بهبود فردی چیست
رشد فردی و موفقیت

بهبود فردی چیست؟

[تعداد: 4    میانگین: 4.5/5]

 (معرفی بهترین کتاب های توسعه فردی)

بهبود و توسعه فردی فرآیندهایی توقف ناپذیر در طول زندگی هستند که قابلیت ها و توانایی هایتان را بهبود می بخشند و باعث می شوند از حداکثر پتانسیل خود استفاده کنید که در نتیجه موجب موفقیت شما در زندگی خواهد شد.

در این مقاله پس از پاسخ به سوال هایی از قبیل توسعه فردی چیست؟ بهبود فردی چیست؟ یا مهارت های فردی چیست؟ به آموزش بهبود فردی و کتاب های توسعه فردی و دیگر نکات مهم مربوط به آن می پردازیم تا در پایان شما بتوانید به موفقیت و بهبود فردی دلخواه خود برسید.

سر فصل های عنوان شده در این مقاله عبارتند از:

 • مهارت فردی چیست؟
 • بهبود و توسعه فردی
 • آموزش بهبود فردی
 • موفقیت و بهبود فردی
 • عوامل توسعه فردی برای موفقیت پایدار
 • توسعه سازمانی
 • کتاب های توسعه فردی

مهارت فردی چیست؟

برای بحث درباره ی توسعه فردی ابتدا لازم است معنای مهارت را یاد بگیریم. مهارت به معنی توانایی لازم در انجام کارهای دشوار و سخت است.

واژه ی مهارت فردی، از واژه‌های پرکاربرد امروزی است که بسیار شنیده می‌شود و تعریفی دقیق ندارد. می‌توانیم بگوییم کارهایی را که ما قادر هستیم به ‌خوبی و به راحتی و همچنین به نحو احسن انجام دهیم مهارت ما محسوب می شوند. مهارت فردی را می توان یاد گرفت زیرا قابل آموزش است و به وسیله تجربه افزایش می یابد و ارتقاء پیدا می کند. در نتیجه مهارت به توانایی انجام یک فعالیت است. در صورتی که گاهی این توانایی مرتبط با فکر و اندیشه خواهد بود و همیشه جسمانی نیست.

به خاطر بسپارید که یادگیری مهارت فردی و ارتقاء آن انرژی بالایی به شما می‌دهد. طوری که نسبت به خودتان حس بهتری ایجاد می شود و انگیزه و اعتماد به نفستان افزایش پیدا می کند.

توجه داشته باشید که یادگیری مهارت‌های فردی پیش از یادگیری هر مهارتی ضروری است.

یکی از کلیدی ترین مهارت های فردی مهارت‌های فردی، خودآگاهی است که به منظور رشد همه‌ جانبه فرد ضروری است.

بهبود و توسعه فردی

معنا و مفهوم بهبود و توسعه فردی

بهبود به معنی بهتر کردن آن مهارتی است که داریم و توسعه به معنی کسب مهارتی است که فعلاً نداریم. حال که معنی بهبود و توسعه را آموختیم به سراغ دانستن بهبود فردی چیست؟ و توسعه فردی چیست؟ می رویم.

بهبود فردی و توسعه فردی به معنای پرورش دادن مهارت‌هایی است که فرد را توانا می‌سازد تا اهدافش را در جهت شکوفایی حداکثری توانمندی‌های بالقوه خود، به طور صحیح تعیین کند و به منظور تحقق آنها برنامه‌ریزی کند و گام‌های عملی بردارد.

بهبود فردی چیست؟

بهبود فردی فرآیندی است توقف ناپذیر در طول زندگی فرد.

توسعه فردی چیست؟

توسعه فردی فرآیندی است عمرانه که شما در این فرآیند یاد می‌گیرید که قابلیت ها و توانایی هایتان را بهبود ببخشید، هدف از این توانایی ها را در زندگی بیابید و از آن‌ها به منظور استفاده از تمام پتانسیل‌هایتان استفاده کنید.

در این دو فرآیند شما بر روی خود سرمایه‌گذاری می‌کنید و برای بهبود فردی و توسعه‌ فردی برنامه‌ریزی می‌کنید تا ببینید چطور بهترینِ خودتان باشید. هنگامی که این کار را ‌کنید، حس شما نسبت به روابط، کار، زندگی خانوادگی و کل زندگی تغییر می کند و روبه‌راه‌تر می‌شود. فراموش نکنید که این به معنی عدم وجود مشکل و مانع در زندگی شما نیست.

مشکلات و سرازیری و سربالایی های زندگی همیشه وجود دارند، اما با بهبود و توسعه فردی شما بهتر از قبل با آن ها مواجه می شوید و آماده تر هستید. توسعه فردی و یا توسعه حرفه‌ای، نیازهای آموزشی افراد را شناسایی برای رفع آن ها برنامه‌ریزی می کند و به شما کمک می‌کند که درباره دانش، عملکرد و موفقیت‌های خود تفکر کنید و برای ارتقاء فردی خود برنامه‌ریزی نمایید.

جنبه های متفاوت بهبود فردی و توسعه فردی:

بهبود و توسعه را به دو جنبه اصلی تقسیم می کنند.

 • بهبود و توسعه جسمی
 • بهبود و توسعه ذهنی

البته جنبه‌های روحی و روانی نیز باید در نظر گرفته شوند، اما این جنبه‌ها به طور کاملا تخصصی به وسیله ی روانشناسان و علما مورد بررسی قرار می‌گیرند.

بهبود و توسعه جسمی:

بهبود و توسعه جسمی در مورد آمادگی جسمی و سلامتی است. در این حوزه مواردی مانند سبک زندگی، تغذیه، پیشگیری و درمان بیماری‌ها و خواب و استراحت بررسی می شوند.

با توجه به اینکه افراد اصولاً پیشگیری نکرده و نکات پیشگیری را رعایت نمی کنند و به توصیه‌های اولیه و بنیادین نیز عمل نمی کنند، در نتیجه راهنمایی کردن مخاطب در سطح اول نیاز به اطلاعات عمیق در این دو حوزه ندارد و مربی باید تمرکز خود را بر روی اثر بخشی تعالیم قرار بدهد.

بهبود و توسعه ذهنی:

این حوزه بسیار گسترده تر است و شامل مباحث زیر می شود:

 • مدیریت زمان، تمرکز و انرژی(گام نخست و اساسی‌ترین گام در توسعه فردی)
 • مدیریت استرس، اضطراب، افسردگی و خشم
 • عزت نفس و اعتماد به نفس
 • مهارتهای یادگیری، حل مسئله، مطالعه و حافظه
 • کنترل ذهن، تفکر مثبت و خوش‌بینی
 • مهارت های ارتباطی و انگیزشی
 • مهارت های سخنرانی و …

رشد فردی

آموزش بهبود فردی:

سوال این است که از کجا باید شروع کرد؟ برای شروع تغییر با ما در بخش آموزش بهبود فردی همراه باشید.

نگاه اولیه:

در قدم اول یک نگاه صادقانه به زندگی خود و شرایطتتان داشته باشید و توجه کنید که چه چیزهایی می بایست تغییر کنند. سپس نقشه ای بکشید که چگونه تغییرات را انجام دهید. بهتر است بدانید که انجام هر کاری که با ارزش باشد به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد، بنابراین اگر قصد تغییر در زندگیتان را دارید باید بی وقفه تلاش و کوشش کنید که مطمئناً خیلی هم راحت نیست.

تهیه چک لیست:

یک برنامه یا چک لیست تهیه کنید. می‌توانید در دفترچه یادداشتتان بنویسید یا حتی یک جدول منظم درست کنید. در هر صورت هدف از بخش این است که پیشرفت خودتان را ارزیابی کنید. مثلاً در حوزه‌ سلامتی، اینگونه انجام دهید:

 • سلامتی:

به برنامه روزانه خود یک ورزش جدید اضافه کنید. حجم غذای خود را کاهش دهید و میوه و سبزیجات را بیشتر استفاده کنید. هر روز به طور متوسط ۸ لیوان آب بنوشید و حداقل نیم ساعت زودتر به رختخوابتان بروید.

 • توسعه فکری:

ماهی یک کتاب جدید بخوانید. ماهی یک بار به سینما، کنسرت و نمایشگاه‌های هنری بروید. به موسیقی های جدید گوش دهید.

 • توسعه احساسی یا روحی:

مدیتیشن را فرا بگیرید، و یا روشی جدید به منظور تمدد اعصاب یاد بگیرید. نفس عمیق بکشید. برای خانواده و دوستان خود وقت بگذارید. به دنبال روش‌های تفکر مثبت فکری باشید.

موفقیت و بهبود فردی:

موفقیت و بهبود فردی با سخت کوشی

بهبود فردی باعث گرفتن تصمیمات بهتر، انتخاب های درست تر و تغییرات مثبت تر در زندگی می شود و در نتیجه موفقیت و بهبود فردی را به دنبال دارد. با برنامه های بهبود و توسعه فردی می توانید زمان بیشتری را بر روی پرورش نقاط قوت و ضعف خود اختصاص دهید.

این نکته را فراموش نکنید که اگر فکر می کنید در کاری خوب هستید، پایان راه نیست. شما می توانید در همان کار پیشرفت کنید و خیلی خوب یا عالی شوید.

۲ نتیجه مهم بهبود و توسعه فردی:

افزایش اعتماد به نفس:

کسب کردن مهارت های جدید یک گام مهم و بزرگ برای موفقیت بیشتر در زندگی است که زیربنای موفقیت های بیشتر است و نیاز به کسب کردن مهارت جدیدتر دارد. با این کار می توانید وارد حیطه کاری بزرگ تر شوید و موفقیت بیشتری را کسب کرد.

این چرخه باعث به وجود آمدن احساس خوب و اعتماد به نفس بالا در شما می شود. افرادی که اعتماد به نفس بالاتری دارند در مواجه با شکست ها ، عملکردشان را تغییر می دهند و هیچ وقت نا امید نخواهند شد.

جایگاه اجتماعی:

کسب مهارت های جدید و رسیدن به موفقیت باعث ایجاد جایگاه بهتر اجتماعی خواهد شد و در بهبود جایگاه اجتماعی تاثیر فراوانی دارد.

عوامل توسعه فردی برای موفقیت پایدار:

 • ایمان:

موتور نیروبخش هر انسانی، ایمانش است. ایمان مذهبی و دینی و یا ایمان به کار و موفقیت. تا زمانی که انسان به یک موضوع ایمان نداشته باشد، موفقیت در آن دور از ذهن است.

از اهمیت این نکته غافل نشوید که داشتن یک ایده متوسط اما با ایمان قوی نسبت به آن، نسبت به داشتن یک ایده بسیار عالی و عدم ایمان به آن بسیار موفق تر خواهد بود.

 • خانواده:

ارتباطات صحیح و موثر با خانواده، مسئولیت پذیری نسبت به خانواده از دیگر عوامل مهم توسعه و رشد فردی است.

خانواده عامل رشد فردی

 • دوستی:

دوستی های پایدار و مناسب، احترام متقابل، داشتن دوست زیاد و ارتباط های کارآ با آنها، از عوامل دیگری است که به موفقیت افراد کمک می کند.

به خاطر بسپارید تعداد دوستان و کمیت آن ها مهم نیست، کیفیت دوستی مهم است.

 • تفریح:

تاثیر شگفت انگیز تفریح به جا و به موقع در ایجاد آرامش و آسایش و در زندگی فردی و اجتماعی امری است که توسط تمام روانشناسان تائید شده است.

 • تمرکز:

از عوامل دیگر بهبود و توسعه فردی، تمرکز است زیرا از شاخه‌ای به شاخه‌ ی دیگر پریدن و عدم تمرکز و تنوع نادرست، موجب می شود فرد از کسب موفقیت جا بماند. همه ی افراد مشهور مانند مخترع ها، هنرمندان، ورزشکاران، سرمایه داران و غیره در یک بازه زمانی حداقل بر روی یک حرفه استعداد خودشان تمرکز کرده‌اند.

 • انتقاد پذیری:

انسان موفق، کسی است که فرهنگ انتقاد پذیری از دیگران را داشته باشد و نسبت به انتقادها و نظرات دیگر افراد حساس باشد و رفتار خود را اصلاح کند و همچنین از آزار دیگران دوری نماید.

 • پذیرش شکست:

پذیرش شکست و درس و تجربه گرفتن از اشتباهات، زیباترین و بهترین مسیر زندگی است که شاید بارها در زندگی انسان اتفاق بیفتد، ولی اگر افراد بتوانند از شکست‌هایشان، سکوهایی برای موفقیت بسازند، بدون شک همین شکست‌ها نیز می‌توانند به عنوان عوامل موفقیت و بهبود فردی آن ها تلقی شوند.

 • توجه به آینده:

یک انسان موفق همیشه به آینده نگاه می‌کند، برای آینده سناریو می نویسد و برنامه‌ریزی می‌کند و به جای این که مقهور آینده شود، تلاش می کند یا آینده را بسازد و یا این که بر موج آینده سوار شود و این یک راز مهم است برای موفقیت.

توسعه سازمانی:

رشد و توسعه سازمانی

تا به اینجا درباره ی توسعه فردی اطلاعاتی دادیم، اما توجه داشته باشید که توسعه فردی و سازمانی در کنار یکدیگر موجب اصل موفقیت می شوند.

توسعه سازمانی، سازمان را مانند بدن انسان می داند که در یک چرخه طبیعی رشد می کند و سپس به زوال و پوسیدگی می رسد. به همین دلیل از مدیران و رهبران می خواهد که به موفقیت خود مغرور نشوند و همیشه در جست و جوی راه های جدید به منظور بهبود تمام عملکردها در سطوح توسعه فردی و سازمانی باشند.

توسعه سازمانی هم درآمد را افزایش می دهد و هم باعث بهبود بهره وری و سلامت تیم خواهد شد.

فرآیند توسعه سازمانی:

 • تعریف مسئله
 • تشخیص علت
 • طراحی و عمل
 • ارزیابی و اجرا

کتاب های توسعه فردی:

به شما پیشنهاد می کنیم برای بهبود و توسعه فردی از سایت محصولات توسعه فردی، سایت توسعه فردی و کتاب های توسعه فردی کمک بگیرید. در زیر اسامی چند کتاب آورده شده است:

 • پادگان بهبودی

سید محمدرضا علوی طباطبایی

 • کتاب راهبردهای رشد و توسعه فردی

حمیدرضا خانپور هرسمی،اکبر فرجی ارمکی، محمدرضا عطوفی سلمانی

 • کتاب نسخه بهتر خودت: هفت نکته کلیدی برای بهبود زندگی روزانه

جول اوستین، افسانه اکبرزاده مقدم

 • کتاب توسعه مهارت‌های فردی و حرفه‌ای

مانموهان جوشی، جواد عارفی

 • مدیریت بر خود و برنامه ریزی توسعه فردی: ایده هایی برای تغییر انتخاب مسیر موفقیت و توسعه شخصی

بهزاد ابوالعلایی

 • راهنمای توسعه مهارت‌های فردی

جیم وان

 • کتاب توسعه شایستگی مدیران برنامه ریزی توسعه فردی

دکتر بهروز قلیچ لی

در این مقاله اطلاعات مختصر و مفیدی درباره ی مهارت فردی چیست؟ و بهبود فردی چیست؟ و دیگر نکات مربوط به بهبود و توسعه فردی بیان کردیم و همچنین به شما توصیه کردیم از کتاب های توسعه فردی، محصولات توسعه فردی و سایت توسعه فردی بهره مند شوید تا بتوانید به موفقیت بالایی در زندگی خود برسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *