بهترین نمونه های گیمیفیکیشن (10 نمونه) در ایران و جهان

بهترین نمونه های گیمیفیکیشن

در مقاله قبل درباره گیمیفیکیشن صحبت کردیم و دلایل اهمیت گیمیفیکیشن در کسب و کار را بررسی کردیم. همان‌طور که گفتیم گیمیفیکیشن یا بازی سازی، به معنای استفاده از ابزارها و تکنیک‌های بازی و سرگرمی در دنیای غیر از بازی است. از آن جایی که بازی برای همه افراد جذاب است؛ استفاده از آن در همه زمینه‌ها باعث جذب مخاطب می‌شود و همچنین به ما کمک می‌کند که بتوانیم رفتار مخاطب را تغییر دهیم. در این مقاله قصد داریم گیمیفیکیشن در بازاریابی را بررسی کنیم و نمونه های گیمیفیکیشن در ایران و جهان را معرفی کنیم؛ با ما همراه باشید.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • گیمیفیکیشن در بازاریابی
  • مثال های گیمیفیکیشن

مزایای گیمیفیکیشن در بازاریابی

در مقاله قبل، دلایل اهمیت گیمیفیکیشن در کسب و کار را بررسی کردیم و اکنون به گیمیفیکیشن در بازاریابی می‌پردازیم. همه ما می‌دانیم که بازاریابی به فعالیت‌هایی برای جذب و حفظ مشتری گفته می‌شود. از طرفی گیمیفیکیشن نیز ابزار و تکنیکی برای جذب افراد و تغییر رفتار آن‌ها به وسیله ابزار بازی و سرگرمی است؛ پس قطعا گیمیفیکیشن در بازاریابی تاثیر زیادی دارد و بهتر است که همه کسب و کارها با این تکنیک آشنا شوند و از آن استفاده کنند. 

کسب و کارهای مختلف برای موفقیت در بازار پر‌رقابت خود باید سعی کنند همواره و در همه مراحل کسب و کار، مشتریان را با برند خود درگیر کنند، نیازهای آنان را بررسی کنند و محصولات خود را با توجه به نیاز و خواسته مشتریان تغییر و توسعه دهند. انجام دادن همه این کارها بسیار سخت است؛ اما فضای مجازی و دنیای دیجیتالی این کار را برای همه کسب و کارها ساده کرده است. گیمیفیکیشن هم در این راه کمک زیادی به کسب و کارها می‌کند. به طور کلی، مزایای گیمیفیکیشن در بازاریابی عبارت‌اند از:

۱- داستان برند خود را بسازید

داستان هر برند، حقیقت وجودی آن برند را تعریف می‌کند. این داستان هرچه بیشتر جذاب باشد می‌تواند توجه افراد بیشتری را به خود جلب کند؛ برند را در ذهن مخاطبان ماندگار کند و بر ذهنیت و تعامل مخاطب با برند تاثیرگذار باشد. داستان برند به قدری مهم است که بسیاری از شرکت‌ها از چندین متخصص در زمینه‌های مختلف کمک می‌گیرند تا داستان برند خود را بسازند. گیمیفیکیشن یکی از قدرتمندترین ابزاری است که به شما کمک می‌کند داستان جذابی برای برند خود بسازید و مخاطبان زیادی را با برند خود درگیر کنید. 

گیمیفیکیشن به شما کمک می‌کند که همه افراد با تمام سنین و از دهه‌های مختلف را جذب برند خود کنید.

۲- مخاطبان زیادی در سن‌های مختلف خواهید داشت

دنیای اطراف ما با سرعت زیادی دیجیتالی شد و سبک زندگی افراد دهه‌های مختلف را به شدت از یکدیگر متمایز کرد. در دنیای امروز زندگی دیجیتالی و فضای مجازی به طور کامل جایگزین سبک قدیمی زندگی شده است و تعداد زیادی از افراد مسن که به سبک زندگی قدیمی عادت دارند اما به سبک جدید زندگی علاقه‌مند هستند، سعی دارند به دنیای جدید وارد شوند و از امکانات  آن استفاده کنند. گیمیفیکیشن ابزاری در بازاریابی دیجیتالی است که به شما کمک می‌کند همه افراد با تمام سنین و از دهه‌های مختلف را جذب برند خود کنید و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید؛ زیرا همه افراد از کودکان تا بزرگسالان، جذب بازی می‌شوند و می‌توانند به‌سادگی بازی کردن را بیاموزند.

جذب افراد به کمک گیمیفیکیشن

۳- رفتار مخاطبان را تغییر خواهید داد

هدف گیمیفیکیشن تغییر رفتار مخاطب است؛ پس با استفاده از گیمیفیکیشن در بازاریابی می‌توانید رفتار مخاطب را تغییر دهید و او را تشویق به خرید کنید. همچنین می‌توانید درگیری مخاطب با برند خود را افزایش دهید. برای مثال از مخاطبان بخواهید پست شما در صفحات اجتماعی مانند اینستاگرام را با دوستان خود به اشتراک بگذارند؛ این کار باعث افزایش تعامل مخاطبان با برند می‌شود. استفاده از این نمونه های گیمیفیکیشن در اینستاگرام به‌تازگی رواج پیدا کرده است. 

گیمیفیکیشن نیز یک ابزار بسیار خوب برای جمع‌آوری اطلاعات درباره مخاطبان است.

۴- مشتریان خود را بهتر خواهید شناخت

در دنیای امروز اطلاعات ارزش زیادی دارد و همه افراد به دنبال اطلاعات مختلف هستند. گیمیفیکیشن نیز یک ابزار بسیار خوب برای جمع‌آوری اطلاعات درباره مخاطبان است و اگر بتوانید این اطلاعات را تحلیل کنید می‌توانید به موفقیت بسیار بزرگی برسید و درآمد خود را افزایش دهید. همچنین با استفاده از اطلاعاتی که به دست می‌آورید می‌توانید میزان رضایت مخاطبان و عملکرد فرآیند بازاریابی خود را بسنجید و آن را بهبود دهید. اطلاعات به شما کمک می‌کنند که رفتار مخاطبان، نیازها و خواسته‌های آن‌ها را شناسایی کنید و محصولات و خدمات خود را طبق خواسته‌های مخاطبان طراحی کنید.

۵- پیام‌های خود را برای مخاطبان اختصاصی کنید

امروزه همه افراد در طول روز پیام‌های زیادی از شرکت‌ها و افراد مختلف دریافت می‌کنند؛ گاهی این پیام‌ها به قدری زیاد می‌شوند که به بسیاری از آن‌ها توجهی نمی‌کنند. در این بمباران اطلاعاتی اگر می‌خواهید مخاطبان به پیامی که از شما دریافت می‌کنند توجه کنند باید پیام‌های اختصاصی و متناسب با خواسته‌های مخاطبان را برای آن‌ها ارسال کنید. گیمیفیکیشن به شما کمک می‌کند که با هر مشتری رابطه‌ای متناسب با علایق او برقرار کنید و پیام اختصاصی خود را برای آن‌ها ارسال کنید.

۶- مشتریان وفاداری خواهید داشت

در گیمیفیکیشن یا بازی سازی، به افراد جایزه‌هایی مانند تخفیفات مختلف، هدایای رایگان و… داده می‌شود. علاوه بر دریافت هدایای نقدی، تجربه خوبی از برند نیز خواهند داشت. این موارد باعث می‌شوند که مخاطبان به برند شما وفادار باشند و حتی بعد از مدت کوتاهی به یکی از طرفدارات برند شما تبدیل شوند. 

در یافت هدیه از طریقه گیمیفیکیشن

مثال های گیمیفیکیشن

در این بخش برخی از بهترین نمونه های گیمیفیکیشن ایران و جهان را در زمینه‌های مختلف مانند گیمیفیکیشن در آموزش و گیمیفیکیشن در بازاریابی  بررسی می‌کنیم. 

۱– کمک به کودکان مبتلا به سرطان با بازی Pain Squad

این بازی طراحی شده است تا به کودکان مبتلا به سرطان کمک کند که با بیماری خود مبارزه کنند. درمان سرطان بسیار سخت و دردناک است و ترکیب آن با بازی می‌تواند به بیماران مبتلا به سرطان به خصوص کودکان کمک کند تا روند درمان خود را بهتر طی کنند. با استفاده از این بازی پزشکان می‌توانند میزان درد کودکان را در هر روز اندازه‌گیری کنند و از این طریق عملکرد داروها و روند درمان را بررسی کنند. کودکان در این دوران ناتوان می‌شوند و نمی‌توانند با پزشکان همکاری کنند؛ اما از طریق این بازی پزشکان می‌توانند اطلاعات لازم را به دست آورند. 

شاید باورکردنی نباشد که بازی می‌تواند جان انسان‌های زیادی را نجات دهد؛ اما این مورد تنها یکی از کاربردهای بی‌شمار  گیمیفیکیشن است. 

۲- نجات جان افراد با پازل فولدیت

بیماری ایدز بیماری خطرناکی است و افراد زیادی تاکنون به علت این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. دانشمندان تا سال‌های زیادی نمی‌توانستند ساختاری برای از بین بردن ویروسی که منجر به این بیماری می‌شود پیدا کنند و دارویی برای درمان بیماران تولید کنند. بعد از سال‌ها تلاش دانشمندان مختلف، دانشمندان دانشگاه واشنگتن با استفاده از گیمیفیکیشن و طراحی بازی به نام Foldit، مردم را تشویق کردند تا برای نجات جان انسان‌ها تلاش کنند. این بازی به صورت پازل بود و شرکت‌کنندگان با قرار دادن پروتئین‌های مختلف در کنار یکدیگر ساختارهای جدیدی کشف می‌کردند تا در پیدا کردن ساختار مورد‌نظر دانشمندان به آن‌ها کمک کنند. ۲۴ هزار نفر در این بازی شرکت کردند و دانشمندان در عرض ۱۰ روز به ساختار مورد‌نظر خود رسیدند. شاید باور‌کردنی نباشد که بازی می‌تواند جان انسان‌های زیادی را نجات دهد؛ اما این مورد تنها یکی از کاربردهای بی‌شمار استفاده از تکنیک‌های بازی در کارهای مختلف است. 

۳- یادگیری با آکادمی خان

آکادمی خان (Khan) با انتشار ویدیوهایی در یوتیوب و استفاده از تکنیک‌های بازی توانست کلاس‌های آموزشی در رشته‌های ریاضی، فیزیک، اقتصاد و شیمی برگزار کند. این آکادمی با ایجاد گیمیفیکیشن در آموزش مخاطبان زیادی را جذب کرد و کاری کرد که افراد با علاقه به یادگیری بپردازند. 

۴- کاهش مصرف انرژی با سایت Opower

مصرف زیاد انرژی در دنیای امروز به  مشکل بزرگی تبدیل شده است. Opower با استفاده از گیمیفیکیشن مردم را به مصرف درست انرژی تشویق می‌کند. گیمیفیکیشن در این سایت به‌ صورت مسابقه بود و مردم از میزان مصرف انرژی دوستان و همسایگان خود مطلع می‌شدند و برای کاهش میزان مصرف انرژی خود انگیزه بیشتری می‌گرفتند. این پروژه منجر به کاهش ۲ درصدی مصرف انرژی و کاهش میزان زیادی از هزینه خانواده‌ها شد. 

۵- بهبود عملکرد تیم با اپلیکیشن GamEffective

از گیمیفیکیشن همیشه برای جذب مخاطب و تغییر رفتار او استفاده نمی‌شود. از این تکنیک می‌توان برای آموزش کارکنان و بهبود عملکرد آنان نیز استفاده کرد. هدف این اپلیکیشن بهبود عملکرد و رفتار تیم فروش است. هر سازمانی در این اپلیکیشن می‌تواند بازی‌ها، معیارها و فعالیت‌های موردنظر خود را مشخص کند تا در نهایت نتیجه بهتری دریافت کند. 

همچنین بخوانید: «آموزش فروش حرفه‌ای | ۱۹ مرحله تا تبدیل شدن به فروشنده حرفه‌ای»

۶- فروش بستنی‌های مگنوم

شرکت Unilever در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۲ برای فروش بستنی‌های مگنوم از گیمیفیکیشن در سایت خود استفاده کرد. مگنوم با اضافه کردن چند بازی ساده و جذاب به وب‌سایت خود توانست بیش از ۷ میلیون بازیکن جذب کند. 

۷- بلیط سینما با کوکاکولا

شرکت کوکاکولا همواره از تکنیک‌های جذابی برای تبلیغ محصولات خود استفاده می‌کند. یکی از گیمیفیکیشن‌های جذاب این شرکت، در زمان پخش فیلم Skyfall بود. در این کمپین افرادی که از دستگاه‌های موجود در مکان‌های عمومی نوشیدنی‌های شرکت کوکاکولا را خریداری می‌کردند، به چالشی دعوت می‌شدند و اگر در مدت ۷۰ ثانیه می‌توانستند به نقطه مشخصی از آن مکان برسند و کارهای خواسته‌ شده را انجام دهند یک بلیط برای تماشای فیلم Skyfall دریافت می‌کردند. در مسیر رسیدن به جایزه هم موانع انسانی و فیزیکی زیادی وجود داشت تا بازی را برای افراد سخت‌تر و جذاب‌تر کند. 

گیمیفیکیشن کوکاکولا

۸- کمپین پنالتی زودفود 

اپلیکیشن سفارش اینترنتی غذا به نام زودفود که اکنون با شرکت اسنپ‌فود ادغام شده است، در زمان بازی‌های فوتبال یورو ۲۰۱۶ کمپینی به نام پنالتی برگزار کرد. بازی‌های موجود در این کمپین در ۳ مرحله انجام می‌شدند و شرکت‌کنندگان براساس امتیازاتی که دریافت می‌کردند رده‌بندی می‌شدند و جایزه دریافت می‌کردند. این شرکت گیمیفیکیشن‌های زیادی مانند مارپله و سنگ کاغذ قیچی را نیز اجرا کرده است.

۹- سامسونگ نیشن

برند سامسونگ برای افزایش وفاداری و مشارکت مشتریان یک فضای مجازی به نام سامسونگ نیشن راه‌اندازی کرد تا کاربران بتوانند با پرسش و پاسخ و بررسی محصولات مختلف امتیاز دریافت کنند و در نهایت با استفاده از امتیازات خود از جوایز مختلف بهره‌مند شوند. 

۱۰- مبارزه با فقر با وب‌سایت ایوک

وب‌سایت evoke برای کمک کردن در راستای مشکلات فقر و گرسنگی از گیمیفیکیشن استفاده کرده است. این وب‌سایت برای مخاطبان جوان خود بازی‌های آموزشی طراحی کرده است تا توجه آن‌ها را به سمت مشکل فقر و گرسنگی در دنیا جلب کند. در این بازی شرکت‌کنندگان با انجام دادن ماموریت‌های مختلف امتیاز می‌گیرند و در نهایت جایزه دریافت می‌کنند. 

نتیجه‌گیری

در این مقاله گیمیفیکیشن را تعریف کردیم و برخی از نمونه های گیمیفیکیشن در بازاریابی و حوزه‌های دیگر را بررسی کردیم. گیمیفیکیشن به معنای استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای بازی برای رسیدن به اهداف مختلف در دنیای غیربازی است. همان‌طور که دیدید می‌توان از این تکنیک در همه زمینه‌ها استفاده کرد و نتایج خوبی به دست آورد. 

از گیمیفیکیشن در بازاریابی، فعالیت‌های اجتماعی، افزایش فروش و… مثال‌هایی مشاهده کردیم و حتی با نمونه‌های گیمیفیکیشن در آموزش آشنا شدیم. گفتیم که با استفاده از گیمیفیکیشن در بازاریابی می‌توانید داستان برند خود را بسازید، مخاطبان خود را بهتر بشناسید، پیام‌های اختصاصی برای آن‌ها ارسال کنید و در نهایت مشتریان وفاداری برای خود ایجاد کنید. به یاد داشته باشید که برای موفقیت در طراحی گیمیفیکیشن بهتر است که نوآوری و خلاقیت داشته باشید و به دنبال چیزهای پیچیده نباشید.

همچنین بخوانید: «گیمیفیکیشن (Gamification) چیست؟ 8 مثال + کاربر بازی گونگی»

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 3   میانگین: 3.7/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *