چگونه یک برنامه‌ی آموزشی موفق برای کارمندان و کارآموزان خود تدوین کنیم؟

امروزه با وجود درصد بالای بیکاری در جامعه، پیدا کردن استعدادهای موردنیاز برای کارفرمایان بسیار سخت شده است. برای مثال در حاضر بیش از ۸۲ درصد شغل‌های متوسط، نیاز به مهارت‌های دیجیتالی دارند و حدود ۷ درصد از مشاغل نیاز به مهارت برنامه‌نویسی. به همین دلیل است که کارفرمایان باید نقش مربی را بازی کنند.
برای یک شرکت کارمندان آموزش‌دیده بسیار با ارزش و مهم هستند. بنابراین باید بدانیم که چگونه کارکنان خود را آموزش بدهیم تا به سطح دانش و مهارت مورد نیاز ما دست پیدا کنند. این کار مسلماً هزینه‌هایی در بردارد اما باید پول خود را صرف چیزی که مهم است بکنیم، یعنی همان مغز کارکنان. اگر آموزش‌ها را با توجه به ذهنیت کارکنانتان طراحی کنید، آموزش برای همه موفقیت‌آمیز خواهد بود.
به‌منظور ارائه‌ی یک آموزش کارآمد نیاز است که چندین قاعده‌ی اساسی مغز را در نظر بگیرید. مغز اطلاعاتی را به‌خوبی ذخیره می‌کند که کارآمد، قابل‌درک و تقسیم‌بندی شده باشند. هم‌چنین اطلاعاتی که جالب و جذاب باشند برای همیشه در مغز حک خواهند شد. مسماً یک آموزش طولانی، کسل‌کننده و خسته‌کننده نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت. و این را هم باید در نظر بگیرید که مغز انسان تمایل بسیاری به پردازش اطلاعات به دست آورده دارد. بدین منظور به کارکنانتان اجازه دهید تا با یکدیگر تبادل داشته باشند و از تجربیات یک‌دیگر بهره‌مند شوند. انجام یک کارگروهی باعث کاهش استرس و افزایش قدرت حافظه می‌شود.
با ما همراه باشید تا دلایل و چگونگی طراحی یک برنامه‌ی آموزشی مناسب را برایتان شرح دهیم.

مزایای کلیدی آموزش و توسعه کارمندان

 1. افزایش اشتغال کارکنان
 2. پرورش مدیران قوی
 3. افزایش بهره‌وری

 

 

۱) افزایش اشتغال کارکنان

استخدام و جذب استعدادهای درخشان در هر زمینه‌ای از کسب‌وکار، هزینه و زمان زیادی لازم دارد. اما یک برنامه‌ی آموزش و توسعه‌ی کارکنان به شما کمک می‌کند تا به پرورش، رشد و نگهداری استعدادهای برتر بپردازید و همچنین هزینه‌ی کمتری متحمل شوید. هنگامی‌که کارکنانتان احساس کنند که شرکت شما یک سرمایه‌گذار در حرفه‌ی خود است، احتمال بیشتری دارد که در کنار شما بمانند.

۲) پرورش مدیران قوی

یک برنامه‌ی آموزشی کارآمد، امروز به شما کارمندان مفید تحویل خواهد و فردا، مدیرانی قوی و شایسته. جانشینی رهبری اصلاً کار ساده‌ای نیست و پرورش یک مدیر، زمان بسیاری لازم دارد. پس بهتر است که از امروز به فکر این موضوع باشد و با پرورش کارکنان بااستعداد، برای فردا مدیران موفق تربیت کنید .

۳) افزایش بهره‌وری

یادگیری تکنولوژی و مهارت‌های جدید، موجب ایجاد نوآوری و ایده‌های جدید می‌شود. با وجود اینکه میزان هزینه‌ها در هر صنعتی متفاوت است اما شرکت‌های موفق هزینه‌های زیادی درزمینه‌ی کارآموزی صرف می‌کنند. برنامه‌ی آموزشی حتی برای کارمندان فعلی هم مناسب است و می‌تواند کارایی و بهره‌وری آن‌ها را بالا ببرد و شرکت را به سود بیشتر برساند.

 

کار خود را با پرورش افراد شایسته و بااستعداد آغاز کنید سپس قوانین را تنظیم کنید، آموزش‌های لازم را بدهید، آن‌ها را تحریک کنید درنهایت برایشان پاداش در نظر بگیرید.

این روش سیر صعودی یک شرکت موفق خواهد بود.

 

 

 

حال باید دید که یک برنامه‌ی آموزشی موفق چه نکته‌های را شامل می‌شود و چگونه باید طراحی شود.

مراحل طراحی یک برنامه‌ی آموزشی موفق

 1. تعیین هدف و اهداف
 2. انتخاب رهبر مناسب جهت آموزش
 3. ایجاد گروه‌
 4. ایجاد شکاف برای استراحت
 5. ایجاد محتوای جذاب

 

۱) تعیین هدف و اهداف

تعیین اهداف

اولین قدم این است که اهدافتان را مشخص کنید. سازمان‌ها باید از خودشان بپرسند که چه تأثیری بر کسب‌وکار دارند و از طریق آموزش کارکنان می‌خواهد به چه چیزی دست پیدا کنند.
ارزیابی اینکه چه چیزی قرار است اتفاق بیافتد باعث شناسایی فرصت‌ها برای بهبود عملکرد خواهد شد. ایجاد یک برنامه‌ی آموزشی مناسب نه‌تنها باعث پروش کارکنان موردنیاز می‌شود، بلکه آینده شرکت را هم نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.
هم‌چنین یک برنامه‌ی آموزشی مناسب را نه‌تنها برای کارکنان تازه استخدام‌شده می‌توان در نظر گرفت بلکه می‌توان آن را به تیم خود، جهت هماهنگی کامل در تمام مراحل اختصاص داد.

۲) انتخاب رهبر مناسب جهت آموزش

در شرکت‌های بزرگ ممکن است که کار آموزش به مؤسسات مربوط به آموزش‌وپرورش کارکنان سپرده شود. چنین مؤسساتی برای این‌گونه اهداف تأسیس‌شده‌اند. اما در سازمان‌های کوچک‌تر این وظیفه را باید کسی بر عهده بگیرد که باپوست و خون شرکت و اهدافش آشنا باشد . فقط در این شرایط است که کارمند به برنامه‌ی شما اطمینان می‌کند. در غیر این صورت عدم اطمینان باعث عدم روند پیشرفت و برنامه‌های شما خواهد شد.

 

 

کسی را برای رهبری برنامه‌تان انتخاب کنید که ایده‌های قوی و علاقه‌مندی به توسعه‌ی کارمندان داشته باشد. فقط در این صورت می‌توانید به نتیجه گرفتن امیدوار باشید.

۳) ایجاد گروه‌

ایجاد گروهمغز انسان مشارکت را دوست دارد، تشکیل گروه از ۶ تا ۹ درصد باعث افزایش ذخیره‌سازی اطلاعات می‌شود. زمانی که اطلاعات در اختیار افراد قرار می‌گیرد، شرکت در گروه و ایجاد تعامل این امکان را فراهم می‌کند تا هر شخص اطلاعات را تمرین کند و به حافظه‌ی طولانی‌مدت بسپارد.

۴) ایجاد شکاف برای استراحت

ایجاد شکاف در آموزش برای استراحت مغز لازم است. مغز می‌تواند برای ۵/۱ ساعت روی یک مسئله متمرکز باشد. اما چه اتفاقی خواهد افتاد اگر این زمان بیشتر شود؟ آنگاه آموزش مؤثر نه‌تنها بی‌اثر خواهد شد بلکه به یک کابوس تبدیل می‌شود.

۵) ایجاد محتوای جذاب

مغز انسان چیزهای تازه و جدید را به‌خوبی به یاد می‌آورد نه مطالب تکراری و خسته‌کننده را. این‌یک روش مؤثر است که حتی در تبلیغات نیز از آن استفاده می‌شود.
تغییراتی که باعث می‌شود تمرینات و آموزش جالب‌تر شوند عبارت است از:

 • تغییرات فیزیکی مانند تغییر در موقعیت‌ها
 • تغییر فرمت مانند استفاده از انواع کلیپ‌ها در سخنرانی
 • تغییر فعالیت‌ها مانند ایجاد مشارکت و همکاری کارمندان در ادامه‌ی بحث و گفت‌وگو

طراحی یک برنامه‌ی آموزشی برای کارکنان تنها اولین قدم است. چگونگی پیاده‌سازی این برنامه و میزان طول عمر آن بسیار حیاتی‌تر است. اطمینان حاصل کنید که پیشرفت شرکت و کارکنانتان درجایی ضبط شود تا با دیدن نتایج پیشرفت، دیگر کارکنان و مدیران برنامه را به‌خوبی درک کنند.
هم‌چنین سعی کنید انتظاراتتان را برای کارمندان روشن کنید تا آن‌ها را دچار سردرگمی و ابهام نسازید که عدم رعایت این موضوع باعث عقب‌نشینی آن‌ها خواهد شد.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *