برای تمرکز حواس چه بخوریم؟

آیا می دانید غذایی که می خورید چه ارتباطی با عملکرد مغزتان دارد؟ همیشه می دانستیم غذایی که می خوریم، بر بدن و ظاهرمان تاثیر مستقیم دارد، اما دانشمندان همواره در حال یافتن حقایق جدیدی هستند که نشان می دهند رژیم غذایی علاوه بر ارگان های بدن، تاثیر مستقیمی بر مغز و کارآیی آن از جمله تمرکز حواس و حافظه دارد و به افزایش تمرکز نیز کمک شایانی میکند. غذاهایی که بر طبق توصیه محققان برای مغز مفید هستند، باید بطور دائم در رژیم غذایی افراد مصرف شوند تا عملکرد مغز را بهبود بخشند. این مواد غذایی به ویژه برای ماده خاکستری مغر مفید هستند. این مواد که سرشار از آنتی اکسیدان، چربی های خوب، ویتامین و مواد معدنی هستند، انرژی مغز را تامین کرده، تمرکز حواس را تقویت و به جلوگیری از ابتلای فرد به بیماری های مغزی کمک می کنند. اکنون می خواهیم بررسی کنیم که برای تمرکز حواس چه بخوریم و چه نکاتی را رعایت نماییم.

رژیم غذایی پر انرژی برای مغز

اگر مغزتان را با یک رژیم غذایی کم انرژی تغذیه کنید، عملکرد خوبی نخواهد داشت. مغز خود را با یک رژیم پر انرژی تغذیه کنید و ببینید که چگونه کامپیوتر شخصی شما با دقت و کارآیی زیاد وظایف خود را انجام خواهد داد. مغز برای کسب انرژی نیاز به مقدار زیادی گلوکز دارد. به همین دلیل است که میوه های تازه و سبزیجات برای مغز بسیار ضروری هستند. این موارد سرشار از گلوکز هستند.

ضمنا مغز شما روش منحصر به فردی برای انتقال پیام به میلیاردها سلول و سایر نقاط بدن دارد. هر پیام مغزی به صورت الکتریکی و شیمیایی در بدن گردش کرده و از یک فرم به فرم دیگر تغییر می کند. هر پیام مانند الکتریسیته در طول آکسون یک سلول مغزی حرکت می کند و سپس تبدیل به جریانی شیمیایی می شود تا از نقطه اتصال به یک سلول دیگر منتقل شود. دانشمندان این فواصل را سیناپس می نامند. این ارتباطات سیناپسی یکی دیگر از کلیدهای عملکرد مغز هستند. برای ارسال پیام، مغز باید ابتدا الکتریسیته تولید کند. اگر می توانستید این فرآیند را آزمایش کنید، متوجه می شدید که مغز چیزی در حدود ۲۵ وات الکتریسیته تولید می کند. این مقدار برای روشن کردن کوچک ترین لامپ منزلتان مورد نیاز است.

منبع الکتریسیته مغز، غذای خوب در ترکیب با اکسیژن است. اکسیژن طبیعتا از طریق تنفس تامین می شود. به همین خاطر است که تنفس عمیق شکمی قبل و در هنگام مطالعه به شدت توصیه می شود: برای آمیختن اکسیژن با خون. انجام تمرینات ورزشی نیز نه تنها برای بدن، بلکه برای مغز نیز مفید است زیرا خون را سرشار از اکسیژن می کند.

مغز همچنین نیاز دارد به صورت دائمی با سایر مواد مغذی تغذیه شود. سدیم و پتاسیم از اصلی ترین این مواد هستند. هر کدام از صد میلیارد نورون بدن شما دارای حداکثر یک میلیون پمپ سدیم هستند که برای انتقال پیام های مغزی حیاتی هستند. سدیم و پتاسیم مسئول تامین انرژی این پمپ ها هستند. پتاسیم نیز مانند گلوکز غالبا در میوه ها و سبزیجات یافت می شود. سدیم در اکثر غذاها وجود دارد.

نکاتی درباره غذای مغز

  • هر روز صبح یک وعده صبحانه خوب بخورید که ترجیحا مقادیر زیادی میوه تازه در آن گنجانده شده باشد. نصف موز برای تامین پتاسیم، یک پرتغال یا کیوی برای تامین ویتامین ث و سایر میوه های تازه همان فصل را همراه صبحانه خود مصرف کنید. خوشبختانه تقریبا تمام میوه ها منبعی غنی از پتاسیم هستند، به ویژه موز، پرتغال، زردآلو، آووکادو، خربزه، شلیل و هلو، سیب زمینی، گوجه فرنگی و کدو تنبل.
  • یک ناهار خوب ترجیحا همراه با سالاد سبزیجات تازه مصرف کنید.
  • ماهی، آجیل و سبزیجات را به بخش کلیدی رژیم غذایی خود تبدیل کنید. روغن این مواد نقشی حیاتی در کارکرد مغز دارد.
  • به صورت مرتب ورزش کنید تا خونتان سرشار از اکسیژن شود.
  • بدنتان را سم زدایی کنید. یک روش برای این کار نوشیدن آب زیاد است. نوشیدن بیش از حد قهوه، چای یا نوشیدنی های گازدار منجر به کم آبی بدن می شود و نوشیدن آب تازه عکس این حالت را به وجود خواهد آورد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *