بیزنس کوچینگ
کار آفرینی, کسب و کار

بیزنس کوچینگ چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

[تعداد: 6    میانگین: 4.2/5]

بیزنس کوچینگ (Business Coaching) می تواند کسب و کار شما را از جایی که اکنون در آن قرار دارد، به جایی ببرد که شما می خواهید.

واژه کوچ (coach) از لغت مجاری kocsi به معنای کالسکه مشتق شده که نام دهکده ای است که این نوع وسیله حمل و نقل برای اولین بار در آن ساخته شد. مدت ها بعد در دهه ۱۸۳۰ میلادی، از این لغت به عنوان یک واژه عامیانه در دیکشنری آکسفورد در انگلستان استفاده شد که به معنای معلم یا مربی ای بود که شاگرد را برای امتحان آماده و هدایت می کرد. این لغت اولین بار در سال ۱۸۶۱ در ورزش به کار گرفته شد. امروزه، کوچینگ واژه ای است که به صورت گسترده برای شرح فرآیندی استفاده می شود که طی آن افراد از جایی که هستند، به جایی که می خواهند باشند، انتقال داده می شوند.

هنگامی که تصمیم می گیرید کسب و کاری را راه اندازی نمایید، به تنهایی کار کردن مسلما گزینه مناسبی نخواهد بود. کارهای فوق العاده زیادی وجود دارند که باید انجام دهید، از استراتژیهای توسعه محصول و جذب مشتری گرفته تا برنامه ریزی مالی. اداره یک کسب و کار می تواند کاری دلهره آور به نظر آمده و شما را در خود غرق کند. برای رسیدن به اهدافتان، به منابع قابل اطمینان و مشاوره تخصصی در زمینه هایی نیاز دارید که خارج از محدوده نقاط قوت شما هستند.

بیزنس کوچینگ فرآیندی است که یک کسب و کار را از جایی که اکنون در آن قرار دارد، به جایی می برد که مالک کسب و کار تمایل دارد. بیزنس کوچ به مالک کسب و کار کمک می کند چشم انداز کسب و کار خود را روشن کرده و مشخص کند که این چشم انداز چگونه با اهداف شخصی او مطابقت می کند و از این طریق، او را در رشد و توسعه کسب و کار خود یاری و راهنمایی می کند. تطبیق دادن چشم انداز کسب و کار با اهداف شخصی مالک کسب و کار، مرحله ای است که معمولا توسط اکثر بیزنس کوچ ها نادیده گرفته می شود، زیرا آنها اغلب فقط بر روی اهداف کسب و کار تمرکز می کنند و با این کار، تمام اهداف مالک کسب و کار را مورد غفلت قرار می دهند.

یک مالک کسب و کار خوب، تلاش می کند که بفهمد چرا رسیدن به اهداف رشد کسب و کار، از نظر شخصی برای او مهم است و چه تاثیری بر زندگی او خواهد گذاشت. در نهایت، این مالک کسب و کار است که میزان سرعت و اشتیاق نیل به اهداف را تعیین می کند و چنانچه این اهداف با آرزوها، اهداف و برنامه های شخصی او مرتبط نباشند، دلیل و انگیزه سوزانی وجود نخواهد داشت که اهداف مربوط به کسب و کار را به اهدافی حیاتی تبدیل کند.

پس از این که مالک کسب و کار مشخص کرد که تمایل دارد بیزنس خود را از وضعیت فعلی به چه وضعیتی در آینده برساند، بیزنس کوچینگ به او در تعیین استراتژی و الویت بندی کردن اهداف و استراتژی های لازم برای پیش بردن کسب و کار به سوی اهداف، کمک می کند. بیزنس کوچ به صورت منظم، هفتگی یا ماهیانه، با مالک کسب و کار ملاقات می کند تا او را در حفظ تعهداتی که در جلسات قبلی کوچینگ تعیین شده اند، یاری نماید.

یکی از اجزای حیاتی بیزنس کوچینگ، مسئولیت پذیری است. شما هرگز یک مربی فوتبال را نخواهید دید که برای تیم خود، دور زمین فوتبال بدود. دقیقا همین مساله درباره بیزنس کوچ نیز صادق است. یک بیزنس کوچ، مشاور کسب و کار نیست. بیزنس کوچ ها، کارهای شما را در کسب و کارتان انجام نمی دهند، بلکه در کنار شما حضور دارند تا شما را بر روی نتیجه نهایی متمرکز نگاه داشته و به شما یادآوری کنند که چرا رسیدن به نتیجه از اهمیت برخوردار است. آن ها به شما انگیزه می دهند تا به تعهداتتان پایبند بمانید، و در زمان لازم آینه ای در برابر شما می گیرند تا نقاط ضعف شخصی و کسب و کارتان را منعکس کرده و به شما نشان دهند.

بیزنس کوچ به شما کمک می کند ایده ها و استراتژی های تعیین شده در طی جلسات هفتگی یا ماهیانه را پیاده سازی کنید. می توانید بر روی او حساب کنید تا به شما کمک کند بهره وری کسب و کار خود را افزایش داده، با فرصت های تجاری و چالش ها برخورد مناسبی داشته باشید، و به موفقیت های بیشتری نایل شوید.

بیزنس کوچینگ به شما کمک می کند بر روی مسایل واقعی کسب و کارتان تمرکز کنید، نه بر روی مسایل روزانه بی اهمیتی که حواس شما را پرت می کنند. شما را با تعادل بیشتری بر روی امور مربوط به کسب و کارتان متمرکز می کند و زمان آزاد بیشتری در برنامه های روزانه تان فراهم می کند تا بتوانید با آرامش از نتایج موفقیت خود لذت ببرید. نتایج جلسات بیزنس کوچینگ، آزادی بی نظیری را برای شما به ارمغان می آورد تا بتوانید حقیقتا زندگی شخصی و حرفه ای را که خواهان آن هستید، تجربه کنید.

موارد ذیل، تنها بخشی از مزایایی هستند که بیزنس کوچینگ در اختیار شما قرار می دهد:

  • تمرکز بهتر: زمانی که مجبور هستید همزمان کارهای متعددی را پیگیری کنید، ممکن است به آسانی در این کارها غرق شوید و تمرکز خود را از دست دهید. یک بیزنس کوچ خبره به شما کمک می کند که تصویر بزرگ تر را ببینید و بلافاصله بر روی نواحی خاصی که نیاز به توجه شما دارند، تمرکز کنید.
  • تعیین اهداف به صورت کاملا روشن: پیش از هرگونه برنامه ریزی، باید به وضوح بفهمید که می خواهید به چه اهدافی دست یابید. بیزنس کوچینک به شما کمک می کند درک کنید هر قدمی که برمی دارید، چگونه شما را به اهدافتان نزدیک تر می کند.
  • مسئولیت پذیری بیشتر: یک بیزنس کوچینگ خوب، شما را در برابر انجام کارهایی که باید برای نیل به اهدافتان انجام دهید، پاسخگو و مسئول می کند.
  • خلق ایده های مفید: ممکن است دیدن تمام راه های مختلف غلبه بر مشکلات، به تنهایی برای شما دشوار باشد. بیزنس کوچ، متفکری خلاق است که همواره ایده هایی در اختیارتان می گذارد که به ذهن شما نمی رسند.
  • توسعه فردی: بیزنس کوچینگ تنها برای رشد کسب و کار قابل استفاده نیست. مهارت ها و دانشی که بیزنس کوچ به شما آموزش می دهد، به رشد فردی شما نیز کمک شایانی می نماید.
  • تجربه: یک بیزنس کوچ باتجربه، پستی و بلندی های زیادی را به خود دیده است. نمی توانید به آسانی، خرد ناشی از سال های متمادی کار کردن با انواع مختلف شرکت ها و مالکان کسب و کار را نادیده بگیرید.
  • سوددهی بهتر: با کمک یک بیزنس کوچ می توانید هر سال کسب و کار خود را رشد داده و شاهد افزایش سوددهی آن باشید. بدون بیزنس کوچینگ، احتمالا نمی توانید به خوبی و با سرعت، خود را با اقتصاد دائما در حال تغییر وفق دهید.
  • برنامه ریزی مالی هوشمندانه تر: این کار یکی از چالش برانگیز ترین قسمت های اداره یک کسب و کار است. بیزنس کوچ در تمام موارد مربوطه به شما کمک می کند، از توسعه بودجه گرفته تا قیمت گذاری خدمات و محصولات جدید. می توانید تمام سوالات مالی خود را با او مطرح کرده و مطمئن باشید که تصمیم هوشمندانه ای برای کسب و کار خود اتخاذ می کنید.

این ها تنها تعداد کمی از مواردی هستند که بیزنس کوچینگ از طریق آن ها به شما کمک می کند کسب و کارتان را توسعه داده و پیشرفت آن را تسریع کنید. با همراهی یک بیزنس کوچ ماهر و خبره، همواره چالشی برای رویارویی و اهداف بیشتری برای دستیابی خواهید داشت. در واقع بیزنس کوچینگ، حامی قدرتمندی را در هر قدم از مسیر موفقیت در کنار شما قرار می دهد.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

نظر شما درباره “بیزنس کوچینگ چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

  1. از شما متشکرم که مهارت به این مهمی را به زبان ساده و روان و کامل بیان کردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *