بهترین کتاب تندخوانی چیست؟ معرفی ۹ کتاب تندخوانی

همان‌طور که می‌دانید تندخوانی مهارتی است که مدت‌هاست توسط کارشناسان آموزش داده می‌شود. برخی از کارشناسان آموزش تندخوانی عقیده دارند که یک فرد با تمرین و تلاش می‌تواند حداقل ۱۲۰۰ کلمه را در یک دقیقه بخواند. برخی متخصصان این ادعا را رد می‌کنند؛ اما «سین آدام» فردی است که در سرعت مطالعه رتبه اول را در دنیا به خود اختصاص داده است. سین آدام توانایی خواندن ۳۸۵۰ کلمه در یک دقیقه را دارد؛ در‌واقع او رکورد تندخوانی را در دنیا زده است. هر یک از ما می‌توانیم با انجام تست تندخوانی، سرعت مطالعه خود را به‌دست آوریم. 

اغلب افرادی که تندخوان می‌شوند، تمرینات لازم برای تندخوانی را با استفاده از نکاتی برای تندخوانی که در انواع سایت‌های اینترنتی قرار دارد فرا گرفته‌اند. راز موفقیت در تندخوانی این است که کلمات مهم در متن را بیابید، تا بتوانید از طریق آن‌ها مقصود نویسنده را درک کنید. برخی از افراد هم با مطالعه بهترین کتاب‌های تندخوانی خود را مجهز به این مهارت کرده‌اند.

تمرین‌های تقویت تندخوانی ۵ مورد هستند:

 • تمرین اول: سعی کنید ۱۰ هزار کلمه را در یک دقیقه بخوانید.
 • تمرین دوم: از دست صدای درونی ( Subvocalization) خود خلاص شوید.
 • تمرین سوم: درک مطلب را با تندخوانی اشتباه نگیرید.
 • تمرین چهارم: برای تقویت تند‌خوانی از نشانگرها استفاده کنید.
 • تمرین پنجم: آن چه را می‌خوانید دوست داشته باشید. 

البته تندخوانی روش‌های مختلفی دارد که هر یک با دیگری کمی تفاوت جزئی دارد. در این بخش ما چند مورد از روش‌های معروف در تندخوانی را معرفی می‌کنیم و برای هر مورد، توضیح کوتاهی را بیان می‌کنیم.

 • روش Skimming: در روش Skimming باید تلاش کنید تا در یک نگاه، فقط بخش‌های مهمی از مطلب را بخوانید.
 • روش Meta guiding: روش Meta guiding روشی است که  با استفاده از یک نشانگر برای چشم، مطالعه را آغاز می‌کنیم.
 • روش Another method: این روش که نمونه‌ای از آن به‌عنوان روش یا عقیده Ferriss نامیده می‌شود، به خواندن چند خط به‌صورت همزمان اشاره دارد.
 • Rapid Serial Visual Presentation) RSVP): این روشی است که با استفاده از نرم‌افزارها و سیستم‌های دیجیتال سعی در افزایش سرعت مطالعه شما دارد.

تندخوانی نکات بسیار مهمی دارد که رعایت هر یک از آن‌ها الزامی است. همچنین تندخوانی خود به روش‌های مختلفی از جمله (Skimming ، Meta guiding، Another method، Rapid Serial Visual Presentation) تقسیم می‌شود.

 

سرفصل‌های این مقاله عبارت‌اند از:

 • بهترین کتاب تندخوانی چیست؟
 • با ۱۰ تکنیک تندخوانی آشنا شوید
 • روش های تندخوانی و تقویت حافظه را بشناسید

 

آموزش تندخوانی

 بهترین کتاب تندخوانی چیست؟

کتاب‌های مختلفی در رابطه با تندخوانی وجود دارند. از بهترین کتاب‌های تندخوانی، می‌توان به کتاب تندخوانی پیشرفته تونی بوزان اشاره کرد. کتاب تندخوانی فانتوم نیز یکی از بهترین کتاب‌هایی است که در این حوزه می‌توانید مطالعه نمایید. کتاب تندخوانی پیشرفته «۱۸ دقیقه» نیز کتاب خوبی برای علاقه‌مندان به این حوزه است. 

اگر به این حوزه علاقه دارید، بهتر است که با دانلود کتاب تندخوانی مدرن، تمرین تندخوانی را در منزل شروع کنید. pdf کتاب آموزش تندخوانی در سایت‌های اینترنتی فروش کتاب، برای خرید در دسترس عموم قرار دارد. جهت دانلود رایگان تندخوانی فانتوم می‌توانید به سایت مطالعه شریف مراجعه کنید تا ویدیوهایی را که به صورت جلسه‌ای تدریس شده است مشاهده کنید تا  توانایی تندخوانی را در خود تقویت کنید.


تندخوانی فانتوم، کتاب تندخوانی پیشرفته تونی بوزان و کتاب تندخوانی پیشرفته ۱۸ دقیقه از نمونه کتاب‌های معروف در مبحث تندخوانی هستند.
 

 

با ۱۰ تکنیک تندخوانی آشنا شوید

شما می‌توانید با یک سری نکات، مهارت تندخوانی را در خود افزایش دهید. همچنین با دانلود کتاب «تندخوانی فانتوم در ۷ گام» یا دانلود کتاب «تندخوانی مدرن» می‌توانید این مهارت را در خود تقویت کنید:

 • برای آنکه یک دید کلی و سریع از محتویات کتاب داشته باشید، باید از صفحات فهرست کتاب استفاده کنید؛ به‌خصوص اولین دفعه‌ای که از یک کتاب استفاده می‌کنید، سعی کنید یادداشت‌هایی از بخش‌ها و قسمت‌های مختلف که بیشترین ارتباط را با مطالعه شما دارند، تهیه کنید.
 • مشخص کنید که تندخوانی چه زمانی برای شما مناسب است؟ برای مثال در صورتی که هدف شما رسیدن به یک نمای کلی از موضوع باشد، تندخوانی بسیار مفید واقع خواهد بود؛ اما اگر به اطلاعات دقیقی نیاز دارید، تندخوانی به شما کمک می‌کند تا بخش مورد‌نظر خود را ‍پیدا کنید تا به‌صورت عمیق آن قسمت را مطالعه کنید.
 • آزمایش کنید و مشاهده کنید آیا تندخوانی واقعا برای کتابی که در حال مطالعه آن هستید، کاربرد دارد؟ برخی از کتاب‌ها برای تندخوانی بسیار مناسب هستند. (به طور مثال در شرایطی که کتاب دارای تعدادی عناوین اصلی و فرعی باشند و اولین جمله از هر پاراگراف بیانگر اطلاعات جامعی در رابطه با تمام پاراگراف باشد.)
 • تندخوانی را باید به‌وسیله مروری سطحی بر عنوان‌های اصلی و فرعی، اولین و آخرین جمله پاراگراف و تمام پاراگراف‌های اول و آخر بخش‌ها یا فصل‌ها آزمایش کنید.
 • سعی کنید هنگام مطالعه، عادت‌هایی مانند تلفظ لغات با صدای بلند را حذف کنید. بسیاری از ما یاد گرفته‌ایم با سرعتی که صحبت می‌کنیم کلمات را بخوانیم. در صورتی که مغز ما سریع‌تر از زمانی که لغات را بیان می‌کنیم، آن‌ها را درک می‌کند. با این وجود بسیاری از افراد مطالب را پس از ادا کردن می‌خوانند.
 • تمرین کنید که یک گروه از لغات را جایگزین یک لغت کنید و به یکباره مطلب را درک کنید. در عبارات موجود در یک پاراگراف فقط یک یا دو کلمه اساسی و مهم وجود دارد و برای استنباط معنی عبارت نیازی به خواندن بقیه کلمات نیست.

 

استفاده از گروهی از لغات به جای یک لغت، حذف تلفط بلند لغات هنگام تمین تندخوانی، مرور کلی تمامی عناوین مندرج در فهرست و تعیین زمان مناسب برای آغاز تمرین تندخوانی نکات مهم در تندخوانی هستند.

 

 • حتما هنگامی که در حال پرورش یا تقویت مهارت تندخوانی هستید، قبل از آغاز مطالعه، یک برنامه کاری برای خود تنظیم کنید؛ برای مثال فهرستی از سوالاتی که می‌خواهید پاسخ آن‌ها را در کتاب پیدا کنید، تهیه نمایید. با این کار، ذهن شما هنگام تندخوانی به‌صورت خودکار اطلاعاتی را که پاسخگوی سوالات شما است ذخیره می‌کند.
 • وقتی شما در مورد موضوع مورد‌نظر آمادگی ذهنی داشته باشید، می‌توانید به‌راحتی چندین دقیقه را صرف فهرست‌بندی نکات مهمی که می‌دانید نمایید. این کار باعث می شود تندخوانی و معلومات فعلی شما همزمان با هم رشد کنند و به شما این امکان را می‌دهد تا از روی مطالبی که اکنون می‌دانید، سریع‌تر بگذرید. 
 • به‌طور مداوم مروری بر مطالب قبلی داشته باشید. به‌طور مرتب به چند صفحه قبل از مطلبی که در حال خواندن آن هستید، برگردید و نکات اصلی را که در حال تندخوانی یاد گرفته‌اید به خاطر آورید. دقت کنید که آیا در هر نگاهی که به مطالب قبلی می‌اندازید، آیا نکته مهم و جدیدی می‌یابید؟ امکان دارد اولین دفعه‌ای که تندخوانی کردید، مطالب مهم را از قلم انداخته باشید.
 • باید به‌صورت مرتب به صفحاتی که در ادامه کتاب هستند مراجعه کنیدو یک نگاه کلی به آن‌ها بیندازید. البته اگر کتابی که مطالعه می‌کنیدُ رمان یا داستان است این کار را انجام ندهید. اینکه بدانید پس از مطلبی که اکنون آن را مطالعه می‌کنید چه مطلبی است، برای جلب تمرکز و اشتیاق شما به ادامه مطالعه بسیار مفید خواهد بود. اگر شما مطلب بعدی را بخوانید ممکن است دلیل ترتیب و تنظیم مطالب را به‌صورتی که نوشته شده‌اند، متوجه شوید.

 

روش های تندخوانی و تقویت حافظه

روش‌های تندخوانی و تقویت حافظه را بشناسید

در کتاب قدرت تندخوانی به شما راه و روش‌های تقویت قدرت تندخوانی را آموزش می‌دهند. این آموزش ۳ مرحله دارد که در ادامه آن‌ها را شرح می‌دهیم.

مرحله اول: خلق حافظه است.

مغز انسان سیگنال‌هایی را درباره تجربیات خود، با یک الگوی خاص ارسال می‌کند و بین نورون‌های مغز انسان ارتباطی را به وجود می‌آورد؛ که به آن سیناپس می‌گویند.

مرحله دوم: تثبیت حافظه است.

در این بخش اگر انسان هیچ کاری انجام ندهد، حافظه او با سرعت و به‌راحتی پاک می‌شود. در صورتی که می‌خواهید چیزی را در ذهن خود ثبت کنید و به خاطر بسپارید، باید آن را در حافظه بلند مدت ذخیره کنید تا بعدا بتوانید آن را به یاد آورید. بخش عظیمی از این روند زمانی رخ می‌دهد که خواب باشید؛ مغز انسان در مدت زمان خواب فرد، همان الگوی فعالیت مغزی را بازسازی و سیناپس‌هایی را که در طول روز به وجود آمده بودند تقویت می‌کند.

مرحله سوم: بازیابی حافظه است.

بازیابی حافظه در واقع همان بازیابی فکری است که افراد هنگام صحبت درباره خاطراتشان یا پاک شدن آن‌ها، از آن یاد می‌کنند. در‌ صورتی که شما در طول مدت زمان طولانی یک خاطره را تقویت کنید، به یاد آوردن آن خاطره نیز برای شما آسان‌تر می‌شود. هر زمانی که شما یک خاطره را تقویت می‌کنید، در هر بازبینی همان الگوی فعالیت مغزی رخ می‌دهد و ارتباط را قوی‌تر می‌کند.

تندخوانی روش‌های مختلفی دارد که هر یک با دیگری کمی تفاوت دارد. در این بخش ما چند مورد از روش‌های معروف در تندخوانی را معرفی می‌کنیم:

 • روش Skimming: در روش Skimming باید تلاش کنید تا در یک نگاه، فقط بخش‌های مهمی از مطلب را بخوانید. در واقع این روش نگاه کردن به قصد برداشت کلمات مهم است. طبق تحقیقاتی که انجام شده است، این‌گونه مطالعه برای انسان سودی ندارد و هیچ درکی از مطلب در ذهن ما به جای نمی‌گذارد.
 • روش Meta guiding: روش Meta guiding روشی است که با استفاده از یک نشانگر برای چشم، مطالعه را آغاز  می‌کنیم. حال نشانگر می‌تواند یک شی نوک تیز، خط کش، نوک خودکار یا انگشت خودتان باشد. در این روش شما ضمن بهبود تندخوانی، تمرکز خود را افزایش می‌دهید و از حواس‌پرتی ذهن جلوگیری می‌کنید.
 • روش Another method: نمونه‌ای از این روش، به‌ عنوان روش یا عقیده Ferriss نامیده می‌شود، که به خواندن چند خط به‌صورت همزمان اشاره دارد.
 • RSVP (Rapid Serial Visual Presentation): این روشی است که با استفاده از نرم‌افزارها و سیستم‌های دیجیتال، سعی در افزایش سرعت مطالعه شما دارند.

 

در طی ۳ مرحله می‌توانید اقدام به تقویت حافظه نمایید که این سه مرحله عبارت است از خلق حافظه، تثبیت حافظه و بازیابی حافظه.

 

 

 در مقاله بالا تعدادی کتاب تندخوانی معرفی شد که تعدادی از آن‌ها  تندخوانی فانتوم، کتاب تندخوانی پیشرفته تونی بوزان و کتاب تندخوانی پیشرفته ۱۸ دقیقه هستند. همچنین تندخوانی روش‌های مختلفی دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • روش Skimming: در روش Skimming باید تلاش کنید تا در یک نگاه فقط بخش‌های مهمی از مطلب را بخوانید.
 • روش Meta guiding: روش Meta guiding روشی است که با استفاده از یک نشانگر برای چشم مطالعه را آغاز  می‌کنیم.
 • روش Another method: این روش که نمونه‌ای از آن به عنوان روش یا عقیده Ferriss نامیده می‌شود، به مطالعه همز‌مان چند خط با هم اشاره دارد .
 • Rapid Serial Visual Presentation (RSVP): این روشی است که با استفاده از نرم‌افزارها و سیستم‌های دیجیتال سعی در افزایش سرعت مطالعه شما دارند.

 

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 9   میانگین: 3.3/5]

4 پاسخ به “بهترین کتاب تندخوانی چیست؟ معرفی ۹ کتاب تندخوانی”

 1. عالی من تست هوشم را گرفتم در طبیعت و موسبقی نمره ۴۴ و بقیه هم بین ۳۷ تا ۴۴ بودند

 2. کامران گفت:

  سلام. ممنون از محتوای خوب. لطفا تصحیح شود.

 3. امید گفت:

  با سلام
  درعنوان مقاله آمده معرفی ۹ کتاب
  ولی سه کتاب معرفی شدند.؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *