چگونه سریع‌تر از آنچه تصور می‌کنیم به یاد آوریم؟

از اینکه این مقاله را می‌خوانید متشکرم. می‌دانم چقدر مشغله دارید و حتی خواندن یک مقاله کوتاه درباره یکی از مهم‌ترین ابزارهای موفقیت، کاری است که به ندرت وقت انجام آن را دارید. قول می دهم با انجام این کارها، فن‌های کاربردی‌تری برای خواندن حجم بالایی از مطالب در زمان کوتاه می‌آموزید و از همه مهم‌تر می‌توانید تمام آن مطالب را به یاد آورید و بلافاصله کیفیت زندگی خود را در تمام زمینه‌ها به‌صورت چشم‌گیری بهبود دهید.

حافظه فانتوم یک ابزار است. می‌توان حافظه فانتوم را ابزاری قلمداد کرد که با آن می‌توانید به زندگی بهتری دست‌ یابید که دستاوردهای ارزشمند و احساس عمیق رضایت و درآمد بیشتر از ویژگی‌های آن به شمار می‌روند. حافــظه فــانـتـوم دقیقا مانند یک هواپــیمـای جـنـگی عمل می‌کند و شما را از جایگاه کنونی به مقصد مورد نظرتان در کوتاه‌ترین زمان می‌رساند. از سفر خود با فانتوم نهایت لذت را ببرید و خوشبختی را احساس کنید.

وجه مشترک مدیران موفق

هرچه بیشتر درباره مدیران موفق با حقوق ماهانه بالای ۲۵/۰۰۰/۰۰۰ تومان تحقیق کردم، برایم آشکارتر شد که همه آن‌ها یک وجه مشترک دارند. آن‌ها ارزش بسیار زیادی برای وقت، آموزش خود و ایده‌های جدید قائل بودند و به طور مداوم سعی می‌کردند که زندگی خود را بهبود دهند. سرانجام به این نتیجه رسیدم که رسیدن به موفقیت بدون استفاده از این ایده‌ها امکان‌پذیر نیست.

وقتی تلاش می‌کنید تا این عادت‌ها را ایجاد کنید، بسیاری از عادت‌های خوب دیگر را نیز در خود ایجاد می‌کنید که منجر به دستاوردهای چشم‌گیر، ثروت، موفقیت، آرامش و پیشرفت در تمام بخش‌های زندگی‌تان می‌شود. وقتی این مطلب را می‌خوانید به این فکر کنید که چطور می‌توانید این ایده‌ها را در زندگی خود اعمال کنید.

یک مثال برایتان بزنم. می‌دانید که برای نگهداری افراد خلاف‌کار، زندان می‌سازند و افرادی که قانون را زیر پا بگذارند، دستگیر و به زندان منتقل می‌شوند. با توجه به اینکه هیچ آزادی عملی ندارند، در یک فضای کوچک افراد زیادی نگهداری می‌شوند و یک زندگی سخت را تجربه می‌کنند. به نظر شما یک زندانی در چنین شرایطی به چه چیزی فکر می‌کند؟ فیلم مارمولک کمال تبریزی را به یاد آورید. پرویز پرستویی در زندان از هر راهی که ممکن بود، برای فرار از زندان استفاده می‌کرد.

چه ارتباطی بین حافظه فانتوم و زندان وجود دارد؟

تمام مطالبی که ما می‌آموزیم، کتاب‌هایی که می‌خوانیم و کلاس‌هایی که شرکت می‌کنیم در واقع تمام اطلاعاتی که کسب می‌کنیم دقیقا مشابه یک زندانی هستند و حافظه ما یک زندان‌بان است. تصور می‌کنید در این بازی چه کسی موفق می‌شود؟ ما به‌عنوان زندان‌بان یا اطلاعات به‌عنوان زندانی؟ متاسفم ولی باید بگویم فقط در چهار ساعت اولی که اطلاعات و دانش را یاد گرفته‌اید و در ذهن خود زندانی کرده‌اید، ۵۱% زندانی‌ها فرار می‌کنند و جالب است بدانید فقط در عرض یک روز ۸۰% زندانی‌ها فرار می‌کنند و در عرض یک هفته ۹۵% آن‌ها فرار کرده‌اند و مابقی زندانی‌های بی‌حالی بوده‌اند که توان فرار نداشته‌اند.

نقطه آغاز موفقیت

نقطه آغاز موفقیت در تحصیل و شغل، یافتن راهی است که بتوانیم ۸۰% زندانی‌ها را برای همیشه در زندان نگه‌داریم. شما در هر جایگاهی که هستید در تمام این سال‌ها فقط ۵% اطلاعات را نگه‌داشته‌اید. حالا اگر بتوانید با متد hook، ۸۰٪ مطالبی را که یاد گرفته‌اید برای همیشه حفظ کنید چه کارهایی را می‌توانید انجام دهید؟ چه کتاب‌هایی را می‌توانید بخوانید؟ چه چیزهایی را می‌توانید یاد بگیرید و در آن مهارت‌ پیدا کنید؟

متد hook که یکی از جدیدترین متدهای تقویت حافظه در جهان است؛ این مفهوم را دارد که چگونه می‌توانم کاری کنم که زندانی‌ها فرار نکنند؟ یک راه‌، قفل‌کردن تمام راه‌های خروجی است و یکی از راه‌های موثر این است که زندانی‌هایی که حوصله فرار ندارند و ترجیح می‌دهند در این شرایط بمانند را دستبند بزنیم به کسانی که قصد فرار دارند. در واقع اطلاعات جدید را با متد hook به داشته‌های قبلی که در حافظه بلندمدت ما تثبیت شده است گره بزنیم.

بازی با hook

مغز، عاشق ارتباط دادن اطلاعات به یکدیگر و ساختن مجموعه‌ای از ارتباطات است. وقتی اطلاعات جدیدی دریافت می‌کنید، مغز در قسمت حافظه طولانی‌مدت خود دنبال چیزی معادل یا شبیه آن می‌گردد تا بتواند بهتر درک کند. این اتفاق به‌صورت ناخودآگاه و غیرارادی در زمانی کوتاه صورت می‌گیرد.

بازی ربط دادن را انجام دهید. از دوستان خود بپرسید اولین چیزی که بعد از شنیدن این کلمات یادشان می‌آید چیست؟ دقت کنید این کار سبب ایجاد ارتباط‌های سریع‌تر در مغز می‌شود و نیازی به تفکر ندارند. شما کلمات زیر را بخوانید و به دوستتان فقط ۲ ثانیه زمان دهید تا با آن کلمات جمله بسازد.

چای         امید       بلور       کوه       شانس       شن       مزرعه       هویج       کفش       حلقه       بز

موتور     عمر      خنده       رویا      سیب        دریا      موبایل       تنیس        مطالعه     امید        فضا

یادآوردن اسامی با روش LAR 

وقتی شما نام شخصی را که فقط یک‌بار ملاقات کرده‌اید به خاطر می‌آورید، آن فرد احساس می‌کند فرد خاصی است و برای شما آن‌قدر مهم بوده که نام او را به خاطر سپرده‌اید و این یک حس بسیار لذت‌بخش در آن فرد ایجاد می‌کند. در دنیای کسب‌وکار اگر بتوانید با مشتریان خود رابطه دوستی برقرار کنید این یک امتیاز محسوب می‌شود. به یاد آوردن نام مشتریان در ایجاد روایط دوستانه بسیار موثر است. اگر در ابتدا به نام شخص با دقت گوش ندهید ممکن است شانس دیگری برای شنیدن نام او نداشته باشید؛ بنابراین در لحظه‌ای که فرد خود را معرفی می‌کند متمرکز باشید و بلافاصله بعد از معرفی بگویید ببخشید متوجه نشدم تا مجدد خود را معرفی کند. این بار زیرکانه بگویید از هم‌صحبتی با شما خوش‌وقتم جناب آقای/سرکار خانم اکبری. در طول صحبت یک بار نام فرد را تکرار کنید. مواظب باشید در این کار افراط نکنید. باید بسیار هوشمندانه از این فن استفاده کنید. در پایان هنگام خداخافظی بگویید آقا/خانم اکبری امیدوارم دوباره شما را ببینم. 

آزمون شمارش کاواشیما

با صدای بلند، از عدد ۱ تا ۱۲۰ بشمارید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید این کار را سریع انجام دهید. مدت‌زمان لازم برای این کار را محاسبه کنید و تلاش نمایید در عرض یک هفته به زمان ۳۰ ثانیه برسید.

دوست خوب مطالعه شریف، خواهشمندیم نظرتان را در مورد این مقاله با ارسال یک پیام کوتاه به ما بگویید. به ۵۰ نفر از کسانی که در نظرسنجی شرکت کنند، کتاب تندخوانی فانتوم نوشته مهندس سعید محمدی هدیه داده می شود و کتاب قبل از آغاز فروش در کتاب‌فروشی‌ها با پست پیشتاز به‌صورت رایگان ارسال می‌شود.

شماره‌ سامانه پیام کوتاه ۳۰۰۰۴۱۰۴

خواهشمندیم فقط عدد ارسال نمایید.

عالی ۱

خوب ۲

متوسط ۳

ضعیف۴

 

دوره تندخوانی فانتوم را از دست ندهید

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 3   میانگین: 5/5]

9 پاسخ به “چگونه سریع‌تر از آنچه تصور می‌کنیم به یاد آوریم؟”

 1. alireza گفت:

  من مدیر یه شرکت بازرگانی هستم و از طریق مجله خلاقیت با آقای مهندس سعید محمدی آشنا شدم
  من بخاطر کارم خیلی مطلب برای مطالعه دارم کتابخانه‌ام پر از کتاب‌های نخونده است
  خیلی دوست دارم تندخوانی فانتوم رو یاد بگیرم و کتاب‌ها رو یکی یکی قورت بدم
  از مقاله خوبتون ممنون

 2. زهرا گفت:

  سلام.
  مقاله ی بسیار عالی بود. مخصوصا راه حل ها و روش هایی که گفتید خیلی جالب بود. ممنون.

 3. رها متولیان گفت:

  سلام
  مثل همیشه عالی
  آزمون شمارش کاواشیما برام خیلی جذاب و جالب بود. ممنون

 4. fatemeh گفت:

  سلام
  میشه یک مطلب یا کلاسی برای افزایش تمرکز بهم معرفی کنین؟ یا تمرینی بود تو جزوه ک برای تمرکز باشه من اونو بیش تر کار کنم؟؟؟ممنون ….

  • saeed گفت:

   کلاس اگه بتونین تشریف بیارین که تکنیک‌های کاملا عملی و کاربردی را می‌آموزید.
   کلاس تمرکز پیشرفته در مطالعه شریف تشکیل می‌گردد.

 5. fatemeh گفت:

  چند بار تماس گرفتم درمورد کلاسا بپرسم ولی کسی جوابی نمیده.چی کار کنم برای ثبت نام ؟
  یعنی تو اون دوره ای ک باهاتون داشتیم هیچ تمرینی برای تمرکز نبوده ک الان کمکی بکنه.

  • saeed گفت:

   در صورت مشغول بودن شماره 02166064000 می‌توانید با موبایل مطالعه شریف به شماره 09192242640 تماس بگیرید.

 6. leilakhani گفت:

  سلام و عرض ادب
  من از روش hook براى يادآورى کلمات انگليسى زياد استفاده مى کنم و تا کنون نتايج فوق العاده اى گرفتم,سپاس

 7. حسین گفت:

  مطالعه شریف فوق العاده ترین و دوست داشتنی ترین موسسه ای هست که تا حالا دیدم
  خوشحالم توی ایران رقیبی ندارین
  امیدوارم توی جهان هم همین قدر موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *