزشک استفاده کرد.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *