برنامه‌ریزی کنکوری‌ها در ماه مبارک رمضان

برنامه‌ریزی کنکوری‌ها در ماه مبارک رمضان

برنامه‌ریزی کنکوری‌ها در ماه مبارک رمضان

کنکوری‌های امسال با دو ماه رمضان روبه‌رو بوده‌اند و این ماه پر برکت در ابتدا و انتهای سال کنکوری آن‌ها، همراهشان بوده است. ماه رمضان، ماه تقویت اراده و ماهی است که می‌توان «نه» گفتن را یاد گرفت؛ نظم و برنامه‌ریزی را تمرین کرد و شکوه معنویت را بیش از پیش احساس نمود. بی‌شک، داوطلبانی که با بینش و بصیرت در تابستان سال گذشته که ابتدای سال کنکوری آن‌ها بود، مهمان این ماه شدند، بسیار شاکر پروردگار هستند که در مهم­‌ترین سال تحصیلی خود، می‌توانند دو بار از برکت این ماه خدا، بهره بگیرند. البته همه می‌دانیم که برنامه‌ریزی برای مطالعه و تغذیه در این ماه، تا حدودی متفاوت با سایر ماه‌ها است. در این مطلب نکاتی را که برای یک کنکوری در ماه رمضان ضروری است بررسی می‌کنیم.

همچنین بخوانید: «چگونه در ماه رمضان مطالعه کنیم؟»

از تو حرکت از خدا برکت

برنامه‌ریزی کنکوری‌ها در ماه مبارک رمضان

برنامه‌ریزی کنکوری‌ها در ماه مبارک رمضان

بعضی­‌ها تصور می‌کنند که در ماه رمضان نمی‌شود درس خواند و با این پیش فرض غلط، فعالیت درسی و درس خواندن در این ماه را متوقف می‌کنند. مطمئن باشید که اگر شما با دل و جان و بدون بهانه‌گیری سراغ درس بروید، خدا هم یاور شما خواهد بود و برخلاف تصورتان، مشکلی با عدم تمرکز یا کیفیت پایین مطالعه نخواهید داشت. در ضمن دقت کنید که این ماه برای شما بسیار سرنوشت‌ساز است؛ زیرا آخرین روزهای قبل از آزمون سراسری، زمان جمع‌بندی و افزایش سرعت در تست‌زنی است و اگر در این یک ماه کوتاهی کنید، نتیجه  مورد انتظارتان را بعد از یک سال مطالعه نخواهید گرفت.

زمان مطالعه

خوشبختانه در ایام ماه مبارک رمضان کلاس‌های درس تعطیل است و می‌توانید برای تمام زمان خود، با توجه به روحیه و عادت مطالعاتی خود، برنامه‌ریزی کنید. اگر از افرادی هستید که مطالعه در صبح را ترجیح می‌دهید و درس خواندن در شب برایتان سخت است، بهتر است که مطالعه خود را به صبح موکول کنید و بعد از خوردن سحری و خواندن نماز صبح و یاری خواستن از خدا، درس خواندن و تست زدن را شروع کنید و تا قبل از ظهر ادامه دهید. نکته‌ بسیار مهم این است که در این ماه، بدن آماده‌ترین حالت ممکن را در ساعت‌های اولیه شبانه‌روز دارد و چه پسندیده است که بتوانیم از این ساعت‌ها حداکثر استفاده را ببریم.

برنامه‌ریزی کنکوری‌ها در ماه مبارک رمضان

برنامه‌ریزی کنکوری‌ها در ماه مبارک رمضان

دقت کنید که زیاد خوردن سحری، مانع از گرسنگی شما در روز بعد نخواهد شد و فقط شما را سنگین و خواب‌آلوده می‌کند و نمی‌گذارد که درس بخوانید. اگر هم جزء افراد شب زنده‌دار هستید، بعد از خوردن یک افطاری سبک و مقوی، مطالعه‌تان را شروع کنید و تا صبح روز بعد ادامه دهید؛ سپس در طول روز استراحت کنید. عده‌ای نیز هستند که چند ساعت صبح زود و چند ساعت بعد از افطار مطالعه می‌کنند. این افراد باید دقت داشته باشند که به امید صبح زود، ساعت مطالعاتی بعد از افطار را حذف نکنند. در کل، نباید به بهانه اینکه امروز حال ندارم یا خسته‌ام، زمان مطالعه را به بعد موکول کرد؛ زیرا این «بعد» شاید تا روز آخر ماه رمضان نیاید!

سریال‌های تلویزیونی ممنوع!

برنامه‌ریزی کنکوری‌ها در ماه مبارک رمضان

برنامه‌ریزی کنکوری‌ها در ماه مبارک رمضان

چند سالی است که تلویزیون در ماه رمضان بعد از افطار، سریال‌های متنوع و جالبی پخش می‌کند، اما دیدن سریال برای افراد کنکوری خوب نیست؛ زیرا سریال، شما را هر شب راس یک ساعت خاص که زمانی مفید برای یک کنکوری است و می‌تواند صرف مطالعه یا تست زدن شود به پای تلویزیون می‌کشاند. از سوی دیگر، ماه رمضان سریال‌های متنوعی دارد و ناخودآگاه با دیدن یک سریال، دومین و سومین سریال را هم تماشا خواهید کرد. مطمئن باشید که در آینده، همین سریال‌ها از شبکه‌های مختلف تلویزیون دوباره پخش خواهند شد.

 وعده سحری فراموش نشود…

 وعدۀ سحری فراموش نشود

برنامه‌ریزی کنکوری‌ها در ماه مبارک رمضان

عده‌ای از دانش‌آموزان ترجیح می‌دهند به جای خوردن سحری بخوابند و تحمل بیدار شدن و کم‌خوابی، برایشان سخت­‌تر از تحمل گرسنگی است؛ به همین دلیل بدون سحری روزه می‌گیرند. دقت کنید که خوردن سحری برای روزه‌گیران، به‌ویژه نوجوانان و جوانان ضروری است. حتی سحری را باید با آرامش میل کنید تا دچار ناراحتی‌های گوارشی نشوید. بهتر است که در سحری از غذاهای گیاهی پخته یا خام استفاده کنید. برای مثال می‌توانید از سالاد فصل، دو قاشق غذا‌خوری جوانه گندم، لیمو ترش تازه و روغن زیتون یا مقدار کمی از غذاهای پخته گیاهی مانند پلو و خورشت گیاهی استفاده کنید.

در سحری می‌توانید از مقداری میوه و مغز بادام خام یا مغز گردو، پسته، فندق و تعدادی انجیر خشک استفاده کنید؛ زیرا موادی مانند آجیل، برای اکسیژن‌رسانی به مغز، خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد و تقویت تمرکز و حافظه موثر هستند. می‌توان در وعده سحری، چند دانه خرما یا میوه‌های دیگر نیز تناول کرد. در ضمن از غذاهای حاوی حبوبات، خرما، پنیر، نان گندم سبوسدار، شیر، ماست محلی، میوه و سبزیجات نیز می‌توان در وعده سحری مصرف کرد. در وعد سحری از نوشیدن چای خودداری کنید؛ زیرا ادرارآور است، دفع آب بدن را زیاد می‌کند و موجب تشنگی می‌شود.

آب یخ ننوشید

برنامه‌ریزی کنکوری‌ها در ماه مبارک رمضان

برنامه‌ریزی کنکوری‌ها در ماه مبارک رمضان

بسیاری از نوجوان‌ها و جوان‌ها، روزه خود را با یک یا چند لیوان آب یخ و نوشابه باز می‌کنند و بزرگ‌ترها نیز تمایل به خوردن آش در ماه رمضان دارند. یک متخصص گوارش می‌گوید که این عادت‌ها از جمله عادت‌های نادرست غذایی شایع میان عموم مردم است که باعث پدید آمدن مشکلات جسمی در زمان روزه‌داری آن‌ها می‌شود. در چنین شرایطی، فرد نه ‌تنها خیلی زود سیر می‌شود و نمی‌تواند غذا بخورد،  بلکه دچار مشکلات گوارشی نیز خواهد شد. از سوی دیگر، مصرف آب یخ اگر چه در ابتدا تشنگی را فرو می‌نشاند، اما در نهایت باعث تشدید تشنگی می‌شود. بهتر است که افراد با کمی آب ولرم، خرما، شیر یا فرنی افطار کنند و دور آب سرد و نوشابه را یک خط قرمز بکشند. بد نیست بدانید که نوشابه‌های گازدار یا آبمیوه‌های مصنوعی، حاوی ماده‌ای به نام سوربیتول هستند. سوربیتول قندی است که جذب نمی‌شود و می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد نفخ شکم باشد. البته نوشیدن آب در زمان مناسب ضروری است؛ یعنی درفاصله بین افطار تا سحر، حدود هشت لیوان آب بنوشید؛ زیرا آب حدود دو سوم بدن ما را تشکیل می‌دهد، موجب سرحالی و سرزندگی می‌شود و برای رساندن مواد غذایی به اندام‌های بدن لازم استآب بهتر است که ولرم باشد تا مواد سمی را از راه ادرار و تنفس از بدن خارج کند و جلوی ورود باکتری‌های مضر به بدن را بگیرد.

در نتیجه:

برنامه‌ریزی کنکوری‌ها در ماه مبارک رمضان

برنامه‌ریزی کنکوری‌ها در ماه مبارک رمضان

 

منبع: پیک سنجش

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین: 5/5]

2 پاسخ به “برنامه‌ریزی کنکوری‌ها در ماه مبارک رمضان”

  1. mostafa گفت:

    سلام عالی بود مرسی از مطالبتون

  2. Shahla گفت:

    سلام و خداقوت
    مثل همیشه مطالب با محتوای فوق العاده تهیه شده،مطالعه شریف واسه من تلنگر بوده و سپاسگزارم از خداوند بزرگ که مطالعه شریف رو سر راه من قرار داد.
    خدایا سپاسگزارم، سپاسگزارم، سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *