هوش
رشد فردی و موفقیت, تقویت حافظه

آیا خوراکی ها می‌توانند میزان هوش ما را افزایش دهند؟

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

غذا یک‌چیز شگفت‌انگیز است که به بدن ما انرژی می‌دهد، سوخت بدن ما را تأمین می‌کند و در شرایط استرس‌زا باعث آرامش ما می‌شود. اما آیا واقعاً غذا سبب بهبود حافظه می‌شود؟ آیا غذا تأثیری بر افزایش ضریب هوشی ما دارد؟ در جواب باید گفت تقریباً تمامی غذاها کمتر و بیشتر می‌توانند بر میزان هوش ما تأثیر بگذارند.
تحقیقات نشان داده است که برخی از غذاهای خاص دارای مواد مغذی هستند که می‌توانند حافظه و توانایی تمرکز ذهن را تقویت کنند. اگرچه شما میوه، ماهی، آجیل و یا ادویه‌جات را دوست دارید اما غذاهای دیگری نیز وجود دارند که احتمالاً می‌توانند سبب تقویت حافظه و افزایش هوش شوند. با این ‌حال همه ‌چیز به این بستگی دارد که چقدر از این مواد در رژیم غذایی شما استفاده می شود، اگرچه ممکن است متوجه تفاوت قابل توجه آن نشوید. به‌طور مثال زمانی که ۸ لیوان آب در طول روز می‌نوشید به‌طور ناگهانی احساس سرحالی و سرزندگی می‌کنید اما مطمئن نیستید که این احساس واقعی است یا تلقین می‌کنید که چنین احساسی را دارید. با این ‌حال باید گفت که برخی مواد غذایی برای بدن مفید هستند. بنابراین اگر برای خوردن غذاهای سالم به یک برنامه تأکیدی نیاز دارید می‌توانید با خود تکرار کنید که این غذا مرا هوشمندتر می‌سازد. در ادامه در خصوص تأثیر غذا بر افزایش ضریب هوشی بیشتر صحبت خواهد شد.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

 • آیا غذاهای دریایی تاثیری بر افزایش ضریب هوشی دارند؟
 • کدام غذاها سبب افزایش ضریب هوشی می‌شوند؟
 • راهکارهایی برای افزایش ضریب هوشی

آیا غذاهای دریایی تاثیری بر افزایش ضریب هوشی دارند؟

بیش از نیمی از جرم مغز از چربی تشکیل‌ شده است که بیش از ۶۵ درصد از آن اسیدهای چرب بوده و متعلق به خانواده شناخته ‌شده امگا هستند. این چربی‌ها برای تولید و توسعه سلول‌های مغزی حیاتی بوده و از سیالیت غشای سلولی محافظت می‌کنند. آن‌ها همچنین نقش مهمی در فعالیت‌های عصبی بازی می‌کنند. چربی مفیدی مثل DHA برای رشد طبیعی مغز بسیار ضروری است.

 

غذاهای دریایی

طبق تحقیقات انجام  شده بخشی از افزایش هوش و عملکرد تحصیلی کودکانی که از شیر مادر تغذیه کرده‌اند در مقابل کودکانی که با شیر خشک تغذیه ‌شده‌اند به افزایش مقدار DHA موجود در شیر انسان نسبت داده‌شده است. فرهنگ‌هایی که در رژیم غذایی آن‌ها میزان مصرف DHA بالاست، ابتلا به بیماری‌هایی همچون انحطاط سیستم عصبی مرکزی مانند تصلب بافتی چندگانه پایین‌تر است. تحقیقات نشان داده است که برخی از کودکان مبتلا به ADHD که عملکرد ضعیفی در مدرسه دارند، در رژیم غذایی خود به‌اندازه کافی از روغن مفید DHA استفاده نمی‌کنند.

کمبود امگا ۳ در بدن می‌تواند خستگی، ضعیف شدن حافظه و نوسانات خلقی را منجر شود. از آنجایی ‌که بدن نمی‌تواند اسیدهای چرب ضروری را تولید کند بنابراین مهم است که آن‌ها را از غذا دریافت کند.
سالمون دارای مقدار زیادی چربی امگا ۳ است که برای عملکرد مغز بسیار مهم است. کارشناسان توصیه می‌کنند از سالمون آب‌های آزاد بیشتر از سالمون های پرورش ‌یافته در حوضچه‌های پرورش ماهی استفاده شود زیرا دارای امگا۳ بیشتری هستند. اگر ماهی سالمون در دسترس ندارید سعی کنید از ماهی تن استفاده کنید تا مقداری از امگا۳ بدن از این طریق فراهم شود. ماهی‌های غنی از روغن مانند سالمون وحشی و ساردین دارای چربی‌های امگا ۳ هستند که به سلول‌های مغز کمک می‌کنند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
به ‌طور معمول سعی کنید حداقل دو بار در هفته ماهی غنی از روغن مصرف کنید. توجه داشته باشید که ماهی تازه حاوی مقادیری امگا ۳ است که در تن ماهی موجود نیست. علاوه بر این ماهی حاوی فسفر و ید است که هر دو عنصر برای عملکرد مغز بسیار مهم هستند. از دیگر محصولات دریایی مؤثر بر عملکرد مغز صدف دریایی است که دارای اسیدهای چرب امگا بوده و برای مغز بسیار مفید هستند.

 

شواهد حاکی از آن است که رژیم غذایی ضعیف و فاقد چربی‌های مفید مثل امگا۳ مشکلات یادگیری، رفتاری و بیماری‌های روانی را به دنبال دارد. لذا این مسئله می‌تواند نشان‌دهنده رابطه قوی بین خوردن ماهی و افزایش رشد مغز باشد.

کدام غذاها سبب افزایش ضریب هوشی می‌شوند؟

 

ضریب هوشی

 

همه‌ی ما در خصوص مصرف مواد غذایی از یک ایده کلی پیروی می‌کنیم تا سالم و خوش‌اندام باقی بمانیم. اما تنها غذاهای خاصی هستند که می‌توانند به تقویت مغز و بدن کمک کنند و سبب بهبود تمرکز و حافظه شوند. این غذاها همچنین سبب کاهش استرس و خستگی می‌شوند.

در ادامه لیستی از غذاهای مفید برای افزایش ضریب هوشی معرفی‌شده است:

۱٫ محصولات لبنی: طبق مطالعاتی که دانشمندان آمریکایی و استرالیایی بروی ۹۷۲ داوطلب انجام داده‌اند نتیجه گرفتند کسانی که روزانه از محصولات لبنی استفاده می‌کنند ازنظر تفکر منطقی و حافظه بسیار موفق‌تر از کسانی هستند که مصرف ماست و پنیر را نادیده می‌گیرند. محصولات لبنی پرچرب مفید هستند زیرا بیش از نیمی از مغز ما را چربی تشکیل می‌دهد. فقدان چربی‌های حیاتی می‌تواند علت بیماری‌های ناخوشایندی چون تصلب بافتی چندگانه باشد. پروتئین، کلسیم، ویتامین D و منیزیم موجود در محصولات لبنی نقش مهمی در تحریک فعالیت مغز دارند.

۲٫ جگر مرغ، گوساله و گاو: حدود ۲۵ درصد از اکسیژن موردنیاز بدن به عملکرد مغز تخصیص می‌یابد. آهن موردنیاز برای رسیدن اکسیژن به مغز توسط هموگلوبین خون تأمین می‌شود. جگر یکی از مواد غذایی با ارزش است که حاوی آهن است. علاوه بر این جگر یکی از مهم‌ترین منابع ویتامین B محسوب می شود.طبق تحقیقاتی که در اواسط دهه ۱۹۹۰ صورت گرفته مشخص‌شده است که ویتامین‌هایی نظیر B1، B6، B9 و B12 سبب بهبود عملکرد شناختی و افزایش هوش می‌شوند.

۳٫ دانه‌های کامل: دانه‌های غنی از فیبر بخش جدایی‌ناپذیر رژیم غذایی مدیترانه‌ای هستند. این رژیم غذایی شامل سبزیجات، میوه‌ها، دانه‌ها،آجیل و همین‌طور روغن‌زیتون است. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که این رژیم غذایی ممکن است با کمتر شدن ریسک اختلالات شناختی خفیف مرتبط باشد. این نوع رژیم غذایی می‌تواند باعث کاهش استرس، التهاب و کاهش عوامل خطرناک عروقی مانند فشارخون بالا شود. ازآنجایی‌که بدن کربوهیدرات موجود در دانه‌های کامل را به آهستگی تجزیه می‌کند بنابراین آن‌ها می‌توانند مدت‌زمان زیادی شما را سرحال نگه‌دارند.

 

گوشت قرمز

 

۴٫ گوشت قرمز بدون چربی: طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۱۱ منتشرشده است نشان داده ‌شده زنانی که سطح آهن بدنشان مناسب بوده نسبت به افرادی که سطح آهن بدنشان پایین بوده عملکرد ذهنی بهتر و سریع‌تری داشته‌اند. این فلز به انتقال اکسیژن در تمام بدن و همینطور مغز کمک می‌کند. برای لذت بردن و آشکار شدن تأثیرات گوشت گاو بهتر است از برش‌های سالم‌تر آن استفاده کنید. برای اینکه مغز شما عملکرد مناسبی از خود نشان دهد نیاز به اکسیژن دارد. فقدان آهن در رژیم غذایی می‌تواند توانایی خون برای حمل اکسیژن را کاهش دهد و درنتیجه میزان اکسیژن ارسالی به مغز کاهش می‌یابد. عدم مصرف مناسب آهن ممکن است سبب مشکلاتی نظیر کمبود انرژی، کاهش تمرکز و خستگی شود. گوشت کم‌چرب منبع عالی آهن است. گوشت حاوی آهن و روی است که از مواد معدنی مهم برای عملکرد شناختی مغز به شمار می‌آیند. این عناصر در میتوسیز سلول‌های مغز و در واکنش سنتز DNA دخیل هستند.

۵٫ تخم‌مرغ: یک منبع گیاه‌خواری خوب برای آهن، زرده تخم‌مرغ است. تخم‌مرغ حاوی فسفولیپیدها و لسیتین هاست که برای تولید غشای سلول مغز حیاتی هستند. ارزش آن‌ها ازنظر افزایش ضریب هوشی عمدتاً در پروتئین آن‌هاست. زمانی که کیفیت پروتئین سایر مواد غذایی مورد تجزیه‌وتحلیل قرار می‌گیرد مشخص می‌شود که پروتئین موجود در تخم‌مرغ غنی از اسیدآمینه است که در تولید پروتئین‌های عصب‌های اصلی مغز نقش حیاتی دارد. سنتز ساخته‌ شده از سریین و متیونین در فرایند تقویت حافظه مورداستفاده قرار می‌گیرد. درحالی‌که نورآدرنالین سبب تحریک یادگیری شده و تولید آن به حضور تیروزین و فنیل آلانین تأکید دارد که مجدداً در پروتئین‌های تخم‌مرغ یافت می‌شود.

۶٫ اسفناج: مطالعات نشان می‌دهد افرادی که ویتامین C بیشتری مصرف می‌کنند در آزمون یادآوری و حافظه بهتر عمل می‌کنند. کارشناسان توصیه می‌کنند که حداقل ۵ واحد میوه و سبزیجات در روز مصرف شود اما توجه داشته باشید که نکته کلیدی در استفاده از انواع سبزی و میوه‌جات است. هنگام انتخاب سبزیجات انواع رنگی آن را برگزینید به این دلیل که نه‌تنها عالی به نظر می‌رسند بلکه حاوی مواد مغذی سودمندی هستند. تمام سبزیجات سبز تیره غنی از ویتامین B9 بوده که به نظر می‌رسد نقش مهمی در رشد بافت‌های عصبی جنین و همچنین در تجدید سلول‌های خونی دارند. اگر طعم اسفناج را دوست ندارید به سراغ کاهو، شاهی، کلم بروکلی و انواع مختلف گیاهان بروید. در میان این سبزیجات رزماری از ارزش ویژه‌ای برخوردار است زیرا فلوئونویید خاصی دارد که دارای خواص تحریک‌کننده بوده و بر حافظه و تمرکز آن تأثیر می‌گذارد و باعث تشویق جریان خون به مغز می‌شود.

۷٫ آووکادو: آووکادو بسیار خوش عطر و خوشمزه است که می‌تواند سبب افزایش ضریب هوشی شود. تحقیقات نشان می‌دهد که میزان بالای اسیدهای چرب غیر اشباع می‌توانند به حفظ سلول‌های عصبی در مغز کمک کنند. هر یک عدد آووکادو دارای ۲۰ ویتامین مختلف از جمله پتاسیم است که می‌تواند به کنترل فشار خون کمک کرده و برای محافظت از چشم مناسب است. یک تکه از آووکادو مقدار زیادی از انرژی بدن شما را تأمین می‌کند زیرا کالری بالایی دارد. بنابراین یک چهارم یا نیمی از آووکادو برای یک وعده غذایی روزانه کفایت می کند.

 

سبزیجات سبز تیره مثل اسفناج و بروکلی غنی از آهن هستند. آهن یک ماده معدنی ضروری برای تولید اکسیژن موردنیاز بدن خصوصاً مغز است.

راهکارهایی برای افزایش ضریب هوشی

 

راهکارهایی برای افزایش ضریب هوشی

 

هوش انسان به دو شکل وجود دارد: هوش کریستالی و هوش سیال.

هوش کریستالی به توانایی مغز در استفاده از دانش و تجربه آموخته‌شده اشاره دارد. این شکل از هوش با افزایش سن انسان رشد می‌کند.
هوش سیال توانایی مغز برای حل مشکلات جدید است که از منطق در شرایط جدید استفاده کرده و الگوهایی را شناسایی می‌کند. هوش سیال با شروع بزرگ‌سالی و با گذشت زمان به‌تدریج تحلیل می رود. روانشناسان معتقدند که این شکل از هوش می‌تواند بهبود یابد. با تمرینات ذهنی می‌توانید خلاق‌تر بوده و بهتر تمرکز کنید و مشکلات را سریع‌تر حل کنید. همچنین می‌توانید از مواد مغذی برای افزایش ضریب هوشی خود بهره ببرید.

در ادامه راهکارهایی برای افزایش هوش بیان‌شده است:

 1. فعال باشید: اگر ورزش نمی‌کنید اکنون زمان مناسبی برای شروع است. ورزش به سلامت جسمی و روانی شما کمک می‌کند. داشتن بدن سالم منجر به افزایش ضریب هوشی می‌شود.
 2. بنویسید: برخی از افراد معتقدند که نوشتن یک راه خوب برای سازمان دادن به افکار است. نوشتن ساده به شما کمک می‌کند تا دیدگاه جدیدی به دست آورید خصوصاً زمانی که به عقب برمی‌گردید و چیزی که نوشته‌اید را می‌خوانید.
 3. مراقبه کنید: تحقیقات نشان می‌دهد که مراقبه شما را هوشمندتر می‌کند. مدیتیشن توانایی مغز را برای تغییرات فیزیولوژیکی افزایش می‌دهد. مراقبه ماده مغذی خاکستری و سفید مغز را افزایش می‌دهد و هماهنگ‌سازی کل مغز را ممکن می‌سازد که این امر سبب متعادل ساختن نیم‌کره چپ و راست مغز می‌شود.
 4. فکر کنید: خود را با کتاب‌ها و بازی‌هایی که نیاز به تفکر دارند به چالش بکشید. به چالش کشیدن مفروضات فعلی شما را باهوش‌تر کرده و سبب افزایش هوش شما می‌شود.
 5. مطالعه روزانه: سعی کنید حداقل روزی ۳۰ دقیقه مطالعه داشته باشید. خواندن، هوش شما را افزایش داده و شما را آگاه‌تر نگه می‌دارد.
 6. داشتن سرگرمی: کارهایی که دوست دارید را به‌طور منظم انجام دهید. بولینگ، بافندگی یا ماهیگیری سرگرمی‌هایی هستند که می‌توانید از آن تجربه کسب کنید. سرگرمی‌ها جذب اطلاعات جدید را برای شما ساده‌تر می‌سازند.
 7. خلاق باشید: چیزی بسازید. یک کتاب الکترونیکی بنویسید. گل‌کاری کنید و یا یک مدل ماشین بسازید. از ذهن خود برای ساختن چیزهای جدید استفاده کنید تا توانایی شما برای فکر کردن بهبود یابد.
 8. کاوش فرهنگ‌های مختلف: در مورد غذا، سنت و زبان فرهنگ‌های دیگر جستجو کرده تا چیزهای جدید یاد بگیرید.
 9. بازی‌های رقابتی: شطرنج نمونه خوبی از یک بازی رقابتی است که سبب افزایش ضریب هوشی می‌شود. می‌توانید به کمک اینترنت با دیگران در سراسر جهان بازی کنید.
 10. موسیقی گوش کنید: تحقیقات نشان می‌دهد که بین گوش دادن به موسیقی و بهبود حافظه ارتباط وجود دارد. گوش دادن به موسیقی مهارت‌های علمی و ریاضی را افزایش می‌دهد.

مواد مغذی و ویتامین موجود در برخی از غذاها به سلامت بدن و رشد مغز کمک می‌کنند. ازآنجایی‌که نیمی از جرم مغز را چربی‌های مفید مثل DHA تشکیل می‌دهد بنابراین سالمون و سایر غذاهای دریایی همچون صدف دریایی که غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ بوده برای افزایش عملکرد مغز بسیار مفید هستند. آهن موجود در غذاهایی چون گوشت قرمز، جگر، اسفناج و سبزیجات برگ تیره، دانه‌ها و غلات سبوس‌دار و تخم‌مرغ توانایی خون را برای حمل اکسیژن به مغز افزایش داده و سبب بهبود عملکرد شناختی مغز و افزایش ضریب هوشی می‌شوند.

بیشترین رشد هوش در چه سنی است

برخی معتقدند که با رسیدن به سن ۳۰ سالگی رشد هوشی متوقف می شود اما مطالعات اخیر نشان میدهد که تمامی جوانب هوش یکباره از بین نمیرود. برخی از جنبه های هوشی پس از سن ۴۰ سالگی فعال می شوند. هر کدام از جنبه های هوشی دوران اوج متفاوتی دارند.

بهترین زمان برای رشد هوشی کودک تا سن ۷ سالگی است. پدر و مادرها تا سن ۷ سالگی تمام تلاش خود را به کار میگیرند تا فرزندانی باهوش داشته باشند. زیرا در سال های اول زندگی مغز کودک در حال تکامل و شکل گیری است.

 

 

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *