تا فرصت هست، رشد کنید
آموزش, رشد فردی و موفقیت

تا فرصت هست؛رشد کنید!!

[تعداد: 2    میانگین: 4.5/5]

اغلب ما آدمها دنبال ساختن فردایی بهتر هستیم و با امید محقق شدن آرزوها و رویاهایمان زندگی میکنیم و این را خوب میدانیم که اگر میخواهیم زندگی متفاوتی داشته باشیم مجبور هستیم که ابتدا خودمان را تغییر دهیم و به عبارت بهتر “رشد” کنیم.اینجا در این نوشتار مخاطب من تمام افرادی هستند که می خواهند برای آینده منحصر به فردشان تلاش کنند، آنهایی که از خود می پرسند : چگونه تغییر یزرگی در زندگی خود ایجاد کنم؟ آنهایی که می خواهند در تمام طول عمرشان همواره رشد کنند. البته عجیب نیست دراین دنیای شلوغ و پر رنگ و لعاب همه آدمهایی که میل به رشد و تکامل را در دل و ذهن خود می پرورانند گاهی نسبت به خود و اوضاع احساس نارضایتی داشته باشند و خواهان تغییر و بهبود شرایط باشند. حتی اینکه گاهی احساس میکنید که روابط شما با آدمهای اطرافتان به گونه ای نیست که باید یاشد یا پول کافی ندارید شگفت انگیز نیست؛ حقیقت این است که احساس نارضایتی و تمایل به تغییر و رشد همیشه به دلیل مسائل مادی نیست.تکامل و رشد یک ذهنیت است،رشد و بالندگی در زندگی یک انتخاب است. افرادی که قدم در این مسیر می‌گذارند به دنبال شناخت و شکوفایی استعدادهای خود برای رسیدن به یک زندگی بهتر هستند. گاهی رشد و تعالی، یک فرایند زمان‌بر و دشوار است و نیازمند این است که خودمان را تغییر دهیم؛ اما در نهایت پاداشی دریافت می‌کنیم که ارزش این همه فداکاری و تن دادن به سختی‌ها را خواهد داشت.
کسی که خود را متعهد به رشد کردن می‌داند، برای او دری به سوی یک زندگی پرمعنا گشوده خواهد شد. وقتی یک خبرنگار جوان از پابلو کازالس (ویولون سل نواز بزرگ اسپانیایی) سؤال می‌کند که «شما ۹۵ سال سن دارید و بزرگ‌ترین ویولن‌سل نواز حال حاضر دنیا هستید پس چرا هنوز روزانه ۶ ساعت تمرین می‌کنید؟» کازالس پاسخ می‌دهد «چون من فکر می‌کنم که در حال پیشرفت هستم». پس ما برای رشد مستمر خود تا این حد باید از خودگذشتگی داشته باشیم. افرادی موفق می‌شوند استعداد‌ها و توانایی‌های ذاتی خود را شکوفا کنند که بدون در نظر گرفتن سوابق خود، همواره در اندیشه بهبود مهارت‌‌هایشان هستند. به تغییر و تحولی فکر کنید که با انتخاب مسیر رشد و شکوفایی، در زندگی‌تان رخ خواهد داد.

هر زمانی که شما بتوانید خوشحال و تاثیرگذار باشید ، رضایتمند خواهید بود.در اینجا به مواردی که احساس رشد و تکامل را در شما افزایش خواهد داد اشاره میکنیم.

 • اطرافتان را با انرژی مثبت پر کنید.
 • موفقییت و پیشرفت را تجسم کنید.
 • موفقییت های خود را جشن بگیرید.
 • خودتان را شارژ کنید.
 • به دیگران کمک کنید.
 • مراقب خودتان باشید.
 • بهترینها را جستجو کنید تا بیابید.
 • زمینه‌های برتری خود را شناسایی کنید
 • به دانسته‌های خود عمل کنید.
 • زمان جداگانه‌ای برای رشد خود در نظر بگیرید.

۱٫ اطرافتان را با انرژی مثبت ها پر کنید.

سهم زیادی از شادی به محیط پیرامون شما بستگی داردبا افرادی که تفکرات شما را به چالش می‌کشند و الهام بخش شما برای رشد و پیشرفت بیشتر هستند، ارتباط نزدیک‌تری داشته باشید. از طرف دیگر به فکر پیدا کردن افرادی باشید که مشوق شما در جهت رشد فردیتان هستند. با یک حساب ساده سرانگشتی متوجه خواهید شد که اطرافتان را به چه کسانی محدود کرده اید، اگر به این نتیجه رسیدید که بیشتر وقت خود را با افراد ناکام و منفی که تاثیر مثبتی روی خلق و خو و نگرش شما ندارند؛ صرف میکنید. وقت آن رسیده که با آنها خداحافظی کنید و به افرادی که که همیشه لبخند می زنند و شما را به سمت رشد و همه آنچه مثبت است می برنند، سلام کنید!!

کشف برتری ها

۲٫ موفقیت و پیشرفت را تجسم کنید.

میخواهم وزن کم کنم – قصد ادامه تحصیل برای افزایش حقوق دارم – باید از فردا حتماًروزی ۸ لیوان آب بنوشم. اهداف شخصی و حرفه ای خود را مشخص و ملموس برای خودتان تعریف کنید و برای دستیابی به آنها یک برنامه مُدون و گام به گام تدارک ببینید. موفقییت خود را در این مورد پیش بینی کنید و روزی که به هدفتان رسیده اید را برای خودتان تصویر سازی کنید حتی لباسی را که قرار است آن روز بپوشید از حالا انتخاب کنید.ایجاد یک چشم انداز روشن برای اهداف شما باعث میشود که آنها واقع بینانه تر و شُدنی تر بشوند.
تابلوی آرزوها“.یک ابزار عالی ست که به تصمیم های شما برای رسیدن به رشد و تمرکز بر اهداف مبتنی بر پیشرفت و موفقییت کمک خواهد کرد.

 

به‌خودتان یادآوری کنید که می‌دانید داشتن آن “بیشتر” باز هم شما را راضی نمی‌کند. باید روی کلمه “کافی” تمرکز کنیم: کافی بودن، داشتن به‌اندازه کافی، رسیدن به‌موفقیت به‌اندازه کافی. وقتی شکرگذار و قدردان باشید دوپامین مغز شما تحریک می‌شود و باعث می‌شود تا احساس شادی و سلامتی بیشتر داشته باشید و در کنار آن از ذهنیت وسیع‌تر و گسترده‌تری بهره‌مند شوید. پس، به چیزهایی که دارید و چیزهایی که به‌دست آورده‌اید توجه کنید.

 

۳٫ موفقیت های خود را جشن بگیرید.

هنگامی که موفق به رشد و تکامل در هر زمینه ای میشوید،یا اینکه به آرزوهایتان می رسید و پیشرفت میکنید؛بسیار مهم است که برای خودتان جشن بگیرید و به نوعی به خودتان پاداش بدهید،اینگونه خودتان و تلاش هایتان را برای رسیدن به آنچه ارزشمند بوده است به رسمیت شناخته اید.
نیازی به جشن های بزرگ و پرهزینه نیست،برای این کار میتوانید یک شب خوب را با دوستانتان بگذرانید،یا یک هدیه کاربردی که خوشحالتان میکند برای خودتان بگیرید،یا به عنوان جایزه یک روز را فقط و فقط به تفریح و استراحت خودتان اختصاص دهید؛ به هر حال شما یک کار مهم انجام داده اید که نیازمند تشویق است.

 


۴٫ خودتان را شارژ کنید.

شاید مسئولیت سرنوشت و حال خوب شما، برای خودتان چالش برانگیز باشد اما حتماً شگفت انگیز هم خواهد بود.حقیقت این است که تنها کسی که به طور کامل مسئول رشد و ترقی و شادی و از همه مهمتر تحقق اهداف انگیزشی تان است، خود شمائید.شاید راحت تر باشد که این مسئولیت را به دیگرانی چون دوست، همسر یا هرکس دیگری واگذار کنید اما باید فراموش نکنید که حال خوب شما برای هیچکس به جزء خودتان مهم نیست، پس به جای سوء استفاده و تمرکز روی کمبودها و حتی جای خالی کسانی که باید باشند و نیستند ؛ همین الان دست به کار شوید و راهی برای رسیدن به رشد و تکامل فردی خودتان بیابید یا بسازید.

۵٫ به دیگران کمک کنید.

یک راه دیگر که حال خوب شما را افزایش خواهد داد و به شما احساس رشد و مفید بودن می دهد کمک به دیگران است، که می تواند به اشتراک گذاشتن مهارت،توانمندی یا حتی بخشی از وقت شما باشد.اگر از داشته هایتان برای کمک به دیگران استفاده میکنید نه تنها به آنها احساس دلگرمی و خوشحالی داده اید بلکه به شادی و رشد خودتان نیز افزوده خواهد شد.

۶٫ مراقب خودتان باشید.

حتی اگر برای خوشحالی و حفظ منافع دیگران باشد،هیچگاه از نیازها و خواسته های درونی خودتان صرف نظر نکنید.شما باید پیش از هرچیز برای خودتان بخشنده و سخاوتمند باشید تا دیگران و برای خودتان زندگی سالم و تن و روانی سلامت بسازید.اگر از خودتان مراقبت کنید می توانید بیشتر به فکر اطرافیان خودتان هم باشید و در کل حس خوشحالی را به دیگران نیز منتقل کنید.

۷٫ بهترین ها را جستجو کنید تا بیابید.

در حالیکه شاید ظاهراً زندگی معمولی و روزمره به نظرتان برسد، و حتی گاهی احساس نارضایتی و دلزده گی کلافه تان کند،اما بهتر است گاهی به باطن و عمق آن نگاه کرده و به راحتی درک کنید که داشته های ارزشمند و بسیاری دارید که از آنها غافلید. داشته هایتان را جستجو کرده ،کشف کنید و روی آنها تمرکز کنید و به خاطرشان شاکر و سپاسگزار باشید .تمرکز بر روی داشته هایتان و نکات مثبت زندگی نه تنها به شما کمک میکند احساس بهتری نسبت به زندگی داشته باشید بلکه فرصتی برای بهبود اوضاع و ترقی و پیشرفت برای شما فراهم خواهد کرد.خودباوری و رشد دریک روز اتفاق نمی افتد بلکه به زمان و تلاش آگاهانه نیاز دارد، اما اگر شما این موارد ساده را برای تغییر آئین زندگیتان به کار ببندید خواهید دید که رشد و تکامل فردی در چند قدمی شماست.
رشد فردی به شکل تصادفی رخ نمی‌دهد و یک فرایند خودکار نیست بلکه نیازمند برنامه‌ای خاص و استراتژیک است. ارل نایتینگل (سخنران انگیزشی) می‌گوید: «اگر شخصی روزانه ۱ ساعت از وقت خود را به مدت ۵ سال، صرف یک موضوع خاص کند در این زمینه تبدیل به یک کارشناس و متخصص خواهد شد.» این نشان می‌دهد که انجام تمرینات منظم روزانه برای رشد فردی تا چه حد می‌تواند باعث حرکت رو به جلوی ما در زندگی شود. به یاد داشته باشید پیدا کردن شادی در درونتان روی همه زندگی شما منعکس خواهد شد.

 

در حالی‌که کمبود باعث می‌شود روی نداشته‌های‌مان تمرکز کنیم، تفکر مضاعف یک نوع رفتار و ذهنیت است که باعث می‌شود روی داشته‌های‌مان تمرکز کنیم. این طرز تفکر باعث می‌شود تا به‌جای این‌که محدودیت‌ها را ببینیم، نگرش‌مان را عوض کنیم و روی چیزهای ممکن تمرکز داشته باشیم. این نگرش باعث می‌شود تا انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشیم .

۸٫ زمینه‌های برتری خود را شناسایی کنید.

زمینه‌ای که در آن دارای نقاط قوت بیشتری هستید را برای رشد انتخاب کنید. ما در برخی از سطوح زندگی خود به طور کاملاً طبیعی دارای عملکرد ضعیفی‌تری هستیم که حتی با کار و تلاش سخت نیز نمی‌توانیم بهتر از حد متوسط به دست آوریم. واقعیت این است که مردم به حد وسط هیچ توجهی نشان نمی‌دهند. هیچ کس از غذا خوردن در یک رستوران متوسط هیجان زده نمی‌شود، هیچ کس حاضر نیست دو ساعت از زمان خود را صرف تماشای یک نمایش متوسط کند یا هیچ کس شخصی با توانایی متوسط را استخدام نمی‌کند.
موفقیت تنها زمانی حاصل می‌شود که ما استعدادهای ذاتی خود را شناسایی کنیم و سپس با پشتکار زیاد آن‌ها را به شکل مهارت‌هایی فوق‌العاده و شگفت‌انگیز، توسعه و رشد دهیم. پس بهتر است بر روی نقاط قوت خود تمرکز کرده و آن‌ها را به شکل بالارونده، از سطح «متوسط به بالا» به «سطح عالی» ارتقا دهیم.

 

پازل برتری های فردی۹٫ به دانسته‌های خود عمل کنید.

ما باید راهی پیدا کنیم تا با آن بتوانیم دانشی که با زحمت به دست آورده‌ایم را عملی کنیم، میخواهم بگویم عالِم بی عمل نباشید. یک تمرین مفید برای رسیدن به این هدف وجود دارد و آن پیروی کردن از قانون ۲۴ ساعته است. به این ترتیب که وقتی شما دانش مهمی را یاد گرفتید باید آن را در عرض ۲۴ ساعت با شخص دیگری به اشتراک بگذارید. اگر این تمرین را انجام ندهید دانشی را که به دست آوردید جزئی از زندگی شما نخواهد شد و آن را از دست خواهید داد.

۱۰٫ زمان جداگانه‌ای برای رشد خود در نظر بگیرید.

ما زمانی که مشغول به تحصیل هستیم، این سیستم آموزشی است که ما را درگیر یادگیری می‌کند. بسیاری از افراد پس از فارغ‌التحصیلی دیگر به سراغ کتاب نمی‌روند. ارتقا ما به سطح بالاتر شغلی، نیازمند مسئولیت‌پذیری ما برای تداوم رشد فردی است.راز موفقیت شما در نوع دستور کار روزانه‌ای است که برای خود تعیین کرده‌اید. تا زمانی که تغییری در انجام کارهای روزانه‌ی خود ندهید، زندگی شما نیز هیچ تغییری نخواهد کرد. هرگز به شور و اشتیاق خود اعتماد نکرده و آن را جایگزین نظم و انضباط و یک برنامه‌ی دقیق نکنید چون در اغلب اوقات با فروکش کردن هیجانات اولیه ، پروژه‌هایی که بر این اساس آغاز کرده‌ایم نیز به شکل نیمه تمام رها خواهند شد. ما برای ایجاد یک رشد پایدار، نیازمند یک برنامه‌ی دقیق هستیم.

مطالب مرتبط با این موضوع

نظر شما درباره “تا فرصت هست؛رشد کنید!!

 1. از شما سپاسگذارم که با انتشار مطالب مفید به دیگران کمک می کنید

  1. تیم پشتیبانی مطالعه شریف گفت:

   سلام دوست خوبم
   امیدوارم حالتان عالی باشد. از اینکه شما همراه ما هستید و به ما انرژی می دهید بسیار سپاسگذاریم. یکی از ماموریت های مطالعه شریف این است که به افراد کمک کند که به بهبود و توسعه زندگی و کسب و کارشان کمک کند.

   دوستدار تو
   تیم پشتیبانی مطالعه شریف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *