بهترین روش برای درس خواندن | چهار گام موثر برای درس خواندن

شب‌های امتحان از جمله سخت‌ترین شب‌های زندگی هر محصلی است؛ به‌ خصوص اگر درس‌ها را طی سال نخوانده و مرور نکرده باشد. بهترین روش برای درس خواندن فقط به شب امتحان خلاصه نمی‌شود بلکه بهتر است هر محصل یا دانشجویی بداند درس‌ها بهتر است طی سال مرور شوند که شب امتحان با مرور ساده بتوان همه مطالب را نه فقط در حافظه کوتاه مدت بلکه برای همیشه و در حافظه بلند مدت جای داد.

توجه داشته باشید که مرور به تمرکز زیادی نیاز دارد. در حقیقت مرور مطالب بدون تمرکز مانند یک روخوانی بی‌فایده است. مرور مطالب درسی بخشی از فرآیند یادگیری است؛ به همین علت برای آن باید شرایط مطالعه در نظر بگیرید. بهتر است بهترین ساعت از شبانه‌روز را که در آن  تمرکز بیشتری دارید به مرور مطالبی که قبلا مطالعه کرده‌اید اختصاص دهید و هنگام مطالعه نکات مهم را به صورت خلاصه یادداشت کنید تا هنگام مرور از آن‌ها استفاده کنید.

بهترین روش برای درس خواندن

بهترین روش برای درس خواندن

علاقه‌مند بودن به رشته تحصیلی در میزان یادگیری بسیار مهم است.

گام اول

بهتر است همان ابتدای کار هدف‌مان مشخص باشد. اینکه چه درس‌هایی را برای چه می‌خوانیم مهم است و به ما انگیزه بیشتری برای درس خواندن می‌دهد. در ضمن علاقه‌مند بودن به رشته تحصیلی در میزان یادگیری بسیار مهم است.

خودتان را بشناسید. شناسایی اینکه در یادگیری چگونه فردی هستید مهم است. سمعی، بصری یا لمسی هستید؟ با دیدن بهتر یاد می‌گیرید یا با شنیدن و یا با نوشتن؟

یکی از بزرگترین اشتباهات دانش‌آموزان این است که فکر می‌کنند نیازی به نوشتن اهداف خود ندارند و اگر آن‌ها را در ذهن خود داشته باشند کافی است؛ در صورتی که اگر هدف‌های خود را روی کاغذ ننویسند، مغز آن‌ها را بی‌ارزش حساب می‌کند و در نتیجه انگیزه‌ای برای رسیدن به اهداف نخواهند داشت. عکس این مسئله نیز صادق است؛‌ اگر اهداف خود را روی کاغذ بنویسید مغز آن را بخش مهمی از هویت شما تحلیل می‌کند و باعث می‌شود که تمام تلاش خود را برای رسیدن به آن اهداف انجام دهید.

به این نکته توجه داشته باشید که هدف شما باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

۱- واضح و مشخص باشد: هدف‌هایی که یادداشت می‌کنید حتما باید واضح باشند؛ برای مثال اگر بنویسید در امتحان ریاضی نمره خوبی بگیرم؛ منظور شما از خوب، مشخص و واضح نیست. شما باید خیلی دقیق مشخص کنید که خوب یعنی چه؟ می‌توانید بنویسید در امتحان ریاضی حداقل نمره ۱۷ بگیرم.

۲- قابل اندازه‌گیری باشد: زمانی که اهداف قابل اندازه‌گیری باشند، ابهامات ذهنی برطرف می‌شوند. شما باید بین وضعیت فعلی خود و وضعیتی که می‌خواهید به آن برسید، مدت زمان مشخصی را در نظر بگیرید. برای مثال بنویسید می‌خواهم در امتحان بعدی ریاضی که ۱۰ روز دیگر برگزار می‌شود، ۲ نمره پیشرفت کنم.

۳- واقع‌بینانه باشد: در نوشتن اهداف خود بلندپروازی نکنید؛ در غیر این صورت از واقعیت دور می‌شوید و انگیزه‌ای برای تلاش کردن ندارید.

همچنین بخوانید :  چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟
 چهار گام موثر برای درس خواندن

بهترین روش برای درس خواندن

از مطالب مهم یادداشت‌برداری کنید و سر کلاس تمرکز حواس داشته باشید.

گام دوم

گوش سپردن موثر در کلاس و سوال پرسیدن جز اولین مراحل یادگیری است. حتما از مطالب مهم یادداشت‌برداری کنید و سر کلاس تمرکز حواس داشته باشید.

هر مطلبی که یاد می‌گیریم تا یک ساعت در ذهن ما می‌ماند و پس از آن کم‌کم فراموش‌مان می‌شود تا اینکه تا یک ماه بعد هیچ چیز از آن مطلب در خاطرمان نخواهد بود.

 توجه داشته باشید که شنیدن با گوش دادن تفاوت دارد؛ شنیدن به معنای توانایی درک صداها و گوش دادن به معنای درک عمیق آن چیزی که شنیده‌اید، با استفاده از حواس دیگر است. برخی تکنیک‌ها برای تقویت مهارت گوش دادن در کلاس وجود دارد که سه مورد از آن‌ها عبارت‌اند از:

۱- همیشه آمادگی گوش دادن داشته باشید: زمانی که معلم شما تدریس را شروع می‌کند ساکت باشید و سعی کنید بر تمام کلمات او تمرکز کنید.

۲- به لحن معلم خود دقت کنید: معمولا بیشتر معلم‌ها نکات مهم درس را با صدایی بلندتر و واضح‌تر بیان می‌کنند؛ بنابراین به لحن معلم خود دقت کنید تا با تغییر آن نکات مهم درس را یاد بگیرید.

۳- به زبان بدن توجه کنید: برای تقویت مهارت گوش دادن باید از سایر حواس خود نیز استفاده کنید؛ برای مثال با استفاده از حس بینایی می‌توانید به حرکات معلم مانند اشاره‌های دست، تغییر در حالت چشم و… توجه کنید. گاهی‌اوقات معلم‌ها نکات مهم درس را با اشاره دست یا سایر اشاره‌های غیرکلامی بیان می‌کنند و شما باید توانایی درک این اشاره‌ها را با حس بینایی خود داشته باشید.

گام سوم
توضیح هرم یادگیری

بهترین زمان برای اولین مرور بلافاصله پس از پایان کلاس است. بعدی فردای کلاس، هفته بعد و ماه بعدی می‌باشد. برای مرور می‌توانید از نقشه ذهنی و شکلک‌های مختلف و خودکارهای رنگی استفاده کنید. حتی می‌توانید فلش کارت تهیه کنید. با این روش مرور کردن، مطالب در ذهن حک می‌شوند و کمتر فراموش می‌شوند.

در زمان مرور مطالب می‌توانید آن‌ها را برای فرد دیگری توضیح دهید. یاددادن مطالب جدید به دیگران در انتقال آن‌ها به حافظه بلند مدت بسیار موثر است. با دوست همکلاسی خود می‌توانید مطالب یادگرفته شده را به اشتراک بگذارید و برای هم توضیح دهید. اگر تنها بودید از روش خلاصه نویسی استفاده نمایید. یعنی مطالب مهم را در دفترچه‌ای خلاصه‌وار بنویسید. نقشه ذهنی و استفاده از رنگ‌ها و اشکال مختلف فراموش نشود.

اگر فرصت داشتید می‌توانید در مورد مطالب جدید درسی خود تحقیق کنید. از دوستان و معلم‌تان بپرسد و در اینترنت جستجو کنید. مجموعه این فعالیت‌ها سطح درک مطالب را بسیار بالا می‌برد و حتی به مطالب جدید در مورد موضوع درسی‌تان دسترسی پیدا خواهید کرد.

شرحی که گفته شد معروف به هرم یادگیری می‌باشد که به شکل زیر است:

در زمان امتحانات نیز بهتر است خواب کافی داشته باشید و صبح زودتر بیدار شوید و پس از ورزشی مختصر و صبحانه‌ای کامل که شامل تخم‌مرغ، شیر، کنجد، عسل، ارده، گردو، قهوه و نان کامل می‌تواند باشد. درس خواندن را در محیطی آرام که دمای مناسب داشته و اکسیژن به خوبی دریافت شود، شروع کنید. از عوامل پرت کننده حواس مثل موبایل و تلویزیون دور باشید. طوری برنامه‌ریزی نمایید که پس از ۴۵ دقیقه درس خواندن، ۱۵دقیقه بتوانید استراحت کنید.

قبل شروع هر فصل مرور کلی انجام دهید و نمودارها و تصاویر آن فصل را ببینید. به سوالاتی که احتمالا مطرح شده نظری بیاندازید و سپس شروع به خواندن مطالب نمایید. روی هر مطلب فکر کنید و سپس چند بار خوانده و از حفظ بگویید و برای مطالب مهم نقشه ذهنی بکشید. در پایان هر فصل سوالات مطرح شده را جواب دهید و یا خودتان سوال طرح کنید و جواب دهید. سپس مرور کوتاهی انجام دهید نقشه ذهنی و نمودارها و تصاویر را نیز مرور کنید و به سراغ فصل بعد بروید. می‌توانید از فلش کارت نیز استفاده نمایید.

پس از پایان کلیه فصول مرور کلی فراموش نشود.

مرور درس ها یکی از بهترین روش برای درس خواندن

مرور درس ها یکی از بهترین روش برای درس خواندن

در زمان استراحت می‌توانید کمی هوای آزاد تنفس کنید، خوراکی‌های سالم مانند میوه و مغزها را میل نمایید و نیز موسیقی ملایمی گوش دهید.

گام چهارم

در زمان استراحت می‌توانید کمی هوای آزاد تنفس کنید، خوراکی‌های سالم مانند میوه و مغزها را میل نمایید و نیز موسیقی ملایمی گوش دهید. سعی کنید تا روز امتحان کمتر سراغ تلفن همراه و تلویزیون بروید و استفاده از این وسایل را محدود نمایید.

برای وعده نهار هم می‌توانید از ماهی، سبزیجات و یا کمی لوبیا استفاده کنید. بهتر است در خوردن هم زیاده‌روی نکنید؛ زیرا وقتی معده سبک‌تر باشد جریان خون بیشتری به سمت مغز می‌رود و نیز کمتر احساس خواب آلودگی خواهید کرد.

در زمان امتحانات می‌توانید با تجویز پزشک از مکمل‌های دارویی مانند مولتی ویتامین، آهن و … استفاده نمایید. البته هرگز به داروهایی که به نام تقویت حافظه و تمرکز فروخته می‌شود اعتماد نکنید و خود را در معرض آسیب قرار ندهید.

متدهای مختلفی برای درس خواندن وجود دارد که می‌توانید در اینترنت اطلاعاتی در مورد این متدها به‌دست بیاورید و با توجه به شناختی که از خودتان دارید از آن‌ها استفاده نمایید.

به امید موفقیت همه دانش‌پذیران

همچنین بخوانید :  نکاتی که باید برای بهتر درس‌ خواندن بدانید!
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 21   میانگین:  4.1/5]

7 پاسخ به “بهترین روش برای درس خواندن | چهار گام موثر برای درس خواندن”

 1. کافه بوک گفت:

  سلام.
  لطفا راهکارهایی هم برای مطالعه کتاب های غیردرسی هم ارائه کنید. مثلا چطور رمان بخوانیم که بیشتر لذت ببریم و…
  تشکر

 2. محمد خوشدوني گفت:

  سلام دوست خوب من
  جناب اقای سعید محمدی
  بسیار عالی است به نظرمن بنیادی و جامعترین مطالب در باره مطالعه و روش مطالعه را بیان نموده أید اصولی را که رعایتشان متجر به رسیدن به بهترین نتایج در تحصیل و رضایت خاطر سلامت جسم و روان و موفقیت های مادی و علمی میشود

 3. محمد خوشدوني گفت:

  سلام دوست خوب من
  جناب اقای سعید محمدی
  بسیار نیرو بخش ومفرح است

 4. شاهین گفت:

  سلام مقاله ها رو در قالب پی دی اف بزارین تا بنونیم دانلود کنیم

 5. شاهین گفت:

  سلام لطفا پی دی اف بزارین مقاله ها رو

 6. مهدیس گفت:

  عالی بود ممنونم از توضیحات خوبتون

 7. علی گفت:

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون. واقعا سایتتون عالیه
  اگر آدم مجبور باشه در یک مکان شلوغ مطالعه کنه باید چطور این کا رو انجام بده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *