تأثیر انضباط فردی بر زندگی

انضباط شخصی یا فردی ازجمله مفاهیمی است که این روزها مورد توجه بسیاری از افراد قرارگرفته است.

برایان تریسی معتقد است شاه‌کلید دستیابی به موفقیت، انضباط فردی است. این‌که بتوانید خود را مجبور به انجام کاری کنید، مستقل از این‌که از این کار خوشتان می‌آید یا نه!

به‌بیان ‌دیگر شما باید یاد بگیرید فداکاری کنید به این معنی که بتوانید لذت بردن را به تأخیر بیندازید! زحمت کوچکی که امروز برای نظم و انضباط به خود می‌دهید در آینده از افسوس‌ها و حسرت خوردن‌های بزرگی جلوگیری می‌کند. با این ‌حال فراموش نکنید پاداش انضباط فردی آنی و لحظه‌ای است.

بانظم دادن به زندگی شخصی خود می‌توانیم مسیر رسیدن به اهدافمان را هموارتر کنیم. تأثیر نظم در موفقیت یکی از معیارهایی است که افراد موفق در کتاب‌ها و سمینارهای خود بر آن تأکید بسیاری دارند.

اهمیت داشتن مفهوم انضباط شخصی  زمانی بسیار قابل‌درک می‌شود که تصمیم گرفته‌اید کارهای بزرگی انجام دهید. فردی که هدفی در زندگی ندارد و در روزمرگی گرفتارشده و نمی‌داند هدف از زندگی چیست هیچ اهمیتی برای داشتن نظم شخصی قائل نخواهد بود.

در این مقاله سعی داریم شما را با مفهوم انضباط فردی و تأثیر نظم و انضباط در زندگی آشنا کنیم.

 • مفهوم انضباط شخصی
 • چگونه فردی منظم شویم؟
 • تمرین انضباط فردی
 • معرفی کتاب

مفهوم انضباط شخصی

مفهوم انضباط شخصی چیست؟

 به گفته آلبرت هابرد مفهوم انضباط شخصی، توانایی انجام کارهایی است که باید در وقت مناسب انجام دهید و مدیریت زمان را به کار ببرید، چه آن کارهایی را که دوست دارید، چه نه. درواقع انضباط شخصی به فرد گوشزد می‌کند که تو موظفی کارهایی را در راستای رسیدن به اهدافت انجام دهی، چه آن کارها را دوست داشته باشی، چه نداشته باشی.

انضباط شخصی مجموعه  رفتارهایی است که فرد برای خود معین می‌کند و از آن تحت هر شرایطی پیروی می‌کند تا به هدف خاصی که در ذهن دارد برسد.

 با انضباط شخصی، بدون تلاش فراوان، می‌توانید راندمان خود را افزایش دهید. اگر اصول انضباط شخصی را درست به کار بگیرید در زندگی خود پیشرفت خواهید کرد و لذت بیشتری می‌برید.

داشتن انضباط شخصی نه‌تنها افکار شما، بلکه افکار و  رفتار دیگران در قبال شما را نیز دگرگون می‌کند. وقتی منضبط‌تر هستید، موقرتر، خوش‌برخوردتر و قابل‌اعتمادتر به نظر می‌رسید.

به گفته برایان تریسی، مفهوم انضباط شخصی پلی است بین هدف و دستاورد. درواقع بدون داشتن برنامه‌ای مشخص برای رسیدن به اهداف، هیچ موفقیتی در کار نخواهد بود.

انضباط را از خود گذشتگی نیز تعریف کرده‌اند. زیرا به ‌منظور منضبط بودن باید از لذت‌ها و وسوسه‌هایی که افراد زیادی را از راه درست منحرف می‌کند، صرف‌نظر کنید بگذرید در عوض خودتان را ملزم به انجام کارهایی بکنید که می‌دانید در بلند مدت و در حال حاضر درست هستند.

لازمه انضباط فردی، به تعویق انداختن زمان برآوردن آرزوهاست. یعنی توانایی به تعویق انداختن لذت فعلی به‌منظور لذت بردن از پاداش‌های بزرگ‌تری که در بلندمدت کسب خواهند شد.

برای درک بهتر مفهوم انضباط فردی می‌توانید دانلود انضباط شخصی را در برنامه‌های خود بگنجانید و ابتدا آموزش ببینید و سپس به آن عمل کنید.

حتی کتاب‌ها و مقالاتی وجود دارند که انضباط شخصی در ۱۰ روز را به شما آموزش می‌دهند. کافی است به این موضوع علاقه‌مند باشد تا مطالب مهمی را در این باره بیاموزید:

چگونه فردی منظم شویم؟

برای تقویت اراده و انضباط فردی خود چه می‌توانید بکنید؟ چگونه منظم شویم؟ انجام این کار آسان‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید.

راه‌های تقویت انضباط فردی به‌طور خلاصه به‌این‌ترتیب است:

 • اهداف خود را به اهداف کوچک‌تر و مقطعی‌تر تقسیم کنید.
 • به‌جای تصور آنچه از دست می‌دهید تصور کنید چه به دست خواهید آورد.
 • پیشرفت روزانه خود را بررسی کنید.
 • مطمئن شوید اهداف شما دقیقاً همان چیزهایی هستند که می‌خواهید.
 • دوستانی را برای کمک و حمایت در راه رسیدن به موفقیت برگزینید.
 • ازلحاظ ذهنی خود را برای شکست‌های احتمالی آماده‌سازید.
 • برای مواقعی که اراده شما تحلیل می‌رود برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید آن را دوباره‌سازی کنید.

تمرین انضباط فردی

تهیه لیست روزانه:

با تهیه یک لیست، تمرین انضباط شخصی را شروع کنید. یک کاغذ بردارید و کارهایی را که در آن روز باید انجام دهید بنویسید. بهترین زمان برای تهیه این لیست شب قبل از خواب است که برای فردا برنامه‌ریزی کنید.

ضمیر ناخودآگاه روی برنامه‌های شما کار می‌کند و اغلب روز بعد با ایده‌های عالی از خواب بیدار می‌شوید. این ایده‌ها نقشه‌های شما برای انجام کارهای روزمره شما می‌شود.

اگر کارهای خود را قبل از شروع بنویسید، به شما کمک می‌کند که روی زندگی کنترل داشته باشید و سریع‌تر به اهداف خود برسید. باید لیستی از بایدها و نبایدها تهیه کنید و روی آن کارکنید و بر اساس اولویت‌بندی به انجام کارهای لیست شده خود بپردازید.

تاثیر انضباط فردی در رضایت از زندگی

ارزش اهداف:

اگر شما دلایل محکمی برای اهدافتان پیدا کنید و به آن‌ها اهمیت بدهید. انگیزه شما به حدی قوی خواهد شد که اقدامات لازم برای رسیدن به اهدافتان را انجام خواهید داد.

برای مثال زمانی که تصمیم می‌گیرید برای داشتن اندامی مناسب‌تر مصرف شکر را قطع کنید. اگر به اهمیت داشتن اندامی زیبا و سالم فکر کنید دیگر در مصرف شکر دچار عدم انضباط نمی‌شوید و قادر خواهید بود که به‌صورت منظم مصرف شکر را از برنامه غذایی خود حذف کنید.

برای شروع اهدافی کوچک و قابل‌دسترس را برای خود تعیین کنید. این‌یک تمرین واقعاً مؤثر است. شما در کنار اهداف کلی و مهم در زندگی خود می‌توانید اهدافی کوتاه‌مدت و در دسترس را نیز برای خود تعیین کرده و سپس تلاش کنید که به این اهداف برسید. برای مثال اگر شما قصد دارید که دست به نوشتن کتابی مهم و پرفروش بزنید.

می‌توانید ابتدا با خود قرار بگذارید که هفته‌ای یک مقاله مفید و جذاب بنویسید. سپس برای این هدف کوچک‌تر خود تلاش کنید. با دستیابی به این هدف نظم و انضباط شخصی شما برای رسیدن به اهداف بزرگ‌تر بیشتر می‌شود.

وقت‌گذرانی با افراد منضبط:

اگر وقت خود را در کنار دوستانی با انضباط بگذارانید خواه یا نا خواه رفتار آن‌ها در شما نیز تأثیر خواهد گذاشت. ممکن است بعد از مدتی انسان با انضباطی شوید.

دوستان شما که این خصوصیت را داشته باشند افراد مثبتی هستند چراکه آن‌ها اهمیت انضباط شخصی را درک کرده و سعی می‌کنند که به آن دسترسی پیدا کنند. شما در چنین گروهی انگیزه و دلگرمی بسیار زیادی برای رسیدن به شادی و موفقیت با استفاده از انضباط شخصی به دست می‌آورید.

ذهنتان همه‌چیز است:

ذهن شما جایی است که تکلیف شما برای موفقیت یا عدم موفقیت دررسیدن به اهدافتان را مشخص می‌کند. پس بهتر است مراقب دنیای بزرگی که در ذهن خود دارید، باشید. ذهن شما باید در معرض پیام‌های مثبت قرار داشته باشد.

مراقب باشید که چه چیزهایی می‌خوانید و چه چیزهایی می‌بینید. پس از خواندن، دیدن، شنیدن چیزهایی که باعث انتقال پیام‌های منفی به ذهن شما می‌شود، خودداری کنید. به دنبال چیزهایی باشید که پیام‌هایی انگیزشی و الهام‌بخش را به ذهن شما می‌فرستند پیام‌های مثبتی که درنهایت باعث افزایش انضباط شخصی شما درراه رسیدن به اهدافتان می‌شود.

عمل به‌جای تفکر:

واقعیت این است تا زمانی که شما اقدام نکرده و شروع به کار نکنید هیچ اتفاقی نمی‌افتد. این شروع به کار و اقدامات عملی است که رؤیاهای شمارا تبدیل به واقعیت‌های ملموس می‌کند. آنچه را که واقعاً می‌خواهید با ذکر دلایل یادداشت کنید.

حال زمان آن فرارسیده که شروع به برداشتن گام‌های عملی در راستای رسیدن به اهداف کنید. در آغاز راه با سختی‌هایی مواجه خواهید شد اما این نکته را فراموش نکنید که با انضباط شخصی و عادت کردن به انجام کارهای لازم بعد از مدتی این سختی برای شما تبدیل به‌آسانی خواهد شد.

کنترل خود را به دست بگیرید:

یک تعریف دیگر انضباط فردی، تسلط بر خود است. موفقیت تنها زمانی ممکن می‌شود که بتوانید بر احساسات، امیال و علایق خود مسلط باشید. افرادی که نمی‌توانند بر امیال خود مسلط شوند ضعیف  می‌شوند و در هر موردی غیرقابل اطمینان خواهند بود.

انضباط فردی را می‌توان کنترل بر خود نیز معنی کرد. توانایی شما در کنترل خودتان و رفتارتان. حرف‌هایی که می‌زنید و کارهایی که انجام می‌دهید و کسب اطمینان از اینکه رفتارهایتان با اهداف بلندمدت شما هماهنگ هستند نشان‌دهنده یک فرد عالی است.

انضباط فکر کردن:

پیش از گرفتن هر تصمیمی باید به آن خوب فکر کرد. در این زمینه از الهامات درونی خود غافل نشوید. ارسطو می‌گوید، تصمیم حاصل تجربه و تفکر است. بر روی کاغذ آوردن افکار می‌تواند کمک شایانی به روند تصمیم‌گیری شما کند.

برنامه‌ریزی روزانه:

برای هرروز خود برنامه‌ریزی داشته باشید. در ابتدا ممکن است با سختی مواجه شوید ولی درگذر زمان نتیجه بسیار خوبی از آن خواهید گرفت.

برنامه‌ریزی سرعت و بازدهی شمارا بالا می‌برد. در برنامه‌ریزی ابتدا کارهای اصلی را انجام دهید سپس به کارهای فرعی برسید.

جرئت داشتن:

توانایی مقابله و روبه‌رو شدن با ترس‌های خود را داشته باشید و هرگز نگویید که من نمی‌توانم. هشتاد درصد مردم فکر می‌کنند که در انجام کارهای جدید ناتوان و ضعیف هستند. کافی است که نترسید و به خودتان جرت انجام کار را بدهید.

شجاع بودن و نظم در ورزش

نظم در سلامت جسمی:

همیشه به یاد داشته باشید که عقل سالم در بدن سالم است. برای داشتن انضباط و کار زیاد نیاز به جسمی سلامت دارید.

با ورزش کردن بدن شما میزان زیادی اندورفین ترشح می‌کند. دیسیپلین شخصی خود را در ورزش منظم و روزانه پیاده کنید. شاید گاهی پیش خود فکر کنید که چگونه منظم شوم؟ داشتن ساعات مشخص برای ورزش می‌تواند از اولین گام‌های نظم در زندگی روزانه شما باشد

نظم در سرمایه‌گذاری:

استقلال مالی منجر به رضایت خاطر می‌شود. انجام دادن کاری از روی رضایت می‌تواند به شما انرژی دهد و این انرژی به‌دست‌آمده موجب سرعت درحرکت و رسیدن به هدف می‌شود. قدرت انضباط فردی بر افزایش انرژی را دست کم نگیرید.

نظم در سخت کار کردن:

در ابتدا این موضوع را در نظر بگیرید که اگر وقت کافی ندارید و افرادی در کنارت هستند که وقتتان را می‌گیرند، آن‌ها را کنار بگذارید.

در زمان‌های مرده از خود بپرسید که چگونه می‌توانید این وقت ازدست‌رفته را بازیابی کنید. تا می‌توانید تکنیک‌های استفاده مفید از وقت را آموزش ببینید. افراد موفق سالیان زیادی کار سخت کرده‌اند و از هرگونه تفریح و لذت چشم پوشیده‌اند. خودتان را برای سخت کار کردن آماده کنید.

نظم در ثبات قدم:

پس از شروع کار آنچه اهمیت دارد شهامت ادامه کار است. هیچ‌گاه به عقب گام برندارید و حتی به آن فکر هم نکنید. در انجام کارتان ثبات قدم داشته باشید و از تأثیر نظم در موفقیت خود غافل نشوید.

انضباط فردی و جذبه:

انضباط فردی یک مهارت ضروری است که برای داشتن جذبه و تأثیرگذاری در درازمدت به آن نیاز دارید. بدون شک بدون انضباط فردی هم تا حدی جذبه خواهید داشت، ولی فقدان آن به‌مرور تأثیرگذاری شما بر دیگران را کاهش می‌دهد؛ به‌خصوص اگر سایر نقاط ضعف شما آشکار شود. انضباط و اراده قدرت‌های درونی ما هستند.

این قدرت درونی به ما انگیزه می‌دهد و ما را در مسیر درست هدایت می‌کند و کمک می‌کند شهامت و استقامت داشته باشیم. برای رسیدن به قله موفقیت باید انضباط فردی داشته باشیم.

نباید بگوییم: این هفته واقعاً خوب بودم و خوب کارکرده‌ام بنابراین چند روز آینده را کمی بی‌خیال می‌شوم. باید یاد بگیریم عواطف، عادات، افکار و جسم خود را کنترل کنیم.

وقتی این کار را کردیم متعهد می‌شویم، حتی در مواقعی که حال نداشته باشیم. این حالت روحی نه‌تنها افراد را به سمت شما جذب می‌کند، بلکه به شما آرامش می‌دهد، انگیزه‌تان را بیشتر می‌کند و موفقیت‌های بزرگی را به ارمغان می‌آورد.

انضباط فردی و اراده:

انضباط فردی باطری اراده است. چه چیزی باطری شمارا خالی می‌کند؟

خستگی، وسوسه، عواطف منفی و… سرکوب کردن عواطف، باطری اراده شمارا زودتر خالی می‌کنند. به نظر می‌رسد اشخاص باجذبه انضباط فردی و انگیزه بیشتری دارند.

بعضی روزها اراده آنان هم سست می‌شود، ولی با ترفندهایی آن را تقویت می‌کنند. ترفند شما چیست؟

شوخ‌طبعی، چرت کوتاه، تعمق، ورزش، تجسم یا انجام کاری که شما در آن مهارت دارید. باید برنامه‌ای طراحی کنید تا پیش از خالی شدن باطری اراده‌تان بتوانید انرژی خود را تقویت کنید.

معرفی کتاب

بهترین کتاب‌ها درزمینه انضباط فردی را برایان تریسی نوشته است. از کتاب‌های او می‌توان به کتاب معجزه انضباط فردی و کتاب بهانه بی بهانه او اشاره کرد.

معرفی کتابهای نظم فردی برایان تریسی

کاپ کامیر نویسنده مشهور آمریکایی نیز چهارکتاب پرفروش نوشته که هرکدام از آن‌ها حاوی ۲۵۰ اصل موفقیت است او در طول ۵۰ سال تحقیق و مطالعه مهم‌ترین اصل موفقیت را انضباط فردی معرفی کرده است. کتاب انضباط فردی در ۱۰ روز نوشته تئودور بریانت نیز مرجع بسیار خوبی برای کمک به تقویت انضباط شخصی است.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 4   میانگین:  3.5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *