تقویت حافظه

بین رویدادها و عواطف، ارتباط بر قرار کنید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

بین رویدادها و عواطف، ارتباط بر قرار کنید.

برای اینکه بتوانید بین رویدادها و عواطف ارتباط برقرار کنید باید بدانید که هوش عاطفی، عضو نسبتاً جدیدی از تیمِ مغز است. همه‌ی چیزهای که  شما تجربه می‌کنید تنها بوسیله‌ی تفکر منطقی شما ثبت نمی‌شود. بلکه احساسات شما نیز در ثبت آن نقش ایفا می‌کند. هر کاری که الان در حال انجام آن هستید متوقف کنید و فقط به این فکر کنید که سه شنبه قبل شام چه خوردید. بیشتر افراد نمی‌توانند به این سئوال پاسخ دهند؛ اما یکی از شاگردانم مرا شگفت زده کرد. او گفت که سه شنبه تولدش بوده است و به راحتی جواب سئوال مرا داد. این مثال، برای اثبات نظرم بود. همین الان به این فکر کنید که وقتی خبر زلزله‌ی بم را شنیدید داشتید چه کار می‌کردید یا به چه کاری مشغول بودید. وقتی خبر قهرمانی تیم فوتبال ایران در برابر استرالیا در بازیهای مقدماتی جام جهانی را شنیدید؛ یا وقتی خبر برخورد هواپیما با مرکز تجارت جهانی در 11 سپتامر را شنیدید کجا بودید.

ارتباط

چرا این حوادث را به یاد می‌آورید؟ چون آنها به واسطه‌ی احساسات شما تقویت  شده اند؛ درست شبیه به خاطره‌ی دانش آموز من نسبت به شام سه شنبه گذشته. وقتی شما بین یک رویداد و احساس‌تان ارتباط برقرار می‌کنید، برای همیشه با شما باقی خواهد ماند. مغز عاطفی‌تان پیش از مغز منطقی تان؛ درگیر می‌شود و چند ثانیه‌ای زودتر واکنش نشان می‌دهد. شما اغلب « بدون فکر کردن» به احساس خشم، لذت،تاسف و اندوه پاسخ می‌دهید.

البته هر چیزی که با آن برخورد  می‌کنید با احساسات (عواطف) تقویت نمی‌شوند، اما این اتفاق در مورد چیزهای بزرگ می‌افتد. اگر فکر می‌کنید که احساسات، خیلی اهمیتی ندارد(و امور صرفاً مبهم و نامشخصاند)دوباره فکر کنید. از درگیر شدن و در آمیختن با احساسات درنگ نکنید؛ این کار برای حافظه‌ی شما خوب است. دقت کنید که یک مکان، رویداد و یا یک تجربه‌ی خاص چه احساسی را برای شما به وجود می‌آورد. همین اضافه کردن ساده‌ی عاطفه به رویداد، به شما کمک خواهد کرد که آن رویداد را در ذهن‌تان رمز گذاری کنید.

زندگی را تجربه کنید

ارتباط

یک «ضرب المثل قدیمی چینی » می‌گوید: آنچه به خاطر می‌سپاری :

10در صد آن چیزی است که می‌شنوی!

و 30 در صد آن چیزی است که می‌بینی!

و 90 در صد آن چیزی است که انجام اش می‌دهی !

اگر شما  می‌خواهید چیزی یاد بگیرید باید آن را انجام دهید،یعنی تجربه اش کنید. شما می‌توانید دستور العمل ساخت لانه‌ی پرنده را بشنوید، به یک تصویر از لانه‌ی پرنده نگاه کنید و یک لانه‌ی واقعی را ببینید، اما تا زمانی که خودتان آن را نساخته‌اید نمی‌دانید که چطور انجام می‌شود.

مغز شما نیاز دارد که زندگی را تجربه کند تا از آن بیاموزد. وقتی شما زندگی را به هر شکل تجربه می‌کنید چشیدنِ یک غذای جدید، سفر به مکانهای جدید، یادگیری یک زبان یا مهارت جدید، دیدار افراد جدید در واقع دارید رشد و سلامت مغزتان را افزایش می‌دهید. تجربه مهمترین عامل در ایجاد و رشد دنِدریت‌های جدید در مغز است. زندگی را بیابید، اهل عمل باشید نه یک تماشاگر منفعل. بگذارید دستان‌تان کثیف شود، بگذارید رنگ به صورتتان بپاشد. فقط کاری انجام دهید .

شما از خلال تجربه‌ی زندگی با تدبیر می‌شوید. هر کس می‌تواند اظهار هم دردی کند، اما تنها کسی می‌تواند واقعاً همدلی کند که در صحنه‌ی تجربه حضور داشته و زندگی را با همه‌ی شادی‌ها و غم‌هایش، تمام و کمال درک کرده است. در بعضی کشورها افراد مسن مورد ارزش و احترام اند و انسان‌های مدیری به شمار می‌آیند. اما در برخی کشورها همواره اینگونه نیست. اگر شما فرد مسنِ با تدبیری را می‌شناسید از او بخواهید تجارب و درایتش را با شما تقسیم کند. شما با آن تجارب، غنی‌تر می‌شوید.

در طول تحصیلات بعد از لیسانسم، شاهد بودم که گروهی از دانشجویان روی پروژه‌ی مهمی، که ساختن یک آرشیو ویدیوئی از نام‌ افراد برتر در زمینه خلاّقیت بود، کار می‌کردند. این افراد، پیش آهنگانی بودند که برای رسیدن به قله‌های افتخار جنگیده بودند و با همه‌ی وجودشان از جهانیان می‌خواستند که به خلاّقیت به دیده‌ی احترام نگاه کنند و آن را گرامی بدارند. دانش این افراد بسیار حیاتی بود و باید قبل از آنکه امکان پرسش و پاسخ و نشاندن آنها در جلسات گفتگو از بین برود، کاری برای ثبت و ضبط سخنان شان انجام می‌شد. اکنون ما به خاطر تجارب این افراد و کسانی که این آرشیو را ساخته اند گنجیه‌ای در دست داریم. در سطحی کوچکتر، همین کار را شما هم می‌توانید انجام دهید. تجارت پدر بزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها و بزرگترهایتان را تا فرصت دارید، ثبت کنید . چه گنجیه‌ای در تجربه‌های آنها نهفته است!

بزودی مقاله‌ای در مورد هوش معنوی خواهم نوشت. امیدوارم بسیار لذت ببرید.

 

این مقاله را نیز از دست ندهید:  تقویت حافظه برای درس خواندن | معرفی ۳ تکنیک موثر تقویت حافظه

برای دانلود این مقاله به صورت pdf روی همین متن کلیک کنید.

 

مطالعه شریف سعید صداقت

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

نظر شما درباره “بین رویدادها و عواطف، ارتباط بر قرار کنید.

 1. Reyra گفت:

  سلام عالي بود ممنون

 2. یلدا گفت:

  سلام ، بسیار عالی بود

 3. amin گفت:

  سلام و تشکر می کنم ، با مفهوم بود .

 4. MHS_MN گفت:

  با سلام بسیار دل نشین بود.
  تنها کاری که به عنوان تشکر از من بر میاد ارسال چند آرم زیباست

 5. امیر گفت:

  واقعا لذت بردم از مطلب علمی و شیوع گفتارتان.

 6. سعیده گفت:

  بسیار عالی بود.
  سپاس فراوان

 7. mitra گفت:

  بی نظير وفوق العاده بود
  متشكرم

 8. هستی گفت:

  با سلام و احترام
  مطلب، بسیار زیبا و مؤثر بیان شده است.
  متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *