با برنامه روزانه، سبک زندگی خود را تغییر دهید

با برنامه روزانه، سبک زندگی خود را تغییر دهید

انجام فعالیت‌های روزانه و تعادل برقرار کردن بین آن‌ها بدون برنامه‌ریزی دقیق، کار دشواری است. داشتن برنامه‌ریزی روزانه باعث می‌شود به راحتی کارهای خود را مدیریت و کنترل کنید و با مشخص کردن اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت، کارهای روزانه خود را به ترتیب اولویت انجام دهید.

اگر به برنامه‌ریزی روزانه انسان‌های موفق دقت کنید متوجه می‌شوید که سبک زندگی آن‌ها به صورتی است که با داشتن کارهای زیاد، بهره‌وری بالایی دارند.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • طراحی برنامه روزانه
  • چگونگی تثبیت برنامه روزانه
  • برنامه‌ریزی برای وقت‌های آزاد
  • معرفی اپلیکیشن‌های اندروید برای برنامه‌ریزی روزانه

طراحی برنامه روزانه

انجام دادن برخی کارها کمک می‌کنند تا برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای کارهای روزانه خود داشته باشید. برخی از این راهکارها عبارت‌اند از:

۱- از کارهای روزانه فهرست تهیه کنید

قبل از اینکه برنامه روزانه خود را طراحی کنید؛ دقت کنید در طول روز چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهید و برای آن‌ها چه مقدار زمان صرف می‌کنید. سعی کنید همه کارهایی را که انجام می‌دهید با جزئیات بنویسید و به زمان‌های آزاد خود توجه ویژه داشته باشید تا بتوانید یک فهرست کامل از کارهایی که انجام می‌دهید و زمان‌هایی که برای آن‌ها اختصاص می‌دهید، داشته باشید.

۲- زمان‌هایی را که به رفت و آمد اختصاص می‌دهید مشخص کنید

بیشتر افراد به خصوص کسانی که در شهرهای شلوغ و پرترافیک زندگی می‌کنند، بیشتر زمان خود را به رفت و آمد اختصاص می‌دهند و این رفت‌ و آمد برای آن‌ها ضروری است. بهتر است مدت زمانی را که برای این رفت‌وآمدها اختصاص می‌دهید با دقت محاسبه کنید و در برنامه جدید خود برای آن‌ها زمان کافی اختصاص دهید. از این زمان‌ها می‌توانید استفاده کنید و کارهای مفیدی انجام دهید تا علاوه بر داشتن برنامه روزانه موثر با یادگیری مهارت‌های جدید، سبک زندگی خود را تغییر دهید.

۳- زمان بهره‌وری خود را مشخص کنید

بررسی کنید تا متوجه شوید در چه ساعت‌هایی از شبانه‌‌روز بهره‌وری بیشتری دارید. برای مثال بیشتر افراد در ساعت‌های ابتدایی روز سرحال‌تر هستند و تمرکز بالایی دارند؛ به همین علت در این زمان به کارهایی که به دقت بیشتری نیاز دارند می‌پردازند و در ساعت‌هایی انتهایی شبانه‌روز که انرژی کمتری دارند به انجام کارهایی مانند پاسخگویی به ایمیل‌ها می‌پردازند. 

با برنامه‌ریزی روزانه می‌توانید عادت‌های مثبت و منفی خود را شناسایی کنید.

۴- عادت‌های خود را شناسایی کنید

هنگامی که کارهای روزانه خود را برنامه‌ریزی می‌کنید، متوجه می‌شوید تا چه اندازه کارهای روزانه خود را طبق عادت انجام می‌دهید. این عادت‌ها می‌توانند مثبت یا منفی باشند؛ عادت‌های مثبت شما را به سمت موفقیت و توسعه فردی هدایت می‌کنند اما عادت‌های بد باعث دور شدن شما از مسیر رسیدن به اهداف می‌شوند. با برنامه‌ریزی روزانه می‌توانید عادت‌های مثبت و منفی خود را شناسایی کنید؛ برای مثال متوجه می‌شوید که عادت دارید بیشتر زمان‌های خود را به انجام کارها و تفریح‌های مورد‌علاقه خود اختصاص دهید به همین علت از اهداف بلندمدت خود غافل می‌شوید.

عادت‌های منفی به زندگی شما آسیب می‌زنند، شما باید بتوانید با جایگزین کردن عادت‌های مفید، از زمان‌های خود بهتر استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از کارهای ساده‌تر شروع کنید؛ برای مثال زمانی را که با پلی‌استیشن بازی می‌کردید محدود کنید و بعد از انجام کارهای ضروری خود بازی کنید. علاوه بر آن داشتن مهارت نه گفتن نیز می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

همچنین بخوانید: «قصد تغییر عادت دارید؟ مواظب این ۸ اشتباه باشید!»

۵- به کارهایی که باعث اتلاف زمان شما می‌شوند، توجه کنید

ممکن است تصور کنید برخی کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید اتلاف وقت هستند؛ اما انجام آن‌ها ضروری است. برای مثال ممکن است مجبور باشید در شلوغ‌ترین ساعت روز برای گرفتن امضا به اداره خاصی مراجعه کنید؛ زمانی که برای رفت‌ و‌ آمد صرف می‌کنید تلف می‌شود اما شما باید این کار را انجام دهید. هنگامی که در حال برنامه‌ریزی روزانه هستید به این زمان‌ها توجه کنید و سعی کنید با انجام برخی تغییرات در کارها از اتلاف وقت جلوگیری کنید. برای مثال می‌توانید صبحانه خود را در مسیر رفتن به سرکار و داخل اتوبوس میل کنید.

۶- از شب قبل برنامه روزانه خود را تنظیم کنید

بهتر است برنامه‌ریزی روزانه خود را از شب قبل آماده کنید. اگر تجربه زیادی در برنامه‌ریزی نداشته باشید ممکن است نقص هایی در برنامه شما وجود داشته باشد. برای شروع بهتر است یک برنامه‌ریزی موقت داشته باشید که فقط ترتیب انجام کارها و زمان‌بندی آن‌ها را در آن یادداشت کنید. همچنین به صورتی برنامه‌ریزی کنید که انعطاف‌پذیر باشد و انجام کارها در آن قابلیت جابه‌جایی داشته باشد.

۷- فهرستی از اهداف بلندمدت خود طراحی کنید

بهتر است کارهایی که در برنامه روزانه خود قرار می‌دهید در راستای رسیدن به اهداف بلندمدت باشند. برای این کار بهتر است اهداف بلندمدت خود را روی کاغذ بنویسید؛ زیرا اگر آن‌ها فقط به صورت تصویری در ذهن شما باشند ممکن است به زودی فراموش شوند. برای مثال شغلی که می‌خواهید به آن برسید یا اسم تمام افرادی را که مایل هستید با آن‌ها ارتباط داشته باشید به طور کامل یادداشت کنید. سپس فهرستی از کارهایی که باعث می‌شوند زودتر به اهداف خود برسید تهیه کنید و در برنامه روزانه خود برای انجام آن‌ها زمان مشخصی در نظر بگیرید.

فهرستی از اهداف بلندمدت

۸- برای هدف‌گذاری به علایق خود بیشتر از علایق دیگران اهمیت دهید

مشورت کردن با افراد باتجربه و آگاه کار بسیار خوبی است؛ اما توجه داشته باشید که این اهداف باید بر اساس علاقه خود شما باشند. بسیاری از وظایفی که شما در طول روز باید انجام دهید به اهداف بلندمدت شما ارتباطی ندارد. برای مثال ممکن است پدر و مادر شما آرزو داشته باشند که شما پزشک شوید؛ با اینکه این آرزو برای پیشرفت و موفقیت شما است، اما ممکن است شما هیچ‌گاه با فعالیت در این رشته احساس خوبی نداشته باشید. پس بهتر است با پدر و مادر خود صحبت کنید و احساس خود را با آن‌ها در میان بگذارید و اهدافی را که باعث خوشحالی شما می‌شود به آن‌ها بگویید. زمانی که اهداف خود را مشخص کردید راهی پیدا کنید که اهداف خود را با انتظارات دیگران هماهنگ کنید.

شما نمی‌توانید انتظارات دیگران را به طور کامل نادیده بگیرید، زیرا ممکن است در قبال آن‌ها وظایفی داشته باشید؛ اما طوری برنامه‌ریزی کنید که بیشتر زمان خود را به انجام کارهایی که باعث رسیدن به اهداف می‌شوند، اختصاص دهید.

۹- برای انجام کارها اولویت‌بندی داشته باشید

برخی کارها در طول روز ضروری هستند و باید به سرعت انجام شوند، اما عقب افتادن برخی کارها مشکلی ایجاد نمی‌کند. هنگامی که برنامه روزانه خود را طراحی می‌کنید به اولویت‌ انجام کارها توجه کنید و با استفاده از آن زمان‌ خود را مدیریت کنید. 

در برنامه‌ریزی خود زمان‌‌های خالی در نظر بگیرید تا اگر کار ضروری یا اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ داد در این زمان آن‌ها را انجام دهید و از برنامه روزانه خود عقب نیفتید. اگر کار غیرمنتظره نیز برای شما رخ نداد می‌توانید این زمان را به انجام کارهایی که باعث می‌شود به اهداف بلندمدت خود نزدیک شوید، اختصاص دهید.

چگونگی تثبیت برنامه روزانه

برخی راهکارها هستند که به ثبت سریع برنامه روزانه کمک می‌کنند. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

۱- ابزار مناسب پیدا کنید

اگر برنامه روزانه خود را بنویسید و همیشه آن را به همراه داشته باشید؛ برای انجام دادن آن دچار مشکل نمی‌شوید. در صورت در دسترس بودن همیشگی آن نیز پیوسته آن را مرور می‌کنید. رایانه، لپ‌تاپ و انواع اپلیکیشن‌های موبایل به شما کمک می‌کنند تا برنامه روزانه خود را ثبت کنید. علاوه بر آن می‌توانید برای انجام کارهای خود یادآور نیز قرار دهید.

۲- ساعت‌های شبانه‌روز را به بخش‌های ۳۰ دقیقه‌ای تقسیم کنید

۲۴ ساعت شبانه‌روز را به قسمت‌های ۳۰ دقیقه‌ای تقسیم کنید؛ سپس تعین کنید برای انجام کارها به چند بخش نیاز دارید. با استفاده از این روش برای زمان‌بندی با ساعت و دقیقه گیج نمی‌شوید.

کارهایی را که انجام دادن آن‌ها ضروری است و هیچ‌گاه قابل حذف نیستند در ابتدای برنامه روزانه خود قرار دهید.

۳- ابتدا کارهای ضروری را بنویسید

کارهایی را که انجام دادن آن‌ها ضروری است و هیچ‌گاه قابل حذف نیستند در ابتدای برنامه روزانه خود قرار دهید. برای مثال اگر قرار است فرزندان خود را ساعت ۷:۳۰ به مدرسه ببرید؛ قبل از نوشتن هر کار دیگر باید مدت زمانی که به این کار اختصاص می‌دهید را یادداشت کنید.

۴- برای وقت‌های آزاد برنامه‌ریزی کنید

پس از نوشتن وظایف و کارهای ضروری، بهتر است برای زمان‌های آزاد خود که در آن هیچ فعالیتی ندارید، برنامه‌ریزی کنید. این زمان‌ها بخش‌های انعطاف‌پذیر برنامه روزانه شما هستند و همان‌طور که گفته شد، اگر کار ضروری و غیرمنتظره‌ای برای شما رخ داد، می‌توانید در این زمان آن‌ها را انجام دهید تا از برنامه خود عقب نمانید و اگر خالی ‌ماند بهتر است کارهایی را انجام دهید که شما را به اهداف بلندمدت نزدیک می‌کند.

۵- برنامه روزانه خود را مرور کنید

اگر هر چند وقت یک‌ بار کارهایی را که برای آن‌ها برنامه‌ریزی کردید مرور کنید، هیچ‌گاه برنامه خود را فراموش نمی‌کنید و در مسیر درست باقی می‌مانید. با این کار برای انجام یک کار بیش از اندازه وقت نمی‌گذارید و مطابق با زمانی که به آن اختصاص دادید فعالیت می‌کنید.

۶- در صورت نیاز برنامه روزانه خود را اصلاح کنید

در انتها می‌توانید برنامه روزانه خود را ارزیابی کنید و مدت زمانی را که برای انجام کارها اختصاص داده بودید اصلاح کنید. در صورت نیاز می‌توانید ترتیب کارها را نیز تغییر دهید. فقط به اهداف بلندمدت توجه داشته باشید و از آن‌ها غافل نشوید.

اصلاح برنامه های روزانه

کارهایی که بهتر است در وقت‌های آزاد انجام دهید

بهتر است در وقت‌های آزاد برنامه روزانه خود کارهایی را قرار دهید که به حفظ سلامت روحی و جسمی شما کمک می‌کنند. داشتن برنامه روزانه علاوه بر بهره‌وری بالای اجتماعی به سلامتی و شادی شما کمک زیادی می‌کند. برخی از این کارها عبارت‌اند از:

۱- ورزش کردن

ورزش کردن از عادت‌های صبح‌گاهی بیشتر انسان‌های موفق است. ورزش صبح‌گاهی باعث بهره‌وری بیشتر، افزایش سطح انرژی و داشتن روحیه بالا برای انجام کارهای روزانه می‌شود.

مدیتیشن باعث می‌شود افکار شما پاکسازی شود تا با ذهنی آرام به انجام کارهای روزانه خود بپردازید.

۲- مدیتیشن کردن

بسیاری از افراد موفق قبل از اینکه روز خود را شروع کنند، مدیتیشن می‌کنند. مدیتیشن باعث می‌شود افکار شما پاکسازی شود تا با ذهنی آرام به انجام کارهای روزانه خود بپردازید.

۳- مطالعه کردن

مطالعه کردن می‌تواند باعث افزایش بهره‌وری و یادگرفتن چیزهای جدید برای رسیدن به اهداف بلندمدت شود. مطالعه کردن به افراد کمک می‌کند تا با افزایش تمرکز  آرامش پیدا کنند و درباره موضوعات مختلف اطلاعات زیادی پیدا کنند.

معرفی اپلیکیشن‌های اندروید برای برنامه‌ریزی روزانه

اگر برای برنامه‌ریزی فرصت ندارید یا تجربه کافی ندارید می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی که به این منظور طراحی شده‌اند استفاده کنید. برخی از این اپلیکیشن‌ها عبارت‌اند از:

۱- برنامه a Calendar: این برنامه تقویم را به صورت کلی نشان می‌دهد و دارای یادآور و اعلان‌هایی است که کارهای مهم را یادآوری می‌کند.

۲- برنامه‌ریز روزانه jorte calendar & organizer: این تقویم برای کاربران شاغلی که به دنبال برنامه‌ای هستند که وظایف آن‌ها را طراحی کند طراحی شده است. در این برنامه می‌توانیم هر روز از ماه را انتخاب کنیم و برنامه آن را زیر صفحه ببینیم.

۳- لیست انجام کار google keep: این برنامه جذابیت‌ بصری دارد و به وسیله آن‌ می‌توانید بدون خستگی برنامه‌ریزی کنید.

۴- تقویم هوشمند Any. Do cal: این برنامه یک تقویم است که با استفاده از آن علاوه بر برنامه‌ریزی روزانه می‌توانید مخاطبان خود را نیز به آن‌ها اضافه کنید. برای مثال می‌توانید دعوت‌نامه‌ها را از طریق این برنامه ارسال کنید.

۵- مدیریت پروژه Asana: این برنامه به منظور مدیریت پروژه طراحی شده است و یک اپلیکیشن برای برنامه‌ریزی‌های بلندمدت است. این برنامه قابلیت‌های زیادی مانند اضافه کردن یادداشت، پیوست و برچسب برای افراد یک تیم دارد.

اپلیکیشن‌های اندروید برای برنامه‌ریزی روزانه

نتیجه‌گیری

داشتن برنامه روزانه به افراد کمک می‌کند تا از زمان‌های خود به خوبی استفاده کنند. اگر برنامه روزانه داشته باشید می‌توانید عادت‌های نادرست خود را تغییر دهید و آن‌ها را به عادت‌های مناسب تبدیل کنید تا سریع‌تر و راحت‌تر به اهداف خود برسید. اگر طبق برنامه روزانه خود عمل کردید برای خود پاداش در نظر بگیرید. برای مثال یک خوراکی خوشمزه بگیرید و نوش جان کنید. این احساس خوب، به شما در ایجاد تغییرات رفتاری و پایبندی به برنامه‌ریزی کمک زیادی می‌کند.

همچنین بخوانید: «چگونه برای رسیدن به اهداف برنامه‌ ریزی کنیم؟»

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 3   میانگین:  2.3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *