بهترین کتاب تندخوانی
آموزش

بهترین کتاب تندخوانی چیست؟ معرفی ۹ کتاب تندخوانی

[تعداد: 11    میانگین: 4.3/5]

همان طور که میدانید تندخوانی مهارتی است که مدتهاست توسط کارشناسان آموزش داده میشود. برخی از کارشناسان آموزش تندخوانی عقیده دارند یک فرد با تمرین و تلاش میتواند حداقل ۱۲۰۰ کلمه را در یک دقیقه بخواند. برخی متخصصان این ادعا را رد میکنند اما سین آدام فردی است که در سرعت مطالعه توانسته رتبه اول را در دنیا به خود اختصاص دهد. سین آدام توانایی خواندن ۳۸۵۰ کلمه در یک دقیقه را دارد. درواقع سین آدام رکورد تندخوانی در دنیا را زده است. هر یک از ما میتوانیم با انجام تست تندخوانی سرعت مطالعه خود را بدست آوریم. اغلب افراد که موفق به تندخوانی میشوند تمرینات لازم برای تندخوانی را با استفاده از نکاتی برای تندخوانی که در انواع سایت‌های اینترنتی قرار داد فرا گرفته اند. راز موفقیت در تنخوانی این است که کلمات مهم در متن را بیابید تا بتوانید از طریق آنها مقصد نویسنده را درک کنید. برخی هم با مطالعه بهترین کتاب های تند خوانی خود را مجهز به این مهارت کرده‌اند.

تمرین‌هایی که باید برای تقویت تندخوانی انجام داد ۵ مورد هستند که به صورت زیر است:

 • تمرین اول: سعی کنید ده هزار کلمه را در یک دقیقه بخوانید.
 • تمرین دوم: از دست صدای درونی ( Subvocalization) خود خلاص شوید.
 • تمرین سوم: درک مطلب را با تند خوانی اشتباه نگیرید.
 • تمرین چهارم: برای تقویت تندخوانی از نشانگرها استفاده کنید.
 • تمرین پنجم: آن چه را میخوانید دوست داشته باشید و به آن عشق بورزید.

البته تندخوانی روش‌های مختلفی دارد که هر یک با دیگری کمی تفاوت جزئی دارد. در این بخش ما چند مورد از روش‌های معروف در تندخوانی را برایتان نام میبریم و اختصار توضیحی را بیان میکنیم.

 • روش Skimming : در روش Skimming باید تلاش کنید در یک نگاه فقط بخش‌های مهمی از مطلب را بخوانید.
 • روش Meta guiding: روش Meta guiding روشی است که  با استفاده از یک نشانگر برای چشم مطالعه را آغاز  میکنیم.
 • روش Another method : این روش که نمونه ای از آن به عنوان روش و یا عقیده Ferriss نامیده می شود که اشاره می کند به خواندن چند خط باهم همزمان.
 • Rapid Serial Visual Presentation) RSVP): این روشی است که با استفاده از نرم افزار ها و سیستم های دیجیتال سعی در افزایش سرعت مطالعه شما دارند.

تندخوانی دارای نکاتی بسیار مهم است که رعایت هر یک از ان‌ها الزامی است. همچنین تندخوانی خود به روش‌های مختلفی از جمله Skimming ، Meta guiding، Another method، Rapid Serial Visual Presentation (RSVP) تقسیم میشود.

 

در این مقاله مطالب طبق سر فصلهای زیر به شما ارائه میگردد:

 • بهترین کتاب تندخوانی چیست؟
 • با ده تکنیک از تندخوانی آشنا شوید.
 • روش های تندخوانی و تقویت حافظه را بشناسید.

 

آموزش تندخوانی

 بهترین کتاب تندخوانی چیست؟

کتاب های مختلفی در رابطه با تندخوانی وجود دارد.

 • از بهترین کتاب های تند خوانی میتوان به کتاب تندخوانی پیشرفته تونی بوزان اشاره کرد.
 • کتاب تندخوانی فانتوم نیز یکی از برترین کتابهایی است که در این حوزه میتوانید مطالعه نمائید.
 • از دیگر کتابهای تندخوانی نیز میتوان به کتاب تندخوانی پیشرفته ۱۸ دقیقه اشاره نمود.

شما حتی میتوانید بدون خرید کتاب با دانلود کتاب تندخوانی مدرن شروع به تمرین تندخوانی در منزل نمائید. کتاب آموزش تندخوانی pdf در اینترنت یا سایت‌های فروشگاهی کتاب در اینترنت جهت خرید کاربران در دسترس عموم قرار دارد. جهت دانلود رایگان تندخوانی فانتوم میتوانید به سایت مطالعه شریف مراجعه کنید تا ویدئوهایی که به صورت جلسه‌ای تدریس شده است را مشاهده و تندخوانی را در خود تقویت کنید.


تندخوانی فانتوم، کتاب تندخوانی پیشرفته تونی بوزان و کتاب تندخوانی پیشرفته ۱۸ دقیقه از نمونه کتابهای معروف در مبحث تندخوانی هستند.
 

 

با ده تکنیک از تندخوانی آشنا شوید.

شما میتوانید با یک سری نکات مهارت تندخوانی را در خود افزایش دهید. همچنین با دانلود کتاب تندخوانی فانتوم در ۷ گام یا دانلود کتاب تندخوانی مدرن میتوانید این مهارت  و نکات را در خود تقویت کنید:

 • برای آنکه یک دید کلی و سریع از محتویات کتاب داشته باشید باید از صفحات فهرست مندرجات کتاب استفاده کنید بخصوص اولین دفعه‌ای که از یک کتاب استفاده می کنید، سعی کنید یادداشت‌هایی از بخشها و قسمت های مختلف که بیشترین ارتباط را با مطالعه شما دارند، تهیه کنید.
 • تعیین فرمائید تندخوانی چه زمانی مناسب است؟ برای مثال درصورتی که هدف شما رسیدن به یک نمای کلی از موضوع باشد تندخوانی بسیار مفید واقع میشود. ولی اگر به اطلاعات دقیقی نیاز دارید، تندخوانی صرفا جهت یافتن بخشی از کتاب که باید به صورت عمیق مطالعه شوند شما را یاری می‌کند.
 • آزمایش کنید و مشاهده کنید آیا تندخوانی واقعا برای کتابی که در حال مطالعه آن هستید، کاربرد دارد؟ برخی کتب برای تندخوانی بسیار مناسب هستند. (به طور مثال در شرایطی که کتاب دارای تعدادی عناوین اصلی و فرعی باشند و اولین جمله از هر پاراگراف بیانگر اطلاعات جامعی در رابطه با تمام پاراگراف باشد.)
 • تندخوانی را باید به وسیله مروری سطحی بر عنوان‌های اصلی و فرعی، اولین و آخرین جمله پاراگراف و تمام پاراگراف‌های اول و آخر بخش‌ها یا فصل‌ها آزمایش کنید.
 • سعی کنید هر عادتی را که در ارتباط با تند خوانی دارید مثل “تلفظ لغات”، ترک کنید. بسیاری از ما یاد گرفته ایم با سرعتی که صحبت می کنیم کلمات را بخوانیم. درحالی که مغز ما سریع تر از زمانی که لغات را بیان می کنیم می تواند آنها را درک کند. با این وجود بسیاری از افراد مطالب را پس از ادا کردن می خوانند.
 • تمرین کنید یک گروه از لغات را جایگزین یک لغت کنید و به یکباره مطلب را درک کنید. در عبارات موجود در یک پاراگراف فقط یک یا دو کلمه اساسی و مهم وجود دارد و برای استنباط معنی عبارت نیازی به خواندن بقیه کلمات نیست.

 

استفاده از گروهی از لغات به جای یک لغت، حذف تلفط بلند لغات هنگام تمین تندخوانی، مرور کلی بر تمامی عناوین مندرج در فهرست و تعیین زمانی مناسب جهت آغاز تمرین تندخوانی نکات مهم در تندخوانی هستند.

 

 • حتما هنگامی که در حال پرورش یا تقویت مهارت تندخوانی هستید قبل از شروع به خواندن، یک برنامه کاری برای خود تنظیم کنید. برای مثال فهرستی از سوالاتی که می‌خواهید پاسخ آنها را در کتاب پیدا کنید، تهیه نمایید. سپس در حالی که به تندخوانی مشغول هستید ذهن شما به صورت خودکار تمایل به ذخیره کردن اطلاعاتی دارد که پاسخگوی سوالات شماست.
 • وقتی شما در مورد موضوع مورد نظر آمادگی ذهنی داشته باشید، می توانید به راحتی چندین دقیقه را صرف فهرست بندی نکات مهمی که می دانید نمایید. این کار باعث می شود تندخوانی و معلومات فعلی شما پا به پای هم پیش بروند و به شما این امکان را می دهد تا از روی مطالبی که درحال حاضر می دانید سریع تر بگذرید. صرف دقت برای خواندن مطالبی که می دانید، مورد ندارد.
 • به طور مداوم مروری به مطالب قبلی داشته باشید. به طور مرتب به چند صفحه قبل از مطلبی که در حال خواندن آن هستید، برگردید و نکات اصلی را که در حال تندخوانی یاد گرفته اید به خاطر آ ورید. به علاوه کنترل کنید و ببینید در هر نگاهی که به مطالب قبلی می اندازید، آیا نکته مهم و جدیدی می یابید؟ امکان دارد بار اولی که تندخوانی کردید مطالب مهم را از قلم انداخته باشید.
 • باید به صورت مرتب به صفحاتی که در ادامه کتاب هستند مراجعه کرده و یک نگاه کلی به آن بیاندازیم. فقط باید در در صورتی این عمل را انجام نداد که کتاب مورد مطالعه رمان یا داستانی باشد. اینکه شما بدانید پس از مطلبی که در حال حاضر د حال مطالعه آن هستید چه مطلبی است برای جلب تمرکز و اشتیاق شما به ادامه مطالعه بسیار مفید واقع خواهد شد. اگر شما مطلب بعدی را بخوانید ممکن است دلیل ترتیب و تنظیم مطالب را به صورتی که نوشته شده اند، برای شما روشن شود.

 

روش های تندخوانی و تقویت حافظه

روش های تندخوانی و تقویت حافظه را بشناسید.

در کتاب قدرت تندخوانی به شما راه و روش‌های تقویت قدرت تندخوانی را آموزش میدهند. این آموزش با انجام ۳ مرحله انجام خواهد شد که در ادامه این ۳ مرحله را برایتان شرح میدهیم.

مرحله اول: خلق حافظه است.

مغز انسان سیگنال‌هایی را با یک الگوی خاص در مورد وقایعی که تجربه میکنند ارسال میکند و بین ترون‌های مغز انسان ارتباطی را به وجود میآورد که آن را سیناپس مینامند.

مرحله دوم: تثبیت حافظه است.

در این بخش اگرانسان هیچ کاری را انجام ندهد باعث میشود حافظه او  با سرعت و به راحتی پاک شود. در صورتی که میخواهید چیزی را در ذهن خود ثبت کنید و به خاطر بسپارید باید آن را در حافظه بلند مدت ذخیره نمائید تا بعدها بتوان آن را به یاد آورد. بخش عظیمی از این روند زمانی اتفاق میافتد که خواب باشید مغز انسان در زمانی که خواب هستید همان الگوی فعالیت مغزی را بازسازی و سیناپس‌هایی که در طول روز به وجود آمده بود را تقویت می‌کند.

مرحله سوم: بازیابی حافظه است.

بازیابی حافظه در واقع همان بازیابی فکری است که افراد  در هنگام صحبت در رابطه با  خاطراتشان یا از بین رفتن خاطراتشان از آن یاد میکنند. درصورتی که شما در طول مدت زمان طولانی یک خاطر را تقویت کنید به یاد آوردن آن خاطره برای شما نیز آسان‌تر میشود. هر زمانی که شما یک خاطره را تقویت کنیئد در هر بازبینی  همان الگوی فعالیت مغزی رخ داده و ارتباط را قوی‌تر می‌کند.

تندخوانی روش‌های مختلفی دارد که هر یک با دیگری کمی تفاوت جزئی دارد. در این بخش ما چند مورد از روش‌های معروف در تندخوانی را برایتان نام میبریم.

 • روش Skimming : در روش Skimming باید تلاش کنید در یک نگاه فقط بخش‌های مهمی از مطلب را بخوانید. در واقع این روش نگاه کردن به قصد برداشت کلمات مهم است. طبق تحقیقاتی که انجام شده است این گونه مطالعه برای انسان سودی نداشته و هیچ درکی از مطلب در ذهن ما به جای نمیگذارد.
 • روش Meta guiding:  روش Meta guiding روشی است که  با استفاده از یک نشانگر برای چشم مطالعه را آغاز  میکنیم. حال نشانگر میتواند یک شی نوک تیز، خط کش و نوک خودکار باشد یا انگشت خودتان فرقی ندارد. در این روش شما ضمن بهبود تندخوانی تمرکز خود را افزایش میدهید و از حواس پرتی ذهن جلوگیری میکنید.
 • روشAnother method : این روش که نمونه ای از آن به عنوان روش و یا عقیده Ferriss نامیده می شود که اشاره می کند به خواندن چند خط باهم همزمان.
 • Rapid Serial Visual Presentation (RSVP): این روشی است که با استفاده از نرم افزار ها و سیستم های دیجیتال سعی در افزایش سرعت مطالعه شما دارند.

 

در طی ۳ مرحله میتوانید اقدام به تقویت حافظه نمائید که این سه مرحله عبارت است از خلق حافظه، تثبیت حافظه و بازیابی حافظه.

 

 

 در مقاله بالا تعدادی کتاب تندخوانی معرفی شد که تعدادی از آن‌ها  تندخوانی فانتوم، کتاب تندخوانی پیشرفته تونی بوزان و کتاب تندخوانی پیشرفته ۱۸ دقیقه هستند. همچنین روش‌های مختلف تندخوانی وجود دارد که شامل موارد زیر میشود:

 • روش :Skimming در روش Skimming باید تلاش کنید در یک نگاه فقط بخش‌های مهمی از مطلب را بخوانید.
 • روش Meta guiding:  روش Meta guiding روشی است که  با استفاده از یک نشانگر برای چشم مطالعه را آغاز  میکنیم.
 • روش     :Another method این روش که نمونه ای از آن به عنوان روش و یا عقیده Ferriss نامیده می شود که اشاره می کند به خواندن چند خط باهم همزمان .
 • Rapid Serial Visual Presentation (RSVP): این روشی است که با استفاده از نرم افزار ها و سیستم های دیجیتال سعی در افزایش سرعت مطالعه شما دارند.

 

نظر شما درباره “بهترین کتاب تندخوانی چیست؟ معرفی ۹ کتاب تندخوانی

 1. امید گفت:

  با سلام
  درعنوان مقاله آمده معرفی ۹ کتاب
  ولی سه کتاب معرفی شدند.؟!

 2. کامران گفت:

  سلام. ممنون از محتوای خوب. لطفا تصحیح شود.

  1. تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   سپاس از همکاری شما
   موفق تر باشید

 3. عالی من تست هوشم را گرفتم در طبیعت و موسبقی نمره ۴۴ و بقیه هم بین ۳۷ تا ۴۴ بودند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *