بیزینس کوچینگ چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

بیزینس کوچینگ (Business Coaching) می‌تواند کسب‌وکار شما را از جایی که اکنون در آن قرار دارد، به جایی ببرد که شما می‌خواهید. واژه کوچ (coach) از لغت مجاری kocsi به معنای کالسکه مشتق شده است و نام دهکده‌ای است که این نوع وسیله حمل‌ونقل برای اولین بار در آن ساخته شد. مدت‌ها بعد در دهه ۱۸۳۰ میلادی، از این لغت به عنوان یک واژه عامیانه در دیکشنری آکسفورد در انگلستان استفاده شد که به معنای مربی یا معلمی بود که شاگرد را برای امتحان آماده و هدایت می‌کرد. 

این لغت اولین بار در سال ۱۸۶۱ در ورزش به کار گرفته شد. امروزه، کوچینگ واژه‌ای است که به صورت گسترده برای شرح فرآیندی استفاده می‌شود که طی آن افراد از جایی که هستند، به جایی که می‌خواهند باشند، انتقال داده می‌شوند.

هنگامی که تصمیم می‌گیرید کسب‌وکاری را راه‌اندازی کنید، به تنهایی کار کردن قطعا گزینه مناسبی نخواهد بود. کارهای فوق‌العاده زیادی وجود دارند که باید انجام دهید؛ از استراتژی‌های توسعه محصول و جذب مشتری گرفته تا برنامه‌ریزی مالی. اداره یک کسب‌وکار می‌تواند کاری دلهره‌آور به نظر بیاید و شما را در خود غرق کند. برای رسیدن به اهدافتان، به منابع قابل اطمینان و مشاوره تخصصی در زمینه‌هایی نیاز دارید که خارج از محدوده نقاط قوت شما هستند.

بیزینس کوچینگ فرآیندی است که یک کسب‌وکار را از جایی که اکنون در آن قرار دارد، به جایی می‌برد که مالک کسب‌وکار تمایل دارد. بیزینس کوچ به مالک کسب‌وکار کمک می‌کند چشم‌انداز کسب‌وکار خود را روشن کند و مشخص کند که این چشم‌انداز چگونه با اهداف شخصی او مطابقت پیدا می‌کند تا از این طریق، او را در رشد و توسعه کسب‌وکار خود راهنمایی و به او کمک کند. تطبیق دادن چشم‌انداز کسب‌وکار با اهداف شخصی مالک کسب‌وکار، مرحله‌ای است که معمولا توسط اکثر بیزینس کوچ‌ها نادیده گرفته می‌شود؛ زیرا آن‌ها اغلب فقط روی اهداف کسب‌وکار تمرکز می‌کنند و با این کار، تمام اهداف مالک کسب‌وکار را فراموش می‌کنند.

یک مالک کسب‌وکار خوب، تلاش می‌کند که بفهمد چرا رسیدن به اهداف رشد کسب‌وکار، از نظر شخصی برای او مهم است و چه تاثیری بر زندگی او خواهد داشت. در نهایت، این مالک کسب‌وکار است که میزان سرعت و اشتیاق نیل به اهداف را تعیین می‌کند و چنانچه این اهداف با آرزوها، اهداف و برنامه‌های شخصی او مرتبط نباشند، دلیل و انگیزه سوزانی وجود نخواهد داشت که اهداف مربوط به کسب‌وکار را به اهدافی حیاتی تبدیل کند.

پس از این که مالک کسب‌وکار مشخص کرد که تمایل دارد بیزینس خود را از وضعیت فعلی به چه وضعیتی در آینده برساند، بیزینس کوچ به او در تعیین استراتژی و الویت‌بندی اهداف و استراتژی‌های لازم برای پیش بردن کسب‌وکار به سوی اهداف، کمک می‌کند. بیزینس کوچ به صورت منظم، هفتگی یا ماهیانه، با مالک کسب‌وکار ملاقات می‌کند تا به او در حفظ تعهداتی که در جلسات قبلی کوچینگ تعیین شده‌اند، کمک کند.

یکی از اجزای حیاتی بیزینس کوچینگ، مسئولیت‌پذیری است. شما هرگز یک مربی فوتبال را نخواهید دید که برای تیم خود، دور زمین فوتبال بدود. دقیقا همین مسئله درباره بیزینس کوچ نیز صادق است. بیزینس کوچ‌ها، مشاور کسب‌وکار نیستند؛ آن‌ها کارهای شما را در کسب‌وکارتان انجام نمی‌دهند، بلکه در کنار شما حضور دارند تا شما را روی نتیجه نهایی متمرکز نگه‌دارند و به شما یادآوری کنند که چرا رسیدن به نتیجه مهم است. آن‌ها به شما انگیزه می‌دهند تا به تعهدات خود پایبند بمانید و در زمان لازم آینه‌ای در برابر شما می‌گیرند تا نقاط ضعف شخصی و کسب‌وکارتان را منعکس کنند و به شما نشان دهند.

بیزینس کوچ به شما کمک می‌کند که ایده‌ها و استراتژی‌های تعیین شده در جلسات هفتگی یا ماهیانه را پیاده‌سازی کنید. او به شما کمک می‌کند که بهره‌وری کسب‌وکار خود را افزایش دهید، با فرصت‌های تجاری و چالش‌ها برخورد مناسبی داشته باشید و به موفقیت‌های بیشتری برسید.

بیزینس کوچ به شما کمک می‌کند تا روی مسائل واقعی کسب‌وکارتان تمرکز کنید؛ نه روی مسائل روزانه بی‌اهمیتی که حواس شما را پرت می‌کنند. او می‌تواند شما را با تعادل بیشتری روی امور مربوط به کسب‌وکارتان متمرکز کند و زمان آزاد بیشتری در برنامه‌های روزانه شما فراهم کند تا بتوانید با آرامش از نتایج موفقیت خود لذت ببرید. نتایج جلسات بیزینس کوچینگ، آزادی بی‌نظیری را برای شما به ارمغان می‌آورد تا بتوانید زندگی شخصی و حرفه‌ای را که خواهان آن هستید، تجربه کنید.

موارد زیر، تنها بخشی از مزایایی هستند که بیزینس کوچ در اختیار شما قرار می‌دهد:

  • تمرکز بهتر: زمانی که مجبور هستید همزمان کارهای متعددی را پیگیری کنید، ممکن است به آسانی در این کارها غرق شوید و تمرکز خود را از دست دهید. یک بیزینس کوچ خبره، به شما کمک می‌کند که تصویر بزرگ‌تر را ببینید و بلافاصله روی نواحی خاصی تمرکز کنید که نیاز به توجه شما دارند.
  • تعیین اهداف به صورت کاملا روشن: پیش از هرگونه برنامه‌ریزی، باید به وضوح بفهمید که می‌خواهید به چه اهدافی برسید. بیزینس کوچ به شما کمک می‌کند درک کنید هر قدمی که برمی‌دارید، چگونه شما را به اهدافتان نزدیک‌تر می‌کند.
  • مسئولیت‌پذیری بیشتر: یک بیزینس کوچینگ خوب، شما را در برابر انجام کارهایی که باید برای نیل به اهدافتان انجام دهید، پاسخگو و مسئول می‌کند.
  • خلق ایده‌های مفید: ممکن است دیدن تمام راه‌های مختلف غلبه بر مشکلات، به تنهایی برای شما دشوار باشد. بیزینس کوچ، متفکری خلاق است که همواره ایده‌هایی در اختیار شما می‌گذارد که به ذهن شما نمی‌رسند.
  • توسعه فردی: بیزینس کوچینگ تنها برای رشد کسب‌وکار قابل استفاده نیست. مهارت‌ها و دانشی که بیزینس کوچ به شما آموزش می‌دهد، به رشد فردی شما نیز کمک شایانی می‌نماید.
  • تجربه: یک بیزینس کوچ باتجربه، پستی و بلندی‌های زیادی را به خود دیده است. نمی‌توانید به آسانی، خرد ناشی از سال‌های متمادی کار کردن با انواع مختلف شرکت‌ها و مالکان کسب‌وکار را نادیده بگیرید.
  • سوددهی بهتر: با کمک یک بیزینس کوچ می‌توانید هر سال کسب‌وکار خود را رشد دهید و شاهد افزایش سوددهی آن باشید. بدون کمک بیزینس کوچ، احتمالا نمی‌توانید به خوبی و با سرعت، خود را با اقتصاد همواره در حال تغییر وفق دهید.
  • برنامه‌ریزی مالی هوشمندانه‌تر: این کار یکی از چالش‌برانگیزترین قسمت‌های اداره یک کسب‌وکار است. بیزینس کوچ در تمام موارد مربوط، از توسعه بودجه تا قیمت‌گذاری خدمات و محصولات جدید، به شما کمک می‌کند. می‌توانید تمام سوالات مالی خود را با او مطرح کنید و مطمئن باشید که تصمیم هوشمندانه‌ای برای کسب‌وکار خود اتخاذ می‌کنید.

این موارد تنها تعداد کمی از مواردی هستند که بیزینس کوچینگ از طریق آن‌ها به شما کمک می‌کند تا کسب‌وکارتان را توسعه دهید و پیشرفت آن را تسریع کنید. با همراهی یک بیزینس کوچ ماهر و خبره، همواره چالشی برای رویارویی و اهداف بیشتری برای دستیابی خواهید داشت. در واقع بیزینس کوچ، یک حامی قدرتمند در کنار شما در هر قدم از مسیر موفقیت است.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 3   میانگین:  3.3/5]

یک پاسخ به “بیزینس کوچینگ چیست و چرا به آن نیاز دارید؟”

  1. از شما متشکرم که مهارت به این مهمی را به زبان ساده و روان و کامل بیان کردید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *