بیزینس کوچینگ چیست؟
کوچینگ, کوچینگ نتیجه گیری و رشد در کسب و کار

بیزینس کوچینگ چیست؟

[تعداد: 5    میانگین: 3.8/5]

در دنیای کسب‌وکار مدیریت به‌عنوان یک مربی ضروری است که نه‌تنها برای موفقیت شما بلکه برای بقای شما لازم است.

بیزینس کوچینگ در مورد کمک مؤثر به کارکنان است تا علاوه بر درگیر کردن آن‌ها در روند کار از آن‌ها حمایت هم شود.

کوچینگ بر سازگاری، بهره‌وری و رضایت کارکنان تأثیرگذار است و به شما کمک می‌کند تا از زمان خود بهتر استفاده کنید.

بیزینس کوچینگ می‌تواند به مدیرعامل، صاحب کسب‌وکار و یا مدیر ارشد اجرایی کمک کند که اهداف بهتر را تعیین کرده و سریع‌تر به آن‌ها برسند همچنین می‌توان بخشید.

دوره کوچینگ کسب‌وکار، در مورد آینده است به معنی کشف پتانسیل خود و دستیابی سریع به آن. اگرچه کوچینگ به معنی یک مداخله سفارشی‌شده است اما بسیار دشوار است که گفته شود دقیقاً چه چیزهایی را دربرمی گیرد زیرا در دوره کوچینگ هر کسب‌وکاری تجربه‌های متفاوتی به دست می‌آید.

در ادامه بیشتر در مورد دوره کوچینگ و هزینه دوره کوچینگ صحبت خواهد شد.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

 • دوره کوچینگ در زمینه کسب‌وکار
 • چرا مدیران کسب‌وکار باید دوره کوچینگ را در نظر بگیرند؟
 • یک مدیر بیزینس کوچینگ چگونه کار می­کند؟
 • کوچینگ کردن نقاط قوت و ضعف شرکت
 • هزینه دوره کوچینگ

دوره کوچینگ در زمینه کسب‌وکار

گاهی اوقات دوره کوچینگ کسب‌وکار با کوچینگ اجرایی اشتباه گرفته می‌شود به این دلیل که این دو با توجه به تفاوت‌هایی که دارند به نحوی مشابه هم هستند.

کوچینگ اجرایی با افراد کار می‌کند تا به آن‌ها کمک کند که رویکردها و اهداف شخصی خود را بنویسند اما بیزینس کوچینگ برای تسهیل تجارت با تیم‌های مدیریتی در نوشتن چشم‌انداز و رویکردهای شرکت کار می‌کند.

کلید شناختن دوره کوچینگ در زمینه کسب‌وکار این است که پی ببرید داستان و رویکرد هر سازمانی باید نوشته شود.

دوره کوچینگ در زمینه کسب‌وکار

یک مدیر بیزینس کوچینگ اعلام می‌کند که یک شرکت به موقعیت جدیدی نخواهد رسید مگر اینکه در حال حاضر در حال ساختن داستان کسب‌وکار خود باشد.

این بدین معناست که نباید از ابتدا مقدمه، شخصیت‌های داستان و چگونگی پیش روی داستان نوشته شود بلکه یک کسب‌وکار همانند کتابی که دارای صفحات خالی است باید وارد دوره کوچینگ شود.

علاوه بر این مدیر کوچینگ حتی صفحات خالی کتاب را پر نمی‌کند بلکه کتاب خالی را به مشتری می‌دهد. رهبران و اعضای تیم مشتری با هم کار می‌کنند تا صفحات این کتاب را بنویسند.

دوره کوچینگ در زمینه کسب‌وکار دو جنبه دارد:

 1. کوچینگ یک رویکرد به مدیریت است. اینکه مدیر چگونه باید نقش خود را بازی کند.
 2. کوچینگ مجموعه‌ای از مهارت‌ها برای مدیریت عملکرد کارکنان برای ارائه نتایج بهتر است.

بیزینس کوچینگ به این معناست که شما به‌عنوان رهبر به مدیریت می‌پردازید، کسی که مهارت و توانایی کارکنان خود را برای دستیابی به بهترین نتایج عملکرد به چالش کشیده و توسعه دهد تا زمانی که کارمند بتواند به‌صورت خودکفا عمل کند.

به‌عبارت‌دیگر اگر شما همانند یک مربی مدیریت کارکنان خود را یاد بگیرید آن‌ها به‌سادگی رشد کرده و به‌سختی کار می‌کنند.

همچنین اگر می‌خواهید به بهترین عملکرد برسید باید به‌سختی کارکنید. اگر می‌خواهید در نقش مدیر دوره کوچینگ کسب‌وکار خود را بر عهده بگیرید باید مهارت‌های مختلفی را در خود پرورش و توسعه دهید و تلاش‌هایی برای هدایت کارمندان جهت دستیابی به بهره‌وری بالا و نتایج مثبت انجام دهید.

هرچه بیشتر همانند یک رهبر مدیریت کنید ساده‌تر رهبری شما نقش مدیریتی به خود می‌گیرد زیرا این مهارت‌ها را در عمل قرار می‌دهید.

در دوره کوچینگ شما به‌عنوان رهبر مهارت‌ها و توانایی کارکنان خود را به چالش کشیده و توسعه می‌دهید تا درنتیجه کارمند بتواند به‌صورت خودکفا عمل کرده و شما نیز به بهترین عملکرد دست‌یابید. 

در دنیای کسب‌وکار اصطلاح “کوچینگ” و “منتورینگ” اغلب به‌صورت مترادف استفاده می‌شوند.

اما این همیشه صدق نمی‌کند. هنگامی‌که صحبت‌های کارمندان خود را در مورد خواسته‌هایی که از مدیر دارند می‌شنوید شما همانند یک مربی عمل کرده‌اید.

لازم است که کارکنان خواسته‌های خود را با مدیر در میان بگذارند کسی که همانند یک مربی مسئولیت کار را به دوش می‌کشد.

آن‌ها می‌خواهند کسی که در نقش مدیر قرار می‌گیرد به رشد آن‌ها توجه کند و آن‌ها را به چالش بکشد تا بتوانند به بهترین عملکرد و رشد خود برسند.

درواقع کوچینگ مجموع تمام مهارت‌های مربیگری است که شامل بازخورد عملکرد، محول کردن کار، دادن انگیزه و عملکرد کارکنان است. در مقابل منتورینگ یکی از مهارت‌های کلی کوچینگ است.

بخش مهمی از دوره کوچینگ و مجموعه‌ای است که بر هدایت کارکنان برای انجام دادن کارها تمرکز دارد.

منتورینگ سبب خودکفایی و خود کارآمدی می‌شود.

چرا مدیران کسب‌ و کار باید دوره کوچینگ را در نظر بگیرند؟

دوره کوچینگ و کسب و کار

در لیست زیر ۷ دلیل برای در نظر گرفتن دوره کوچینگ در هر کسب‌وکاری ذکرشده است:

 1. اگرچه کسب‌وکارتان در حال حاضر خوب است اما درنهایت دوست دارید که کسب‌وکار خود را برجسته کنید: همان‌طوری که ورزشکاران همیشه مربیان برتر در رشته‌ی خود را دنبال می‌کنند شما نیز به یک مربی که بتواند مفهوم کسب‌وکار را درک کند نیاز دارید.
 2. اگر احساس می‌کنید که با کسب‌وکار خود ازدواج‌ کرده‌اید و در تمام ساعت کار می‌کنید: اگر می‌خواهید برای تحت کنترل گرفتن ساعات کاری خود آماده‌ باشید و نتایج بهتر را کسب کنید باید به بیزینس کوچینگ خود توجه کنید.
 3. کسب‌وکار شما سود کافی برای توجیه تلاش‌های شما ایجاد نمی‌کند: اگر می‌خواهید روالی را که همیشه انجام داده‌اید را ادامه دهید نباید از به دست آوردن نتایج مشابه تعجب کنید. مدیر بیزینس کوچینگ مدیران و کارمندان را به چالش می‌کشد و توجه آن‌ها را بر اقداماتی که سبب افزایش سود می‌شود متمرکز می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا در جهت پیشبرد کسب‌وکار خود روبه‌جلو کار کنند. برای رسیدن به موفقیت لازم است که این تغییرات انجام شود. نتایج این تغییرات به‌طور معناداری می‌تواند بر افزایش درآمد و سود(از همان ماه‌های اولیه) تأثیرگذار باشد.
 4. آیا معتقدید که اگر زمانی را در محل کار نباشید کسب‌وکارتان به خطر می‌افتد: کسب‌وکار شما می‌تواند بدون وجود شما نیز وجود داشته باشد. فقط در صورت نبودن شما ممکن است به کسانی شوک وارد شود تا یاد بگیرند که شما چه کسی هستید این بدین معناست که یک کارمند کسب‌وکار مالک واقعی کسب‌وکار نیست. دوره کوچینگ به شما کمک می‌کند که در فرایندهای کسب‌وکار قرار بگیرید و تیم مدیریتی خود را توسعه دهید تا کسب‌وکارتان رونق یابد به‌اندازه‌ای که احساس کنید در محل کار خود حضور دارید. زندگی کوتاه است بنابراین زمانی را برای خود و افزایش مهارت گلف خود بپردازید!
 5. آیا از کسب‌وکار خود فرار می‌کنید؟: آیا گاهی فکر می‌کنید که زندگی بدون هیچ مشکلی ساده‌تر خواهد بود؟ مدیر بیزینس کوچینگ احساسات شما را احیا کرده و به توسعه چشم‌انداز و اهداف کسب‌وکار شما کمک می‌کند.
 6. آیا تجربه زیادی در کسب‌وکار دارید اما سال‌هاست که نتوانسته‌اید برای خودتان سرمایه‌گذاری کنید: ممکن است کارکنان خود را به دورهای آموزشی فرستاده‌اید اما نیازهایتان از فرایند آموزش عمومی فراتر رفته است. درنتیجه خودتان را نادیده نگیرید. سرمایه‌گذاری در دوره کوچینگ یک زیاده‌روی شخصی نیست. مدیر بیزینس کوچینگ با شما کار می‌کند تا جنبه‌های خاصی از عملکرد خود را بهبود بخشید و به حمایت و انگیزه یک‌به‌یک برای دستیابی به پیشرفت‌ها بپردازید. رابطه بین شما و مدیر بیزینس کوچینگ تأثیر سریع و حداکثر را بروی شما تضمین می‌کند و یک ROI(بازگشت سرمایه‌گذاری) قابل‌اندازه‌گیری از کارایی کسب‌وکار را فراهم می‌سازد.
 7. چشم‌انداز کسب‌وکار خود را ازدست‌داده‌اید: مدیر بیزینس کوچینگ به‌عنوان یک بیگانه می‌تواند جزییات کار شمار را ببیند. با بیزینس کوچینگ می‌توان تصورات صنایع یا کسب‌وکار را به‌وسیله شیوه‌های پیش رو برای انجام کارها دید. سؤالاتی که تابه‌حال از جواب دادن آن طفره رفته‌اید در دوره کوچینگ از شما پرسیده می‌شود و به چالش کشیده می‌شوید تا دست به اقدام بزنید.

یک مدیر بیزینس کوچینگ چگونه کار می­کند؟

مدیریت بیزینس

آیا شما نیز مانند بسیاری از افراد می‌خواهید بدانید که بیزینس کوچینگ چگونه کار می‌کند و چه چیزی را به ارمغان می‌آورد؟

هدف اصلی دوره کوچینگ ایجاد تغییر در دیدگاه است که به تیم‌های مدیریتی اجازه می‌دهد تا برخی از کارها را انجام دهند و درنهایت  می‌توانند شرکت را به اهداف موردنظر خود برسانند. بیزینس کوچینگ به سازمان‌ها کمک می‌کند تا:

 • راهکارهای مؤثرتری را ایجاد کنند.
 • بهترین تصمیمات را بگیرند.
 • تمرکز سازمانی افزایش یابد.
 • فرهنگ شرکت تقویت شود.
 • پاسخگویی فردی و تیمی افزایش یابد.
 • جهت سازمان‌دهی بهتر هماهنگ باشند.

یک رهبر بیزینس کوچینگ خوب به رهبران و اعضای تیم خود می‌گوید که چگونه می‌توانند از نقطه A  به نقطه B برسند.

یک بیزینس کوچینگ خوب فقط به استراتژی‌های مشتری بسنده نکرده و تصمیمی در مورد اینکه چه چیزی از فرهنگ شرکت خوب و بد است، نمی‌گیرد.

در عوض مدیر بیزینس کوچینگ با مشتریان کار می‌کند تا به آن‌ها کمک کند که به‌تنهایی مسائل و مشکلات شرکت را کشف کنند. یک مدیر بیزینس کوچینگ خوب همیشه دو چیز را انجام می‌دهد:

 1. کوچینگ کردن نقاط قوت و ضعف شرکت و عملیات آن
 2. کوچینگ کردن جهت کمک به مدیریت کشف و حل مسائل

یک دوره کوچینگ به سازمان‌ها کمک می‌کند تا با افزایش تمرکز و تقویت فرهنگ‌سازمانی بتوانند راهکارهای مؤثرتری را در پیش‌گرفته و تصمیمات بهتری را اخذ کنند

کوچینگ کردن نقاط قوت و ضعف شرکت

پیش‌تر به مفهوم ایجاد تغییر در دیدگاه اشاره کردیم. این چیزی است که همه چیز در مورد آن باید کشف شود. در دوره کوچینگ طبق یک روندی با تیم مدیریت شرکت کار می‌شود تا نقاط قوت و ضعف آن در رابطه با نحوه عمکرد شرکت کشف شود.

زمانیکه این نقاط ضعف و قوت آشکار شد تیم کوچینگ و مدیریت با یکدیگر همکاری می‌کنند تا از مزایای شرکت استفاده کنند.

یک مربی بیزینس کوچینگ به شما کمک می‌کند تا چشم انداز و اهداف شرکت خود را از طریق فرایندها، ابزار و مفاهیمی که در جدولی ذکر می‌شود به یاد داشته باشید.

کوچینگ کردن نقاط قوت و ضعف

مدیر بیزینس کوچینگ با توجه به نقاط قوت به تیم‌های مدیریتی کمک می‌کند تا چگونگی به حداکثر رسیدن نقاط قوت خود را کشف کند. همچنین دوره کوچینک به آن‌ها کمک می‌کند تا جهت اطمینان از به هم پیوستگی نقاط قوت برای دستیابی اهداف، راه‌هایی را کشف کنند.

با توجه به نقاط ضعف در دوره کوچینگ می‌توان به رهبران کمک کرد تا این نقاط ضعف را شناسایی و حل کنند بطوری که بتوانند آن را حذف و یا به حداق برسانند.

کوچینگ کردن نقاط قوت و ضعف کمک می‌کند تا جایگاه فعلی شرکت درک شده و بتوان آن را در آینده هدایت کرد. دوره کوچینگ فرصتی برای تعیین مسیر جدید در آینده به رهبران می‌دهد یا شرکت را به چیزی که همیشه انتظار آن را داشته اما نتوانسته به آن برسد، تغییر می‌دهد.

هزینه دوره کوچینگ

در دوره کوچینگ کسب‌وکار از بروزترین متدهای فروش و بازاریابی استفاده می‌شود. این دوره به شما کمک می‌کند تا کسب‌وکار خود را توسعه داده و بتوانید محصولی کارآمد را ارائه دهید.

اگرچه هزینه دوره کوچینگ اغلب زیاد  است اما با شرکت در این دوره‌ها می‌توان مهارت‌های زیادی را در خصوص توسعه کسب‌وکار و افزایش فروش کسب کرد.

در دوره کوچینگ در مورد استراتژی بازاریابی توانمند، تکنیک‌های بازاریابی مدرن، تبیین مدل smart در هدف‌گذاری فروش، مدل swot در ارزیابی خود، روش‌های خروج از بحران فروش، بازاریابی و تبلیغات و نقش آن در افزایش فروش، بازاریابی تلفنی، حضوری و مکاتبه‌ای، تمهیدات حین ارتباط با مشتری، مفاهیم زبان بدن، کسب رضایت مشتری و  تمهیدات پس از فروش آموزش داده می‌شود.

میزان هزینه دوره کوچینگ با توجه به سرفصل‌های ارائه‌شده متفاوت است اما در تمام دوره‌های کوچینگ مهارت‌های زیادی در خصوص توسعه کسب‌وکار و افزایش فروش آموزش داده می‌شود.

بیزینس کوچینگ فرایندی است که برای یک کسب‌وکار انجام می‌شود تا از جایی که در حال حاضر است به‌جایی که می‌خواهد به آن برسد رشد یابد.

در دوره کوچینگ به مدیران آموزش داده می‌شود که چگونه کسب‌وکار خود را رشد داده و کمک می‌کند تا چشم‌انداز کسب‌وکار را روشن کرده و چگونگی رسیدن به آن را با اهداف شخصی خود متناسب سازند.

هزینه دوره کوچینگ با توجه به مباحث آموزش هر دوره متفاوت است اما به‌طورکلی در یک دوره کوچینگ دیدگاه‌های کسب‌وکار در راستای اهداف شخصی اشخاص کسب‌وکار پیاده‌سازی می‌شود.

گامی که اغلب توسط مدیران کسب‌وکار نادیده گرفته می‌شود زیرا که اکثر مدیران اغلب تنها بر اهداف کسب‌وکار متمرکز هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *