جدول برنامه ریزی زندگی شخصی + دانلود PDF

برنامه ریزی زندگی شخصی

برنامه ریزی زندگی شخصی

برنامه ریزی زندگی شخصی شامل همه رفتارها و کارهای شما در طول روز است. اگر بتوانید به همه کارهایی که برای خود مشخص می‌کنید، عمل کنید به مرور زمان به اهداف خود می‌رسید. ممکن است همه شما برای کارهای روزانه خود برنامه ریزی کنید؛ اما پس از مدتی هیچ شوقی برای اجرای آن داشته باشید. برای جلوگیری از این اتفاق انتخاب برنامه‌ای که در کوتاه‌ترین زمان، بازدهی زیادی داشته باشد، بسیار اهمیت دارد.

بیشتر رفتارهای روزانه شما تحت تاثیر عادت‌های شما است؛ بنابراین داشتن یک برنامه ریزی شخصی به شما کمک می‌کند تا عادت‌های بد خود را پیدا کنید و آن‌ها را با عادت‌های مثبت جایگزین کنید.

تهیه و تنظیم برنامه ریزی شخصی، باعث هدایت افراد به سوی موفقیت می‌شود. حتی اگر بتوانید در روز ۱۰ دقیقه را به انجام کارهای مفیدی در راه رسیدن به اهداف خود اختصاص دهید، در طول یک سال، ۶۰ ساعت طلایی خواهید داشت. 

وجود برنامه روزانه خوب علاوه بر اینکه بازدهی شما را برای انجام کارها بیشتر می‌کند، هیجان و استرس را هنگام تصمیم‌گیری کاهش می‌دهد و باعث منظم شدن شما در انجام کارهای روزانه می‌شود. در ادامه مقاله چگونگی تنظیم جدول برنامه ریزی شخصی و ویژگی‌های آن را بررسی می‌کنیم.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • نکات مهم برای تنظیم برنامه ریزی شخصی
  • ویژگی‌های برنامه ریزی شخصی
  • جدول برنامه ریزی شخصی

نکات مهم برای تنظیم برنامه ریزی زندگی شخصی

برقراری تعادل بین کار، درس و فعالیت‌های روزانه کار سختی است. وجود برنامه ریزی شخصی به شما کمک می‌کند تا کارهای خود را به خوبی مدیریت و کنترل کنید. برخی نکات مهم که در برنامه ریزی به شما کمک می‌کنند عبارت‌اند از:

۱- قبل از تهیه برنامه، کارهای روزانه را مشخص کنید

برای داشتن یک برنامه ریزی دقیق ابتدا باید مشخص کنید در طول روز چه کارهایی را انجام می‌دهید. بهتر است همه کارهایی را که در طول یک هفته انجام می‌دهید، با جزئیات کامل و مدت زمان لازم برای انجام هر کدام یادداشت کنید. اوقات بیکاری و تفریح خود را نیز مشخص کنید.

بسیاری از زمان افراد در طول روز بیهوده تلف می‌شود؛ این زمان‌ها را شناسایی کنید و آن‌ها را به انجام کارهای مثبت اختصاص دهید.

۲- زمان‌های تلف‌شده خود را شناسایی کنید

بسیاری از زمان افراد در طول روز بیهوده تلف می‌شود؛ این زمان‌ها را شناسایی کنید و آن‌ها را به انجام کارهای مثبت اختصاص دهید. برای مثال بسیاری از زمان‌ افراد در طول روز برای رفت‌وآمد به دانشگاه یا محل کار صرف می‌شود، می‌توانید در این زمان کتاب بخوانید. بهتر است این زمان‌ها را با دقت محاسبه کنید و در جدول برنامه ریزی روزانه خود در نظر بگیرید. 

۳- کارهای خود را به ترتیب اولویت مشخص کنید

بهتر است کارهایی را که اهمیت زیادی برای شما دارند در اولویت قرار دهید و برای آن‌ها زمانی از روز که بهره‌وری بیشتری دارید را اختصاص دهید. کارهایی را که زیاد اهمیت ندارند نیز زمانی که بهره‌‌وری کمتری دارید انجام دهید.

۳- عادت‌های مثبت و منفی خود را شناسایی کنید

 زمانی که برای برنامه ریزی تصمیم می‌گیرید، متوجه می‌شوید که بیشتر رفتارهای شما در طول روز بر اثر عادت‌های شما است. همه افراد از انجام کارهای روزانه خود اهداف مشخصی دارند، اما گاهی‌اوقات برخی عادت‌های نامناسب، مانع رسیدن آن‌ها به اهداف خود می‌شوند؛ بنابراین از بین بردن آن‌ها اهمیت زیادی دارد. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است عادت‌های منفی خود در طول روز را مشخص کنید و سعی کنید عادت‌های مثبت را جایگزین آن‌ها کنید.

۴- برنامه ریزی منعطف داشته باشید

همه کارهایی که باید در طول روز انجام دهید را از شب قبل مشخص کنید و آن‌ها را در جدول برنامه ریزی شخصی یادداشت کنید. برنامه‌ای که تنظیم می‌کنید باید انعطاف‌پذیر باشد؛ یعنی یک زمان خالی در برنامه خود قرار دهید تا در صورت بروز اتفاقات غیرمنتظره، از برنامه روزانه خود عقب نیفتید.

۵- بین اهداف خود تعادل برقرار کنید

ابتدا اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت خود را در دفتر خود یادداشت کنید و سعی کنید بین آن‌ها تعادل برقرار کنید. یک لیست از کارهایی که به شما کمک می‌کند تا به اهداف خود برسید تهیه کنید و در برنامه روزانه خود زمانی را برای انجام آن‌ها اختصاص دهید.

ایجاد تعادل میان هدف های زندگی

برنامه ریزی زندگی شخصی

۶- به کارهای مورد علاقه خود توجه کنید

سعی کنید انتظاراتی که از خود دارید را از انتظاراتی که دیگران از شما دارند، تفکیک کنید. در جست‌وجو چیزهایی باشید که شما را بیشتر از دیگران خوشحال می‌کند؛ زیرا نمی‌‌توانید هم به علاقه دیگران و هم به علاقه خود توجه کنید.

۷- از اپلیکیشن‌های برنامه ریزی استفاده کنید

می‌توانید از اپلیکشن‌های برنامه ریزی استفاده کنید و در هر زمان و‌ هر مکانی به برنامه ریزی خود دسترسی داشته باشید و آن را چک کنید.

۸- زمان انجام کارهای خود را مشخص کنید

می‌توانید روز خود را به بخش‌های نیم‌ساعته تقسیم کنید و مشخص کنید که برای انجام هر کار به چند بخش از آن نیاز دارید. بهتر است کارهای ضروری و غیر‌قابل حذف را در اولویت برنامه خود قرار دهید.

وجود برنامه ریزی شخصی به شما کمک می‌کند تا زمان مشخصی را به انجام کارهایی در راستای سلامت جسمی و روحی خود اختصاص دهید.

۹- به سلامت جسمی و روحی خود توجه کنید

برنامه ریزی فقط برای انجام کارهای اجتماعی نیست. وجود برنامه ریزی شخصی به شما کمک می‌کند تا زمان مشخصی را به انجام کارهایی در راستای سلامت جسمی و روحی خود اختصاص دهید. این کار به شما کمک می‌کند آرامش بیشتری در زندگی داشته باشید.

۱۰- به خود پاداش دهید

اگر کارهای خود را طبق برنامه ریزی انجام دادید، برای خود پاداش در نظر بگیرید. برای مثال اگر یک هفته کامل کارهای خود را طبق برنامه ریزی انجام دادید، می‌توانید تفریح کنید یا خوراکی مورد‌علاقه خود را بخورید. این کار به شما کمک می‌کند انگیزه بیشتر برای انجام کارها طبق برنامه ریزی شخصی خود داشته باشید.

همچنین بخوانید :  چگونه برای رسیدن به اهداف برنامه‌ ریزی کنیم؟
ویژگی‌های برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی زندگی شخصی

ویژگی‌های برنامه ریزی زندگی شخصی

ویژگی‌های برنامه ریزی شخصی برای افراد، به دلیل متفاوت بودن سبک زندگی آن‌ها، با یکدیگر تفاوت دارد. برخی از ویژگی‌های برنامه ریزی که برای بیشتر افراد مشترک است عبارت‌اند از:

۱- قرار دادن اهداف سالانه

یکی از مهم‌ترین کارها برای رسیدن به موفقیت در زندگی هدف‌گذاری است. زمانی که اهداف کلی خود در یک سال را به خوبی مشخص ‌نکنید، نمی‌توانید برنامه ریزی ماهانه نیز داشته باشید.

بهتر است اهداف بزرگ خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا در صورت موفقیت در هر بخش انگیزه بیشتری برای تلاش کردن داشته باشید. وجود اهداف سالانه باعث می‌شود انگیزه بیشتری برای تلاش کردن در راستای رسیدن به اهداف داشته باشید.

۲- یادداشت رویدادهای یک ماه آینده

همان‌طور که گفته شد می‌توانید اهداف خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و هر ماه میزان موفقیت خود را ارزیابی کنید. یادداشت رویدادهای یک ماه آینده هنگام برنامه ریزی باعث می‌شود کارهایی را که می‌خواهید در یک بازه زمانی انجام دهید مشخص کنید.

مشخص کردن تاریخ‌های مهم مانند سالروز تولد نزدیکان، سالگرد ازدواج، قرارهای ملاقات و… در برنامه ریزی به شما می‌کند براساس آن‌ها برای کارهای دیگر خود زمان بگذارید.

۳- بررسی هفتگی کارها

مرور هفتگی کارها در برنامه ریزی به شما کمک می‌کند جزئیات بیشتری از کارهای خود را بررسی کنید و زمان‌های خالی هر روز را شناسایی کنید. با این کار می‌توانید زمان خود را به خوبی مدیریت کنید و برخی کارهای خود را در راستای رسیدن به اهداف در این زمان‌ها انجام دهید.

۴- بررسی روزانه کارها

بررسی روزانه کارها به شما کمک می‌کند از مسیری که برای خود مشخص کردید منحرف نشوید و فقط بر کارهای خود تمرکز کنید.

۵- یادداشت کردن سه کار مهم

در ابتدای برنامه ریزی سه مورد از کارهای ضروری روزانه که اهمیت زیادی دارد را مشخص کنید تا تمرکز اصلی شما در طول روز انجام دادن آن سه مورد باشد.

۶- برنامه غذایی هفتگی

برنامه ریزی غذایی یکی از مواردی است که برای سلامت افراد ضروری است. لیستی از غذاهایی که می‌خواهید در طول هفته میل کنید را مشخص کنید. با دیدن وعده‌های غذایی خود در زمان خریدهای هفتگی یا ماهانه، می‌توانید بفهمید به چه مواد غذایی نیاز دارید.

یکی از بهترین کارها برای ایجاد انگیزه بیشتر ، اضافه کردن یک جمله الهام‌بخش در ابتدای برنامه ریزی است.

۶- استفاده از جملات انگیزشی و نقل‌قول‌ها

برنامه ریزی شما منحصر به ‌فرد و مخصوص شما است. یکی از بهترین کارها برای ایجاد انگیزه بیشتر اضافه کردن یک جمله الهام‌بخش در ابتدای برنامه ریزی است. این نقل‌قول‌ها به شما کمک می‌کند تا زمانی که احساس بدی دارید یا حس می‌کنید از مسیر خارج شده‌اید، روحیه خود را نبازید و با انگیزه ادامه دهید.

علاوه بر این موارد می‌توانید یک لیست از کارهایی که انجام داده‌اید و شما را خوشحال کرده است نیز تهیه کنید تا هنگام نگاه کردن به آن انگیزه بیشتری بگیرید.

۷- یادداشت کردن درآمدها و هزینه‌ها 

یادداشت کردن درآمدها و هزینه‌ها در برنامه‌‌ریزی به شما کمک می‌کند تا حساب خود را مدیریت کنید؛ هزینه‌های اضافی خود را حذف کنید و پول بیشتری پس‌انداز کنید. همچنین پیگیری پس‌اندازها، پرداخت به‌موقع قسط‌های وام و قبض‌ها از مزایای دیگر یادداشت کردن درآمدها و هزینه‌ها است.

۸- یادداشت احساسات روزانه 

قسمتی از برنامه روزانه خود را به یادداشت احساسات روزانه خود اختصاص دهید. این کار به شما کمک می‌کند احساسات خود را بهتر بشناسید و آن را در شرایط مختلف به خوبی مدیریت کنید. همچنین می‌توانید برخی خاطرات خود را نیز ثبت کنید.

همچنین بخوانید :  با برنامه روزانه، سبک زندگی خود را تغییر دهید
جدول برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی زندگی شخصی

جدول برنامه ریزی زندگی شخصی

می‌توانید هفت عدد از جدول برنامه ریزی که در ادامه برای شما قرار داده‌‌ایم را برای یک هفته چاپ کنید؛ آن را همیشه به همراه داشته باشید و هر روز کارهایی که انجام داده‌اید را یادداشت کنید. بخش‌های مختلف جدول برنامه ریزی شخصی عبارت‌اند از:

۱- سمت راست و بالای صفحه می‌توانید تاریخ دقیق و روز هفته را مشخص کنید.

۲- بالای صفحه می‌توانید از جملات انگیزشی استفاده کنید تا انگیزه بگیرید و بر اهداف روزانه خود تمرکز کنید.

۳- در قسمت کارهای ضروری می‌توانید سه مورد از کارهای ضروری خود که اهمیت بیشتری دارد را یادداشت کنید.

۴- در دو جدول وظایف شخصی و وظایف کاری می‌توانید وظایف خود در طول روز را یادداشت کنید. توجه داشته باشید که سه مورد اول برای کارهایی با اولویت بالا و سه مورد آخر برای کارهایی با اولویت کمتر است.

۵- جدول زمان‌بندی نیز از ساعت ۶ صبح تا ۱۱ شب  با تقسیم زمان به بخش‌های نیم‌ساعتی به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید که برای انجام هر کار به چند بخش از آن نیاز دارید و یک دید کلی به کارهای روزانه خود داشته باشید.

۶- جدول برنامه ریزی غذایی به شما کمک می‌کند تا برنامه غذایی خود برای صبحانه، ناهار و شام را مشخص کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. اگر وعده‌های غذایی خود را از قبل مشخص کنید، هنگام خرید هفتگی یا ماهانه می‌دانید به چه موادغذایی نیاز دارید و آن‌ها را به اندازه تهیه می‌کنید.

۷- قسمت یادداشت احساسات نیز به شما کمک می‌کند خاطرات خود را ثبت کنید؛ احساسات خود را بهتر بشناسید و آن را در شرایط مختلف به خوبی مدیریت کنید.

۸- در بخش مالی می‌توانید میزان درآمد و مخارج روزانه خود را یادداشت کنید. اگر پایان یک ماه حقوق می‌گیرید، درآمد را ماهی یک بار ثبت کنید. با این کار می‌توانید از حساب خود آگاهی داشته باشید.

۹- قسمت آب مصرفی در طول روز به شما یادآوری می‌کند که برای سلامتی روزی ۸ لیوان آب بنوشید.

۱۰- در قسمت بررسی عملکرد می‌توانید میزان موفقیت خود در طول روز را مشخص کنید و اگر کارهای عقب‌افتاده دارید، آن را در این قسمت یادداشت کنید.

همچنین بخوانید :  چگونه به برنامه‌ریزی خود پایبند باشیم؟
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 6   میانگین: 4.2/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *