بررسی چند تمرین تمرکز ذهن برای آموزش مغز

توانایی انسان در تمرکز کردن هنگام کار به او کمک می‌کند کارهای خارق‌العاده‌ای انجام دهد. عوامل حواس پرتی دلیل اصلی از بین رفتن تمرکز هستند اما تشخیص آن‌ها بسیاری از اوقات کار آسانی نیست؛ در عوض ممکن است احساس کنید افکارتان پریشان و ناواضح است یا خود را سرزنش کنید که نمی‌توانید کنترل ذهن‌تان را به دست گیرید.

همراه با افزایش سن، قدرت تمرکز انسان هم ممکن است دستخوش تغییرات شود؛ همان گونه که حافظه و سایر عملکردهای شناختی ممکن است دچار تغییر شوند. اما بر اساس تحقیقات صورت گرفته بر روی سالمندان، برخی از این افراد هیچ گونه کاهشی در توانایی تصمیم‌گیری و ظرفیت یادگیری استراتژیک با استفاده از متدهای ویژه برای درک مسایل از خود نشان نداده‌اند و حتی در این امور پیشرفت هم کرده‌اند. افراد در دوران هفتاد سالگی ممکن است هوشیارتر از کسانی باشند که دهه پنجم زندگی خود را سپری می‌کنند.

اگر تمرکز ذهنی ضعیفی دارید، ممکن است احساس کنید باید تلاش بیشتری برای انجام کارهای‌تان انجام دهید اما این استراتژی به احتمال زیاد به نتیجه نمی‌رسد. در عوض می‌توانید اقداماتی انجام دهید که تا عملکردهای خاصی از مغزتان را که با تمرکز و هوشیاری مرتبط هستند، بهبود بخشید. این اقدامات بسیار متنوع هستند و دامنه گسترده‌ای از موضوعات را در بر می‌گیرند. در مقالات دیگر سایت مطالعه شریف بسیاری از اقدامات عملی و شناخته شده را به شما معرفی کرده‌ایم و در ادامه این مطلب نیز به بررسی سه روش می‌پردازیم که تمرکز کردن روی کارها و اتمام آن ها را برای‌تان آسان‌تر می‌کنند و باعث می‌شوند احساس کنید مغزتان هوشیارتر و متمرکزتر از گذشته شده است.

تمرین تمرکز ذهن ABC

ذهن شما نسبت به عوامل حواس‌پرتی بسیار حساس و آماده دریافت آن‌ها از محیط است زیرا ممکن است این عوامل هشداری درباره یک تهدید بالقوه باشند که نیاز به توجه فوری شما داشته باشند. این عوامل حواس‌پرتی که زمانی برای بقاء انسان حیاتی بودند، اکنون تبدیل به مشکل بزرگی در راه تمرکز کردن افراد روی کارهای‌شان شده‌اند. خوشبختانه، دو تمرین تمرکز ذهن فوق‌العاده موثر وجود دارند که به شما کمک می‌کنند مانع دزدیدن تمرکزتان توسط این عوامل شوید.

تمرین تمرکز ذهن اول، تکنیک ABC نام دارد. این تکنیک از توانایی مغز شما استفاده می‌کند تا یک عامل حواس‌پرتی خاص را به عنوان عامل غیرتهدید کننده طبقه‌بندی کند. نام تکنیک ABC مخفف کلمات awareness (آگاهی)، breathing (تنفس) و choosing (انتخاب) است. در مرحله اول، این تکنیک به شما کمک می‌کند که از وجود یک عامل حواس‌پرتی آگاه شوید. بدین صورت که کلیه فعالیت‌های جاری خود را برای کسری از ثانیه متوقف می‌کنید تا بتوانید عامل حواس‌پرتی را شناسایی و پردازش کنید. در مرحله دوم، یک نفس عمیق می‌کشید تا در مورد افکارتان حول این عامل خاص تامل کنید. در مرحله سوم باید انتخاب کنید که نسبت به عامل حواس‌پرتی عکس‌العمل نشان دهید یا به سادگی از کنار آن گذشته و به آن اجازه ندهید جریان کار شما را مختل کند.

تمرین تمرکز ذهن عنکبوت

تمرین دوم به تکنیک عنکبوت شهرت دارد و یک استراتژی ساده اما موثر است که هشدارهای دروغین را شناسایی می‌کند و براساس رفتار عنکبوت‌ها طراحی شده است. آیا هرگز برای‌تان پیش آمده که یک ترکه چوب را در داخل تار عنکبوتی نگاه دارید؟ اگر این کار را بکنید، خواهید دید که عنکبوت بلافاصله عکس‌العمل نشان می‌دهد تا بفهمد چه چیزی داخل تارش به دام افتاده است اما اگر این کار را چندین مرتبه تکرار کنید، عنکبوت متوجه این هشدار دروغین شده و دیگر نسبت به آن عکس‌العمل نشان نخواهد داد.

شما نیز می‌توانید این تکنیک را فرا گیرید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به ذهن خود آموزش دهید به هشدارهای دروغین و عوامل حواس‌پرتی بی‌اهمیت واکنش نشان ندهد. نباید به این عوامل اجازه دهید ذهن شما را به تصرف درآورند. در عوض، سعی کنید با تمرکز بیشتری به کار خود ادامه دهید.

تمرین تمرکز ذهن با استفاده از کارت یادآوری

این تمرین یک ترفند ساده و موثر برای حفظ تمرکز است و کافی است از یک کاغذ یادداشت به عنوان کارت یادآوری استفاده کرده و با حروف بزرگ بر روی آن بنویسید “آیا تمرکز دارم؟”. از این کارت به عنوان یک نشانه یادآور در این تکنیک استفاده می‌شود تا به شما کمک کند تمرکز خود را حفظ کنید. ضمنا ذهن شما را آموزش می‌دهد تا مرتبا فعالیت خود را به پرسش بگذارد. این دقیقا همان مهارتی است که برای حفظ سطح بالایی از تمرکز به آن نیاز دارید. باید فرآیند زیر را به دفعات تکرار کنید تا زمانی که یک عادت ذهنی در شما شکل گیرد.

هربار که شروع به انجام کاری می‌کنید که نیاز به تمرکز دارد، کارت یادآوری را جایی نزدیک خود قرار دهید که در محدوده حرکتی شما باشد. مثلا اگر در حال مطالعه هستید، می‌توانید آن را بر روی صفحه‌ای از کتاب بگذارید که در حال خواندن هستید یا از آن به عنوان وسیله کمکی مطالعه استفاده کنید که به آرامی در زیر خطوط حرکت می‌دهید. سعی کنید دائما با این کارت در تماس باشید که هدف وجودی آن یادآوری کاری است که انجام می‌دهید.

یک عادت ذهنی در خود ایجاد کنید که هر پنج دقیقه یا پس از پایان بخشی از کار یا خواندن یک پاراگراف از کتاب، به کارت یادآوری نگاه کنید. وقتی به کارت نگاه می‌کنید، از خود بپرسید که آیا هنوز هم روی کارتان متمرکز هستید؟

انجام این کار یک عادت ذهنی در شما شکل می‌دهد که از خود بپرسید ذهن‌تان مشغول انجام چه کاری است و دیگر سررشته کار از دستتان خارج نمی‌شود. پس از مدتی دیگر نیاز به استفاده از کارت یادآوری نخواهید داشت. یک عادت ذهنی جدید در شما به وجود آمده و ذهن‌تان به‌صورت خودکار چک می‌کند که سطح تمرکزتان به اندازه کافی بالاست یا خیر.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 4   میانگین:  3/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *